Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 27.02.2014, 23:14:10
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Huh, eu credeam că vine sfârșitul!!!
Acum, m-am mai liniștit!!!
Asta e batjocura!Sfarsitul lumii este hulit din nesimtire
Reply With Quote
  #152  
Vechi 27.02.2014, 23:21:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IULIAN496 Vezi mesajul
De ce?Zi unde am gresit?
N-ai greșit cu nimic. Fii în pace. Totuși, pe viitor, grijă pe cine aperi (protestanții).

Last edited by ovidiu b.; 27.02.2014 at 23:24:27.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 27.02.2014, 23:24:53
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
N-ai greșit cu nimic. Fii în pace. Totuși, pe viitor grijă pe cine aperi (protestanții).
Da dar confuzia nu e pacat pentru ca oricum argumentul pe care l-am scris acolo e defapt in apararea Ortodoxiei oricum!
Reply With Quote
  #154  
Vechi 28.02.2014, 16:17:09
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Harul e ceva din cauza caruia tu nu te vei putea mantui, exceptie facand cazul in care vei veni si te vei Boteza in Biserica (sau vei primi doar Mirungerea, daca te-ai mai botezat si ai lepadat ortodoxia si pe Hristos), ca sa-l primesti.
Am vazut ca protestantii inteleg prin har doar binecuvantare, nu au nicio idee despre aceasta invatatura. Harul este cel ce lumina fata lui Iisus pe muntele Taborului, acea lumina pe care o aveau si sfintii cateodata si o poti vedea in sfintele icoane sub forma unei aure.
Nu ai dat niciun citat, doar citate trunchiate, la fel ca cele din Biblie. Ati ales doar citatele in care spune de credinta, trecand cu vederea pe cele in care spune invatatura completa. la fel ca in Biblia lui Luther, cu un singur capitol.
Eu spuneam de minuni, nu de "schimbarea vietii". Tu nu stii ce sunt minunile pentru ca nu exista in protestantism, dar le poti citi in Sfanta Scriptura. Schimbari din acestea de care spui tu exista si la Alcoolicii anonimi, nu e nevoie de credinta. Si tu crezi ca paganii sunt toti rai si ingusti la minte, au si ei astfel de "minuni", ba chiar si ateii. Uite o minune mai evidenta, din zilele noastre, SFanta Lumina de la Ierusalim, de Pasti.
Harul este o lumina? Un lucru care poate fi vazut cu ochii? ... Spune-mi, te rog, ca ai glumit...
Harul este darul nemeritat pe care l-au dat Dumnezeu oamenilor. Este un lucru pe care il avem fata a-l fi meritat, fara a fi facut nimic ca sa-l primim.

[quote=Daniel_Ortodox;552256]
Unde scrie în Biblie că neprihănit înseamnă mîntuit ? Niciunde ! Tu ești cel ce înțelegi greșit Biblia.

Cuvantul "neprihanit" inseamna "fara prihana". Prihana = pacat. Neprihanit = fara pacat. Daca neprihanit inseamna sa fi considerat ca un om care nu are pacat, atunci cum poate un om care sa nu aiba pacat sa ajunga in iad? Neprihait = Salvat. Cand Dumnezeu declara un om ca fiind neprihanit, atunci acel om este considerat a fi fara pacat in ochii lui Dumnezeu. Si datorita faptului ca nu exista niciun om care sa nu fi pacatuit, singura metoda prin care putem intra in cer si singura metoda de a fi declarati neprihanit esti prin sangele lui Isus, care a platit pretul pe care il datoram noi pentru pacatele noastre. Putem intra in cer numai daca ori suntem perfecti si pastram perfect Legea, ori prin credinta in Acela care a tinut Legea perfect in locul nostru.

Romani 8:30 "Și pe aceia pe care i-a hotărât mai dinainte, i-a și chemat; și pe aceia pe care i-a chemat, i-a și socotit neprihăniți; iar pe aceia pe care i-a socotit neprihăniți, i-a și proslăvit."
Romani 5:9 "Deci cu atât mai mult acum, când suntem socotiți neprihăniți, prin sângele Lui, vom fi mântuiți prin El de mânia lui Dumnezeu."
...
daca mai vrei versete spune-mi. :)

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Corect. De aceea avem nevoie de cele 3 mari lucruri să ne mîntuim: credința, alături de fapte, alături de har. Scoate una și nu te mai mîntuiești.
Mantuirea se obtine doar prin credinta. Daca crezi cu adevarat in Isus, atunci viata ta este schimbata radical, vei fi o faptura noua (1 Corinteni 5:17), si o faptura noua va avea o viata noua, o viata schimbata, o viata diferita, o viata plina de dorinta de a-L urma pe Isus si de a indeplinii poruncile Lui. Da, o credinta fara fapte este moarta. Sunt 100% de acord cu asta. Dar o credinta adevarata va produce fapte, deoarece credinta vine de la Dumnezeu. Credinta pe care o are cineva nu este creata de el insusi, ci este darul lui Dumnezeu. Si orice lucrare inceputa de Dumnezeu va fi continuata (Filipeni 1:6) pe Dumnezeu. Si harul este tot de la Dumnezeu. Asa ca mantuirea este 100% prin meritele lui Dumnezeu, si 0% din meritele tale. Esti de acord cu asta?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da ! Exact. Nu e prostie, în căpșorul tău e prostie, bolovănelule ! Dar tot te iubesc ! Că mi-e dor de tine ! Să vi acasă.
Păi Hristos de ce s-a coborît la iad și ia scos pe drepți ? Ce căutau drepții acolo ? Ia să-L iei la întrebări pe Hristos.
Inainte de invierea lui Isus, toti credinciosii care mureau mergeau nu in cer, ci intr-alt loc temporar de pace si mangaiere care a disparut odata cu invierea lui Isus si toti cei de acolo au fost dusi in cer, iar pacatosii care mureau mergeau intr-un alt loc temporar de chin si suferinta, care va fi golit inainte de Ziua Judecatii, iar apoi toti cei de acolo vor fi dusi in iadul cel vesnic. Aceste lucruri sunt exprimate prin pilda saracului Lazar si a omului bogat. Omul bogat era un pacatos care a murit si a mers in acel iad temporar unde era in chin, iar Lazar era un credincios care a murit si a mers intr-un paradis temporar, langa Avraam. Lazar nu era in chinuri, ci era mangaiat pentru toate suferintele lui din timpul vietii lui. Lazar era intr-un loc care nu ii cauza durere. Asta exprima acea pilda. Si la capitolul asta gresesc?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Păi și cuvintele nu sunt fapte? Spune-mi ce sunt cuvintele? Acțiuni? Atunci ce sunt acțiunile? Nu sunt fapte? Ba da sunt fapte. Acțiunile sunt fapte, cum și cuvintele sunt fapte. Păi gîndurile sunt acțiuni? Cum să fie gîndurile acțiuni? Mă gîndesc că sparg geamul. Dar geamul e tot acolo. Ce tot vorbești acolo? Gîndurile nu sunt acțiuni. Cuvintele sunt acțiuni, da. Sunt fapte. Cînd binecuvintez un om, da, e o acțiune. Adică o faptă. Cuvintele sunt fapte. De aceea și Sfîntul Apostol Petru s-a lepădat de 3 ori, și i s-a socotit lui faptă a lepădării de Hristos.
Deci tot ce a făcut acel tîlhar a fost să mărturisească, să se pocăiască. Adică credință, fapte, și harul lui Hristos, care era lîngă el, și uite că s-a mîntuit, atunci ca și astăzi, cum se mîntuiesc, doar ortodocșii, prin fapte, credință, și har.
Și Iisus se scrie cu doi i.
Nu, tu te faci mereu de rîs, dragul meu. Sunt curios, la Judecată ce vei mai spune. Să te ferească Dumnezeu să ajungi acolo în erezie.
Nu am spus ca actiunile nu sunt fapte, ci ca sunt. Nu ai inteles nimic din ce am zis. Tu ai inteles gresit si pe urma ai continuat in acea ideea gresita si tot nu ai dovedit nimic. Asta-i un argument de tio "strawman", daca esti familiar cu termenul.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
DA ! Am dreptate ! Învăț creștinește ! Tu înveți erezii, copilaș ! Și nu doar pare ! Așa este, ce spun !
Sfîntul Apostol Pavel, (nu Pavel) frățioare, că nu te-ai tras cu el de șireturi, nu? El nu este sectar, ci vorbește de mîntuirea prin credință.
Si de ce nu zici de fiecare data "Sfantul Mantuitor Iisus Hristos" in loc de doar "Iisus"?

Nu numai ca apostolul Pavel a zis ca mantuirea este prin credinta, ci el a mai zis si ca mantuirea nu e prin fapte:

Efeseni 2:8 "Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni."

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nu ai tu de unde să știi ce e în viața mea. Hristos știe ! Tu nu. Dar vei vedea și viața mea, la Judecată. Îți promit.
Nu stiu ce e in viata ta, ai dreptate. Dar sa ne gandim putin la urmatorul scenariu: Daca as putea sa iti pun tot continutul mintii si inimii tale pe un DVD si l-as proiecta pe un perete duminica la biserica, aratand tuturor toate gandurile pe care le-ai gandit vreodata, tu ai fugi de acolo si nu ti-ai arata fata in acea biserica niciodata, pentru ca ai avut ganduri atat de murdare si dezgustatoare incat nu ai fi in stare sa le impartasesti nici celui mai bun prieten de-al tau. Si stii ca am dreptate.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Măi copile, de ce ești așa tulburat ? De ce permiți ?
Apăr și mărturisesc Adevărul ! Hristoase Iisuse, tu să-mi ajuți !
Fără Botez nu se mîntuiește nimeni ! Biblic ! Ioan 3, 5. Da? Clar !
Fără Împărtășanie, nu se mîntuiește nimeni ! Biblic ! Ioan 6, 53-56. Da? Clar !
Deci cine minte, bolovănaș ? Nu te las, măi ! Chiar de-aș muri aici la laptop, nu te las !
Da? Deci tîlharului i s-au socotit cuvintele lui, și credință, și Botez, și Împărtășanie, și fapte ! Și harul lui Hristos, de lîngă el, și așa s-a mîntuit
Botezul inseamna cufundarea in apa. Cufundarea in apa nu este acelasi lucru cu declararea pe Isus ca Domn. Asa ca botezul nu este acelasi lucru cu declararea pe Isus ca Domn. La fel e si cu impartasania. NU pot intelege cum ai tu impresia ca botezul = a spune ca Isus este Fiul lui Dumnezeu. Singurul motiv pentru aceasta minciuna este faptul ca alt raspuns nu exista, deoarece mantuirea talharului sfindeaza doctrina ta. Asta-i adevarul.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ce greșeală? Măi copile, măi. Vino acasă, ca să te mîntuiești ! Ce greșeală are Iacov 2 ? Să te rogi Domnului, că a lăsat Domnul mintea ta în greșeală. Să te rogi Domnului să o scoată din greșeală, ca să nu mergi în iad. Că te vei chinui acolo. Nu Dumnezeu te chinuie în iad. Nici demonii. Ci conștiința ! Că ai putut, dar nu ai vrut ! Ai fi putu să fi în dreapta credință, Ortodoxia, dar nu ai vrut ! Și diavolii la fel, îi va chinui lipsa lui Dumnezeu, de care voit, Dumnezeu îi va lipsi. Acela va fi iadul. Doamne ferește. Să nu ajungi acolo. Să vi la lumină.
Iacov 2 nu are nicio greseala, ci este interpretat gresit de tine. Asa-i ca un preot ortodox nu i-ar fi dat nicio sansa talharului epntru mantuire? Da sau Nu?

Cerul este cer pentru ca acolo va fi Dumnezeu, iadul este iad, nu pentru ca Dumnezeu nu e acolo, ci pentru ca mania lui Dumnezeu este acolo. (Apocalipsa 14:10; daca mai vrei versete spune-mi)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 28.02.2014, 16:17:40
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Măi ! E problema lor cum deosebesc în Biblie pe Iisus Hristos, Mesia, Mîntuitorul, de celelalte 13 personaje cu numele de Isus. E strict problema lor. Sunt eretici. Nu mă miră nimic la ei.
:)) Asta e important? Sa deosebim pe Isus de ceilalti oameni numit Isus? Asta e mai important decat a-L asculta?
Si daca eu decid sa ii spun "Isuss" ca sa il diferentiez de ceilalti? E ok, sau doar ideea voastra cu doi de i este cea corecta? Nici nu stiu daca trebuie sa rad sau sa plang cand vad chestii atat de penibile...

[quote=Daniel_Ortodox;552257]Deci repet de oricîte ori e nevoie. Pentru tine, mă jertfesc cu drag. Iisus se scrie cu doi i.
De ce botezăm copii de mici ? Pentru că așa învață Scriptura !
Uite aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17076

Sunt atatea greseli si interpretari gresite acolo... e prea mult de scris. :)

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Însăși Hristos este icoana Tatălui !
Însuși Dumnezeu a poruncit să se sculpteze în Sfînta Sfintelor, pe capacul Chivotului Legii, serafimi de aur, cu aripile întinse unul spre celălalt, aceia nu erai idoli, cum spun sectarii despre icoane? Bolovanule ! Ști că te iubesc ?
Nu ne închinăm la material, ci la ceea ce ele reprezintă. Sfintele Icoane ! Pe Hristos Dumnezeu !
Slavă Lui ! Și mărire Maicii Sale !
Ioan 4:23-24 "Dar vine ceasul, și acum a și venit, când adevărații închinători I se vor închina Tatălui în duh și în adevăr; căci astfel de închinători caută Tatăl. Dumnezeu este Duh, iar cei ce I se închină trebuie să I se închine în duh și în adevăr."

Esodul 20:4-5 "Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos"

Mai clar de atat nu se poate.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dacă un înger ! Măi un înger, i s-a închinat ("închinăciunea aceasta" - Luca 1, 29) și i-a spus: "Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei" (Luca 1, 28) da ? Tu de ce nu îi poți spune la fel în rugăciunile tale ? Spune-i măcar aceste cuvinte, dar în fiecare zi ! Spune-i aceste cuvinte : Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei ! Deci dacă îngerul însuși i s-a închinat și ia spus aceste cuvinte, tu de ce nu îi poți spune aceste cuvinte? Te ține dracu ? Nu ! Nu-l lăsa ! Apleacă-ți chiar acum genunchii și citește și spune rugăciunea asta !
Deci spune Biblia: "Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile." (Luca 1, 48) TU CUM O FERICEȘTI ? CUM ANUME ?
Măi copilaș, dacă Însuși Domnul Dumnezeu Treime, Savaot Iubire ! i-a făcut mărire Preasfintei Născătoare de Dumnezeu: "Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic" - Luca 1, 49. TU ! TU CUM ÎI FACI MĂRIRE ? IA SPUNE CUM ANUME ÎI FACI TU MĂRIRE LA FECIOARA MARIA ? Dacă Dumnezeu Însuși i-a făcut, tu cum îi faci ?
"Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic" - Luca 1, 49. -> Dumnezeu a facut marire/lucruri mari pentru foarte multi credinciosi mentionati in Biblie. Hai sa ne inchinam inaintea lor, de acord?

O respect pe Maria, la fel cum respect multi credinciosi din Biblie, dar nu ma rog ei si nici nu ma inchin inaintea ei. Maria nu are nicio interventie oricat de mica in salvarea oamenilor. Maria este doar o femeie mai credincioasa decat celelalte din vremea aceea, de aceea a fost aleasa de Dumnezeu pentru ca Isus sa vina in lume prin ea. Ma gandesc ca stii ca Isus este ETERN si Isus nu a inceput sa existe odata ce S-a intrupat prin Maria. Maria nu este cea care la creat pe Dumnezeu. Maria este o fiinta umana, care daca nu ar fi avut harul lui Dumnezeu ar fi meritat sa mearga in iad pentru vesnicie, la fel ca toti omamenii de pe pamant. Nu te mai inchina creatiei, ci inchinate Creatorului.

Isaia 42:8 "Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu; și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea Mea, idolilor." DOAR DUMNEZEU MERITA SLAVA SI CINSTEA, NIMENI ALTUL, NICI MACAR INGERII:

Apocalipsa 22:9 "Eu, Ioan, am auzit și am văzut lucrurile acestea. Și, după ce le-am auzit și le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului care mi le arăta, ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: „Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi, prorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu.”"

Dumnezeu este singurul care merita slava, cinstea si onoarea in veci vecilor. Nu ma voi inchina niciodata nimanui altui. Nici Mariei, nici vreunui sfant, nici vreunui inger. Daca o sa ajungi in cer, Maria se va supara pe tine pentru toate minciunile pe care le spui despre ea.

Fapte 1:12-14 "Atunci ei s-au întors în Ierusalim din muntele numit al Măslinilor, care este lângă Ierusalim, departe cât un drum în ziua Sabatului.
13 Când au ajuns acasă, s-au suit în odaia de sus, unde stăteau de obicei. Erau: Petru, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon Zelotul și Iuda, fiul lui Iacov.
14 Toți aceștia stăruiau cu un cuget în rugăciune și în cereri, împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Isus, și cu frații Lui."

Niciunul dintre primii apostoli nu se inchinau Mariei, ci se inchinau lui Dumnezeu impreuna cu Maria. Niciunde in Biblie nu ni se spune ca cineva s=-a inchinat inaintea ei. Acel salut al ingerului "Plecaciune" este tradus diferit in majoritatea traducerilor internationale. In orice caz, acel cuvant era o forma de adresare, un salut, atat. El poate fi asemanat cu "Greetings" din engleza. Biblia e contrata acestei doctrine demonice, care are scopul de a focusa atentia credinciosului asupra Mariei si nu asupra lui Hristos. Daca asculti rugaciunile majoritatii ortodocsilor, ei se vor ruga Mariei si nu lui Dumnezeu direct? Te rog raspuunde-mi de ce? Oare nu doctrina aceasta strica mintile credinciosilor, si fura din slava lui Dumnezeu.

Isaia 42:8 "Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu; și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea Mea, idolilor."

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ia uite aici:
"având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților." - Apoc. 5, 8.
" ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului" - Apoc. 8, 3
" înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților." - Apoc. 8, 4
Deci ce fac Sfinții ? Se roagă pentru noi ?
Cum poți spune că sunt morți ? Te rătăcești !
Sfinții Apostoli sunt morți ? Doamne ferește să fie așa. Ei sunt morți pentru ereziile protestante. Dar nu pentru creștini.
Vedem la dreptul Lazăr, că a fost în Sînul lui Avraam, și bogatul nemilostiv era în iad și cerea un strop de apă pe buze. Erau ei morți ? Nu.
Deci noi ne rugăm sfinților să se roage pentru noi.
Pentru că sfinții vor judeca lumea. - I Corinteni 6, 2.
Toti crestinii adevarati sunt numiti "sfinti".
Fapte 9:13 "„Doamne”, a răspuns Anania, „am auzit de la mulți despre toate relele pe care le-a făcut omul acesta sfinților Tăi în Ierusalim;"
Fapte 9:32 "Și trecând Petru pe la toți, a coborât și la sfinții care locuiau în Lida."
Filipeni 4:21 "Spuneți sănătate fiecărui sfânt în Hristos Isus. Frații care sunt cu mine vă trimit sănătate."
Efeseni 5:3 "Curvia sau orice alt fel de necurăție, sau lăcomia de avere nici să nu fie pomenite între voi, așa cum se cuvine unor sfinți."

Curvia si orice alt fel de necuratie nu se cuvine unor sfinti. Dar daca nu toti credinciosii sunt sfinti, atunci acele lucruri imporale se cuvin intre credinciosi. Vezi ca iarasi nu ai dreptate. In loc sa zici "Gata. Las totul la o parte si ma incred doar in Cuvantul lui Dumnezeu", tu zici "Zic orice numai sa imi apar religia ortodoxa, chiar si cu pretul contrazicerii Bibliei". Domnul sa te ajute sa gasesti adevarul.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 28.02.2014, 16:18:11
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dumnezeu, în Biblie spune să ne rugăm unii pentru alții. Creștinii, față de eretici, se roagă ca Dumnezeu să-i ierte pe cei adormiți, pentru ce au făcut. BIBLIC, normal ! "Deci, rogu-te, mai întâi de toate, să faci cereri, rugăciuni, mijlociri, mulțumiri pentru toți oamenii" (I Tim. 2, 1) Sfântul Apostol Iacov: Mărturisiți-vă unul altuia păcatele și vă rugați unii pentru alții, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea dreptului care se face (Iacov 5, 16). Sfântul Apostol Pavel cere să se facă rugăciune și pentru el (Efeseni 6, 19). Dar dacă rugăciunile noastre folosesc celor vii, care pricină ar fi să nu le folosească și celor morți, odată ce ei trăiesc cu sufletele lor și de vreme ce Același Dumnezeu le ascultă și pe unele și pe altele? Precum ți-am dovedit la Apoc. 5, 8 și Apoc. 8, 3-4.
Toate citatele pe care le-ai scris vorbesc despre rugaciunile pentru toti oamenii vii. Dar e evident ca se refera la cei vii. Nu o sa gasesti vreun verset care spune sa ne rugam pentru cei morti. De ce? Pentru simplul fapt ca odata ce mori, destinul iti este scris pentru totdeauna, si nimic nu poate schimba nimic. Dumnezeu poate sa faca orice, dar Dumnezeu nu va face lucrurile pe care A ZIS CA NU LE VA FACE. Daca Dumnezeu spune ca Satana va merge in iad, oricat te-ai ruga si ai postii tu, Satana tot in iad va merge. Deci rugaciunile nu pot obtine lucrurile care nu sunt dupa VOIA Lui Dumnezeu. Deci a spune ca Dumnezeu va ierta pe cei din iad, datorita faptului ca poate sa o faca, este un argument prostesc.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Și nu numai atît ! Dar sufletele oamenilor, Dumnezeu le scoate și din iad ! Ține minte ! Acesta este Adevărul !
Dumnezeu poate să scoată sufletele din iad, iar nu omul, Dumnezeu pentru rugăciunile Bisericii !

În Cartea a II-a a Macabeilor (12, 4245) se arată că s-a adus jertfă pentru ostașii cei morți și apoi se zice: Drept aceea, sfânt și cuvios gând a fost că au făcut curățire pentru cei morți, ca să se slobozească de păcat (12, 46). Iar Sfântul Prooroc Baruh spune: Doamne, Atotțiitorule, Dumnezeul lui Israel, auzi rugăciunea celor ce au murit ai lui Israel Nu-Ți aduce aminte de nedreptățile părinților noștri (3, 45) și la I Regi 2, 6; Psalmi 48, 16; Matei 12, 32; Romani 14, 9; I Corinteni 15, 19; I Timotei 2, 6; Evrei 11, 19; I Ioan 2, 2; Apoc. 1, 18).
Puterea și iertarea lui Dumnezeu Care împlinește -orice- vom cere de la El (Marcu 11, 24; Ioan 14, 13) sunt fără margini, iar bunătatea Lui e atât de mare, că numai El poate schimba osânda veșnică a omului. Așadar Biserica se roagă numai lui Dumnezeu, ca El să scoată din iad pe cei osândiți, și nădăjduiește tare la mila Lui și la atotputernicia Lui.
Raspunsul de la citatul de mai sus e valabil si aici.
Cartile alea nu sunt Cuvintele lui Dumnezeu, asa ca valoreaza 0 puncte.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
E clar ? Orice nelămurire mai ai, îndrăznește ! Te voi îndruma ! Că te vreau acasă ! Mi-e dor de tine !
Si eu te vreau acasa. Nu in protestantism, ci in credinta adevarata care spune ca mantuirea este a lui Dumnezeu, si nu se poate cumpara prin faptele noastre.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Corect ! În sfîrșit un lucru adevărat spui ! Vezi ? Cu mila Domnului, vi încet încet acasă.
Mă bucur mult pentru tine.
Trebuie pe lîngă credință și fapte, și har. Slavă Domnului că începi să înțelegi !
Nimeni nu e mîntuit pînă nu ajunge la Judecată. Că uite spune:
"cu frică și cu cutremur lucrați mântuirea voastră".
Slavă Domnului că începi să înțelegi. Și mărire Preacuratei Maicii Sale.
Lucrul acela l-am spus incat de la inceput, numai ca tu ai fost prea ocupat sa ma alinti cu cuvinte ca si "pagan", "sectar", "demon" si alte cuvinte pline de dragoste. Credinta despre care am vorbit este aceasi credinta despre care vorbea Iacov 2, cand spunea ca credinta fata fapte este moarta. Dar credinta adevarata este singura conditie pentru mantuire, pentru ca o credinta adevarata va produce fapte.

Daca Iacov a zis ca mantuirea se obtine prin fapte, atunci de ce a scris si chestia asta in Iacov 2:23 ? "Avraam a crezut pe Dumnezeu si acest lucru i-a fost socotit ca neprihanire"

Ce merit a avut Maria pentru ceea ce am zis eu adineauri?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nu dragul meu, am vorbit deja despre asta, Sfîntul Apostol Pavel, spune una, iar Sfîntul Apostol Iacov, spune alta, și ei nu se contrazic, ci sunt în armonie ! Se completează. Căci asta e mîntuirea, subiectivă și obiectivă în același timp. Adică fapte și credință, în același timp. Prin har, de la Hristos Iisus, Domnul nostru. Al meu și al tău, cînd vei fi ortodox.
Prin fapte si credinta in acelasi timp?? Pavel nu era de acord cu tine:

Efeseni 2:8 "Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni."


---------------

Pe ce verset te bazezi cand spui ca pacatosi care merg in iad, vor putea fi scosi de acolo si dusi in cer de catre Dumnezeu?
Reply With Quote
  #157  
Vechi 28.02.2014, 16:41:48
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Daca conditia umanitatii este aceasta, cum zici tu, sangele lui Iisus NU NE POATE MANTUI.
Conform ortodoxiei, asa este. Conform Bibliei, doar prin sacrificiul lui Isus, prin sangele Lui putem fi mantuiti:

1 Ioan 1:7 "Dar dacă umblăm în lumină, după cum El însuși este în lumină, avem părtășie unii cu alții; și sângele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curăță de orice păcat."
Evrei 9:14 "Cu cât mai mult sângele lui Hristos, care, prin Duhul cel veșnic, S-a adus pe Sine însuși jertfă fără pată lui Dumnezeu, vă va curăța cugetul vostru de faptele moarte, ca să slujiți Dumnezeului celui Viu!"
Evrei 9:22 "Și, după Lege, aproape totul este curățat cu sânge; și fără vărsare de sânge nu este iertare."
Apocalipsa 12:11 "Ei l-au biruit prin sângele Mielului și prin cuvântul mărturisirii lor, și nu și-au iubit viața chiar până la moarte."
Fapte 20:28 "Luați seama, dar, la voi înșivă și la toată turma peste care v-a pus Duhul Sfânt episcopi, ca să păstoriți Biserica Domnului, pe care a câștigat-o cu însuși sângele Său."
Apocalipsa 1:5 "și din partea lui Isus Hristos, Martorul credincios, Cel întâi născut din morți, Domnul împăraților pământului! A Lui, care ne iubește, care ne-a spălat de păcatele noastre cu sângele Său"
Romani 5:9 "Deci cu atât mai mult acum, când suntem socotiți neprihăniți, prin sângele Lui, vom fi mântuiți prin El de mânia lui Dumnezeu."
Apocalipsa 7:13-14 "Și unul din bătrâni a luat cuvântul și mi-a zis: „Aceștia, care sunt îmbrăcați în haine albe, cine sunt oare? Și de unde au venit?”
„Doamne”, i-am răspuns eu, „tu știi.” Și el mi-a zis: „Aceștia vin din necazul cel mare; ei și-au spălat hainele și le-au albit în sângele Mielului."

Ajung, sau mai vrei versete?

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Pai, stai un pic, daca proclami criminalitatea omenirii in acelasi timp, atunci viata de dupa mantuire devine control mental, asemenea unei papusi.
Nu chiar. Crezi in predestinare? Trebuie sa te intreb asta ca sa stiu in ce directie sa duc argumentul.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
De fapt, am citit din lucrarile lui Augustin. Am gasit editia completa a lucrarilor sale la biblioteca, in engleza, din seria aceasta(http://en.wikipedia.org/wiki/Great_B..._Western_World).
In "Confesiuni", vorbeste despre viata sa. Printre altele spune cum la un moment dat s-a alaturat sectei gonstice a manicheistilor. I-a abandonat mai tarziu pentru ca a considerat ca doctrinele lor sunt false dpdv logic(are o reflectie logica destul de interesanta in care arata de ce raul nu poate fii o substanta, de exemplu), si a ales Biserica pentru ca si-a dat seama ca e singura Credinta Adevarata, deoarece doctrinele erau adevarate.
Deci retine, a ales sa faca parte din Biserica, ca institutie, nu ca un credincios freelancer care si-a dat seama ca "denominatiunea asta merge".
... Si totusi, credea in mantuirea prin credinta, "fara fapte ca sa nu se laude nimeni".

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
La ceilalti pe care ii dai ca exemplu nu am citit, dar banuiesc ca e la fel, citate scoase din context.
Ce argument tare... "banuiesc".

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Imi place cum ma ignora. Ma asteptam la un adversar mai inteligent care sa imi dea niste raspunsuri la niste intrebari care le-am pus referitoare la implicatiile starii cazute a omenirii dupa Lege, si istoria Bibliei.
Dar na, e complicat sa discuti la esenta lucrurilor si fineturi filosofice. Mai bine ne facem ca nu vedem, ne gasim 2 parteneri in Daniel_Ortodox cel sentimentalo-dramatic, si Catalin "Scalpatorul de eretici si ultimul bastion al proslavniciei", facem precum berbecii si ne dam cap in cap pe un subiect cu 2 idei simpliste, pana poate cedeaza unul(dar din moment ce suntem oameni si ne aflam pe Internet, nu o sa intample niciodata. Pai ce, sa avem noi discutii care sa nu fie doar o citare copy-paste a ce putem gasi pe wikipedia(http://en.wikipedia.org/wiki/Penal_substitution) de ambele parti, pe un forum public? Sa fim seriosi.).
Stii, oamenii au vieti reale, in afara calculatorului. Eu nu imi pierd timpul raspunzand unor ere... adica unor oameni pe forumuri. Crede-ma, am lucruri mult mai bune de facut. Postez cand am timp si chef. Topicul de pe forumul asta nu e scopul vietii mele.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 28.02.2014, 18:02:54
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Ai ajuns, frate rătăcit ? Slavă Domnului. Și mărire Maicii Sale.

Bine-ai revenit.

Mă apuc de erezia ta imediat.

De mîndria ta, nu mă pot apuca.

De mîndria ta, te va apuca Domnul, cînd știe El.

Doamne miluiește.

Last edited by Daniel_Ortodox; 28.02.2014 at 18:17:05.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 28.02.2014, 20:13:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

DanielS, poate tu crezi ca esti primul neoprotestant care a intrat pe forum. Ceilalti neoprotestanti au inteles macar cate ceva din invatatura ortodoxa, tu deocamdata nu stii acest lucru. Sunt o gramade de topice cu discutii cu neoprotestanti, le poti citit pe cateva, ca sa te lamuresti. Daca vrei sa afli ceva, pentru ca daca vei dori sa faci prozelitism nimeni nu o sa asculte, aproape toti ortodocsii sunt imuni la ideile neoprotestante.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 28.02.2014, 21:00:15
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Toata tevatura de mai-sus e un ghiveci de idei, nu exista un anumit subiect concret care sa se discute cel putin 3 pagini.

Zacusca asta de idei denota ca fiecare se etaleaza pe sine si isi expun tot ce ei au cladit... pe tema religiei.

E un dialog al surzilor! E nevoie ca fiecare sa-l asculte pe celalalt pentru a nu se pierde timpul degeaba.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde