Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2010, 22:07:14
stefan2010 stefan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 4
Implicit Sfanta Impartasanie

Buna seara dragii mei frati intru credinta,

Va cer ajutorul pana am sa ajung in manastire la parintele duhovnic unde ma spovedesc!
In momentul de fata am fost propus (consider eu nemeritat fata de altii)drept consilier intr-o anume parohie insa la Sfanta Liturghie de Duminica am fost chemat de parintele din Biserica respectiva ptr. a primi Sfanta Impartasanie,dar m-am eschivat !
Problema mea este :daca eu sunt oprit de la Sfanta Impartasanie de catre parintele duhovnic care este mai aspru in aceasta privinta(sunt convins ca este spre binele meu "dincolo" ),cum sa procedez in continuare,adica sa-i comunic parintelui paroh ca sunt oprit de la Sfanta Impartasanie sau sa merg la parintele duhovnic si sa ii spun prin ceea ce trec ?
Sau cum sa procedez efectiv pentru a nu gresi,mai ales pentru a nu primi ceea ce nu mi se cuvine mie un putregai lenes?Va multumesc !Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2010, 22:10:27
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

daca duhovnicul te-a oprit de la Sfanta Impartasanie, trebuie sa faci ascultare, si sa spui preotului de la parohie aceasta, fara rusine. ascultarea de duhovnic ne ajuta foarte mult, nici nu ne dam seama mereu de asta. duhovnicului poti sa-i povestesti prin ce treci, dar nu incerca sa ii fortezi mana. doar spune-i ce se intampla si te va povatui el. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2010, 22:11:46
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

inca ceva - de fiecare data cand vei primi o ascultare mai aspra, sa te bucuri nespus!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2010, 18:11:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan2010 Vezi mesajul
Buna seara dragii mei frati intru credinta,

Va cer ajutorul pana am sa ajung in manastire la parintele duhovnic unde ma spovedesc!
In momentul de fata am fost propus (consider eu nemeritat fata de altii)drept consilier intr-o anume parohie insa la Sfanta Liturghie de Duminica am fost chemat de parintele din Biserica respectiva ptr. a primi Sfanta Impartasanie,dar m-am eschivat !
Problema mea este :daca eu sunt oprit de la Sfanta Impartasanie de catre parintele duhovnic care este mai aspru in aceasta privinta(sunt convins ca este spre binele meu "dincolo" ),cum sa procedez in continuare,adica sa-i comunic parintelui paroh ca sunt oprit de la Sfanta Impartasanie sau sa merg la parintele duhovnic si sa ii spun prin ceea ce trec ?
Sau cum sa procedez efectiv pentru a nu gresi,mai ales pentru a nu primi ceea ce nu mi se cuvine mie un putregai lenes?Va multumesc !Doamne ajuta !
Buna Stefan!

Si eu m-am spovedit la un preot de la manastire,care m-a oprit de la impartasanie trei ani.In Biserica de parohie am asteptat sa treaca acesti ani,apoi m-am impartasit.De atunci nu mai vreau duhovnic decat unul din parohie.
Nu sunt de parere ca in zilele noastre sa fim prea aspri si sa dam Sfanta Impartasanie rar,care ne este oferita spre intarire.
Traim vremuri in care religia este marginalizata,nu avem exemple in jurul nostru demne de urmat,si prin urmare avem nevoie de impartasanie luata cat mai des,nu numai in posturi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2010, 16:07:20
stefan2010 stefan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 4
Implicit Multumiri

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
inca ceva - de fiecare data cand vei primi o ascultare mai aspra, sa te bucuri nespus!
Cu multa respect va multumesc pentru raspunsuri iar intarzierea mea provine din logarile nereusite de pana acum!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2010, 16:30:26
stefan2010 stefan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 4
Implicit Multumiri

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Buna Stefan!

Si eu m-am spovedit la un preot de la manastire,care m-a oprit de la impartasanie trei ani.In Biserica de parohie am asteptat sa treaca acesti ani,apoi m-am impartasit.De atunci nu mai vreau duhovnic decat unul din parohie.
Nu sunt de parere ca in zilele noastre sa fim prea aspri si sa dam Sfanta Impartasanie rar,care ne este oferita spre intarire.
Traim vremuri in care religia este marginalizata,nu avem exemple in jurul nostru demne de urmat,si prin urmare avem nevoie de impartasanie luata cat mai des,nu numai in posturi.
Da,va multumesc dar sincer eu cred ca mai multa smerenie si umilinta chiar imi trebuie pentru ca de fel am fost si sunt in continuare in greseala fata de aproapele meu.
In ceea ce priveste exemplele pozitive...pai unul dintre ele sunteti dvs. ptr. ca v-ati facut timp sa ma incurajati cum ati stiut mai bine si sunt convins cu adevarata sinceritate,iar in viata aceasta,cea simpla insa adevarata,m-am "trezit" prin incercarile pe care Bunul Dumnezeu mi le-a oferit spre desavarsirea sufletului meu atat de putrezit si macinat de patimile acestei lumi atat de rapid trecatoare.Stiti ceva?Eu unul ma identific cu toti fratii si surorile mele intru credinta Ortodoxa,dar asta nu inseamna ca trebuie si sa primesc ceea ce nu merit,Sfanta Impartasanie, si mai ales in conditiile in care desi eu sunt trecut de 50 de ani nu sunt un nebun dupa HRISTOS !Am ales calea pocaintei dar este mai anevoioasa si marturisesc faptul ca uneori imi este tare greu sa ies pe aceasta cale de lumina din groapa de gunoi a lumii in care singur am intrat...Va multumesc pentru incurajare!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2010, 16:39:29
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Nimeni nu merita Sfanta Impartasanie, dar asa e cu darurile lui Dumnezeu. Ii multumesti, Il rogi sa nu fie spre osanda, si primesti cu bucurie. Atunci cand esti oprit de la Impartasanie, este un caz particular. nu inseamna neaparat ca nu esti vrednic (desi nimeni nu este), ci mai mult ca pentru tine, este de folos sa nu te impartasesti pentru o perioada de timp. nu e nimic general, pur si simplu asta e bine pentru tine, asa a considerat duhovnicul tau, iar ascultarea de duhovnic este sfanta! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2010, 16:52:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

La tine este o situatie delicata.
Activezi intr-o parohie (de mir) si ai duhovnic la manastire. Nu prea se impaca.
E posibil sa nu-i convina acest lucru preotului paroh. El te admira, te respecta si ai fost propus consilier (daca nu au fost cumva ales de altii, ca nu stiu cum e asta sa fii consilier in parohie).
Mi-e greu sa dau un sfat aici, dar imagineaza-ti ca ai lucra intr-o firma, dar te-ai duce sa te sfatuiesti la un sef din alta firma. Cum ar fi? Ti se pare normal?
De ce daca activezi, este atasat de biserica, nu ramai la preotul acela ca duhovnic?
Nu esti corect fata de nici unul din cei doi pana la urma. La una din situatii ar trebui sa renunti.
Tu avand o functie in parohie ai si o raspundere acolo si trebuie sa fii si model. Daca te vede lumea ca tocmai tu nu te duci la parinte sa te spovedesti, nu te impartasesti, ce sa inteleaga?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.02.2010, 16:56:27
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Sophia, nu e asa.
Mama are duhovnic la manastire dar se spovedeste si altui preot din zona, avand binecuvantare de la Arhimandrit, sa faca lucrul asta. Duhovnicul meu este respectivul parinte de mir iar cand am fost in orasul in care locuiesc, cu binecuvantarea acestuia, sa gasesc un preot mai aproape de mine, pentru a ma spovedi mai frecvent, preotul mi-a spus ca nu vrea sa se bage peste duhovnicia duhovnicului meu:)

Deci nu e chiar ca la firme. Domnul Stefan sa explice situatia preotului care l-a invitat sa se impartaseasca si mai departe sa faca asa cum ii spune duhovnicul calugar.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.02.2010, 16:57:50
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

duhovnicul nu ti-l alegi in functie de locatie, situatie, ochii altora, sau alte considerente din acestea. ti-l alegi pe ala care e mai aproape de sufletul tau, oricat de departe in kilometri ar fi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasanie, intrebari

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vinul pentru Sfanta Impartasanie Florin-Ionut Impartasania (Taina Euharistiei) 26 01.06.2012 17:00:40
Sfanta Impartasanie din lingurite de unica folosinta... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 2 25.02.2012 09:10:28
Dovezi din primele secole -Sfanta Impartasanie reala Ioana-Andreea Biserici Protestante 8 07.04.2010 21:13:08
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 18:34:37