Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2010, 19:54:15
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit O intrebare pentru neoprotestanti si nu numai.

Am si eu o nelamurire.....Dupa cum se stie,neoprotestantii resping toate "traditiile" Bisericilor Traditionale,in special Ortodoxe si Catolice,icoanele,portul preotilor,cultul sfintilor,etc,etc....

SI TOTUSI: la botezurile lor,daca ne uitam cu atentie,observam ca pastorii,in loc de "traditionalul" costum cu cravata la 4 ace care se foloseste inclusiv la predici,poarta o roba in general de culoare inchisa, lunga pana la pamant,izbitor de asemanatoare cu cea a preotilor nostri.Acu ma intreb si eu....daca ei resping tot ceea ce inseamna TRADITIONAL in Bisericile milenare,DE CE folosesc aceste haine preotesti,are cumva legatura cu ideea de a duce in eroare,a deruta pe cei confuzi cumva...?

La fel,in multe din bisericile lor,in spatele amvonului apare cateodata un crucifix de lemn,e adevarat,fara Hristos rastignit pe el,dar totusi semnul crucii,cum se impaca asta cu ideile lor despre "chipuri cioplite"....?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 00:16:56
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Pentru tineri și nu numai ( Răspunsuri despre viață și Dumnezeu ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 54 01.12.2009 19:42:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23