Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.04.2010, 21:51:28
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
...cand privesc in urma la toata cautarea si toate experientele mele ma prinde o mila de toti cei ce continua sa bajbaie...
Căutarea și experiențele dumneavoastră nu sunt universal valabile. Noi ne bucurăm că l-ați găsit pe Hristos în BO.

Dacă oamenii îl caută cu toată inima pe Dumnezeu bâjbâind, ferice de ei, îl vor găsi. În BO sau la NP.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 23.04.2010, 22:31:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Căutarea și experiențele dumneavoastră nu sunt universal valabile. Noi ne bucurăm că l-ați găsit pe Hristos în BO.

Dacă oamenii îl caută cu toată inima pe Dumnezeu bâjbâind, ferice de ei, îl vor găsi. În BO sau la NP.
Daca il gasesc acolo ii bai.Nu cred ca cineva care sapa adanc poate sa-l gaseasca pe Dumnezeu la NP.Personal din cate am observat eu si pe forumuri straine, oamenii care cauta ori ajung "liberi" cugetatori ori aleg o biserica traditionala (Ortodoxa,Catolica,etc).
Reply With Quote
  #113  
Vechi 23.04.2010, 23:55:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
1.Nu, nu-ti face nici o placere sa discuti cu mine ci dimpotriva ma percepi ca pe una "ranita "care "musca din .. 'sectanti' si la cate stiu din interior privind acest amalgam de ideologii chiar am ce povesti !
Cred ca stiu mai bine ca tine ce-mi face placere si ce nu. Si prefer sa discut cu un om ranit decat cu unul usuratic sau ignorant. Daca nu ai fi ranita nu ai vedea peste tot atacatori. Succes la povestit!

Citat:
Eu cred ca tu ai, intr-adevar ,o problema legata de parerea ortodocsilor legata de secte si incerci sa ne convingi cat de 'deosebiti si extraordinari' si la fel de buni sunteti.
Eu nu functionez pe baza de turma , nu-mi laud cultul si nu bag toti ortodocsii in aceeasi oala. Am o problema cu tine personal deocamdata. Si problema este in felul urmator: Ia-ma asa cum sunt, nu presupune ca ma cunosti pe baza experientelor tale trecute. As vrea sa traiesc cu impresia ca vorbesti cu mine, nu cu cine stie ce fantoma din trecutul tau.

In rest, mi-a facut placere sa discutam si chiar imi place stilul tau [stiu ca nu ma crezi, dar asta e]. Poate ai totusi un blog. Toate cele bune!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #114  
Vechi 24.04.2010, 02:03:54
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Buna

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
In general cand in viata lor au aparut greutatile si nu au stiut cum sa le faca fata.Dar si din cei care nu au trecut la vreo secta sunt care ii primesc pe iehovisti in casa pentru "studiu biblic si rugaciuni".N-am cu cine vorbi degeaba, incerc sa le spun ca-i pacat sa citesti cartile lor si sa discuti cu ei despre "turnul de veghere".Mai vine o vecina si la mama mea si-i baga in cap tot felul,nici nu stiu ce sa fac.Mai bine ar sta acasa si s-ar ruga pentru sufletul ei.Eu cred ca are un efect foarte rau asupra neamului nostru faptul ca s-au lepadat de religia ortodoxa atatia din rudele noastre.Oricum ne-am scindat,nu ne mai vizitam si nici n-avem cum, ca nu dureaza 10 minute si incep sa-ti impuie capul cu prostii si fiecare tine de-ale lui.Nu-ti vine sa crezi doar ti-s dragi, is neamurile tale cu care mergeai in concediu la mare,la munte,de sarbatori ne vizitam,vorbeam la telefon saptamanal si-acum nu ne mai recunoastem.Mai mult decat orice cred ca faptul ca nu se spovedesc atatia din neam are efect negativ asupra intregului neam,sau nu?Voi ce credeti?Si ce se poate face?Veniti cu o solutie?
Am tot citit tot felul de posturi cu privire sau in legatura cu alte religii. Este foarte usor sa judeci sau sa-ti dai cu parerea despre alte religii cand traiesti intr-o tara care a crescut in ortodoxie. Dar cand traiesti intr-o tara in care multi nu stiu si nu au auzit vreodata ce inseamna sa fii ortodox atunci sa vad cum ar explica multi.
Eu traiesc intr-o astfel de tara in care ortodoxia este ceva de domeniul antic pur si simplu literar. Aici influentele mari religioase provin dinspre asia, cu accent pe budha, hindu, musulmani. Iar restul sint considerati crestini ( cei care cred in Iisus Hristos). De cate ori am fost intrebat daca apartin unei religii, nu au stiut ce inseamna ortodox, a trebuit sa spun ca sint crestina ca sa inteleaga. Nu prea sint ortodoxi aici, sint atatea religii ca nu am auzit in viata mea, tot felul de biserici, dar rar o biserica ortodoxa. Chiar si romanii de aici, in general sint penticostali, baptisti, adventisti, martori, etc, foarte rar ortodoxi. Toti prietenii mei sint de alte religii, pentru ca m-am imprietenit gasind ceva in comun :toti sintem emigranti, si toti cautam un suflet cu care sa ne ajutam, sa ne invatam cum sa ne descurcam intr-o tara straina.Nimeni nu te selecteaza ca prieten in functie de religie. Si stii ceva, toti sintem oameni, toti cautam dragoste, si prietenie si intelegere. Si pot sa spun ca am frecventat bisericile lor, am ascultat opiniile lor, si am trait linga ei, si am vazut ca indiferent ce religie poarta toti sint oameni, si toti cauta adevar. Dumnezeu ingaduie asta si lucreaza in feluri miraculoase pe care noi nu le intelegem. Sint mai ortodoxa decat am fost inainte, si tin ortodoxia, respect religiile lor si ei respecta credinta mea. Cu timpul ortodoxia a devenit mai cunoscuta aici ( stau aici de 20 ani), si acum este mai usor sa tin mai mult de grup ortodox, dar nu am lepadat prietenii mei, pentru ca ei au fost linga mine, si m-au ajutat toti anii astia, si sint ca o familie pentru mine. Ramine luI Dumnezeu sa judece fiecare dupa inima, noi trebuie sa ne iubim unii pe altii.
Sfatul meu: tine de ortodoxie si fii un ortodox de exemplu, restul va rezolva Dumnezeu prin caile Lui miraculoase pe care noi nu le intelegem. Iubeste-ti familia asa cum este, poti sa-i asculti daca vrei de ideile lor religioase, dar daca chiar te deranjeaza, spune-le ca nu vrei sa te certi cu ei pe religie, nu doresti sa vorbesti de religie pentru ca nu esti de acord cu ideile lor, dar nu ai alunga, ca sant ai tai. Ei au un zel oarecare si au o sete pentru adevar, de ce Dumnezeu a ingaduit ca ei sa treaca la alte religii in loc sa se intareasca in ortodoxie, nu stim, dar stiu ca Dumnezeu lucreaza in cai miraculoase.
Sa fii iubit si sa poti iubii si buni si rai. Asta este ortodoxia lasata de Iisus.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 24.04.2010, 20:48:56
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Am tot citit tot felul de posturi cu privire sau in legatura cu alte religii. Este foarte usor sa judeci sau sa-ti dai cu parerea despre alte religii cand traiesti intr-o tara care a crescut in ortodoxie. Dar cand traiesti intr-o tara in care multi nu stiu si nu au auzit vreodata ce inseamna sa fii ortodox atunci sa vad cum ar explica multi.
Eu traiesc intr-o astfel de tara in care ortodoxia este ceva de domeniul antic pur si simplu literar. Aici influentele mari religioase provin dinspre asia, cu accent pe budha, hindu, musulmani. Iar restul sint considerati crestini ( cei care cred in Iisus Hristos). De cate ori am fost intrebat daca apartin unei religii, nu au stiut ce inseamna ortodox, a trebuit sa spun ca sint crestina ca sa inteleaga. Nu prea sint ortodoxi aici, sint atatea religii ca nu am auzit in viata mea, tot felul de biserici, dar rar o biserica ortodoxa. Chiar si romanii de aici, in general sint penticostali, baptisti, adventisti, martori, etc, foarte rar ortodoxi. Toti prietenii mei sint de alte religii, pentru ca m-am imprietenit gasind ceva in comun :toti sintem emigranti, si toti cautam un suflet cu care sa ne ajutam, sa ne invatam cum sa ne descurcam intr-o tara straina.Nimeni nu te selecteaza ca prieten in functie de religie. Si stii ceva, toti sintem oameni, toti cautam dragoste, si prietenie si intelegere. Si pot sa spun ca am frecventat bisericile lor, am ascultat opiniile lor, si am trait linga ei, si am vazut ca indiferent ce religie poarta toti sint oameni, si toti cauta adevar. Dumnezeu ingaduie asta si lucreaza in feluri miraculoase pe care noi nu le intelegem. Sint mai ortodoxa decat am fost inainte, si tin ortodoxia, respect religiile lor si ei respecta credinta mea. Cu timpul ortodoxia a devenit mai cunoscuta aici ( stau aici de 20 ani), si acum este mai usor sa tin mai mult de grup ortodox, dar nu am lepadat prietenii mei, pentru ca ei au fost linga mine, si m-au ajutat toti anii astia, si sint ca o familie pentru mine. Ramine luI Dumnezeu sa judece fiecare dupa inima, noi trebuie sa ne iubim unii pe altii.
Sfatul meu: tine de ortodoxie si fii un ortodox de exemplu, restul va rezolva Dumnezeu prin caile Lui miraculoase pe care noi nu le intelegem. Iubeste-ti familia asa cum este, poti sa-i asculti daca vrei de ideile lor religioase, dar daca chiar te deranjeaza, spune-le ca nu vrei sa te certi cu ei pe religie, nu doresti sa vorbesti de religie pentru ca nu esti de acord cu ideile lor, dar nu ai alunga, ca sant ai tai. Ei au un zel oarecare si au o sete pentru adevar, de ce Dumnezeu a ingaduit ca ei sa treaca la alte religii in loc sa se intareasca in ortodoxie, nu stim, dar stiu ca Dumnezeu lucreaza in cai miraculoase.
Sa fii iubit si sa poti iubii si buni si rai. Asta este ortodoxia lasata de Iisus.
Multumim pentru "gura de oxigen" oferita prin aceasta postare, ma bucur sa aud de o astfel de comuniune intre oameni. Si pe aici pe la noi prin Romania s-au mai calmat spiritele, oamenii in general sunt si raman oameni, pe forum e altceva, tindem sa raspundem la provocari dandu-i celuilat un "pumn teologic" bine plasat.

Numai de bine sa ai parte acolo unde esti.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 24.04.2010, 23:57:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
La ce te astepti? Cearta si dezbinarea sunt instrumentele celui rau. Iar cultele s-au format in marea lor majoritate in urma schismelor.
Citat:
Sau cand unii au vrut sa plece din cultul X deoarece cultul X nu voia sa lase pacatul, care e tot de la cel rau.
Ce intelegi tu prin "pacatul unui cult"?

Citat:
Sau poti sa privesti cultele ca niste departamente in cadrul Bisericii.
Unii sunt profilati mai mult pe smerenie [ortodocsii], altii pe evanghelizare [baptistii], altii pe ordine si disciplina[ adventistii], etc
Adica din studiile tale Scripturistice ai ajuns la concluzia ca "cearta intre partide" (cum le zice nenea Cornilescu) poate constitui doar asa un fel de manifestare a diversitatii in unitate din cadrul Bisericii?

Citat:
Desigur. Dar mai intai spune-mi ce intelegi tu prin biserica, sa nu vorbim de lucruri diferite
"stâlp și temelie a adevărului. " (1Tim 3:15)
"unitatea Duhului, întru legătura păcii."(Efeseni 4:3)
"un trup și un Duh" (Efeseni 4:4)
"un Domn, o credință, un botez," (Efeseni 4:5)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 25.04.2010, 00:08:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce intelegi tu prin "pacatul unui cult"?
orice pacat pe care un anume cult il oficializeaza ca dogma

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica din studiile tale Scripturistice ai ajuns la concluzia ca "cearta intre partide" (cum le zice nenea Cornilescu) poate constitui doar asa un fel de manifestare a diversitatii in unitate din cadrul Bisericii?
Nu , ci obiceiuri proaste. Problema e nu ca ele exista, caci e firesc sa existe [desi nu e bine]. Problema e ca leaderii Bisericii nu mai spun cum a spus Pavel: "mai, nu va mai certati ca toti sunteti ai lui Hristos", ci spun: " Nu faceti ca noi, ne despartim, iar voi sunteti anatema"

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"stâlp și temelie a adevărului. " (1Tim 3:15)
"unitatea Duhului, întru legătura păcii."(Efeseni 4:3)
"un trup și un Duh" (Efeseni 4:4)
"un Domn, o credință, un botez," (Efeseni 4:5)
mda...stiu si eu versete. Astea spun cum este Biserica, adica niste calitati. Eu vreau sa-mi arati care este Biserica. Cladirea, cultul, oamenii? Cu cuvintele tale si concret.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #118  
Vechi 25.04.2010, 00:16:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
orice pacat pe care un anume cult il oficializeaza ca dogma
Exemple.
Si de obicei astea se numesc erezii.
Cred ca stii termenul.

Citat:
Nu , ci obiceiuri proaste. Problema e nu ca ele exista, caci e firesc sa existe [desi nu e bine]. Problema e ca leaderii Bisericii nu mai spun cum a spus Pavel: "mai, nu va mai certati ca toti sunteti ai lui Hristos", ci spun: " Nu faceti ca noi, ne despartim, iar voi sunteti anatema"
Cred ca ai lipsit substantial la studiile biblice. Nu e prima data cand te prind ca ai calcat stramb
Sau vorbim de 'Paveli' diferiti?

Galateni cap 1.

"6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema! "


Verifica si la tine in Biblie, nenea Pavel al tau cred ca zice la fel.

Citat:
mda...stiu si eu versete. Astea spun cum este Biserica, adica niste calitati. Eu vreau sa-mi arati care este Biserica. Cladirea, cultul, oamenii? Cu cuvintele tale si concret.
Ti-am spus caracteristicile Bisericii ca sa-ti dai seama ca ceea ce incercai tu sa avansezi ca "Biserica" n-are nimic de a face cu Scriptura.

Nu am facut teologia si raspunsul meu s-ar putea sa nu fie tocmai adecvat dar este potrivit cu contextul discutiei.
Ca parte vazuta Biserica are 3 parti:
1. Invatatura de credinta
2. Ierarhia - stabilita musai prin succesiune apostolica
3. Credinciosii care adera la invatatura de credinta si respecta ierarhia

Cred ca e limpede ca din aceasta perspectiva ortodocsii, penticostalii, bapstisii, etc. nu pot face parte din aceeasi Biserica.

Daca vrei sa aprofundezi, citeste asta:
http://www.ortho-logia.com/Romanian/Biserica.htm

Last edited by AlinB; 25.04.2010 at 00:21:03.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 25.04.2010, 00:25:35
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exemple.
Si de obicei astea se numesc erezii.
Cred ca stii termenul.
indulgentele, imbogatirea pe spinarea saracului [asta nu e dogma dar se practica]...nu ma provoca sa spun mai multe

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca ai lipsit substantial la studiile biblice. Nu e prima data cand te prind ca ai calcat stramb

Galateni cap 1.

"6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema! "


Stiu versetele, dar nu le anuleaza pe cele date de mine. Problema e ca unii declara falsa evanghelie orice nimic care nu le place si anatemizeaza crestini nevinovati pentru lucruri peste care s-ar putea trece cu rugaciune si buna intelegere.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ti-am spus caracteristicile Bisericii ca sa-ti dai seama ca ceea ce incercai tu sa avansezi ca "Biserica" n-are nimic de a face cu Scriptura.

Nu am facut teologia si raspunsul meu s-ar putea sa nu fie tocmai adecvat dar este potrivit cu contextul discutiei.
Ca parte vazuta Biserica are 3 parti:
1. Invatatura de credinta
2. Ierarhia - stabilita musai prin succesiune apostolica
3. Credinciosii care adera la invatatura de credinta si respecta ierarhia
ok. Esti de acord ca Biserica e Mireasa Domnului care va fi luata la cer?
Daca da, cum se potriveste cu descrierea ta? Va fi luata la cer invatatura, ierarhia, oamenii?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #120  
Vechi 25.04.2010, 01:44:11
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu am facut teologia si raspunsul meu s-ar putea sa nu fie tocmai adecvat dar este potrivit cu contextul discutiei.
Ca parte vazuta Biserica are 3 parti:
1. Invatatura de credinta
2. Ierarhia - stabilita musai prin succesiune apostolica
3. Credinciosii care adera la invatatura de credinta si respecta ierarhia

Cred ca e limpede ca din aceasta perspectiva ortodocsii, penticostalii, baptistii, etc. nu pot face parte din aceeasi Biserica.
Am inteles in sfarsit: Biserica Catolica e biserica adevarata.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca vrei sa aprofundezi, citeste asta:
http://www.ortho-logia.com/Romanian/Biserica.htm
Articolul e foarte fain scris. E cam lung dar nu asta-i hiba. Ci faptul ca poate in 95% din el se subliniaza ce NU este biserica (biserica nu e ceea ce zic altii ca este), iar apoi in ultimile doua propozitii spune ce este biserica (asta e un pic mai greu de spus).

Stii, pare ca nu prea a avut curaj sa detalieze. Cand vorbesti la nivelul lui Mihai Oara trebuie sa te pui la adapost. Nu poate sa spuna multe prostii pentru ca pe el are cine sa il amendeze si sa rada de el

Last edited by penticostalulmantuit; 25.04.2010 at 01:50:27.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50