Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2009, 11:19:35
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit nunta religioasa si civila

Buna,
As vrea sa stiu daca se poate face casatoria religioasa fara ca cea civila sa fi avut loc. Daca nu, de ce nu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.04.2009, 12:20:25
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Tin minte ca atunci cand m-am casatorit, preotul ne-a cerut certificatul de casatorie. E important sa-l ai, pentru ca la o alta nunta, preotul i-a trimis acasa dupa el (ei il uitasera). Nu stiu daca se poate oficia cununia religioasa, fara cea civila.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2009, 12:36:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Preotul nu are voie sa savarseasca Nunta religioasa, pana ce nu s-a semnat cea civila, la Primarie. Probabil, fara cununia civila, statul nu ar putea tine nici o evidenta populatiei, adica casatorii, nasteri, schimbari de nume si alte treburi. Nu stiu, imi dau cu parerea.

Cu siguranta preotul poate si nu este nici un pacat, insa legile civile (ale statului) ii interzic sa faca aceasta.

Nu inteleg de ce ar dori cineva sa faca doar cununia religioasa.
Nici pentru mine nu are valoare cea civila, insa, daca se cere, nu am nimic de pierdut.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2009, 12:41:04
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu spuneam sa faci doar casatoria religioasa, ci inainte de cea civila, datorita faptului ca mirele e strain si e mai complicata treaba. Si daca vrei sa te casatoresti religios aici si civil in alta tara, poate nu ai atatia bani sa mergi si sa vii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2009, 15:12:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Nu inteleg de ce ar dori cineva sa faca doar cununia religioasa.
.

Sunt diferite motive. De exemplu sunt batrani, fiecare au copii si nu vor ca la moartea unuia dintre ei, sa fie impartit la toti copiii ceea ce a agonisit cel mort o viata intreaga. Sau pur si simplu nu vor sa se complice cu shimbarea numelui etc, si ceea ce conteaza este ca sa aiba binecuvantarea de la Dumnezeu, nu si de la stat.

Intr-adevar legea spune ca preotul nu are voie sa faca cununie religioasa fara cea civila. Dar eu stiu preoti care au facut, depinde de curajul fiecaruia. Pacat nu este.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2009, 20:16:31
tomi tomi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Buna,
As vrea sa stiu daca se poate face casatoria religioasa fara ca cea civila sa fi avut loc...
Daca oricum aveti de gand sa va casatoriti la sfat (civil) poti face doar "jumate de casatorie" adica logodna la biserica, ceea ce inseamna o promisiune in biserica a casatoriei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2009, 20:27:10
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi se pare normal ca cine doreste sa faca o cununie religioasa sa o poata face fara aprobare sau hartii din partea statului.

O cununie religioasa nu valoreaza nimic din punct de vedere juridic, deci nu cred ca exista vreo lege care sa interzica preotilor sa oficieze cununii religioase fara cele civile. Mai degraba cred ca este o conventie a bisericii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.05.2009, 20:31:56
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

M-am mai informat, si e chiar ilegal. Dar chiar nu inteleg de ce, mi se pare absurd.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2009, 21:53:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Mie mi se pare normal ca cine doreste sa faca o cununie religioasa sa o poata face fara aprobare sau hartii din partea statului.

O cununie religioasa nu valoreaza nimic din punct de vedere juridic, deci nu cred ca exista vreo lege care sa interzica preotilor sa oficieze cununii religioase fara cele civile. Mai degraba cred ca este o conventie a bisericii.
In primul mileniu, nu exista casatorie religioasa in forma de azi. Cei doi se casatoreau civil si veneau la biserica unde preotul ii binecuvanta si apoi se impartaseau impreuna. Impartasania asta era pecetea religioasa a unirii lor, pecetea unirii in Hristos.

In sec. al 10-lea, imparatul Leon nu mai stiu care (sa ma scuzati, nu prea am memorie la lucrurile astea, se poate citi in cartea lui Meyendorff despre cununie, sau a parintelui Vasile Gavrila), a cerut Bisericii sa faca ea si cununia civila. Nu a mai existat in imperiu posibilitatea sa te casatoresti doar civil. Nu mai puteai fi necrestin. (Lucru pe care eu nu-l consider bun; ar fi trebuit sa se lase aceasta libertate)
Cand statele au inceput sa se secularizeze, s-a reintrodus cununia civila despartita de cea religioasa, si s-a revenit la practica dinainte, de a cere Biserica ca cei doi sa fie cununati civil. Cununia civila este o luare de responsabilitate in fata societatii de a-l proteja pe celalalt si copiii iesiti din unire. Este un contract intre cei doi.
Mi se pare normal ca existe aceasta forma de casatorie si ca Biserica sa o aprobe, cum facea si in primul mileniu.

Acum, exista si situatii in care ea nu se poate face inainte, de ex. daca unul din miri este strain si i se cer multe acte. Era sa patesc si eu asa, aici,pentru ca am cetatenie germana si traiesc in Belgia, iar sotul meu este belgian, si preotul a zis ca daca nu reusesc sa le obtin el ne cununa totusi inainte de cununia civila, dar asta pentru ca ma cunostea bine. Din fericire am reusit totusi sa ne casatorim civil inainte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2009, 11:32:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In confesiunea noastra, certificatul de casatorie de la biserica nu este (inca) recunoscut de stat. De ce? Nu stiu.
La catolici am inteles ca se face o singura cununie, in biserica, iar apoi actul eliberat de preot este trimis/dus la starea civila si recunoscut acolo. Probabil ca acest act de la biserica este facut conform cu normele legale civile si cuprinde aceleasi date ca la starea civila.
Deci in alte tari este posibil, la ortodocsi inca nu.
Ar fi mai simplu si mai putina cheltuiala sa faci o singura cununie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie civila= concubinaj? Marinela Nunta 59 02.12.2011 13:13:02
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ajutor!..25 de ani de la cucunia religioasa sau civila?? masmaya Generalitati 6 25.07.2010 20:46:52
cununie civila gongutza Nunta 8 02.02.2009 01:04:40
Logodna inainte de casatoria civila? tomi Nunta 9 02.10.2007 23:55:10