Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 12.08.2010, 11:36:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
... Dumnezeu nu-si cumpara prietenii si nici nu are nevoie de ceva/cineva. Cei care au nevoie de Dumnezeu sintem noi!
Acum ca sa fi prieten cu Dumnezeu nu-i de loc usor ...
Probabil ca ai prieteni.
Tot asa ti i-ai ales?
Tot asa trebuie sa treaca prin probe grele?
Trebuie ei sa sufere, sa treaca fara cartire prin lipsuri, etc, pentru a se bucura de prietenia ta?
Tot asa le judeci prietenia si la cel mai mic indiciu de nesinceritate sau egoism ii arunci ca pe niste carpe murdare?
Iar cand ei nu-si sacrifica viata, familia, cariera, etc, pentru prietenia cu tine, cum procedezi?
Incearca sa-mi raspunzi serios si concret.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 12.08.2010, 12:40:59
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Probabil ca ai prieteni.
Tot asa ti i-ai ales?
Tot asa trebuie sa treaca prin probe grele?
Trebuie ei sa sufere, sa treaca fara cartire prin lipsuri, etc, pentru a se bucura de prietenia ta?
Tot asa le judeci prietenia si la cel mai mic indiciu de nesinceritate sau egoism ii arunci ca pe niste carpe murdare?
Iar cand ei nu-si sacrifica viata, familia, cariera, etc, pentru prietenia cu tine, cum procedezi?
Incearca sa-mi raspunzi serios si concret.
Prietene, credeam ca te intereseaza raportul Dumnezeu/oameni nu al meu cu oamenii!
Eu nu sint Dumnezeu si faptul de a-mi fi mie prieten nu aduce mintuirea.
Diferenta asta face ca si sacrificiile sa fie mult mai reduse.
Prietenia mea, nu aduce binele absolut ci cel mult un zimbet doua, o sustinere minuscula si multa critica.
Nu am prieteni pentru ca intr-adevar sint f. exigent si cer de la ei ceea ce ei primesc de la mine, nu magulesc mai bine critic, nu ma conformez la regulile de politete ale lumii care-ti cer sa minti si cite si mai cite.
Da, eu renunt la o prietenie destul de usor, diferenta este ca Dumnezeu nu o face, eu nu iert cum face Dumnezeu in schimb nici nu pun pe nimeni sa se caiasca...ca n-am iubirea lui Dumnezeu...eu pun punct si intorc spatele, nu dau posibilitatea de impacare pina in ultima secunda a vietii.
Faptul ca El nu eu procedeaza corect ma face sa-mi doresc sa-i seaman ca sa-i pot fi prieten.
Dumnezeu si-a sacrificat "familia" pentru noi nu crezi ca-i de bun simt reciproca?Noi l-am tratat (si o facem inca) ca pe o cirpa murdara, l-am scuipat, batut, pironit (si o facem inca) si totusi El nu ne distruge!
Am impresia ca nu intelegi despre cine vorbim.
Dumnezeu nu-i un batrin acru undeva pe un scaun sus in ceruri!
Gindeste-te (ca sa-l poti intelege cit de cit) la ce a realizat miinile Lui, Cuvintul Lui....incepind de la atom si terminind cu universul (macar cel) vazut, gindeste-te la cit de armonios sint toate imbinate intre ele, cum functioneaza de atitea mii de ani.......
Noi sintem mai mult decit nimic raportat la creatia Lui si totusi El ne doreste ca prieteni! Pe noi, nimicurile...Ne-a "construit" in asa fel incit sa-l putem cit de cit percepe (gindeste-te la o furnica careia trebuie sa-i explici sistemul solar) iar noi in loc sa incercam sa o facem, il aducem la nivelul nostru de oameni ca sa-i putem aplica scala noastra umana.
Pe noi ne deranjaza ca masurile Lui sint altele decit ale noastre, ca El gindeste altfel decit noi si desigur El greseste in nemarginirea Lui!!!! Nu noi! Noi cu siguranta nu. E drept ca dupa mii de ani de existenta abia "am ajuns" la litera "a"" din alfabetul Lui, dar totusi sintem convinsi ca noi avem dreptate si El este cel care greseste. A nimerit-o cu Universul dar in privinta noastra a gresit! Daca am fi noi Dumnezeu altfel am proceda! Am folosii politica salamului asa incit sa fie clar ca Dumnezeu exista si are grije de "ai lui"!
Am face din Dumnezeu un....Basescu!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 12.08.2010, 17:05:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Prietene, credeam ca te intereseaza raportul Dumnezeu/oameni nu al meu cu oamenii!
Eu nu sint Dumnezeu si faptul de a-mi fi mie prieten nu aduce mintuirea.
Diferenta asta face ca si sacrificiile sa fie mult mai reduse.
Prietenia mea, nu aduce binele absolut ci cel mult un zimbet doua, o sustinere minuscula si multa critica.
Nu am prieteni pentru ca intr-adevar sint f. exigent si cer de la ei ceea ce ei primesc de la mine, nu magulesc mai bine critic, nu ma conformez la regulile de politete ale lumii care-ti cer sa minti si cite si mai cite.
Da, eu renunt la o prietenie destul de usor, diferenta este ca Dumnezeu nu o face, eu nu iert cum face Dumnezeu in schimb nici nu pun pe nimeni sa se caiasca...ca n-am iubirea lui Dumnezeu...eu pun punct si intorc spatele, nu dau posibilitatea de impacare pina in ultima secunda a vietii.
Faptul ca El nu eu procedeaza corect ma face sa-mi doresc sa-i seaman ca sa-i pot fi prieten.
Dumnezeu si-a sacrificat "familia" pentru noi nu crezi ca-i de bun simt reciproca?Noi l-am tratat (si o facem inca) ca pe o cirpa murdara, l-am scuipat, batut, pironit (si o facem inca) si totusi El nu ne distruge!
Am impresia ca nu intelegi despre cine vorbim.
Dumnezeu nu-i un batrin acru undeva pe un scaun sus in ceruri!
Gindeste-te (ca sa-l poti intelege cit de cit) la ce a realizat miinile Lui, Cuvintul Lui....incepind de la atom si terminind cu universul (macar cel) vazut, gindeste-te la cit de armonios sint toate imbinate intre ele, cum functioneaza de atitea mii de ani.......
Noi sintem mai mult decit nimic raportat la creatia Lui si totusi El ne doreste ca prieteni! Pe noi, nimicurile...Ne-a "construit" in asa fel incit sa-l putem cit de cit percepe (gindeste-te la o furnica careia trebuie sa-i explici sistemul solar) iar noi in loc sa incercam sa o facem, il aducem la nivelul nostru de oameni ca sa-i putem aplica scala noastra umana.
Pe noi ne deranjaza ca masurile Lui sint altele decit ale noastre, ca El gindeste altfel decit noi si desigur El greseste in nemarginirea Lui!!!! Nu noi! Noi cu siguranta nu. E drept ca dupa mii de ani de existenta abia "am ajuns" la litera "a"" din alfabetul Lui, dar totusi sintem convinsi ca noi avem dreptate si El este cel care greseste. A nimerit-o cu Universul dar in privinta noastra a gresit! Daca am fi noi Dumnezeu altfel am proceda! Am folosii politica salamului asa incit sa fie clar ca Dumnezeu exista si are grije de "ai lui"!
Am face din Dumnezeu un....Basescu!
Nu ai nici un prieten adevarat???? Nu cred intr-un astfel de crestin ...
Tu nu esti crestin ...
Iti aduci aminte de parintele ce a fost intrebat cand va veni sfarsitul lumii? Ce a raspuns?
"Cand nu va mai exista carare, de la vecin la vecin" (citat aproximativ). Te incadrezi perfect.

"dupa mii de ani de existenta abia "am ajuns" la litera "a"" din alfabetul Lui" - si cu toate astea, toate religiile lumii ne vorbesc despre cum Dumnezeu ii pedepseste, cu chinuri vesnice, pe cei care nu l-au inteles, nu l-au ascultat si nu i s-au supus.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 12.08.2010, 17:12:18
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Nu am citit tot topicul. Dar ideea acestei statistici mi se pare o crasa forma fara fond. Vom avea spitale cand vom avea medici. Vom avea scoli cand vom avea profesori. Avem Biserici pentru ca oamenii IL iubesc pe Dumnezeu si dau acolo cate un banut.

Daca va incerca cineva sa adune bani din milostenie pentru a ridica un spital, oamenii cred ca nu vor da pentru ca platesc deja prea multe asigurari care nu le asigura nici cel mai elementar drept la o aspirina. \unde se duc banutii miilor de asigurati din sistemul de sanatate nu preotii trebuie sa ne spuna. Spitale pentrusuflet sunt Bisericile si sa ne ajute Domnul sa ne rugam in aceste lacase cu evlavie si credinta.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 12.08.2010, 17:57:12
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mare dreptate ai!

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu ai nici un prieten adevarat???? Nu cred intr-un astfel de crestin ...
Tu nu esti crestin ...
Iti aduci aminte de parintele ce a fost intrebat cand va veni sfarsitul lumii? Ce a raspuns?
"Cand nu va mai exista carare, de la vecin la vecin" (citat aproximativ). Te incadrezi perfect.
Ai dreptate! Unde ai dreptate, ai! Nu sint crestin, incerc sa devin unul dar inca nu sint. De altfel daca cauti prin mesajele mele o sa vezi ca am spus treaba asta de nenumarate ori si am fost "batut" ca nu-i corect sa spun asa ceva din moment ce-s botezat si ma impartasesc!
Carari mai am citeva....
Reply With Quote
  #186  
Vechi 13.08.2010, 05:33:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu ai nici un prieten adevarat???? Nu cred intr-un astfel de crestin ...
Tu nu esti crestin ...
Iti aduci aminte de parintele ce a fost intrebat cand va veni sfarsitul lumii? Ce a raspuns?
"Cand nu va mai exista carare, de la vecin la vecin" (citat aproximativ). Te incadrezi perfect.

"dupa mii de ani de existenta abia "am ajuns" la litera "a"" din alfabetul Lui" - si cu toate astea, toate religiile lumii ne vorbesc despre cum Dumnezeu ii pedepseste, cu chinuri vesnice, pe cei care nu l-au inteles, nu l-au ascultat si nu i s-au supus.
Multumesc ca m-ati facut sa rad...in hohote chiar!!!
Imi place cum tocmai domnia dvs il criticati pe acest om si-l invinovatiti a nu fi crestin!!!
Dvs sunteti?cu ce drept il interogati despre crestinismul lui,in ciuda faptului ca dvs sunteti in ateu convins si improscati cu noroi in toate notiunile care deriva din Dumnezeu?????
Stiti mai bine ca mine,ce scrie pe pagina dvs...
Eu cred ca sfarsitul lumii va venii ,atunci cand crestinii vor fi judecati de catre atei!!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 13.08.2010, 09:07:43
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Nu am citit tot topicul. Dar ideea acestei statistici mi se pare o crasa forma fara fond. Vom avea spitale cand vom avea medici. Vom avea scoli cand vom avea profesori.
Nu mai avem profesori pentru ca nu mai avem scoli. Tu ce-ai vrea? Sa existe profesori in strada si atunci statul sa-si dea seama ca trebuie si scoli? Una fara alta e o prostie. Trebuie si scoli si profesori. Doar la preoti e valabil ca exista prea multi si fiecare vrea biserica. Dupa 89 existau foarte multe scoli si foarte multi profesori. S-au inchis scolile, profesorii au plecat si s-au construit biserici. Una la doua zile! Mai ales din banii statului si prea putin din banii credinciosilor, unii dintre ei profesori ramasi fara scoli.
Citat:
Avem Biserici pentru ca oamenii IL iubesc pe Dumnezeu si dau acolo cate un banut.
Cam putin dau credinciosii, cam mult da statul. Despre asta e vorba in topic.
Citat:
Daca va incerca cineva sa adune bani din milostenie pentru a ridica un spital, oamenii cred ca nu vor da pentru ca platesc deja prea multe asigurari care nu le asigura nici cel mai elementar drept la o aspirina. \unde se duc banutii miilor de asigurati din sistemul de sanatate nu preotii trebuie sa ne spuna. Spitale pentrusuflet sunt Bisericile si sa ne ajute Domnul sa ne rugam in aceste lacase cu evlavie si credinta.
Trateaza-te tu la biserica si lasa-i pe ceilalti sa mearga la spital daca asta vor. Nu spune nimeni sa nu te tratezi unde vrei dar macar ai bunul simt de a-i lasa pe ceilalti sa aleaga pentru ei.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 13.08.2010, 09:14:55
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Doar la preoti e valabil ca exista prea multi si fiecare vrea biserica. Dupa 89 existau foarte multe scoli si foarte multi profesori. S-au inchis scolile, profesorii au plecat si s-au construit biserici. Una la doua zile!
Aici sunt cateva aspecte care nu sunt conforme cu realitatea din punctul meu de vedere:bisericile nu se construiesc pt ca asa vrea un preot care nu are o biserica unde sa oficieze.De multe ori sunt construite la solicitarea comunitatilor locale sau chiar a altor institutii.Faptul ca o parte dintre scoli s-au inchis nu are nici o legatura cu faptului ca se construiesc biserici.Sunt doua aspecte distincte.Sa nu exageram.Iar o biserica la doua zile este cu siguranta o metafora pentru ca nici macar in balada ,,Mesterul Manole" nu s-a reusit asa ceva :)

PS>Sunt un adept declarat al procesului educational unde as insista pe calitate si nu pe cantitate.Actul medical si educational merg alaturi de elementul teologic din cele mai vechi timpuri.O scurta incursiune prin istorie si va veti convinge daca este asa.In nici un caz nu as fi de acord cu disparitia scolilor sau spitalelor.Nici preotii nu cred ca ar fi de acord cu asa ceva si nici nu am intalnit unul care sa sustina asa ceva.

Last edited by Scotianul; 13.08.2010 at 11:19:32.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 13.08.2010, 12:31:57
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Aici sunt cateva aspecte care nu sunt conforme cu realitatea din punctul meu de vedere:bisericile nu se construiesc pt ca asa vrea un preot care nu are o biserica unde sa oficieze.
Bisericile de construiesc inclusiv pt ca:
-un preot vrea o biserica mai mare
-un preot nu are biserica si si-a gasit un loc numa' bun (max 500m de alta biserica) unde sa construiasca alta.
-persoane importante, nu spui cine, considera ca un popa nu poate face fata prea multor blocuri intr-un cartier si fara sa intrebe pe nimeni hotaraste ca de maine apartii de alta parohie care se va construi inclusiv din donatiile tale.

Pana acum n-am auzit de nicio biserica construita pentru ca enoriasii nu aveau unde merge la slujba duminica. Or fi, dar sunt exceptii. La mine in oras, imediat dupa revolutie s-a inceput construirea unei catedrale fara sa fi existat vreo miscare populara care sa ceara asta. In schimb au existat popi care sa vina cu asemenea idei chipurile pentru a repara greselile regimului comunist.
E drept ca am auzit de enoriasi care au construit biserici ca sa apara la televizor, sau dupa ce au auzit voci dupa ce au suferit o trauma, sau sau sau sau.

Citat:
De multe ori sunt construite la solicitarea comunitatilor locale sau chiar a altor institutii.Faptul ca o parte dintre scoli s-au inchis nu are nici o legatura cu faptului ca se construiesc biserici.
Cand se taie din acelasi tort si biserica ia din ce in ce mai mult iar invatamantul si cercetarea mai putin, nu stiu cum ar putea fi mai evidenta legatura. Si legatura reala care exista intre cele doua este modul de a rationa al "boborului". Un bobor care prefera incultura televizata si nu se inghesuie sa invete ceva mai mult si e multumit sa se laude cu notele obtinute prin copiat.

Citat:
Sunt doua aspecte distincte.Sa nu exageram.Iar o biserica la doua zile este cu siguranta o metafora pentru ca nici macar in balada ,,Mesterul Manole" nu s-a reusit asa ceva :)
Era vorba de o medie. Nu m-am exprimat eu clar. Construirea unei biserici poate dura si 20 de ani, mai rau ca-n balada.

Citat:
PS>Sunt un adept declarat al procesului educational unde as insista pe calitate si nu pe cantitate.Actul medical si educational merg alaturi de elementul teologic din cele mai vechi timpuri.O scurta incursiune prin istorie si va veti convinge daca este asa.In nici un caz nu as fi de acord cu disparitia scolilor sau spitalelor.Nici preotii nu cred ca ar fi de acord cu asa ceva si nici nu am intalnit unul care sa sustina asa ceva.
Sa fim seriosi! Pana si Newton era sa si-o ia din cauza teoriilor lui.

PS sunt prea multe biserici goale (cu exceptia mondenitatilor de pasti si Craciun) ca un argument de genu' "boborul a cerut biserici" sa mai stea in picioare. Stefan cel Mare construia o manastire penibil de mica in comparatie cu colosii de astazi numai dupa ce castiga o batalie. Unde-s victoriile de alta data care sa justifice "ciupercaria" din ziua de azi?
Reply With Quote
  #190  
Vechi 13.08.2010, 13:40:06
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt dl.ai2

Primele afirmatii(cele cu liniuta)trebuie sa le probati concret in caz contrar sunt doar afirmatii subiective de tipul celor pe care le incriminati la credinciosi cu alte ocazii.Va spun mai multe locuri unde se construiesc biserici pt ca vor comunitatile sau institutiile.Va dau cateva exemple in acest domeniu (institutie):Academia Militara a construit o bisericuta de lemn undeva linga Parcul Romniceanu.Spitalul Clinic de Urgență Militar Central ''Doctor Carol Davila'' a construit in cadrul sau biserica militara ''Sfinții Pantelimon, Mina și Nectarie''.Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii "Grigore Alexandrescu" a construit in cadrul sau Biserica "Sfanta Treime".In cadrul Spitalului Fundeni exista Biserica “Sfinții Doctori Cosma și Damian”(asta ca sa mentionez in treacat legatura medicina-teologie).
Biserica pompierilor militari din garnizoana București a fost ridicată exclusiv din contribuțiile pompierilor militari bucureșteni și poartă hramurile Sfântului Mare Mucenic Gheorghe și Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș. Locul Bisericii a fost sfințit pe data de 23 aprilie 2002, iar prima cărămidă a fost pusă pe 16 iulie 2003.Mai am foarte multe exemple.

Ar fi interesant sa analizati serviciul medical si religios in cadrul armatei romane in timpul Primului Razboi Mondial.Regina Maria a fost o femeie energica,care sfida exploziile din jur,prezenta permanent pe front, printre raniti, impartind mancare, paturi si medicamente.Crucea Eroilor Neamului(Caraiman)a fost inaltata la initiativa Reginei Maria și a Regelui Ferdinand I.Constructia ei are o poveste fascinanta.

Referitor la comunitati iarasi am o lista lunga>va pot da exemple din mai multe sate sau orase dar ma voi rezuma sa va spun ca in satele din Delta Dunarii mai toate bisericile s-au construit la solicitarea expresa a comunitatilor locale care,datorita specificului geografic,aveau mari dificultati in a putea asista la serviciul religios.

Repartizarea bugetara,ca sa ne referim la distributia fondurilor publice,nu se face pe principiul,,taiem de la invatamint ca sa sponsorizam bisericile".Daca va uitati pe ziarul Gandul de azi(fie si pe net)>veti vedea cum se vor repartiza concret.Biserica nu apare si veti vedea destinatia banilor.In mare masura este vorba de componenta sociala.Din ce stiu nici BOR si nici o alta biserica nu au drept atributii repartizarea fondurilor bugetare si nici nu am vazut sa fie consultati pe aceasta tema.

Ce prefera un popor este o discutie mult mai complexa.Cat despre incultura televizata as remarca ca in afara de postul Trinitas eu nu am nici un post de factura religioasa in grila de programe.In schimb sunt asasinat mediatic cu programe ce nu au nimic in comun cu teologia sau macar decent din perspectiva calitatii.Pina la urma insa ramine la alegerea mea pe ce canal ma uit.Insa dupa 50 de ani de ateism si 20 de ani de orbecait prin tranzitie cam asa arata o societate ce inca nu a intrat in convalescenta dpdv al bolilor de care a suferit.
Comunismul a avut efecte devastatoare si acestea nu sunt pe sistem ,,chipurile"cum credeti dvs ci putem vorbi de o intreaga generatie intelectuala,nascuta din efervescenta extraordinara din perioada interbelica,ce a fost exterminata.
Efectele se vad si astazi pt ca o tara lipsita de oameni de valoare isi dispretuieste trecutul,isi ignora prezentul si devine o tara lipsita de viitor.Pe acest aspect Biserica nu numai ca nu a avut nici o vina(ea fiind,nota bene,eliminata din circuit de sistem) dar prin reprezentatii ei,din toate confesiunile, care au fost ucisi in inchisori,a platit un pret greu si s-a situat de partea celor care au platit pt intrazneala de a nu gandi in limitele impuse de o conducere fara nici un Dumnezeu.

Rolul educativ al Bisericii in societate se poate observa in toata istoria si in toate confesiunile.De exemplu,in conceptia tomista, toate scopurile educatie(transmiterea mostenirii culturale, pregatirea pentru viata si insertia sociala, formarea cetateanului)sunt subordinate dobandirii gratiei divine.“ Omul nu exista pur si simplu ca o fiinta a naturii. In el este o existenta mai bogata si mai nobila:supraexistenta spirituala de cunoastere si de dragoste. El este astfel, dintr-un anumit punct de vedere, un tot si nu pur si simplu o parte;este un univers in el insusi, un microcosmos in care marele univers poate fi adus prin cunoastere. Dar aceasta cunoastere se refera la cunoasterea superioara a lui Dumnezeu, prin meditatie, prin contemplare. De aceea educatia , ca scop final si cel mai elevat , tinde sa dezvolte capacitatea contemplativa a spiritului uman."(Jaques Maritain).Va rog sa discutati,ca sa fiu neutru,cu un catolic despre rolul bisericii in educatie de-a lungul timpului.Daca va uitati in istoie veti observa legaturi indisolubile intre Biserica si centre de studii precum universitatile.Veti afla multe va asigur.

Tratarea zilelor de Pasti si de Craciun drept ,,mondenitati"sa stiti ca este o jignire la adresa unui credincios.Acele zile nu sunt intelese dpdv al modului cum se comporta cei care vin acolo(acesta este problema fiecaruia)ci dpdv al profundului lor mesaj.Intelegerea semnificatiei lor doar la suprafata este o dovada de superficialitate si lipsa de studiu care sunt convins ca nu va caracterizeaza.

Exista opinii,nascute din radicalismul unei sterile dezbateri intre teologie si stiinta,care tind sa culpabilizeze,in ambele sensuri,cealalta tabara uitand ca de-a lungul timpului multi membrii ai clerului au fost deosebiti de interesati de stiinta si oameni de stiinta foarte credinciosi.Va dau exemple:

Johannes Kepler spunea ,,Sunt crestin.L-a recunoscut pe Dumnezeu drept "Creatorul plin de bunavointa care a adus în fiinta natura din nimic". Legile sale, ale miscarii planetare, au fost rezultatul credintei într-un Dumnezeu al ordinii, si nu al haosului.In cartea sa, Armonia lumilor, publicata în 1619, pentru a prezenta cel de-al treilea principiu al miscarii planetare,Kepler a scris: "Mare este Dumnezeu, Domnul nostru, mare este puterea Sa si întelepciunea Lui nu are sfarsit."

Robert Boyle a scris carti religioase, inclusiv o colectie de meditatii crestine pe care le-a descris ca simple observatii din natura având drept scop ilustrarea adevarurilor crestine.

In 1864, la Londra, 717 oameni de stiinta au semnat un manifest remarcabil intitulat "Declaratia studentilor în stiintele naturale si fizice" în care îsi marturiseau încrederea ce o aveau în integritatea stiintifica a Sfintelor Scripturi. James Joule(de ex) credea cu tarie ca Dumnezeu este Creatorul si a afirmat ca are urmatoarele prioritatii: "Dupa cunoasterea si împlinirea voii Lui Dumnezeu, urmatorul meu tel este cunosc cate ceva despre atributele Sale - despre întelepciunea, puterea si bunatatea Sa - asa cum sunt ele aratate de lucrarea mainilor Sale."

Louis Pasteur a spus ,,stiinta îi apropie pe oameni de Dumnezeu"

Sir Isaac Newton este un subiect complex.Omul nu era ateu,asta este o grava eroare culturala(nu o invoc in contra dvs).S-a si exprimat referitor la ateism: ,,“Atheism is so senseless.When I look at the solar system,I see the earth at the right distance from the sun to receive the proper amounts of heat and light.This did not happen by chance.”. Sistemul sau de gandire raportat la Divinitate este insa diferit de cel standard.
Exista multe opinii cu privire la acest aspect si sunt multe variante care circula.Din cauza multor falsuri aparute eu sunt circumspect cu privire la incadrarea sa exacta si nu sunt singurul care manifesta asemenea retineri.

Din moment ce mai sus v-am recomandat dialogul cu un catolic acum va las un link din perspectiva ortodoxa.
http://www.ziarullumina.ro/articole;...le-omului.html
Daca as fi dorit sa va las din perspectiva protestanta v-as fi lasat o lista cuprinzand cursurile universitatii St Andrews,sau pe cele ale universitatilor din Glasgow,Edinburgh sau Aberdeen(de ex)pe aspect teologie-stiinta.Mentionez ca teologia se studiaza si la(vezi link)> http://www.theology.ox.ac.uk/ Cu un simplu click pe sectiunea ,,Lecture List"si vei vedea ce anume se studiaza.

Referitor la ultimul punct.Bisericile nu se construiesc numai dupa victorii militare.Stefan s-a socotit intotdeauna Domn al Moldovei "din mila lui Dumnezeu".A purtat 36 de batalii, dintre care a pierdut numai doua.A construit 44 de manastiri/biserici,cum scria cronicarul Grigore Ureche, fiind intrecut, ca numar, numai de Matei Basarab, care a construit 46.Dupa cum poti vedea a construit mai multe biserici comparativ cu victoriile reputate.Papa Sixt al IV-lea l-a numit "Atletul lui Hristos".Regele Carol I al Romaniei a spus despre el: "Nu veti mai da unu ca asta chiar daca mai traiti inca un milion de ani".Dupa cum se poate observa Stefan avea drept motiv de a construi biserici dragostea si Credinta in Dumnezeu iar construirea efectiva era actul de multumire.


Sunt convins ca fiecare isi va mentine pozitia si este normal cumva din perspectiva libertatii de opinie.Acestea fiind spuse,cu regret,trebuie sa plec cu treaba.Daca imi lasi un raspuns voi raspunde ASAP.Multumesc pt conversatie.Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.

Last edited by Scotianul; 13.08.2010 at 20:20:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28