Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2009, 17:17:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu cred ca trebuie facut ceva, un fel de forma standard, in care sa-ti bagi degetele.
Cel care nu da dovada de respect fata de cel care se inchina, nu-mi inspira superioritate, dimpotriva inferioritate in gandire. Inchinare e un alt mod de dialog cu Dumnezeu. Asa ca nu e important sa atingi centrul fruntii, ... important e sa o faci cu constiinta ca tainic, Dumnezeu isi revarsa puterea Sa asupra ta. E ca si in viata, degeaba imi spui niste cuvinte "bine mestesugite", daca nu mi le spui din inima atunci cand faci declaratii de iubire, nu valoreaza mare lucru, caci sunt goale de continut, nu exprima trairea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2009, 17:19:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cred ca numai pe baza unui sablon se poate stabili corectitudinea crucii.
Trebuie sa fie perfect simetrica si cu proportiile clar stabilite de geometria romana.
Este parerea ta. Noi stim cum se face semnul crucii corect; dar tu pentru inceput poti lua un sablon. Dar nu e cazul sa radem pe aceasta tema, asa ca inceteaza.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.06.2009, 18:00:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Si eu am vazut oameni prin mijloacele de transport in comun facand niste cruci de asa natura, ca daca era rastignit cineva pe ele fie se prabusea in lateral, fie trebuia sa ridice picioarele ca sa nu atinga solul cu genunchii.
Nu nu ai dreptate,

In momentul in care observi ca tramvaiul se apropie de o biserica, mai intii iti faci loc, dind serios cu coatele in drepta si-n stinga, ca doar asa poti sa duci mina cum trebuie dupa care iti inalti privirea smerita catre cer si incepi usor fara sa te grabesti sa punctezi locurile unde trebuie dusa Treimea sugerata prin cele trei degete.
...

Deci sa fim modesti si cu bun simt. In mijloacele de transport fiecare face i9n viteza si cit mai discret cruce asa cum poate, sa nu cadem in fariseism si nici nu stiu ce lectii sa le dam noi liceenilor zburdalnici ca mai repede invata din modestie decit prin exagerare
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.06.2009, 18:04:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deci sa fim modesti si cu bun simt. In mijloacele de transport fiecare face i9n viteza si cit mai discret cruce asa cum poate, sa nu cadem in fariseism si nici nu stiu ce lectii sa le dam noi liceenilor zburdalnici ca mai repede invata din modestie decit prin exagerare
Andrei, partea buna a lucrurilor ca e Dumnezeu nu priveste asa cum o face omul. NU e impresionat de precizia cu care am executat semnul crucii. El e bucuros doar atunci cand omul ii vorbeste si prin acest gest.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog rugati-va pt reusita operatiei tatalui meu! Yasmina Umanitare 47 20.08.2012 10:18:06
Venirea Fiului Omului Tartaruga Dogmatica 69 18.08.2012 14:42:23
Cuvantul AMIN costel Generalitati 6 15.03.2012 23:21:08
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Numele Fiului lui Dumnezeu Florin-Ionut Generalitati 11 02.04.2010 12:41:10