Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 01.03.2014, 18:13:19
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dragule, uita-te putin in spate si vei vedea toate judecatile, osandirile, etichetarile si verdictele tale... De parca tu crezi despre mine ca nu am duhovnic, ori de am nu este prea vrednic... E destul de urata mandria ta, pentru ca tu ... ai nevoie ca altii sa asculte de tine.
Doamne ajută.

Omule mîndru ! DA ! Recunosc că eu sunt mîndru ! Nu am avut niciodată pretenția ca alții să asculte de mine. Doar de Scriptură și de Sfinții Părinți.
Nu am spus nimic că ai sau nu ai duhovnic, nici de vrednicia preoților lui Hristos nu am vorbit !

Dar tu ? Tu recunoști, că ești așa cum te-am numit ? Cum recunosc și eu că sunt mîndru, zi arogantule îngîmfat, recunoști ce ești, "Illuminat" plin de mîndrie, recunoști ?

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 18:26:25.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 01.03.2014, 18:30:30
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Frati in Hristos sunt doar ortodocsii. Cu ceilalti suntem doar frati in umanitate, avand toti chipul lui Dumnezeu (adica ratiune, vointa, sentimente, etc.)
Problema se transeaza in mod etic, in sensul ca:
1. Mantuitorul Hristos a marturisit ucenicilor Sai ca a venit "la oile cele pierdute ale casei lui Israel". Adu-ti aminte ca nici nu a dorit sa o asculte pe femeia canaaneanca pentru ca nu era una din oile pierdute ale casei lui Israel. Intrebarea e ce statut aveau atunci cei din alte neamuri?

2. Fariseii sunt numiti fii ai diavolului, fii ai minciunii pentru ca se pozitionau ca inamici ai Adevarului. Oare noi, ortodocsii, care suntem fii ai Bisericii, ai Adevarului, cand adoptam o atitudine fariseica de inamici ai Adevarului - cum sunt, de exemplu, ortodocsii care sustin homosexualitatea sau ateismul - , suntem sau nu fii ai diavolului? Eu cred ca da. Bine, dar atunci sectarii care fac din minciuna un fel de a fi si de a exista sunt sau nu prin excelenta fii ai diavolului? Eu cred ca da!

Intrebarea e daca filiatia universala - cea de fii ai lui Dumnezeu prin nastere - o acopera pe cea adoptiva, harica.
Eu cred ca nu, si aduc aici ca argument inceputul Sf.Evanghelii a Sf.Ap.si Evanghelist Ioan: "La inceput a fost Cuvantul..." Adica "La inceput" anunta o noua Creatie ce implica O NOUA FILIATIE, cea adoptive, prin har.

Eu unul nu i-as numi pe sectari fratii mei. Ei sunt, insa, aproapele meu.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #203  
Vechi 01.03.2014, 18:50:09
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Problema se transeaza in mod etic, in sensul ca:
1. Mantuitorul Hristos a marturisit ucenicilor Sai ca a venit "la oile cele pierdute ale casei lui Israel". Adu-ti aminte ca nici nu a dorit sa o asculte pe femeia canaaneanca pentru ca nu era una din oile pierdute ale casei lui Israel. Intrebarea e ce statut aveau atunci cei din alte neamuri? Eu unul nu i-as numi pe sectari fratii mei. Ei sunt, insa, aproapele meu.

Doamne ajută.

Da, statut de cîini, toți eretici sunt ca niște cîini ce hărțuiesc Adevărul. Dar tot i-a vindecat Domnul fiica ! Vezi ?

Cu etica ta cu tot, prea fățărnicia dumneavoastră, tu duci direcția fundu iadului ! Cu Biblia în brațe, strigînd : "Aproapele meu! Aproapele meu! Aproapele meu! Dar eu mi-am iubit aproapele, ca mine însumi! Și mai mult decît pe mine însumi cum m-au învățat sfinții."

Considerînd pe oameni doar aproapele tău, dar cînd vine vorba, i-ai spune eretic, fără să-i arăți că-l iubești spunînd frățiorul meu rătăcit în erezie.

Și poate pînă la plecarea ta în iad (dacă tot așa o ții) aștept un răspuns la întrebarea de mai sus, la celălalt post al meu.

Sau aștept în zadar, prea iluminarea dumnevoastră ? :)

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 18:57:31.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 01.03.2014, 18:57:48
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Da, statut de cîini, toți eretici sunt ca niște cîini ce hărțuiesc Adevărul. Dar tot i-a vindecat Domnul fiica ! Vezi ?

Cu etica ta cu tot, prea fățărnicia dumneavoastră, tu duci direcția fundu iadului ! Cu Biblia în brațe, strigînd : "Aproapele meu! Aproapele meu! Aproapele meu! Dar eu mi-am iubit aproapele, ca mine însumi! Și mai mult decît pe mine însumi cum m-au învățat sfinții."

Considerînd pe oameni doar aproapele tău, dar cînd vine vorba, i-ai spune eretic, fără să-i arăți că-l iubești spunînd frățiorul meu rătăcit în erezie.

Și poate pînă la plecarea ta în iad (dacă tot așa o ții) aștept un răspuns la întrebarea de mai sus, la celălalt post al meu.

Sau aștept în zadar, prea iluminarea dumnevoastră ? :)

Bucurii.
Iti voi raspunde daca imi vei raspunde si tu la rugamintea mea: unde ai gasit la Sf.Parinti pasaje in care acestia sa-i numeasca pe eretici "frati rataciti sau pierduti sau...."!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #205  
Vechi 01.03.2014, 19:00:57
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Iti voi raspunde daca imi vei raspunde si tu la rugamintea mea: unde ai gasit la Sf.Parinti pasaje in care acestia sa-i numeasca pe eretici "frati rataciti sau pierduti sau...."!
Doamne ajută.

Nu îți voi răspunde pentru că deja s-au adunat 3 lucruri la care trebuie să-mi răspunzi, plus o erezie nouă ce ai scos, cu filiația ! Deci ești în pericol. Vorbind la modul cel mai serios acum.

Erezia, sigur, fără să îți dai seama de ea, spusă de tine, o ai aici:

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Intrebarea e daca filiatia universala - cea de fii ai lui Dumnezeu prin nastere - o acopera pe cea adoptiva, harica.
Eu cred ca nu, si aduc aici ca argument inceputul Sf.Evanghelii a Sf.Ap.si Evanghelist Ioan: "La inceput a fost Cuvantul..." Adica "La inceput" anunta o noua Creatie ce implica O NOUA FILIATIE, cea adoptive, prin har.
Că eu nu am vorbit de nicio filiație, ci doar de un mod de exprimare, dar tu ai vrut să te dai rotund și a ieșit o gogoașă mare !
Cu gem de minciunele în ea. De la vrăjmaș.

Din nou îți spun, tot cu dragoste, dute la Sfinții Părinți, și pentru Romani 8, și pentru Ioan 1.

Ești în mîndrie pînă peste cap, frățior drag ! Aleargă la duhovnic. Acum vorbesc cît de poate de serios. Amîndoi suntem în mîndrie și te rog hai să nu vorbim dogmatică aici. Că ne prindem urechile. Aleargă la duhovnic.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 19:13:15.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 01.03.2014, 19:19:36
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
DanielS, poate tu crezi ca esti primul neoprotestant care a intrat pe forum. Ceilalti neoprotestanti au inteles macar cate ceva din invatatura ortodoxa, tu deocamdata nu stii acest lucru. Sunt o gramade de topice cu discutii cu neoprotestanti, le poti citit pe cateva, ca sa te lamuresti. Daca vrei sa afli ceva, pentru ca daca vei dori sa faci prozelitism nimeni nu o sa asculte, aproape toti ortodocsii sunt imuni la ideile neoprotestante.
Am inteles destul despre invatatura ortodoxa, numai ca vad multe lucruri contrare Bibliei, ceea ce ma face sa cred ca nu e biblica.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Harul este chipul sau fața ce a avut Hristos Dumnezeu pe Muntele Taborului la schimbarea la față. Acea lumină pe care o aveau și sfinții cîteodată și o poți vedea în sfintele icoane sub forma unei aure.
Binecuvîntarea e una, harul e alta.
Nu te supara, dar habar nu ai despre ce vorbesti. Harul reprezinta darul nemeritat pe care l-au primit oamenii de la Dumnezeu. Plata pacatului este moartea, si toti oamenii au pacatuit, ceea ce inseamna ca toti meritam sa mergem in iad. Dar Dumnezeu la trimis pe Isus in lumea noastra ca sa moara pe ruce pentru noi, si prin moartea Lui de pe cruce noi sa avem SANSA sa fim mantuiti. Harul este faptul ca avem SANSA sa fim mantuiti, spre deosebire de Satana, care a pacatuit ca si noi, dar lui nu i s-a oferit sansa de a fi mantuit ca si nou. Harul este un dar de la Dumnezeu, nu o aura sau mai stiu eu ce alta chestie inventata de cineva care nu a priceput nimic din Biblie.

[quote=Daniel_Ortodox;552696]
La fel cum citatele despre mîntuirea prin credință sunt unele, prin mîntuirea prin fapte sunt altele, încununate de mila și harul lui Dumnezeu Hristos și Sîngele și Trupul Său, sunt altele.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
A mai spus Cătălin și de minuni. Schimbarea vieții nu e o minune. E un lucru firesc, cum se întîmplă și la alcoolici anonimi. Minune e LUMINA SFÎNTĂ de la Ierusalim din noaptea de Înviere. Sau apa sfințită, care e dovedit științific că după sfințire nu mai are microbi. Sau minune mai e că Dumnezeu permite trupurilor sfinților, să nu putrezească, noi le numim Sfinte Moaște.
Minunile nu sunt automat un semn de la Dumnezeu. Si Satana poate face minuni, si antihristul.

Marcu 8:12 "Isus a suspinat adânc în duhul Său și a zis: „Pentru ce cere neamul acesta un semn? Adevărat vă spun că neamului acestuia nu i se va da deloc un semn.”"
As vrea mai multe informatii despre faptul ca apa sfintita nu mai are microbi dupa sfintire, daca se poate. Ar fi foarte interesant.
Moastele nu au putrezit deloc? Vezi. Iarasi exagerezi.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Unde spune asta în Biblie? Din asemenea minciuni de la draci, și ispitiri, ies ereziile.
Tu glumesti? Conform DEX "NEPRIHĂNÍT, -Ă, neprihăniți, -te, adj. Care este fără prihană, fără păcat, fără vină, pur, curat, nepătat, imaculat"
Iadul este locul unde vor merge cei pacatosi, nu cei fara pacat.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Omule, nu există așa ceva în Biblie. Spui erezii. E doar în mintea ta așa ceva. Și tot acolo sunt și draci. Scoate-i afară. Vino acasă.
Nu, pe lîngă sîngele și trupul Domnului, adică harul Său, trebuie să avem și credință și fapte. Acestea 3 trebuie la mîntuire. Scoți una și nu mai ai mîntuire.
Tit 3:5-7 "El ne-a mântuit, nu pentru faptele făcute de noi în neprihănire, ci pentru îndurarea Lui, prin spălarea nașterii din nou și prin înnoirea făcută de Duhul Sfânt, pe care L-a vărsat din belșug peste noi, prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru; pentru ca, odată socotiți neprihăniți prin harul Lui, să ne facem, în nădejde, moștenitori ai vieții veșnice."

Doamne, da' cat de clar este totul scris in Biblie... si totusi e atat de complicat pentru unii care prefera religia lor in schimbul lui Dumnezeu.
Iacov 2 nu spune ca credinta nu mantuieste, ci ca doar credinta adevarata mantuieste. Daca ar fi asa cum ai zis tu atunci de ce a zis Iacov in capitolul 2 "Avraam l-a crezut pe Dumnezeu si acest lucru i-a fost socotit ca neprihanire" O sa zici ca neprihanirea nu inseamna mantuire? Daca da, atunci reciteste citatul de mai sus din Tit 3:5-7.

A se observa ca in citatul de mai sus scrie "prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru", nu prin Maria.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Așa-i? Ai vrea tu ! Hristos a ținut Legea perfect pentru tine și gataaaaaaa ! Ești mîntuit ! Erezie, dragul meu. Trebuie FAPTE ! Trebuie: "cu frică și cu cutremur SĂ LUCRĂM la mîntuirea noastră" - Filipeni 2, 12.
Deci la Iacov 2, 20 și Filipeni 2, 12 spune FAPTE !
Spune că CREDINȚA ÎN HRISTOS FĂRĂ FAPTE ESTE MOARTĂ ! Biblia spune asta la Iacov 2, 20. Biblia, măi !
Deci trebuie la MÎNTUIRE acestea trei: CREDINȚĂ, FAPTE și HARUL LUI HRISTOS.
Spui altfel, ești în erezie, nu te mîntuiești.
Cum explici Romani 4:5 "pe când, celui ce nu lucrează, ci crede în Cel ce socotește pe păcătos neprihănit, credința pe care o are el îi este socotită ca neprihănire."

Conform Tit 3:7 neprihanit => mantuit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Iisus, cu doi i, nu Isus. Că unul e Mesia, nu mai mulți, nu 13 personaje din Biblie, cu numele Isus. Ține minte, nu mai scrie Isus, că e greșit.
Nu mi-ai spus de ce "Iisus" e mai corect decat "Isuss"? Daca lucrul important e ca sa Ii diferentiem numele de ceilalti, atunci "Isuss" ar trebui sa fie destul de corect. Americanii care spun "Jesus" vor merge in iad? Nu cred ca mi-ai raspuns la asta.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Greșit, dragul meu. Erezie. Și musulmanii sau ateii, au fapte bune. Dar n-au dreapta credință creștină. Ortodoxă. Singura fără erezie. Doar credința ortodoxă vine de la Dumnezeu. Alte credințe, vin de la draci, hristoșii mincinoși. Îi spune hristos mincinos, că imită pe Hristos, că fac și ei fapte alese, sunt blînzi, iubitori, etc., ca să piardă sufletele. Dar e minciună, sunt draci.
Am zis ca "Dar o credinta adevarata va produce fapte, deoarece credinta vine de la Dumnezeu."
Ma refeream la credinta crestina adevarata, nu la orice credinta.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nu. Că contrazice Biblia. Iacov 2, 20 și Filipeni 2, 12. Trebuie și fapte.
Da, bineinteles ca trebuie sa faci ceva ca si crestin. Ca doar nu zice nimeni ca daca zici ca crezi in Isus si apoi iti traiesti viata cum vrei, nu o sa ajungi in cer. Ideea e ca daca crezi cu adevarat in Isus, vei avea o viata schimbata (1 Corinteni 5:17), si asta nu prin puterea ta ci prin puterea Lui.

Efeseni 1:4-5 "În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui, ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiați prin Isus Hristos, după buna plăcere a voii Sale,"

Vezi? Dumnezeu ne-a ales pe noi, nu noi L-am ales pe El. Asta e un verset care sustine ideea de predestinare. Nu ai cum sa contrazici asta.

Mantuirea noastra este 100% bazata pe Dumnezeu, fara niciun merit al nostru. Da, crestini vor avea fapte bune, dar nu datorita firii lor pacatoase, ci datorita lui Dumnezeu care ne ajuta la asta.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, scumpul meu și aici greșești. Unde spune în Biblie așa ceva? Adică un iad temporar și un iad veșnic? E ca erezia purgatoriului la romano-catolici. E erezie. E cu totul alta învățătura despre iad a Bisericii Creștine, față de învățăturile eretice.
In pilda cu bogatul nemilostiv si saracul Lazar, vedem ca se vorbeste despre asta. Ti-am spus asta deja, nu inteleg de ce mai intrebi...

Luca 16:25-26 "Fiule”, i-a răspuns Avraam, „adu-ți aminte că, în viața ta, tu ți-ai luat lucrurile bune, și Lazăr și-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu ești chinuit. Pe lângă toate acestea, între noi și între voi este o prăpastie mare, așa ca cei ce ar vrea să treacă de aici la voi sau de acolo la noi să nu poată.”" -> VERSETELE ASTEA ARATA CA RUGACIUNEA PENTRU MORTI NU ARE NICIO BAZA BIBLICA. Aici ni se arata ca odata ce ai murit, soarta iti este scrisa pentru totdeauna. Deci, tot crezi ca trebuie sa ne rugam pentru morti?


Ar trebui să fac cum spui. Dumnezeu să mă ierte. Spune și tu, frățior rătăcit, în loc de Isus, spune Mîntuitorul Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da măi, da vezi că spune, ca să nu se laude nimeni. A spus că nu prin fapte, ca să ne protejeze !
Deci in Efeseni 2:8 ("Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.") Pavel ne spune ca mantuirea nu e prin fapte, si prin asta vroia sa ne spuna ca defapt chiar e prin fapte? :)) Imi vine sa rad. Ori intelegi tu gresit pasajul asta ori Pavel avea probleme mari de inteligenta. Alta obtiune nu exista.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 01.03.2014, 19:20:12
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Tu nu ai Adevărul. Nu ai pe Hristos. Ai ca hristos pe un drac, hristos mincinos.
Doar creștinii au Adevărul. Nu ereticii.
Ai aici despre Botez, tot ce trebuie să știi.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17076
1. Tu ai spus acolo ca botezul trebuie facut NEAPARAT prin apa. Deci, talharul de pe cruce nu s-a botezat niciodata daca botezul e prin apa.
2. Marcu 16, 16: "Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." Citeste cu atentie versetul. Cine va fi osandit? Cel ce nu va crede, nu cel ce nu se va boteza. Nu adauga nimic la Biblie.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Iacov 2, nu are nevoie de interpretare. Preotul ortodox este creștin. Preot creștin. Se numește ortodox, să se diferențieze de alți preoți. Preoții eretici. Tîlharul s-a mîntuit, asta spune și preotul creștin și preotul eretic. Cum ți-am explicat în alt răspuns, prin credință, faptele care i-au fost cuvintele și har.
Da, s-a mantuit, dar nu asta te-am intrebat, vad ca tot eviti sa dai un raspuns concret. Ce i-ar fi spus preotul ortodox din zilele noastre talharului daca acesta l-ar fi intrebat "Ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit?" I-ar fi spus oare ceea ce a zis Pavel in Fapte 16:30 "Atunci temnicerul a cerut o lumină, a sărit înăuntru și, tremurând de frică, s-a aruncat la picioarele lui Pavel și ale lui Sila; i-a scos afară și le-a zis: „Domnilor, ce trebuie să fac ca să fiu mântuit?” Pavel și Sila i-au răspuns: „Crede în Domnul Isus, și vei fi mântuit tu și casa ta.””" Dece i-a zis Pavel doar sa creada? Pentru ca daca crezi cu ADEVARAT in Isus viata ta va fi schimata, si vei produce fapte bune/roade, dar nu faptele te mantuiesc, ci credinta. Mai simplu nici ca se poate. Desi, stiu ca e foarte greu de inteles pentru o persoana care a fost indoctrinata de ani de zile cu ideea ca ortodoxia e adevarata, si orice alta religie, chiar daca e biblica, e eretica.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 01.03.2014, 19:22:26
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Mărire nu înseamnă "lucruri mari", cum crezi tu. Mărire înseamnă închinare, cinste, slavire, proslăvire.
Nu inseamna asta, ci inseamna lucruri mari:

Uite versiunea New King James "For He who is mighty has done great things for me, And holy is His name."

Si cam acelasi lucru spun toate versiunile pe care o sa le gasesti. Niciuna nu va zice ca Dumnezeu S-a inchinat inaintea ei. Cum poti sa spui asa ceva???
Maria insasi a zis "Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu." Deci Maria Il numeste pe Dumnezeu, Mantuitorul ei. Tu ai impresia ca Maria e egala sau chiar mai mare decat Dumnezeu? Nimic din Biblie nu sustine prostia asta. Da, e o prostie mare. Si nu voi tacea in fata oricarui lucru care incearca sa ii fure slava Creatorului universului. Numai El e vrednic de lauda, nimeni altul. Alte versete mai ai?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dragul meu frate rătăcit, eu ți-am arătat ce spune Biblia. Îi vei răspunde chiar ei, Preacuratei Născătoarei de Dumnezeu, vei răspunde la Judecata de Apoi, și sfinților care te vor judeca, le vei răspunde. Conform I Corinteni 6, 2: "sfinții vor judeca lumea."
Arhanghelul Gavriil i s-a închinat, Dumnezeu Însuși i s-a închinat, Dumnezeu Hristos i s-a închinat, spune că spune că i-a făcut mărire, ți-am arătat la Luca 1, 49 și chiar Preacurata spune că o vor ferici toate neamurile, ți-am arătat și asta. Toate. Păi neamul romînesc o fericește, o slăvește, o mărește, i se închină, cerîndu-i să se roage pentru noi, cum se roagă toți sfinții pentru noi, vedem la Apocalipsa 8, 3-4: "rugăciunile tuturor sfinților."
Dacă nu te rogi ei, e alegerea ta. Dar nu mie îmi spui asta. Ei, Preasfintei, îi vei spune asta.
1. Sfinitii sunt toti crestinii adevarati.
2. Astept versete biblice care sa sustina divinitatea Mariei, asa cum pretinti tu.
3. Arhanghelul Gavriil nu i s-a inchinat. Ci a zis "Și intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei." -> Asta nu e o inchinare, ci o forma de salut. Unde ziceai ca scrie "Plecaciune" ?
3. Dumnezeu Tatal nu i s-a inchinat, si nici Dumnezeu Fiul. Unde apare asta in Biblie? La chestia aia cu "marire". Tu chiar nu vrei sa intelegi ca "marire" nu are cum sa insemne "inchinare"? In nicio versiune de Biblie nu se sugereaza o astfel de interpretare. Ai obiceiul sa iti creezi propriile definitii la anumite cuvinte? Ciudat obicei.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Greșit. Erezie. Preacurata pururea Fecioară Maria și Sfinții se roagă pentru noi. Ai Apocalipsa 8, 3-4: "rugăciunile tuturor sfinților."
Rugăciuni pentru toți oamenii, cum se roagă și Biserica pentru toți oamenii, conform I Timotei 2, 1. Și mai spune: "că mult poate rugăciunea dreptului care se face". (Iacov 5, 16) La II Macabei 12, 42-46 vedem clar rugăciunile pentru morți, sau adormiți întru nădejdea învierii.
Omule, sfintii sunt toti crestinii. Pilda cu saracul Lazar si bogatul nemilostiv arata ca intre cei din iad si cei din cer nu exista nicio legatura, si nimeni nu poate trece dintr-o parte in alta. Cum poti sa ignori ce scrie acolo? Tu nu iti dai seama ca ortodoxia are destule doctrine false?

"că mult poate rugăciunea dreptului care se face". (Iacov 5, 16) -> RUGACIUNEA NU POATE NICIODATA SA INDEPLINEASCA LUCRURILE CONTRARE VOII LUI DUMNEZEU.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Deci nu moare nimeni, toți se roagă unii pentru alții, cei din Rai, Biserica Biruitoare, se roagă pentru noi să ne ierte Domnul și să ajungem cu ei în Rai, și noi, Biserica Luptătoare (cu împărăția întunericului) ne rugăm pentru cei din iad să le ușureze Domnul chinul, celor pentru care ne rugăm, sau să-i ierte de tot și să-i pună în Rai, dacă vrea Domnul, în mare mila Lui. Iar ereticii romano-catolici s-au apucat și au făcut erezia purgatoriului, cum că toți dupăp ce murim mergem în purgatoriu, stăm acolo o vreme, și apoi direcția Rai. Deci ce nevoie mai e de iad? Și mai ales ce nevoie mai e de jertfa lui Hristos? Vezi ce ușor se fac ereziile? Doamne ferește de erezii. Deci asta-i. Comuniune. Asta-i Biserica.
De ce a murit Isus pe cruce?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Exact. Ai dreptate. Pînă la o limita, de unde incepi erezia.
Tocmai de aceea a putut Dumnezeu, Hristos, să i se închine, să o mărească, cum vedem la Luca 1, 49 înainte să intre în pîntecele ei preacurat și sfînt, și să ia chip de om. Pentru că este etern Dumnezeu. Hristos. Deci dacă Hristos Dumnezeu i-a făcut mărire și i s-a închinat și Arhanghelul Gavriil, i s-a închinat și el, vedem la Luca 1, 29, cu atît și noi, oamenii păcătoși facem la fel. Așa trebuie să fie creștinii.
Asta e cea mai eronata interpretarea de-a ta dintre toate pe care le-am auzit pana acum. E complet pe langa.
Maria a spus ceva de genu' "Ce onoare ca dintre toate femeile din ziua de astazi din Israel, Dumnezeu m-a considerat pe mine ca fiind vrednica de a-L aduce pe lume pe Mantuitorul lumii". Asta e interpretarea corecta. Ceea ce faci tu e o idolatrie, te inchini unui oricare alt lucru in afara de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Vai de capu tău și de tine. Capul tău este un drac, care te conduce. E dracul ereziei care urmezi. El, dracu o să meargă în iad, dar și tu dacă rămîi și asculți de ereziile lui.
O intrebare: A pacatuit Maria vreodata in viata ei?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dacă Dumnezeu Hristos s-a închinat creației, Preacuratei pururea Fecioarei Maicii Sale, i-a făcut mărire ! Și dacă Arhanghelul Gavriil, i s-a închinat ! Îți dau cu legămînt că nu o să ajung în iad pentru asta ! Mai repede vor ajunge în iad cei ce nu i se închină Preacuratei. Vai lor.
Tot repeti aceasi eroare in continuu. Unde scrie chestia asta? marire =/= inchinare. Arata-mi vreo dovada gramatica sau de orice alta natura pentru asta. Toate celelalte versiuni folosesc ideea de "great things". Pe o interpretare atat de ciudata iti bazezi doctrina ca trebuie sa ne inchinam Mariei. Doar pe atat?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
La fel și astăzi, sunt o mulțime de sfinți pe pămînt, dar nu începem să ne numim sfinți în gura mare, că am cădea în mîndrie, ar pleca harul, scumpul meu, și ne-ar fi foarte greu. Așa că, ne smerim cît mai puternic cu putință, căci bine spune Scriptura, nu? "Celor mîndri Dumnezeu le stă împotrivă, iar celor smeriți, le dă har" - Iacov 4, 6
Nu e o mandrie sa spui ca esti sfant, pentru ca sfant = crestin. Tot la fel cum nu e o mandrie sa zici ca sunt crestin, atat timp cat zici asta privind spre Dumnezeu, si nu spre tine.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dar eu așa fac, mă încred doar în cuvîntul lui Dumnezeu, dragul meu.
Nu e adevarat. Cuvantul lui e foarte clar in 1 Corinteni 5:17 si Efeseni 2:8 si Ioan 3:16. Tu iti selectezi partile din Biblie care iti convin, ignorand pe celelalte. Deci, nu, tu nu te increzi in Cuvantul lui Dumnezeu. Daca ai fi sincer cu tine, ai recunoaste-o.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Totul e biblic!
Asa e, totul, mai putin:

- rugaciunea la sfinti
- inchinarea la Maria
- ideea ca mantuirea e prin fapte, cand de fapt Biblia spune contrariul
- rugaciunea pentru morti, despre care Biblia spune ca odata ce mori, destinul ti-este scris
- si cate si mai cate altele

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
BUCURII DE LA PREASFÎNTA, PREACURATA, PREABINECUVÎNTATA, DE DUMNEZEU NĂSCĂTOAREA ȘI PURUREA FECIOARĂ MARIA !
Nu am nevoie de nimic de la ea. Am nevoie de totul de la Dumnezeu, si DOAR de la El.

Draga frate, ai uitat cumva de versetul asta din Coloseni 4:17 "Și orice faceți, cu cuvântul sau cu fapta, să faceți totul în Numele Domnului Isus și mulțumiți, prin El, lui Dumnezeu Tatăl."

Versetul asta ne spune sa facem totul in numele lui Isus, nu in numele Mariei. Daca ai fi un crestin adevarat te-ai conforma acestui verset si l-ai asculta. Te rog, nu uita chestia asta. Isus a murit pe cruce pentru noi, nu Maria.

Isaia 53:6 "Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, și prin rănile Lui suntem tămăduiți."
1 Timotei 2:5 "Căci este un singur Dumnezeu și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos"

Last edited by DanielS; 01.03.2014 at 19:25:24.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 01.03.2014, 19:56:47
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Eu aici nu vorbeam de ortodoxie(care, surpriza, tot face parte din crestinism, deci tot prin Hristos ne mantuim), ci aratam o consecinta logica a modului tau de gandire.
Si mormonii se considera crestini. Ar trebui sa ii credem?

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Daca umanitatea trebuie pedepsita juridic de faradelegile sale, ce a facut Iisus e oribil.
Sau e moral sa salvezi oameni, sau nu.
Fie planul original al lui Dumnezeu de pedepsire e drept, sau consecinta mortii lui Hristos este.
Nu pot fii amandoua in acelasi timp.
Ca sa dau un exemplu, folosind analogia ta cu procesul.
Sa zicem ca umanitatea e partidul nazist in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial.
Bat, fura, ucid, distrug(ca daca e sa ne calauzim dupa ideea de ofensa infinita, fiecare om e un Goering teologic).
Buuun.
In final, sunt infranti, si cei vinovati trebuie sa ajunga in fata tribunatului de la Nurenberg.
Si Judecatorul zice: "Goering, esti vinovat de mii de capete de acuzare de ucidere, furt, crime impotriva umanitatii, etc.".
"Dar stai, ajung eu in fata plutonului de executie in locul tau."
Pe langa faptul ca pare psihologic vorbind, cam bipolara toata treaba, nu schimba absolut nimic. Pe langa faptul ca, juridic vorbind, e echivalentul a ce faceau monarhii in Evul Mediu, odraslelor razgaiate, batand copilul servitorului "ca sa inteleaga printul ce pateste"(tot razgaiat ramanea), Goering tot a orchestrat Holocaustul. Crimele sale au ramas.
Biblia spune ca plata pacatului este moarta. Toti am pacatuit, toti meritam sa murim. Dar Dumnezeu ne-a dat sansa sa traim, nu datorita noua, ci datorita milei, dragostei Lui, pe care niciunul dintre noi nu o merita. Biblia mai spune ca nu exista iertare de pacat fara varsare de sange. In Vechiul Testament, credinciosii sacrificau animale pentru ca pacatele lor sa fie acoperite, dar pe urma, Isus, Mielul lui Dumnezeu care a venit sa ridice pacatul lumii, a platit pentru toate pacatele savarsite vreodata de toti aceia care vor fi mantuiti. Numai asa poate cineva intra in cer. Nimeni nu poate intra in cer daca are vreun pacat. Singura metoda de a intra in cer, e bazandu-te pe neprihanirea si faptele lui Isus.

Ce frumoase si adevarate sunt acele versuri:

"That Christ has regarded my helpless estate,
And hath shed His own blood for my soul"

"My hope is built on nothing less
than Jesus' blood and righteousness.
I dare not trust the sweetest frame,
but wholly lean on Jesus' name.
On Christ the solid rock I stand,
all other ground is sinking sand"

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
El nu numai ca ar merita sa putrezeasca in inchisoare, el TREBUIE sa putrezeasca in inchisoare pentru ce a facut. AR FII DE NECONCEPUT SA AJUNGA IN LIBERTATE.
Exact. Atat de degradati si de decazuti eram noi in pacatele noastre, si Dumnezeu si-a manifestat dragostea Lui fata de noi prin faptul ca l-a trimis pe Isus sa moara in locul nostru, sa aiba asupra Sa pedeapsa pe care o meritam noi, pentru ca prin credinta in El sa fim mantuiti. Asta spune Biblia. Problema ta e ca tu nu te consideri a fi o persoana rea, ca daca ti-ai da seama cat de oribil si cat de pacatos esti, ai intelege ca sacrificiul lui Isus este cel mai frumos lucru pe care l-a facut cineva vreodata.

Ai mintit vreodata? Sunt sigur ca da.
Ai fura vreodata ceva? (oricat de nesemnificativ ar fi acel obiect; inclusiv filme, muzica, jocuri sau orice alt software de pe net) Sunt sigur ca da.
L-ai iubit totdeauna pe Dumnezeu cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, cu tot cugetul tau si cu toata puterea ta? Daca nu, atunci ai incalcat cea mai mare porunca din Biblie.
Ai urat vreodata pe cineva? Sunt sigur ca da. Isus a spus ca daca urasti pe cineva e ca si cum ai fi omorat pe cineva. ura = omor.

Deci, intelegi acum cat de pacatos esti si tu? Tu te compari cu alti oameni si spui "Eu nu sunt chiar asa ca X sau ca Y", dar Dumnezeu nu te va compara in Ziua Judecatii cu alti oameni, ci te va compara cu Legea lui.

Dumnezeu este atat drept cat si iubitor. Deoarece este drept, El nu poate sa lase pacatul nepedepsit. Si deoarece El este iubitor, a alcatuit un plan prin care sa putem fi iertati. Iubirea lui Dumnezeu este demonstrata prin faptul ca ne-a dat o sansa sa fim iertati, o sansa pe care noi nu o meritam:

Romani 5:6-8 "Căci, pe când eram noi încă fără putere, Hristos, la vremea cuvenită, a murit pentru cei nelegiuiți. Pentru un om neprihănit cu greu ar muri cineva; dar pentru binefăcătorul lui, poate că s-ar găsi cineva să moară. Dar Dumnezeu Își arată dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram noi încă păcătoși, Hristos a murit pentru noi."


Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Nu de versetele am eu problema, cand consider ca toata viziunea ta pleaca de la o premisa proasta.
Asta spune Biblia. Imi poti dovedi biblic ca gresesc.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Liver arbitru all the way.
Biblia te contrazice:

Efeseni 1:4 "În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui, ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiați prin Isus Hristos, după buna plăcere a voii Sale,"

Eu cred ca Dumnezeu a ales incat de la inceput anumit oameni pe care sa-i salveze, si in acelasi timp cred in liberul albitru, ca fiecare dintre noi suntem responsabili pentru viata noastra, altfel ar fi ciudat ca Dumnezeu sa ne trimita in iad pentru pacatele nostre, daca El ne-a predestinat sa pacatuim, fara ca noi sa fi avut vointa proprie. Deci, cred atat predestinarea cat si liberul arbitru. Nu inteleg prea bine cum se imbina acest doua concepte, dar cred ca asta invata Biblia si asta voi cred.


Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Din ce carte al lui Augustin vine acest citat, ca eu nu l-am gasit? Mai ales ca vine in contradictie cu afirmatiile sale anterioare.
Era din Efeseni 2:9 "Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni" :))


Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Daca la matemica prima formula pe care o intelegi din lucrare e gresita, poti sa presupui ca si restul e plin de greseli.
Asta fac oamenii, cand nu ai informatii destule, presupui.
Ca sa fim seriosi, nu i-ai citit. Imi rezerv dreptul de a fii sceptic.
Augustin chiar credea ca mantuirea se obtine doar prin credinta, la fel si Clement. Care era argumentul tau? Ca Augustin mergea la o biserica pe care tu o consideri ortodoxa, si pe care tu o presupui ca nu s-a schimbat deloc timp de sute de ani?


Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Nu e vorba ca nu esti 24/7 pe aici. Dar daca tot faci raspunsuri imense, cand vrei, da si tu o lamurire, cand pomenesc de pastorul lui Hermas, de ce credinta ta sola scripturista, care zici ca era in crestinismul timpuriu, seamana izbitor de mult cu o lucrare aparuta abia in secolul XI, lucruri d-astea.
Aparitia cartilor apocrife in biserica catolica au inceput prin secolul al XVI-lea, ca un raspuns impotriva nesimtitilor de protestanti care au avut nebunia sa ii contrazica. Cartile apocrife nu sunt inspirate de Dumnezeu, ele au fost scrise in perioada aceea de 400 de ani in care Dumnezeu nu a trimis niciun profet, chiar si acest carti vorbesc despre asta. In plus ele, vorbesc despre magie, despre asasinate, despre sinucideri, si despre minciuni, toate facute cu ajutorul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 01.03.2014, 20:33:15
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Am inteles destul despre invatatura ortodoxa, numai ca vad multe lucruri contrare Bibliei, ceea ce ma face sa cred ca nu e biblica.
Nu destul ! Ai înțeles nimic, din învățătura creștină (doar ortodocșii mai sunt creștini).
Înțelegere nu înseamnă doar citire, ci supunere.
Din secolul I pînă azi, a fost aceași învățătură ! Corectă ! A Ortodoxiei ! Dreaptă. Fără erezie.
Vino acasă.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu te supara, dar habar nu ai despre ce vorbesti. Harul reprezinta darul nemeritat pe care l-au primit oamenii de la Dumnezeu. Plata pacatului este moartea, si toti oamenii au pacatuit, ceea ce inseamna ca toti meritam sa mergem in iad. Dar Dumnezeu la trimis pe Isus in lumea noastra ca sa moara pe ruce pentru noi, si prin moartea Lui de pe cruce noi sa avem SANSA sa fim mantuiti. Harul este faptul ca avem SANSA sa fim mantuiti. Satana care a pacatuit ca si noi, dar lui nu i s-a oferit sansa de a fi mantuit ca si nou. Harul este un dar de la Dumnezeu, nu o aura sau mai stiu eu ce alta chestie inventata de cineva care nu a priceput nimic din Biblie.
Am habar. Crede-mă.
Ce ai vorbit tu sunt erezii. Vino acasă.
Acesta este Adevărul (!!!) :
Harul este darul concret al prezenei i lucrării reale i personale a lui Dumnezeu în creaia Sa. Prin har, Dumnezeu iartă păcatele i îl schimbă pe omul (făcut după chiupul Său) ca acesta să devină din ce în ce mai mult după asemănarea lui Dumnezeu. Harul nu este doar un dar nemeritat făcut de Dumnezeu omului, ci i aspectul concret al atitudinii iubitoare a lui Dumnezeu faă de om. Harul este energia divină necreată prin care Dumnezeu se împărtăete omului prin Sfintele Taine i toate binecuvântările Lui. Cretinii consideră că sunt mântuii prin har, care este un dar al lui Dumnezeu i nu o recompensă pentru fapte bune; totui, faptele bune însele sunt o împreună-lucrare cu harul lui Dumnezeu, iar harul schimbă pe om în mod real, cu efecte vizibile în viaa omului.
Harul nu este o energie impersonală. Biserica Ortodoxă crede că harul este dat omului prin persoanele Sfintei Treimi i că orice aciune sau lucrare a lui Dumnezeu către om vine de la Tatăl, prin Fiul, în Duhul Sfânt, după o formulare a Sfântului Chiril al Alexandriei.
Biserica învaă că harul lui Dumnezeu îi cheamă pe toi, dar nu silete pe nimeni, ci trebuie ca omul să răspundă din proprie voină chemării dumnezeieti: Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine." Apocalipsa 3,20). Omul nu poate ajunge la unirea desăvârită cu Dumnezeu (theosis) fără harul i ajutorul lui Dumnezeu, însă are un rol important de jucat în conlucrarea sa cu Dumnezeu. Cu toate că lucrarea lui Dumnezeu este incomparabil mai mare decât cea a omului, Harul dumnezeiesc i voina umană liberă trebuie să conlucreze.
Sfintele Taine sunt considerate ca "vehicule ale harului", dar nu într-un chip mecanic sau legalist, ci pentru că Dumnezeu este prezent i activ în Biserica Sa.
Biserica pune în evidenă rolul Duhului Sfânt în viaa cretinilor. Ea a păstrat disciplina ascetică a postului i milosteniei, dar aceasta nu este îneleasă doar ca o formă de pocăină pentru păcatele trecute sau ca mijloc de dobândire a harului. În Biserica Ortodoxă, asceza este o formă de "antrenament" spiritual menit să ajute omul să se elibereze treptat de păcat, să se curăească de "omul vechi" pentru a permite harului dumnezeiesc să lucreze cât mai liber în el. De aceea, doctrina purgatoriului i ideea de "recompensare a meritelor" dobândite prin asceză nu îi are sensul i rostul în Biserica Ortodoxă.
Acoperiul casei se sprijină pe temelii i pe restul construciei. Fundaiile sunt ele însele săpate pentru a susine acoperiul. Acest lucru este în acelai timp util i necesar, căci acoperiul nu se poate susine fără temelie, iar temeliile nu slujesc la nimic fără acoperi. Tot astfel, harul lui Dumnezeu se păstrează prin respectarea poruncilor, iar urmarea poruncilor slujete drept temelie, prin darul lui Dumnezeu. Harul Duhului nu poate rămâne în noi fără inerea poruncilor, însă inerea poruncilor nu ne poate sluji la nimic fără harul lui Dumnezeu." - Sf. Simeon Noul Teolog.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Satana,
Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Isus
satana cu s mic și Iisus cu doi i. VINO ACASĂ.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Minunile nu sunt automat un semn de la Dumnezeu. Si Satana poate face minuni, si antihristul.
Da, așa e, biblic: "Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși." - Matei 24, 24.
Dar ia uite ce le va spune Hristos !
Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: "Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." - Matei 7, 21-23. Vai de ereticii cărora li se vor spune aceste cuvinte...VINO ACASĂ !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Marcu 8:12 "Isus a suspinat adânc în duhul Său și a zis: Pentru ce cere neamul acesta un semn? Adevărat vă spun că neamului acestuia nu i se va da deloc un semn.
As vrea mai multe informatii despre faptul ca apa sfintita nu mai are microbi dupa sfintire, daca se poate. Ar fi foarte interesant.
Moastele nu au putrezit deloc?
Nu, Sfintele Moaște sunt neputrezite.
Nu are legătură Marcu 8, 12, cu Sfînta Aghiasmă și Sfintele Moaște. Nicio legătură. VINO ACASĂ.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Tu glumesti? Conform DEX "NEPRIHĂNÍT, -Ă, neprihănii, -te, adj. Care este fără prihană, fără păcat, fără vină, pur, curat, nepătat, imaculat"
Biblia nu e DEX, și tot nu spune că neprihănit înseamnă mîntuit. Neprihănit înseamnă nevinovat. Și nici neprihănirea, nici nevinovăția nu îți asigură mîntuirea, că în orice clipă poți cădea în păcat. De aia nu ești gata mîntuit. Cu frică și cu cutremur, trebuie să lucrezi la mîntuirea ta, conform Filipeni 2, 12. Te învăți în jurul cozii. VINO ACASĂ.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare