Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2012, 23:58:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Miercurea Cenușii

Săptămâna aceasta, frații de rit apusean vor intra în Postul Paștelui. Prima zi de post este cunoscută ca "Miercurea Cenușii", din cauza obiceiului ca ramurile de salcie (palmier) sfințite cu ocazia Floriilor de anul trecut, ramuri care au împodobit icoanele și statuile din casele catolicilor timp de aproape un an, să fie aduse la biserică spre a fi arse. Cenușa lor se folosește la ieșirea de la slujbă, presărându-se pe fruntea credincioșilor, în timp ce preotul spune: "Adu-ți aminte, omule, că din țărână ești, și în țărână te vei întoarce".

Mai multe despre această străveche practică liturgică aici.

În tot timpul Postului, imnul "Aleluia", care în ritul apusean întâmpină citirea Evangheliei, nu se va mai auzi, tot așa cum nu se aude la Liturghiile de Requiem. De asemenea, culoarea corporalului (acoperământul Sf Altar), care de regulă este albă, devine violet. Ea se va schimba în roșu odată cu Floriile și începutul Săptămânii Mari.

Fraților de rit apusean, penitență și post cu folos, spre salvarea sufletului și spre viața de veci !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2013, 22:28:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Peste putin timp, va incepe Sfantul si Marele Post. In afara obligatiilor minimale impuse de Bisericile noastre Particulare (obligatii considerabil mai aspre pentru catolicii bizantini fata de cei latini), voi la ce alte lucruri v-ati gandit sa renuntati ? Placut Domnului este sa facem mai mult decat minimul pe care ni-l cere. Pentru noi insine, pentru cei apropiati, pentru lume este nevoie de mai multa penitenta decat nivelul cerut, "by default", unor buni crestini.

Eu, de exemplu, ma gandesc sa renunt, in perioada Postului, la cumparaturile facute Duminica, precum si la cartofii prajiti. Voi ? Noesia ? Mihai G ? Celestial Pottery ? Utilizatorii ortodocsi ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2013, 23:16:28
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu, la ascultatul de muzica in exces. Chiar acum, cind scriu, frate, sunt cu castile pe urechi; ma delectez cu ceva Sabaton si Turisas (ma "topesc" dupa metalul nordic, deh, consecventa de antioccidentalu' lu' peste). Ar trebui sa ma "topesc" dupa mantuire si Cel Care ne-a impropriat-o, si dupa Sfinta Biserica, nu dupa...riff-uri placute auzului si colarez placut gustului. (A mea face un colarez, adica varianta cu faina a grisului cu lapte, de faci dependenta. Si la asta trebuie sa renunt).
Vorbesc serios, chiar daca tonul si formularea sunt usor glumete. M-am gindit mult la asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2013, 23:41:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Inca nu m-am hotarat exact, dar ma gandesc sa ma trezesc in fiecare dimineata la 6-6:30 si sa citesc Laudele. Si renunt la carne. (In Olanda obligatiile minime sunt chiar mai minime decat in Romania).

Posibil sa fie sfatul bun si pentru altii, dar mie parintele mi-a spus sa nu imi aleg o mie de lucruri in plus, ci trei pe care sa le fac in mod special in Postul Mare, din perspectiva rugaciunii, a generozitatii si a sobrietatii/penitentei. Si sa citesc o carte de domeniu spiritual. Dar inca nu stiu care. (Sugestii?)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2013, 23:52:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Si sa citesc o carte de domeniu spiritual. Dar inca nu stiu care. (Sugestii?)
von Hillebrand, Dietrich: "Transformation in Christ" (in original: "Die Umgestaltung in Christus")
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2013, 23:58:09
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Peste putin timp, va incepe Sfantul si Marele Post. In afara obligatiilor minimale impuse de Bisericile noastre Particulare....
Păi eu aș fi un erou dacă mi-aș îndeplini obligațiile minimale...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.02.2013, 10:27:24
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Eu, la ascultatul de muzica in exces. Chiar acum, cind scriu, frate, sunt cu castile pe urechi; ma delectez cu ceva Sabaton si Turisas

Sabaton, Turisas? am cautat pe googe, si vad ca e o formatie de muzica heavy metal, ai caror membri fac acele semne satanice.
stiati ca Turisas este numele unui vechi zeu pagan finlandez al razboiului?

dvs. sunteti crestin practicant, chiar daca catolic? totusi aveti principii morale in viata? sau scrieti la misto pe acest forum?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.02.2013, 11:10:43
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Wink

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Sabaton, Turisas? am cautat pe googe, si vad ca e o formatie de muzica heavy metal, ai caror membri fac acele semne satanice.
stiati ca Turisas este numele unui vechi zeu pagan finlandez al razboiului?

dvs. sunteti crestin practicant, chiar daca catolic? totusi aveti principii morale in viata? sau scrieti la misto pe acest forum?
1.Turisas- formatie de FOLK metal/Turisas in fapt este numele unui monstru marin care conform folclorului finlandez mai e numit rar zeu al razboiului.
2. Stiati ca in Finlanda exista zeul Otso, rege al padurii, care in forma carnala apare ca urs?
3.Sabaton este alta formatie care va concerta anul acesta in martie parca, la noi in tara
4."daCA CAtolic"... suna cam ....urat...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.02.2013, 11:19:49
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
1.Turisas- formatie de FOLK metal/Turisas in fapt este numele unui monstru marin care conform folclorului finlandez mai e numit rar zeu al razboiului.
n-are a face! nu ma puneti sa postez aici imagini apartinand trupelor Sabaton si Turisas, deoarece sunt demonice, da!
personal, nu aveti decat sa le vizualizati singur pe google, dar eu nu le voi posta aici! sunt revoltatoare! un crestin nu poate asculta asa ceva!

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
2. Stiati ca in Finlanda exista zeul Otso, rege al padurii, care in forma carnala apare ca urs?
nu, nu stiam.
ati formulat copilareste, trebuia scris: "Stiati ca in Finlanda exista zeul Otso, despre care se povesteste ca e rege al padurii, si care in mitologie, in basm, apare in forma carnala de urs".
pentru ca nu aveti certitudinea existentei acestui Otso, in forma mentionata!

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
3.Sabaton este alta formatie care va concerta anul acesta in martie parca, la noi in tara
ortodocsii practicanti in mod sigur nu se vor duce!

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
4."daCA CAtolic"... suna cam ....urat...
este o cacofonie acceptata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.02.2013, 16:01:03
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Off-topic: mi se rupe de consideratiile unora si altora privind muzica ce o asculta cineva, sau la ce zei se inchina diverse popoare. Profetule de carton, fii amabil si cara-te cu off-topicele tale deplasate de aici. Poate nu se stie, dar zeii popoarelor non-crestine NU sunt demoni (asta e fanatism crestin, xeroxat dupa cel vetero-testamentar, si face parte din banal de animalicul instinct de stringere a rindurilor in jurul preotului, pardon, eclesiei, si conducatorului de trib, pardon, presedintelui/monarhului/ce o fi. Repet, se intilneste si la animale sau oamenii "primitivi", intr-o forma macar mai sincera. Bine, "civilizatii" o numesc "afirmarea credintei oficiale si/sau a supunerii fata de stapinire". Adica tot latratul de supunere si unire fata de animalul alfa). Acestea fiind zise, shapeshifting troll, du-te in alta parte!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miercurea si vinerea se poate consuma ulei? elizabeta Generalitati 47 05.01.2014 23:46:58
La Miercurea Ciuc se pregateste redenumirea strazii Mihai Eminescu in strada Attila colaps Generalitati 30 08.11.2012 21:57:43
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 11:18:29