Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.09.2011, 21:21:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

V-as ruga sa sintetizati pe citeva grupe mari,care sint acele dogme despre care tot discutam,ca discutia sa capete un continut.Ca apoi vom putea vedea mai usor ,cit de necesare sint dogmele,si care e raportul lor cu faptuirea si cu simtirea. Caci sint mai multe feluri de dogme : cele despre credinta si treime ,cele despre taine,cele despre morala.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.09.2011, 21:34:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cz4000 Vezi mesajul
Da, domnule, orice ortodox in lumea asta priveste dogmele rigid si nu face nici un compromis de la ele:

“Dacă cineva contraface măcar o mică parte a chipului regelui pe moneda regală, în felul acesta o falsifică; la fel și în credința cea adevărată, acel care va schimba chiar cât de puțin în ea, o vatăma pe toată. Căci dacă, pe de o parte, dogma este răstălmăcită, și înger de ar fi, să nu-l credeți. Nimic nu folosește viața virtuoasă, dacă credința nu este sănătoasă.” (Sf. Ioan Gura de Aur)

Daca dumitale insa ortodoxia iti ucide sufletul, tine-te departe de ea! Exista atitea alte religii minunate unde iti poti exersa iubirea dupa cum ti se aprinde sufletul si fara sa-ti mai bati capul si cu dogma.
Desi sint ortodox(sau asa cred eu),eu imi afirm doar slabiciunea in a intelege,deci iata ca nu sint deloc rigid.Caci daca nu inteleg ceva,nu pot nici sa respect automat. Dar asta nu inseamna citusi de putin ca nu cred in acele dogme,ci doar ca nu inteleg mereu care e legatura lor cu invatatura lui Hristos,de care nu ma indoiesc catusi de putin. Unora li se pare evidenta aceasta legatura,mie nu mi se pare mereu,dar asta nu inseamna ca ea nu exista,ci poate nu sint eu suficient de limpede ca sa o primesc. Ceea ce mi-a aratat si dobrin7m ,ca daca ochiul tau e intunecat,atunci intreaga lume pare intunecata.

Dogma poate ucide sufletul,asa cum s-a intimplat si cu fariseii,daca nu coboara in inima,si se limiteaza la reguli si cuvinte. Roadele dogmei se vad in armonia in toate ,in viata si sufletul care il ai,si cum faci legatura acestora cu invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 24.09.2011, 22:48:14
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu am ascultat acel video, am citit doar fraza aceea. Desigur ca e adevarat ce spune IPS Kallistos in privinta asta, nimeni nu stiu daca ai inteles, nimeni nu sustine ca deja mantuit. Daca trebuie credinta, fapte si har, faptele nu se fac inainte, se fac pe parcursul vietii, deci sunt o necunoscuta. Pana murim nu stim daca ne mantuim sau nu, asta nu contesta nimeni.

In rest tocmai de aceea am scris acest topic, pentru a combate ideile ecumeniste. Din ce am citit in mesajele tale din urma tu ai unele idei ecumeniste, deci aici nu o sa fim de acord.
Catolicii sustin niste idei ecumeniste, le-au adpotat la Conciliul Vatican II, noi nu am avut acest conciliu si sper ca nu vom avea ceva de tipul asta, asa ca BO sustien exact ce a sustinut timp de aproape 2000 de ani.
Am scris despre mantuirea in afara ortodoxiei, nu mai caut mesajul. Ideea era ca doar in mod exceptionalse poate mantui cineva in afara BO. Iisus este Mantuitorul, si nu unul din mantuitori. De aceea a facut Biserica Sa, ca oamenii sa se poata mantui.
Desigur ca oamenii care vin la credinta au parte mai intai de un fel de luminare, chiar daca sunt atei. Citim la Sf. sutas Corneliu, cand era pagan ii apare ingerul si ii spune ca faptele si rugaciunile sale au fost remarcate, sa vina in Biserica.
Pai tocmai despre asta era vorba ca Dumnezeu Iisus Hristos e fara sfarsit,ca e Dumnezeu intrupat,lucrarea sa e fara sfarsit,nu e prezenta numai in Bisericile ortodoxe vazute.
Spre exemplu parintele Petroniu Tanase a fost intrebat de mantuirea celor care nu au cunoscut pe Dumnezeu Iisus Hristos in aceasta viata si le-a zis ca poate vor cunoaste pe Dumnezeu Iisus Hristos in cea viitoare,vor deveni ortodocsi atunci,nu a zis ca nu se vor mantui.
De unde imi pare ca in bisericile ortodoxe,cam asa era parerea mai raspandita in trecut,ca nu se poate zice daca cei care nu sunt deocamdata membri intr-o biserica ortodoxa,se vor mantui sau nu.
Asta cu nu exista mantuirea in afara Bisericii,zice BC,lucrarea lui Dumnezeu Iisus Hristos e numai in BC?
(asa inseland dracii si pe papa actual al BC sa zica.)
Ca nu e asa ,ca ii inseala duhurile rele pe unii din BC sa zica aceasta se poate vedea cu destule exemple.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 24.09.2011, 22:59:19
Danut X Danut X is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2011
Mesaje: 44
Implicit

Mantuire exista in Hristos.Nu atat in Hristosul istoric cat in cel tainic.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 24.09.2011, 23:02:45
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

In absenta Harului, oamenii au tendinta de a-si manifesta crediinta scriind sau verbalizand agresiv la modul "in dogme sa ne batem si in argumente rationale sa ne duelam"...

Trist.

Sper sa nu ajunga asa si acest topic...

Imi aminteste de un cuvant al Sf Siluan (acel taran fara scoala multa care a trait intr-o maniera personala cu Dumnezeu si l-a cunoscut cu adevarat pe El; sfant praznuit chiar astazi) - citez aproximativ din memorie: intreba, ca sa-i atentioneze discret, Sf Siluan pe niste mari teologi: cum vorbesc cei desavarsiti? iar raspunsul: Numai ce le face lor cunoscut Sfantul Duh.

Adica in rest, de la ei, tacere.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 24.09.2011 at 23:09:12.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 24.09.2011, 23:12:24
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Asta cu nu exista mantuirea in afara Bisericii,zice BC,lucrarea lui Dumnezeu Iisus Hristos e numai in BC?
(asa inseland dracii si pe papa actual al BC sa zica.)
Ca nu e asa ,ca ii inseala duhurile rele pe unii din BC sa zica aceasta se poate vedea cu destule exemple.
Nimeni nu ar trebui sa zica despre altii ca nu se mantuiesc,nici ortodocsii nici catolicii nici oricine altcineva. Nerespectarea dogmelor,necunoastrea lor,indoiala ,ne indeparteaza doar de calea cea dreapta,de ortodoxie,slefuita in atitea secole. Dar in afara de aceasta cale ,tocmai pentru ca sintem slabi si lipsiti de pricepere,Dumnezeu a lasat si calea cea directa si universala ,dogma minunata a iubirii aproapelui si a iubirii lui Dumnezeu. Cine primeste pe aproapele,ii da sa manaince,il hraneste trupeste si sufleteste ,si iubeste cu sinceritate pe Dumnezeu, acela sigur se va mantui.
DOGMA NU OPRESTE DE LA MANTUIRE,CI AJUTA LA MANTUIRE.
Dogma e cea care ne ajuta ca sa ajungem la desavarsirea care am pomenito mai sus,adica iubirea aproapelui,care este cea dintai porunca .Nu exista in toata dogma o porunca mai mare ca aceasta .Cine o implineste pe aceasta e mantuit. Doar ca de unu singur e mai greu,si de aia avem nevoie de Biserica si experienta ei.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 24.09.2011, 23:41:10
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
In absenta Harului, oamenii au tendinta de a-si manifesta crediinta scriind sau verbalizand agresiv la modul "in dogme sa ne batem si in argumente rationale sa ne duelam"...

Trist.

Sper sa nu ajunga asa si acest topic...

Imi aminteste de un cuvant al Sf Siluan (acel taran fara scoala multa care a trait intr-o maniera personala cu Dumnezeu si l-a cunoscut cu adevarat pe El; sfant praznuit chiar astazi) - citez aproximativ din memorie: intreba, ca sa-i atentioneze discret, Sf Siluan pe niste mari teologi: cum vorbesc cei desavarsiti? iar raspunsul: Numai ce le face lor cunoscut Sfantul Duh.

Adica in rest, de la ei, tacere.
Bine spus, frate Adam (la sah 000 semnifica rocada mare!), asa zic si eu ca e mai bine sa ne intrecem in iubire, in iertare, in ajutorare, in blandete, in mangaiere, in purtarea sarcinii altora, in milostenie,... Ei, da' nu cumva e prea simplu, prea monoton, prea anost, fara sare si piper? Zic si eu...
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 25.09.2011, 23:17:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
V-as ruga sa sintetizati pe citeva grupe mari,care sint acele dogme despre care tot discutam,ca discutia sa capete un continut.Ca apoi vom putea vedea mai usor ,cit de necesare sint dogmele,si care e raportul lor cu faptuirea si cu simtirea. Caci sint mai multe feluri de dogme : cele despre credinta si treime ,cele despre taine,cele despre morala.
Catehismul ortodox: http://www.patriarhia.ro/ro/document...hismlista.html
Reply With Quote
  #89  
Vechi 25.09.2011, 23:34:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dogma e cea care ne ajuta ca sa ajungem la desavarsirea care am pomenito mai sus,adica iubirea aproapelui,care este cea dintai porunca .Nu exista in toata dogma o porunca mai mare ca aceasta .Cine o implineste pe aceasta e mantuit.
Si ateii prin umanismul secular spun ca importante sunt faptele. Acesta este umanismul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12823
Porunca mai mare este sa iubim pe Dumnezeu mai presus de orice, iar pe aproape ca pe noi insine, deci mai putin decat pe Dumnezeu.
Apoi, cea cu doar credinta si faptele conteaza e Legea Veche. BO (si BC) spune ca prin Legea Veche nimeni nu se putea mantui, adica doar prin credinta si fapte.
Legea Noua aduce harul, fara har nu se pot face fapte de mantuire (vezi catehismul ortodox). Harul ne este dat prin Sfintele Taine. BO nu recunoaste Tainele din afara Bisericii (de fapt este o singura Biserica): http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560

Asadar, ca sa repet ce am mai scris de cateva ori, pentru mantuire e nevoie de dreapta credinta, fapte si har, toate in acelasi timp.
In rest parintii spun ca nu stim, pot exista cazuri exceptionale, prin mila lui Dumnezeu. Cunoastem doar doua cazuri, doi sfinti s-au rugat pentru niste pagani si acestia au fost trecuti in Rai (unul din ei fiind imparatul Traian, cu multe pacate la activ).
Restul e mai bine sa ne bazam pe catehism, nu doar pe interpretarea personala.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 25.09.2011, 23:40:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Asta cu nu exista mantuirea in afara Bisericii,zice BC,lucrarea lui Dumnezeu Iisus Hristos e numai in BC?
(asa inseland dracii si pe papa actual al BC sa zica.)
Ca nu e asa ,ca ii inseala duhurile rele pe unii din BC sa zica aceasta se poate vedea cu destule exemple.
Nu stiu de ce imi tot spui de BC, e problema lor ce sustin, pe noi nu ne intereseaza. Cum am scris in alt mesaj, BC nu mai considera ca sunt doar ei, ci doar ca ei sunt ceva mai buni, asta dupa Conciliul Vatican II. Nu inteleg nici argumentul, si musulmanii spun ca ei sunt cei buni, nu ne intereseaza ce spun ei ci adevarul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogma Democratiei si Dogma Statului Paternal Mihnea Dragomir Dogmatica 71 17.02.2013 19:45:07
Mai luptam pentru mantuire? cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 23 06.10.2010 20:59:23
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 19:26:41
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04