Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2013, 02:46:01
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Cum cercetam faptele noastre zilnice?

Întrebarea 185 (din "1000 de întrebări și răspunsuri despre viața duhovnicească" - Editura "Ecumenița", Editura Cartea Ortodoxă, 2005):
Cum să cercetăm faptele noastre zilnice?

Răspuns:

Cercetînd și chibzuind în fiecare zi faptele bune și rele pe care le-ai făcut:
pe cele bune să le dai uitării, pentru a nu cădea în slavă deșartă
iar pe cele rele să le spovedești cu lacrimi și cu rugăciune.

Cuviosul Simeon Evlaviosul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.05.2013, 11:51:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din materialul urmator, reiese ca aven mai multe sanse sa ne cercetam pacatele daca ne rugam. Cu cat ne rugam mai mult si cu smerenie, cu atat ne vedem mai bine intreaga hidosenie a sufletului nostru. Daca staruim in rugaciune, Dumnezeu ne mangaie, ne da putere de a lupta cu pacatele, ne da credinta, nadejde si dragoste. Dumnezeu sa ne ajute.
http://www.youtube.com/watch?v=twcUw8RBgw8
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2013, 23:48:44
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cu cat ne rugam mai mult si cu smerenie, cu atat ne vedem mai bine intreaga hidosenie a sufletului nostru.
Adevărat, adevărat.... Îngrozitor de adevărat.
Pe de altă parte harul lucrează în cel ce se silește, Domnul este Milostiv ... de nespus!
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2013, 15:30:20
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Trebuie sa ai totdeauna in tine frica lui Dumnezeu si sa cercetezi in fiecare zi ce ai facut bine si ce rau. Iar de cele bune sa uiti, ca nu cumva sa cazi in patima slavei desarte, iar fata de cele potrivnice sa te folosesti de lacrimi impreunate cu marturisirea si cu rugaciunea staruitoare.

Cercetarea sa-ti fie asa: Sfarsindu-se ziua si venind seara, cugeta intru tine: Oare cum am petrecut ziua, cu ajutorul lui Dumnezeu? N-am osandit pe cineva, nu l-am grait de rau, nu l-am scarbit, n-am cautat la fata cuiva cu patima, sau n-am fost neascultator celui mai mare in slujba si nu mi-am neglijat-o pe aceasta? Nu m-am maniat pe cineva, sau stand la rugaciunea de obste, nu mi-am ocupat mintea cu lucruri nefolositoare, sau n-am lipsit de la biserica si de la pravila, ingreuiat de lene?

Daca te gasesti nevinovat de toate acestea (ceea ce e cu neputinta, caci nimeni nu e curat de intinare, nici macar o singura zi din viata lui (Iov 14,4) si nimeni nu se la lauda ca are inima curata), striga catre Dumnezeu cu multe lacrimi: Doamne, iarta-mi toate cate am gresit cu lucrul, cu cuvantul, cu stiinta si cu nestiinta. Caci multe gresim si nu stim". (Sfantul Simeon Noul Teolog)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2013, 15:36:10
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ava Dorotei spune ca "suntem datori sa ne cercetam nu numai in fiecare zi, ci si in fiecare an si luna si saptamana si sa zicem: In prima saptamana, eram impovarat cu aceasta patima. Oare cum sunt acum? De asemenea, sa se cerceteze toti in fiecare zi pe ei insisi, intrebandu-se: Oare am inaintat putin sau ne aflam in aceleasi, sau am cazut si mai rau?".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2013, 16:51:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu cercetez atat faptele mele, cat si faptele aproapelui meu. Si am, pentru fiecare dintre ele, un instrument adecvat de cercetare. Astfel, pentru faptele aproapelui meu, am o un microscop in dotare, cu care cercetez zilnic. Un microscop foarte performant, care m-a costat o palarie de bani. Ca orice microscop optic ca lumea, are patru obiective. Mai intai, il cercetez pe aproapele meu cu obiectivul de x10, ca sa am o perspectiva de ansamblu asupra faptelor lui. Pe urma ma apropii mai mult cu cel de x20, dar abia cu cel de x40 vad perfect toate porcariile pe care aproapele meu le face, fiindca abia la aceasta capacitate de marire pot sa il numesc pe el "aproapele meu". In sfarsit, folosesc si obiectivul de x100, dupa ce mai intai tarai imaginea de analizat in uleiul de cedru pe care il am in dotare, creaind un fel de mocirla microscopica in care vad detalii care mi-au scapat pana atunci. Ca la orice preparat viu, fiind vorba de aproapele meu, sunt nevoit sa il privesc pe camp intunecat, adica negru, si in lumina polarizata. Astfel, toti microbii aproapelui meu parca prind viata si, straluminati de lumina polarizata, incep sa danseze. Pe urma, prind o lama care mi se pare mai bogata, adica are mai multi microbi ai fratelui meu, si o trec prin flama, o mordansez (o "musc", cum ar veni) cu un solvent puternic si o fixez pentru eternitate cu fixativul de par al lui nevasta-mea, cu care il mordansez si il fixez pe aproapele meu frecvent, la cate o cafea. Uneori, mai si colorez preparatul in culori bine alese, astfel incat detaliile microbilor lui care ma intereseaza sunt puse mai bine in evidenta si pot sa le arat, usor, si copiilor. Ei vor avea, astfel, de invatat din cat de multi microbi are aproapele meu.

Pentru faptele mele, am cumparat un telescop. E un telescop mai mult de jucarie, l-am luat pentru astia mici ai mei, din Carrefour. De cate ori il folosesc ca sa cercetez faptele mele, adica numai in conditii de luna plina, ma lovesc de insuficienta luminii si de completa lipsa de claritate a imaginii. De fapt, nu pot vedea mare lucru cu el. Abia zaresc planeta Venus, asupra careia mai intarzii cu observatia. Am constatat, insa, ceva. De cate ori pun telescopul invers, adica privesc prin obiectiv, vad nemaipomenit de bine si am imagine clara. Atata doar, ca planetii imi apar inca si mai departati decat sunt ei de fapt. De notat, nu imi notez niciodata nimic din aceste observatii. Astept o conjunctie favorabila. Dar, pana acum, nu am intalnit conjunctii favorabile. Sau poate ca nu am fost eu pe faza ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.05.2013 at 16:54:41.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.05.2013, 21:18:45
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu cercetez atat faptele mele, cat si faptele aproapelui meu. Si am, pentru fiecare dintre ele, un instrument adecvat de cercetare. Astfel, pentru faptele aproapelui meu, am o un microscop in dotare, cu care cercetez zilnic. Un microscop foarte performant, care m-a costat o palarie de bani. Ca orice microscop optic ca lumea, are patru obiective. Mai intai, il cercetez pe aproapele meu cu obiectivul de x10, ca sa am o perspectiva de ansamblu asupra faptelor lui. Pe urma ma apropii mai mult cu cel de x20, dar abia cu cel de x40 vad perfect toate porcariile pe care aproapele meu le face, fiindca abia la aceasta capacitate de marire pot sa il numesc pe el "aproapele meu". In sfarsit, folosesc si obiectivul de x100, dupa ce mai intai tarai imaginea de analizat in uleiul de cedru pe care il am in dotare, creaind un fel de mocirla microscopica in care vad detalii care mi-au scapat pana atunci. Ca la orice preparat viu, fiind vorba de aproapele meu, sunt nevoit sa il privesc pe camp intunecat, adica negru, si in lumina polarizata. Astfel, toti microbii aproapelui meu parca prind viata si, straluminati de lumina polarizata, incep sa danseze. Pe urma, prind o lama care mi se pare mai bogata, adica are mai multi microbi ai fratelui meu, si o trec prin flama, o mordansez (o "musc", cum ar veni) cu un solvent puternic si o fixez pentru eternitate cu fixativul de par al lui nevasta-mea, cu care il mordansez si il fixez pe aproapele meu frecvent, la cate o cafea. Uneori, mai si colorez preparatul in culori bine alese, astfel incat detaliile microbilor lui care ma intereseaza sunt puse mai bine in evidenta si pot sa le arat, usor, si copiilor. Ei vor avea, astfel, de invatat din cat de multi microbi are aproapele meu.

Pentru faptele mele, am cumparat un telescop. E un telescop mai mult de jucarie, l-am luat pentru astia mici ai mei, din Carrefour. De cate ori il folosesc ca sa cercetez faptele mele, adica numai in conditii de luna plina, ma lovesc de insuficienta luminii si de completa lipsa de claritate a imaginii. De fapt, nu pot vedea mare lucru cu el. Abia zaresc planeta Venus, asupra careia mai intarzii cu observatia. Am constatat, insa, ceva. De cate ori pun telescopul invers, adica privesc prin obiectiv, vad nemaipomenit de bine si am imagine clara. Atata doar, ca planetii imi apar inca si mai departati decat sunt ei de fapt. De notat, nu imi notez niciodata nimic din aceste observatii. Astept o conjunctie favorabila. Dar, pana acum, nu am intalnit conjunctii favorabile. Sau poate ca nu am fost eu pe faza ?
Genial, frate. Ti-am mai scris eu ceva, mai demult: de ce nu scrii carti?. Nu stiu, eseuri, pamflete, nu ma pricep, dar ce poti face, dupa cum dau marturie postarile tale, este genial.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2013, 02:38:44
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu cercetez atat faptele mele, cat si faptele aproapelui meu. Si am, pentru fiecare dintre ele, un instrument adecvat de cercetare. Astfel, pentru faptele aproapelui meu, am o un microscop in dotare, cu care cercetez zilnic. Un microscop foarte performant, care m-a costat o palarie de bani. Ca orice microscop optic ca lumea, are patru obiective. Mai intai, il cercetez pe aproapele meu cu obiectivul de x10, ca sa am o perspectiva de ansamblu asupra faptelor lui. Pe urma ma apropii mai mult cu cel de x20, dar abia cu cel de x40 vad perfect toate porcariile pe care aproapele meu le face, fiindca abia la aceasta capacitate de marire pot sa il numesc pe el "aproapele meu". In sfarsit, folosesc si obiectivul de x100, dupa ce mai intai tarai imaginea de analizat in uleiul de cedru pe care il am in dotare, creaind un fel de mocirla microscopica in care vad detalii care mi-au scapat pana atunci. Ca la orice preparat viu, fiind vorba de aproapele meu, sunt nevoit sa il privesc pe camp intunecat, adica negru, si in lumina polarizata. Astfel, toti microbii aproapelui meu parca prind viata si, straluminati de lumina polarizata, incep sa danseze. Pe urma, prind o lama care mi se pare mai bogata, adica are mai multi microbi ai fratelui meu, si o trec prin flama, o mordansez (o "musc", cum ar veni) cu un solvent puternic si o fixez pentru eternitate cu fixativul de par al lui nevasta-mea, cu care il mordansez si il fixez pe aproapele meu frecvent, la cate o cafea. Uneori, mai si colorez preparatul in culori bine alese, astfel incat detaliile microbilor lui care ma intereseaza sunt puse mai bine in evidenta si pot sa le arat, usor, si copiilor. Ei vor avea, astfel, de invatat din cat de multi microbi are aproapele meu.

Pentru faptele mele, am cumparat un telescop. E un telescop mai mult de jucarie, l-am luat pentru astia mici ai mei, din Carrefour. De cate ori il folosesc ca sa cercetez faptele mele, adica numai in conditii de luna plina, ma lovesc de insuficienta luminii si de completa lipsa de claritate a imaginii. De fapt, nu pot vedea mare lucru cu el. Abia zaresc planeta Venus, asupra careia mai intarzii cu observatia. Am constatat, insa, ceva. De cate ori pun telescopul invers, adica privesc prin obiectiv, vad nemaipomenit de bine si am imagine clara. Atata doar, ca planetii imi apar inca si mai departati decat sunt ei de fapt. De notat, nu imi notez niciodata nimic din aceste observatii. Astept o conjunctie favorabila. Dar, pana acum, nu am intalnit conjunctii favorabile. Sau poate ca nu am fost eu pe faza ?
Splendid! Excelent text...:)

Dar spune-mi, te rog, când faci toate aceste manevre optice, îți păstrezi ochelarii pe nas ori privești cu ochiul propriu?...
Și dacă da, cu care ochi?... :))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.05.2013, 03:19:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Splendid! Excelent text...:)

Dar spune-mi, te rog, când faci toate aceste manevre optice, îți păstrezi ochelarii pe nas ori privești cu ochiul propriu?...
Și dacă da, cu care ochi?... :))
Cand privesc la microscop, privesc prin ochelari, dupa ce mai intai ii curat cu atentie. De asemenea curat si lentilele microscopului; ma bucur ca am un microscop binocular, ceea ce imi permite sa vad mai in relief.

Dar cand privesc prin telescop, ma uit fara corectia de miopie. Unde ai vazut dumneata astronom cu ochelari ?? Lentilele telescopului nu sunt sterse de mult. Desigur, din cauza pustilor astora, care nu au grija de nimic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2013, 07:32:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mulțumesc, acum sunt pe deplin lămurit. OPtica și oftalmologia nu au fost niciodată punctul meu tare, mereu m-am încurcat în raze și focare.
Voi cotrobăi și eu prin pod (sau poate chiar prin beci) după microscoapele și telescopul lăsate de înaintași.
Și eu care credeam că-s doar vechituri, prin care o mai îmbuna tataia pe mamaia, fără vreo folosință deosebită în ziua de azi...:)

Last edited by cezar_ioan; 23.05.2013 at 07:35:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare