Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.02.2011, 14:46:35
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

[quote=Traditie1;342465]Călătoareo, folosește și tu butonul Quote ca toată lumea ca să se vadă clar unde se termină citatul și unde începe mesajul tău.

Dragostea romantică e într-adevăr o iluzie. O iluzie a celor nefericiți și imaturi, atrași de mitul propriei importanțe, înclinați spre fabulații, spre fantezii. Un om matur caută să facă diferența între realitate și fantezie, nu să-și cultive iluziile. Astfel de iluzii atrag pe cei cu o viață neîmplinită, care caută astfel să dea un sens existenței lor. Ei dau o dimensiune mitică relațiilor lor sau sentimentelor lor.

Există și dragoste adevărată, a părinților față de copii și invers. Dragostea adevărată presupune lipsa interesului.

.......................


Sophia, căsătoria trebuie să se întemeieze pe adevăr, nu pe spectacol. Spectacolul e o aparență, o minciună dacă vrei.

Tu spui să ne descătușăm dacă nu suntem călugări. Nu are sens. De ce unii trebuie să facă ceva iar alții altceva? În realitate, nimic nu e rău în sine dar orice ne desparte de Dumnezeu este o pierdere, pentru că El e sursa binelui.[/QUOT


Romantism egal cu iluzii,spectacol?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.02.2011, 15:04:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dragostea romantică e într-adevăr o iluzie. O iluzie a celor nefericiți și imaturi, atrași de mitul propriei importanțe, înclinați spre fabulații, spre fantezii. Un om matur caută să facă diferența între realitate și fantezie, nu să-și cultive iluziile. Astfel de iluzii atrag pe cei cu o viață neîmplinită, care caută astfel să dea un sens existenței lor. Ei dau o dimensiune mitică relațiilor lor sau sentimentelor lor.

Există și dragoste adevărată, a părinților față de copii și invers. Dragostea adevărată presupune lipsa interesului.

.......................


Sophia, căsătoria trebuie să se întemeieze pe adevăr, nu pe spectacol. Spectacolul e o aparență, o minciună dacă vrei.

dar orice ne desparte de Dumnezeu este o pierdere, pentru că El e sursa binelui.
Nici nu stiu cu ce sa incep.
E foarte trista aceasta viziune a lucrurilor.Eu consider ca realitatea este exact invers. Cei care nu au parte de dragostea asta lumeasca,romantica cum o numiti, sunt cei care fiind frustrati din cauza acestui mare handicap, de a nu fi iubit si de a nu iubi ,se refugiaza cu habotnicie in Biserica si in dragostea de Dumnezeu.Uitand de fapt, ca intr-o relatie lumeasca, daca nu exista dragoste, nu exista Dumnezeu.Iar Dumnezeu nu poate exista acolo unde nu exista dragoste.

E o trista si grava eroare sa credem ca fiind angajati intr-o casatorie, unde dragostea romantica fata de sot/sotie NU exista, acolo exista Dumnezeu! Aceasta, este o iluzie!Dumnezeu este iubire iar acolo unde iubirea lipseste,lipseste Dumnezeu!

Tocmai ca cei mai nefericiti sunt cei mai atrasi de religie, cautand in ea consolarea. Rar vezi oameni fericiti mergand cu regularitate la biserica.Nu pentru ca sunt necredinciosi, ci pentru ca simt prezenta lui Dumnezeu in viata lor in fiecare moment,in fiecare traire,in fiecare situatie.Nu trebuie sa mearga regulat la biserica ca sa simta asta, pentru ca sunt "plini" de Dumnezeu!

E trist si sa credem ca dragostea adevarata nu exista decat intre parinti si copii.E si mai trist ca suntem in stare sa concepem copii fara ca intre cei doi soti sa existe iubirea adevarata.Doar asa, sa ne inmultim ca sa cunoastem si noi dragostea adevarata: cea dintre parinti si copii...E foarte trist...Parerea mea..
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.02.2011, 16:18:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nici nu stiu cu ce sa incep.
E foarte trista aceasta viziune a lucrurilor.Eu consider ca realitatea este exact invers. Cei care nu au parte de dragostea asta lumeasca,romantica cum o numiti, sunt cei care fiind frustrati din cauza acestui mare handicap, de a nu fi iubit si de a nu iubi ,se refugiaza cu habotnicie in Biserica si in dragostea de Dumnezeu.Uitand de fapt, ca intr-o relatie lumeasca, daca nu exista dragoste, nu exista Dumnezeu.Iar Dumnezeu nu poate exista acolo unde nu exista dragoste.

E o trista si grava eroare sa credem ca fiind angajati intr-o casatorie, unde dragostea romantica fata de sot/sotie NU exista, acolo exista Dumnezeu! Aceasta, este o iluzie!Dumnezeu este iubire iar acolo unde iubirea lipseste,lipseste Dumnezeu!

Tocmai ca cei mai nefericiti sunt cei mai atrasi de religie, cautand in ea consolarea. Rar vezi oameni fericiti mergand cu regularitate la biserica.Nu pentru ca sunt necredinciosi, ci pentru ca simt prezenta lui Dumnezeu in viata lor in fiecare moment,in fiecare traire,in fiecare situatie.Nu trebuie sa mearga regulat la biserica ca sa simta asta, pentru ca sunt "plini" de Dumnezeu!

E trist si sa credem ca dragostea adevarata nu exista decat intre parinti si copii.E si mai trist ca suntem in stare sa concepem copii fara ca intre cei doi soti sa existe iubirea adevarata.Doar asa, sa ne inmultim ca sa cunoastem si noi dragostea adevarata: cea dintre parinti si copii...E foarte trist...Parerea mea..
iti dau dreptate.
cred ca cei ce spun ca nu exista dragoste adevarata in tre 2 oameni, nu au cunoscut-o.
altfel nu-mi explic.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.02.2011, 16:20:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Pe forum??;; )
Oriunde
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.02.2011, 16:44:53
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

[quote=Traditie1;342465]"Călătoareo, folosește și tu butonul Quote ca toată lumea ca să se vadă clar unde se termină citatul și unde începe mesajul tău.

Dragostea romantică e într-adevăr o iluzie. O iluzie a celor nefericiți și imaturi, atrași de mitul propriei importanțe, înclinați spre fabulații, spre fantezii. Un om matur caută să facă diferența între realitate și fantezie, nu să-și cultive iluziile. Astfel de iluzii atrag pe cei cu o viață neîmplinită, care caută astfel să dea un sens existenței lor. Ei dau o dimensiune mitică relațiilor lor sau sentimentelor lor."

Apoi Traditie1.....poate pt tine este si a fost o ILUZIE dragostea(si-mi pare rau)...Dragostea a fost si va fi mereu traita de cei care CUNOSC ce prsupune ea, au o motivatie clara , sunt ancorati ACESTEI realitati , din lume....Culmea este ca impliniti sunt CHIAR cei care impartasesc sau impartasit acest NOBIL sentiment profund....Si lipseste doar marginitilor,ridicol de marunti, prea plini de alte valori plebee, ridicand propriul orizont defunct, la nivel de precept(ramas propriu), fiind lipsit de valenta alocata acestei trairi de DUMNEZEU...Cine isi are secatuit "buzunarul" sufletului precum scriam...e "mort" in interior demult...Iar asta chiar starneste mila...

ps. exista romantism, incrustat firilor sensibile si nu numai....dar dragostea adevarata este traita doar de cei profunzi , echilibrati si sensibili....cei ce n-o experimenteaza sunt blazatii...care cauta explicatii puerile propriiilor lor neputinte.....

Deci Dumitru73 si Sophia....bucurati-va....ca si mine , dragostea exista in toata splendoarea sa ! Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.02.2011, 16:46:39
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iti dau dreptate.
cred ca cei ce spun ca nu exista dragoste adevarata in tre 2 oameni, nu au cunoscut-o.
altfel nu-mi explic.

Sunt neimplinitii sortii, sau superficialii...sau egoistii....sau...cu vreo problema...Ca tine si ca mine gandeste majoritatea, stai calm...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.02.2011, 16:50:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Vreau și eu să iubesc
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.02.2011, 16:51:51
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Vreau și eu să iubesc
Iti vine randul, n-ai grija;; ).
Bucura-te cat mai poti:)):)).
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.02.2011, 16:52:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Bucura-te cat mai poti:)):)).
Bună asta
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.02.2011, 16:52:40
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Fara tine-poezie de dragoste

http://www.youtube.com/watch?v=btg8nIAQEDc&NR=1

Aforisme despre dragoste...
http://www.youtube.com/watch?v=Yq6KH...eature=related

tuturor
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 00:05:44
Declaratii socante ale franmasonilor evrei sunsray Secte si culte 6 06.04.2011 21:16:04
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
despre dragoste... paraschevaiasi Generalitati 29 10.03.2008 11:33:41