Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 27.09.2011, 20:27:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce-ti place sa exagerezi !
Orice "exagerare" , duce la alta "exagerare "! Nu crezi ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #172  
Vechi 27.09.2011, 20:30:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce faci, ai ajuns la Galati ?
Cu gandul . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 27.09.2011, 21:48:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Orice "exagerare" , duce la alta "exagerare "! Nu crezi ?
Nu stiu ce-ai vrut sa spui, iar daca a fost cu substrat, exista MP.
Respectivul chiar exagereaza in ceea ce a spus....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #174  
Vechi 01.10.2011, 23:17:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit in legatura cu postarea initiala

Ma intreb ce se intampla in stuatia asta cu preotii din spiatalele de tuberculosi (in special) si de alte boli infecto-contagioase. Cred ca o idee buna ar fi vaccinarea macar impotriva hepatitei A. Slava Domnului, HBV, HCV si HIV nu se iau pe cale digestiva, iar restul, marea majoritate, sunt tratabile. Iar cu tbc-ul .. va zic eu ce se intampla, ca stiu de la colegi : faci seara un 38, de cateva ori, apoi te imunizezi....si daca ai noroc si mori de infarct, de exemplu, nu mai faci niciodata tbc. (pentru cei care cunosc, imunitatea in tbc este mai mult decat relativa). Doar bunul Dumnezeu te poate apara.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 07.10.2011, 08:52:38
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

De obicei in cultul Divin se foloseau vase de argint ,acum foarte rar se mai folosesc vase de argint,
nu intanplator se foloseau aceste Vase,inclusiv Lingurita de argint,asa a luminat Dumnezeu pe om ,pt ca Dumnezeu stia ca omul va gasit scuze....ca se transmit boli ,igienic etc....
dar se stie ca ioni de argint au putere impotriva virusurilor,bine e unul din factorii virusologiei
oricum eu sunt de parere ca studient in ansamblu,medical,filosofic,istoric poti intelege mult mai usor tainile acestea care"PAR"invechite sau inadmisibile.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 07.10.2011, 10:39:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu a biruit moartea si noi ne mai punem intrebari asupra puterii Trupului si Sangelui Sau din potir. Daca ajungem sa credem ca nu vom lua boli de la altii doar daca vom avea un potir din argint sau o lingurinta de argint, e clar ca nu mai suntem credinciosi.

Iata cat de fin lucreaza diavolul - il face pe om sa nu se mai intrebe daca mai este ceva in el nevindecat din cauza pacatului, dar sa se intrebe nu cumva ma voi imbolnavi daca ma impartasesc cu aceeasi lingurita? Ca si cand nu ne-am afla in Biserica si nu ne-am impartasi Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 07.10.2011, 18:52:32
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dumnezeu a biruit moartea si noi ne mai punem intrebari asupra puterii Trupului si Sangelui Sau din potir. Daca ajungem sa credem ca nu vom lua boli de la altii doar daca vom avea un potir din argint sau o lingurinta de argint, e clar ca nu mai suntem credinciosi.

Iata cat de fin lucreaza diavolul - il face pe om sa nu se mai intrebe daca mai este ceva in el nevindecat din cauza pacatului, dar sa se intrebe nu cumva ma voi imbolnavi daca ma impartasesc cu aceeasi lingurita? Ca si cand nu ne-am afla in Biserica si nu ne-am impartasi Trupul si Sangele Domnului.
eu stiu ce inseamna sa crezi,am raspuns pt persoanele care se feresc de boli,aratand ca tot ce a lucrat Dumnezeu este cu intelepciune.......pt ca e nevoie sa li se raspunda si lor,
poate au mai putina credinta ca dumneavoastra,e bine sa-i multumiti ca nu sunte ti ca ei si crede ti din tot sufletul in aceasta Taina,
dar e bine sa-i ajutam si pe alti sa creda la fel si sa nu dam verdictul ca nu-s credinciosi,ca poate sunt mai buni ca noi toti ceilati......
Biserica e loc pt bonlavi....si fiecare din noi la randul nostru avem LIBER ARBITRU ........folosim acest liber arbitru intreband si dupa expliatia cuvenita e posibil sa vina si credinta.......
dar nu e mai usor sa dam vina pe cel viclean decat sa raspundem si sa raspundem de 100000000000000000000000 de ori pana acel cineva intelege?????ce folos e ca ii explici unia ca tine???????//dar mai mare folos cand incerci sa il faci pe cel care nu reuseste sa priceapa ceea ce pricepi tu...
asta inseamna rabdare,intelepciune.....
putina intelegere nu ar strica........daca "noi suntem crdinciosi"ai sa-i ajutam si pe alti....prin BUNA VOINTA SI INTELEGERE.....
e normal ca fiecare sa aiba parerea lui asta inseamna libertatea constiintei...
Reply With Quote
  #178  
Vechi 12.10.2011, 10:26:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu pentru toata lumea "a crede" are aceeasi semnificatie, iar indoiala este specifica firii umane. Unii "cred" ca daca se impartasesc or sa primeasca ceva in schimb (mai multa sanatate, putere de munca, succes, etc). Daca efectele favorabile nu se vad imediat, ba din contra, te mai alegi si cu o raceala sau alta suferinta, sau ti se intampla ceva neplacut (o cearta in familie, o nota proasta la scoala), omul, mai ales daca e copil sau tanar parinte, are tendinta sa zica "mai bine nu ma duceam, ca uite, nu m-am ales cu nimic, ba din contra, imbolnavesc copilul". Ba inca mai pot da vina si pe preot, ca nu are destul har, sau ca a impartasit mai inainte pe unii pe care poate n-ar fi trebuit... mintea omului nu are limite ale impertinentei.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 12.10.2011, 20:41:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din punct de vedere stiintific riscul de a te contamina sau imbolnavi in urma Sf Impartasanii este foarte mic avand in vedere propietatile vinului si ale metalului din care este facut potirul si lingurita.

vinul rosu contine substante cu efect antibacterian, putand combate chiar si infectiile...vinul are efecte bactericide, fiind unul din cele mai vechi antibiotice naturale...se foloseste de peste 7000 de ani...oamenii beau vin sau compot de struguri daca apa era contaminata.

argintul a fost multa vreme cheia sanatatii pentru privilegiati...argintul le-a stat pavaza in fata numeroaselor boli si le-a mentinut nu numai sanatatea, dar chiar longevitatea - asa cum s-a dovedit mai tarziu...rolul de antibiotic, antioxidant si dezinfectant al argintului a fost descoperit, cercetat si stabilit relativ recent.

sfanta impartasanie, impartita in lingurite de argint, nu este o sursa de infectie, asa cum ar fi o lingurita comuna, daca ar servi din ea sute de persoane.

Last edited by ovidiu b.; 12.10.2011 at 20:43:42.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 15.10.2011, 11:51:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Asa este, argintul e bactericid, la fel si alcoolul in oarecare masura. Ceea ce ne poate imbolnavi insa este aglomeratia si incarcatura microbiana/virala din aer, diferentele de temperatura, si, nu in ultimul rand, prejudecatile noastre.
Oricum, daca din toate lucrurile care te pot imbolnavi pe lumea asta, alegi sa crezi ca te imbolnavesti in singurul loc (biserica) si de la singurul lucru (sfanta impartasanie), care te-ar putea ajuta, inseamna ca esti grav bolnav si ca nivelul de deznadejde e la o cota alarmanta.
E poate mai grav decat daca ai crede ca te imbolnavesti mai rau daca te duci la doctor, ca ti se dau tratamente gresite sau ca ti se face rau intentionat. Asta chiar se poate intampla, din nepricepere, nu din rea vointa, dar cand ajungi sa crezi ca nici Dumnezeu nu te mai poate ajuta, ba din contra , ca credinta iti poate face rau in vreun fel, asta e, ma iertati c-o spun, "lucratura necuratului".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37