Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.05.2009, 21:32:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce ne spun Sfinții Părinți :

1 . "Ținerea de minte a răului este o vicleană tâlcuitoare a Scripturii, ca una ce tâlcuiește după propria știință cuvintele lui Dumnezeu" ; 2 . "Rugăciunea lui Iisus va rușina ținerea de minte a răului, căci nu o putem nicidecum rosti pe aceasta stăpâniți fiind de ținerea de minte a răului" ; 3 . " Cel ce viețuiește în liniște și ține minte răul, este ca aspida care, în gură poartă întru sine venin ucigător" ; 4 ."Dacă te ții rigid și nu te pleci să-i spui dușmanului măcar niște cuvinte bune îndulcind astfel câtuși de puțin relația, adaugi la patima ținerii de minte a răului și patima mândriei"; 5 ."Nimeni să nu-și închipuie cumva această întunecime ca o patimă usoară, trecătoare sau puțin primejdioasă, căci una ca aceasta de multe ori cuprinde până și inimile bărbaților duhovnicești .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.07.2011, 02:20:32
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Iertati toate pacatele gresitilor vostri, ca si voua sa va ierte Tatal vostru (Marcu 11, 26; Matei 6,14).

"Infricosator este cuvantul Domnului, ca de nu vezi inima ta curata fata de toti, sa nu ceri nimic de la Dumnezeu, caci ii aduci ocara, odata ce fiind pacatos si avand vreo suparare fata de omul asemenea tie, spui Celui ce cunoaste inimile: Iarta-mi pacatele mele.

Unul ca acesta nu se roaga cu mintea, ci cu buzele, intru nestiinta. Fiindca cel ce voieste cu adevarat sa se roage lui Dumnezeu cu mintea, intru Duhul Sfant si cu inima curata, isi cerceteaza, inainte de a se ruga, inima sa, de este neimpovarata de vreo grija fata de orice om, sau nu. Si daca nu o face, se amageste pe sine. Caci in acest caz, nu este cine sa-l asculte pe el, pentru ca nu mintea lui se roaga, ci implineste o obisnuinta a orelor de canon.

Dar cel ce voieste sa lucreze in chip curat, va cerceta intai mintea lui, ce are in ea. Astfel, de zici: Miluieste-ma, miluieste si tu pe cel ce te roaga, si de zici: Iarta-ma, iarta si tu, nevrednicul. Iar de zici: Nu-ti aduce aminte de pacatele mele, nici tu sa nu refuzi sa ierti pacatele aproapelui tau. Si daca zici: Nu-ti aduce aminte de relele ce le-am facut, nu trebuie sa gandesti ceva impotriva vreunui om. De n-ai ajuns sa faci acestea, in zadar te rogi. Caci Dumnezeu nu te va asculta cand ceri: Iarta-ma" (Cuviosul Isaia Pustnicul).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iertare Bogdan N Generalitati 36 29.06.2011 14:31:25
Despre iertare dan73 Generalitati 28 14.03.2011 22:34:31
Iertare elena20 Generalitati 12 17.03.2010 14:33:30
O intrebare ( sa imi fie cu iertare) nicoleta34 Generalitati 13 23.08.2006 17:41:32