Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.03.2010, 15:56:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Anna - dar este vorba de lucruri diferite. A-ti dori un material bun pentru o rochie nu are legatura cu sexualitatea. N-o faci pentru sotul tau sau pentru altii, ca sa-i atragi sexual.
Aici se vorbea de senzualitatea si placerea la sex, ca pacat. Si asta este altceva. Alt fel de senzualitate. Aici se vorbea de erotism. Poftim, am spus-o deschis.
De ex. si eu pipai materialele pentru ca nu-mi plac sinteticele din motive ne-legate cu sexul. Nu suport sinteticele, sunt alergica la ele.
Si daca imi aleg un model de rochie, este ceva sa-mi vina mie bine, sa ma simt bine in ea si sa fiu acceptata in lume. A-i atrage prin asta pe barbati...nu toate femeile vor asta.
A-ti iubi tu corpul nu este senzualitate, nu in sensul erotismului care duce la sex. Ma intelegi?
Ala este pacatul - erotismul.

Nu zau, nu joc teatru. Nu te inteleg. Adica eu sunt si gandesc altfel.
Ce are placerea pentru o mancare, cu postul.
Adica in post trebuie sa manancam laturi? Nu. Ne retinem doare de la anumite alimente care ne plac.
Dar si o bucatica de paine poate fi gustoasa, sau un cartof, un mar.
Traditie a dat un raspuns f bun.. aceea este ideea.

Dar revenind, totusi, la firul discutiei.. traim intr-o lume erotizata.. in care ciocolata se vinde prin imaginea unei femei care geme pe ecran mancand ciocolata, multe produse au forme falice (am citit ca este lucru studiat, nu este o intamplare), multe produse sunt sociate cu o putere de atractie si dominare a sexului opus, cu senzatii voluptoase etc...
Ne hranim cu erotism de dimineata pana seara (de la televizor, radio, reclame, reviste, ziare etc...)
Suntem dresati sa cautam placerea si sa o facem scop al vietii noastre. Nu ma mir ca nimeni nu simte lanturile poftei. Este un lant, este robie.

Este legatura, Sophia, intre placerea de a manca si eros (se sprijina una pe alta, se compenseaza, se substituie etc..)
Placerile trupesti sunt legate intre ele.
Citat:
A-ti iubi tu corpul nu este senzualitate, nu in sensul erotismului care duce la sex. Ma intelegi?
Ba, eu zic ca da. Chiar la varste inaintate, am vazut femei care-si fac timp sa se foloseasca cosmetice, sa se fardeze, sa-si aleaga bijuterii.. poate nu sunt constiente, dar motivatiile lor sunt sexuale (sau sa zic senzual, ca "sexual" suna cam brutal)... nu intru in detalii, dar daca deschizi ochii si esti atenta la ce spune, cum gesticuleaza si cum se poarta in preajma barbatilor o astfel de femeie, imi vei da dreptate. Mi se pare jalnic.

Trebuie sa intelegi ca eros nu este ceea ce se termina cu un act sexual. Ci este un noian de dorinte si motivatii. Ziceam pe un alt thread ca sotul mi-a facut un cocktail si a insistat sa-l gust (in post, da). Sa-i fac pe plac, am baut din el. Acolo NU a fost vorba de bautura, ci de erotism (si gestul lui este transparent).

Mai analizeaza-te si tu, Sophia: ce fac, de ce? Pana la urma ajungi la duhovnic cu o foaie alba.. toate-s bune, toate-s permise, nu avem pacate, nu suntem in robia poftelor etc...
Reply With Quote
 

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46