Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.02.2013, 01:52:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Eu sincer de multe ori nu fac diferenta intre placere si bucurie. De exemplu, citesc un roman, e placerea estetica acolo sau gasesc si ceva bucurie? Ca amandoua sunt sufletesti ca sa zic asa. Sau cand mananc mere verzi, mie tare mult imi plac, e doar placere sau e si bucurie? Nu fac diferenta.
Cred ca simtim bucurie atunci cand privim lumea ca dar. De exemplu daca avem un mar si il privim ca un dar al lui Dumnezeu, Ii multumim pentru acesta, ne gandim la El atunci cand il mancam. Daca cautam doar placerea, ne limitam la gust, iar placerea de cele mai multe ori inrobeste, iti fura libertatea.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.02.2013, 11:37:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Placerea este o traire afectiva primara, simpla, elementara. este comuna omului si animalelor. As incadra-o la componenta "trup", in sensul trairilor sufletesti legate strict de satisfacerea trebuintelor primare, bazale.
Bucuria, insa, e deja (cel putin) o emotie, presupune participare intelectuala si implicarea unor intregi laturi ale personalitatii.
Iar bucuria duhovniceasca este inca mult mai mult, un sentiment mai intai, implica evlavie, credinta, practica, duhul umilit, curatia inimii si, desigur, harul lui Dumnezeu lucrator in om.


P.S. Placereea resimtita ca fapt estetic (in receptarea artistica) este de fapt un simtamant mai complex si rafinat. Nu e propriu-zis placere, cat complex de emotii innobilate de cultura, de gustul estetic, de multe... Este o rezonanta a intregii personalitati, o vibratie cu atat mai nuantata cu cat personalitatea receptorului (activ! co-creator al) actului artistic este mai bogata, mai nuantata... Este nefiresc, cred, sa numim aceasta rezonanta cu termenul de placere. Se apropie, mai degraba, de bucurie - o sarbatoare a duhului omului care isi depaseste trivialitatea.... Ma refer indeosebi la intalnirea cu capodoperele.

Last edited by cezar_ioan; 08.02.2013 at 11:42:32.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.02.2013, 15:43:48
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca bucuria are sensul ei...placerea sensul ei....Cand se spune ca vrei sa fugi de durere si alergi dupa placere....nu cred ca e vorba de orice placere...ci placerea in sensul animalic, instinctiv, inferior...pacatos..dezumanizant etc....

De ex mie imi place sa ma uit la seriale americane politiste..nu pot sa zic ca nu mi-e deloc de folos..mai vad si eu cum e legislatia pe la ei, cum arata America, cum vorbesc oamenii de pe acolo etc.

Altora le place sa faca sport...daca nu le-ar placea sa faca asta nu cred ca am avea niciodata campioni sportivi in niciun domeniu.

Chiar in Biblie se vorbeste despre oameni care au "placut" Domnului....

It place sa mananci mere dar nu poti asocia asta cu bucuria...poate doar daca ai fost bolnav si te-ai facut bine si acum poti manca iar mere dupa mult timp.Bucuria e o reactie de scurta durata...placerea de mai lunga durata.Te bucuri cand zaresti pe cineva drag...pe moment..dar il placi in continuare in timp ce stai cu el....

Placerea e rea cand vorbim de patima...etc..Sau cand e vorba de a-ti placea ceva rau..unii simt placere in a face rau....in a pierde timpul , in a insela etc. Si exemplele pot continua...

Cred ca faza cu durerea si placerea....se refera la faptul ca noi dorim o stare de supra confort, nimeni sa nu ne supere cu nimic nici macar atunci cand am luat-o pe campii...la vie en rose..din fericire, realitatea are grija ca lucrurile astea sa nu se prea intample.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cata bucurie! Ana-Maria N Calugarul 1 13.02.2012 11:58:09
Despre placere florin.oltean75 Generalitati 14 12.07.2011 18:13:20
Pasti cu bucurie admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 89 28.04.2011 10:58:56
Daruiti o bucurie! danielar Umanitare 1 22.02.2008 12:53:29
MARE BUCURIE ! cristiboss56 Pocainta 6 30.10.2007 00:50:57