Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 03.03.2014, 17:54:34
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Acum ideea e ca Daniel_Ortodox admite si parerea lui DanielS despre mantuirea obiectiva, insa nu am reusit sa deslusesc daca DanielS admite idea de mantuire subiectiva, adica credinta, fapte si har.
Conceptele de mantuire obiectiva si subiectiva nu apar in Biblie. Biblia spune ca mantuirea se obtine DOAR prin credinta in Isus Hristos (Ioan 3:16, Fapte 16:31). De aceea meritul este 100% al lui Dumnezeu, si credinciosul nu are cu ce se lauda (Efeseni 2:8-9). Daca mergem prin barurile din Romania, sunt sigur ca vom gasi o multime de oameni care spun despre ei ca ei sunt crestini si ca ei cred in Isus, dar noi stim ca ei nu au dreptate. Atunci cum poti sa stii sigur ca credinta ta este adevarata? De unde stii ca tu nu esti ca si acei oameni? Simplu: Dovada ca tu chiar crezi in Isus, este ca vei continua sa crezi, vei continua sa te pocaiesti de pacate (Filipeni 1:6), si vei deveni o "faptura noua" (2 Corinteni 5:17 spune "Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi."), si o faptura noua va avea o viata radical schimbata, poate nu complet inca din prima zi, dar in orice caz se va observa ca viata lor incepe inceptul cu incetul sa devina tot mai asemanatoare cu cea a lui Isus (Romani 8:29):

1 Ioan 2:3 "Și prin aceasta știm că Îl cunoaștem, dacă păzim poruncile Lui. Cine zice: „Îl cunosc”, și nu păzește poruncile Lui, este un mincinos, și adevărul nu este în el."

Nu trebuie numai sa intri prin poarta care este Isus, ci trebuie ca dupa aceea sa mergi si pe calea ingusta care duce spre cer (citeste Matei 7). Si pe calea care duce spre cer sunt putini oameni. Biblia spune ca majoritatea oamenilor vor merge in iad.

In Fapte 16:31, un temnicer ii intreaba pe Pavel si pe Sila „Domnilor, ce trebuie să fac ca să fiu mântuit?”, iar Pavel si Sila ii raspund „Crede în Domnul Isus, și vei fi mântuit tu și casa ta.” -> Chestia asta nu o sa o auzit niciodata de la Daniel_ortodox, ci el mereu a ignorat versetele astea.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Hristos s-a coborît la iad să scoată pe cei drepți de acolo
Ceea ce ai spus tu nu o sa gasesti NICIODATA in Biblie. Este inventie, un basm. Arata-mi versetul care iti da dreptate.
In pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv, Avraam spune in Luca 16:25 "„Fiule”, i-a răspuns Avraam, „adu-ți aminte că, în viața ta, tu ți-ai luat lucrurile bune, și Lazăr și-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu ești chinuit."

Versetul asta iti arata ca inainte de invierea lui Isus, cei neprihaniti care mureau nu erau chinuiti. Nu stiu daca mergeau in cer sau intr-un loc temporar, dar stiu sigur ca nu erau chinuiti, ca asa zice versetul 25, si nu uita ca pilda aia a fost zisa de Isus.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Așa mă rog: "Doamne Dumnezeule, nu permite satanei, și puteriloc întunericului, care conduc creierele ereticilor, să îmi dai mie creștinului botezat și împărtășit minciunile ce le dau lor...
Luca 18:10

"10 Doi oameni s-au suit la Templu să se roage; unul era fariseu, și altul vameș.
11 Fariseul stătea în picioare și a început să se roage în sine astfel: „Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, hrăpăreți, nedrepți, preacurvari sau chiar ca vameșul acesta.
Ps 135.2; Isa 1.15; Isa 58.2; Apoc 3.17;
12 Eu postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate veniturile mele.”
13 Vameșul stătea departe și nu îndrăznea nici ochii să și-i ridice spre cer; ci se bătea în piept și zicea: „Dumnezeule, ai milă de mine, păcătosul!
14 Eu vă spun că mai degrabă omul acesta s-a coborât acasă socotit neprihănit decât celălalt. Căci oricine se înalță va fi smerit; și oricine se smerește va fi înălțat.”"

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Copile ! În vremea lui Iisus (cu doi i), grecii erau creștini ? Nu vezi prostia care o spui ? Grecii erau păgîni ! Cu zeii lor păgîni, și zeul fără nume, despre care Sfîntul Apostol Pavel le spune în Faptele Apostolilor că e Hristos. Elinii, adică grecii, abea apoi devin creștini, și pentru că aveau cea mai avansată limbă vorbită și scrisă de pe pămînt, la acea oră, ei sunt PRIMII care traduc Biblia Vechiului Testament, din ebraică și aramaică, în grecește ! Și așa apare SEPTUAGINTA ! Traducerea celor 70 de bătrîni înelepți greci. Care toți au tradus EXACT la fel, deși erau pe insule diferite, și nu se vizitau ! Și erau alte grupuri care îi vizitau și comparau și le aduceau mîncare, pe durata traducerii Bibliei Vechiului Testament. Deci ! Ce vedem ? Ei au tradus EXACT ce AU VĂZUT că conține BIBLIA ebraică. Adică 53 ! 53 de cărți ale Vechiului Testament !

EXACT ca în BIBLIA CREȘTINĂ. 53 de cărți ale Vechiului Testament. Care o au astăzi singurii care mai sunt creștini pe pămînt. Ortodocșii.
Și care au și tradus-i și împărțito corect ! Nu Cronici, și alte erezii de prin "biblia" ereticilor.
Creștini ! Ardeți în foc, acele "biblii" și nu veți avea păcat în ceruri, ci veți avea răsplată. Cum și eu am binecuvîntare de la duhovnic, și am ars 3 pînă acum. Acelea nu sunt biblii, sunt erezii. Și duc omul în iad.
Traducerea septuaginta era la fel ca cea evreiasca, numai ca la septuaginta s-au adaugat, pe langa cartile vechiului testament, si alte scrieri. Uite ce zice nea' Wikipedia: "The Septuagint from the Latin word septuaginta (meaning seventy), is a translation of the Hebrew Bible and some related texts into Koine Greek" Deci, nu era PUR EVREIASCA, ci a continut adaugiri.

Nu am spus ca greci erau crestini, te provoc sa imi arati unde am zis chestia asta.

Omule, inainte sa zici prostii, pe care orice om le poate afla in mai putin de 1 minut de pe net, mai bine pune mana si documenteaza-te. Vechiul Testament al evreilor (care este pana astazi Biblia lor, ei neacceptand Noul Testament, pentru ca ei inca il mai asteapta pe Mesia... saracii de ei) continea e mari parti: Torah (Legea), Profetii, Scrierile. Acestea contineau in total exact cele 39 de carti folosite in Biblile protestante, numai ca unele erau lipite intre ele, asa ca ei aveau doar 24 de carti, desi contineau toate lucrurile din Vechiul Testament de-al protestatilor. Citeste, si invata: http://www.torah.org/learning/basics...rah/bible.html

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dar ei, ereticii protestanții și neoprotestanții nu știu ce înseamnă deuterocanonice.

Deutero-canonice, care înseamnă : canon = învățătură mîntuitoare, și deutero = ce afirmă învățăturile Bisericii Creștine. Sau o completează, sau mai exact, nu spun erezii, nu spun lucruri noi, sau schimbate, ci ajută Biserica Creștină în învățătura mîntuitoare, susține și confirmă învățăturile deja existente.
Wikipedia nu e de acord cu minciunile tale:

"Deuterocanonical books is a term used since the 16th century in the Catholic Church and Eastern Christianity to describe certain books and passages of the Christian Old Testament that are not part of the Hebrew Bible. The term is used in contrast to the protocanonical books, which are contained in the Hebrew Bible. This distinction had previously contributed to debate in the early Church about whether they should be classified as canonical texts. The term is used as a matter of convenience by the Ethiopian Orthodox Tewahedo Church and other Churches to refer to books of their Old Testament which are not part of the Masoretic Text.
The Deuterocanonical books are considered canonical by Catholics and Eastern Orthodox, but are considered non-canonical by most Protestants. The word deuterocanonical comes from the Greek meaning 'belonging to the second canon'."

deutero = al doilea, secund. Asta inseana cuvantul ala, in niciun caz ceea ce ai zis tu... asta-i numai a 738 minciuna pe saptamana asta.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
A fost deja înființată, cînd are loc traducerea Vechiului Testament, și ele, toate 53 de cărți ale Vechiului, erau deja în Biblia Vechiului Testament din ebraică și aramaică, altfel, nu le-ar fi putut traduce în Biblia Vechiului Testament, în SEPTUAGINTA !
Ba da, tocmai asta s-a intamplat. Iti vine sa crezi sau nu, nu ma intereseaza, ceea ce conteaza este adevarul, si el spune ca Biblia evreiasca nu a continut niciodata cartile apocrife, iar versiunea septuaginta le-a continut. Protestantii nu au scos nimic din Biblie, ci noi avem Vechiul Testament pe care il avea si il credea Isus Hristos. Cartile apocrife nu faceau parte din Biblia folosita de Isus acum 2000 de ani. Documenteaza-te!
Reply With Quote
  #242  
Vechi 03.03.2014, 17:55:08
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
La luca capitolul 11, versetele 49-51 spune:
49. De aceea și înțelepciunea lui Dumnezeu a zis: "Voi trimite la ei prooroci și apostoli și dintre ei vor ucide și vor prigoni";
50. Ca să se ceară de la neamul acesta sângele tuturor proorocilor, care s-a vărsat de la facerea lumii,
51. De la sângele lui Abel până la sângele lui Zaharia, care a pierit între altar și templu. Adevărat vă spun: Se va cere de la neamul acesta.
Da, Zaharia este ultimul profet, conform Luca 11, 49-51. Dar atenție. În primul rînd, lămurim un termen. De la Abel la Zaharia, nu erau martiri. Tu ai spus că Isus spune că toțui sunt martiri. Greșit și ca exprimare creștinească, și e greșit și ca tălcuire Scripturistică. Martiri sunt cei ce mor în numele și pentru Hristos. Aceia, sunt prooroci. Martiti sunt martiri, prooroci sunt prooroci și Apostoli sunt Apostoli. Dar da, se poate spune, că murind, fiind uciși, prorooci, sunt martiri.
După Zaharia a venit Sfîntul Ioan Botezătorul. Care era deja în Hristos, deci era sfînt. Deci el este și prooroc, poate fi considerat prooroc, fiind pe drept prooroc, dar este și sfînt.
Deci Biblia Creștină(!) cea corectă, Septuraginta, afirmă pe bună dreptate, conform Luca 11, 49-51, că Zaharie e ultimul profet.
Nu am spus ca Isus a zis ca toti crestinii sunt martiri, ci am zis ca Isus a zis ca de la toti martiri din Vechiul Testament, nu Noul Testament, de la Abel pana la Zaharia, adica de la primul martir al lui Dumnezeu din Geneza, pana la ultimul martir al lui Dumnezeu din Cronici.

MINTI! Daca nu stii, mai bine TACI DIN GURA! :) Vorbesti numai minciuni:

Ultimul martir despre care se vorbeste in versiunea septuaginta este Urie in Ieremia 26:21.
Ultimul martir despre care se vorbeste in versiunea evreiasca folosita de Isus, este Zaharia in Cronici.

Din cele doua de mai sus rezulta ca Isus il considera pe Zaharia ca fiind ultimul martir din Vechiul Testament, in consecinta El folosea Biblia evreiasca, nu versiunea septuaginta, si Biblia evreiasca nu a continut niciodata niciuna dintre cartile apocrife. Sah-mat.

Alta dovada nu iti mai aduc, daca nu ai incredere in Isus, nu vei avea incredere in nimeni.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Iisus (cu doi i), nu consideră vechiul testament corect ca fiind cel protestant de astazi, cel protestant de azi, a apărut în secolul 15, prin ereziile lui Martin Luther.
Esti prea greu de cap...
Singura diferenta intre Vechiul Testament al nostru fata de al vostru, este lipsa unor anumitor carti care nu apareau in Biblia folosita de Isus. Asta-i tot! Voi ati adaugat la Biblie, nu noi! Noi ne-am reintors la Vechiul Testament pe care il citea Isus, voi inca nu va-ti revenit din prostie. Si tot noio suntem sectari... oo, daca ai vedea adevarul...
E atat de greu de inteles? Spune-mi ca ai mai mult de 10 ani, ca altfel nu mai are rost sa incerc sa iti explic... dar de fapt, daca ai mai mult de 10 ani, iarasi nu mai are rost sa iti explic ca daca pana acuma nu ai vrut sa intelegi, nici de acum incolo nu o sa vrei.


Nu am spus ca Isus a zis ca toti crestinii sunt martiri, ci am zis ca Isus a zis ca de la toti martiri din Vechiul Testament, nu Noul Testament, de la Abel pana la Zaharia, adica de la primul martir al lui Dumnezeu din Geneza, pana la ultimul martir al lui Dumnezeu din Cronici.
Ieremia 26:21

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nu-i nimic, lasă să fiu eu "penibil de nesimțit", și chiar anatema să fiu numit pentru că apăr și mărturisesc Adevărul, și cu ajutorul Domnului, strivesc ereziile de piatra cea din capul unghiului, care este Hristos, și alung sminteala de la frații și surorile, creștini !
Da, harul este un dar de la Dumnezeu, exprimat în Sfintele Icoane, prin aura ce înconjoară Capul Sfinților, pe Hristos, de la Hristos, în Hristos, pentru Hristos, spre Hristos, din Hristos.
Sunt de acord cu tine, atunci cînd te exprimi corect, creștinește, și nu eretic, ci în Adevăr, așa ca Sfîntul Simeon Noul Teolog. Să-i spui Sfîntului Simeon, să se roage pentru neputințele tale, și să te scoată Domnul din erezie. Așa să-i ceri. Și te va ajuta Sfîntul Simeon, să ieși din erezie, "că mult poate rugăciunea dreptului care se face", înaintea lui Dumnezeu, cum ți-am dovedit că spune Scriptura, în alt răspuns.
Da, vei avea 100% dreptate, cînd vei spune ce am spus și eu mai sus, ceea ce este creștinește și nu eretic.
Pînă atunci vei rămîne cum ai fost, și cum vrednic numești, așa tu ești, plin de mîndrie, și plin de toate fiicele și fii mîndriei, orgoliu, vanitate, încăpăținare...
Eram sigur! Nu am vazut niciun "Ai dreptate, am gresit" in frazele de mai sus. E atat de greu sa recunosti asta?

"Nu-i nimic, lasă să fiu eu "penibil de nesimțit", și chiar anatema să fiu numit pentru că apăr și mărturisesc Adevărul" -> :)))))) Omule bun, Sfîntul Simeon Noul Teolog a descris Harul complet diferit de modul in care tu l-ai descris!!! Ori tu ai dreptate, ori el; e imposibil sa zici ca voi doi sa zicesti doua lucruri diferite, si pe urma tu sa zici ca ambii aveti dreptate. Te-ai apucat de cursul ala de logica, ca ai cam avea nevoie.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Dragul meu și în numele lui allah (care e demon) mor talibanii uciși de americani, și spun și ei că au murit pentru "holiness", adică pentru sfințenie, și hindușii sunt uciși la granițele cu India, în luptele cu musulmanii, și spun că sunt "godliness", adică dumnezei, pentru că la hinduși orice om ce moare ucis, devine un dumnezeu, alături de "dumnezeul-celor-ce-mor-uciși", unul din cei 33 de milioane de zei ai lor. La ei pămîntul uscat e un zeu, pămîntul care e nămol e alt zeu, și tot așa. Ei bine, la fel sunt și închinători la hristoși mincinoși, care sunt uciși de alți închinători la hristoși mincinoși, și nu, acolo, nu e vorba de "holiness" sau "godliness", ci de "hellness", adică de iad. Oamenii ce sunt închinători la hristoși mincinoși sunt amăgiți de hristoșii mincinoși, conform Matei 24, 24 și sunt rătăciți de hristoșii mincinoși, conform Marcu 13, 22 Și dacă sunt amăgiți și rătăciți, cum poate ceva necurat să intre la nunta Mirelui Ceresc ? În Împărăția Cerurilor ? Nu poate, conform Matei 22, 11-13. dacă nu ai ținută corespunzătoare, pentru nunta Mirelui Ceresc, degeaba te prezinți la nuntă, că vei fi legat de mîini și de picioare și aruncat în întunericul cel mai din-afară. Iar acea ținută corespunzătoare este dreapta credință, Una și doar Una care mîntuiește, și Una și doar Una care nu are erezie, numită și Ortodoxă. Nimeni nu se mîntuiește dacă nu e ortodox. Nimeni nu se mîntuiește dacă nu e în turma mică, adică în Ortodoxie. Nimeni nu se mîntuiește dacă nu este pe cărarea strîmtă și îngustă, pe care PUȚINI o află, adică Ortodocșii, în Ortodoxie. E un nume fonic, ortodoxie, dar doar aici, în Ortodoxie, mai există Creștinismul curat, fără erezie. Și doar aici este Mîntuirea. Doar aici mai este Hristos, doar aici mai sunt Sfintele Taine, doar aici mai este har și Duhul Sfînt. Amin.
Nu exista cuvantul "hellness" in limba engleza. Mai pune-te ci invata. Sufixiul "-ness" se adauga la finalul unui cuvant pentru a-l transforma intr-un substantiv, dar din moment ce "hell" este deja un substantiv, sufixul nu are ce cauta acolo. Asta doar asa, ca o introducere la raspunsul care urmeaza.

De unde stii ca acel baiat a fost inchinatorul unui Hristos mincinos? El a citit Evangheliile, l-a crezut pe Isus, si-a dovedit credinta prin fapte (a murit pentru numele lui Isus, mai degraba decat sa-l lepede) si a avut Harul lui Dumnezeu, care a fost manifestat prin faptul ca acel baiat a auzit despre Dumnezeu. Chiar si dupa teologia ta bolnava, acel baiat ar fi trebuit sa se califice pentru a merge in cer. Dar tu zici ca nu a mers? Pe ce te bazezi cand spui asta?

Turma mica???? Adica 80% din populatia Romaniei sunt turma cea mica, iar cei 5% care sunt protestanti sunt turma cea mare??? Nici remarca nu are puterea de a exprima cat de bolovan (vorba ta) esti.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 03.03.2014, 17:55:40
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Un om nu poate fi niciodată nevinovat. Chiar pustnic dacă e, și merge "în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului.", conform Evrei 11, 38. Ei, de care lumea nu e vrednică. (lumea aceea care se numesc sfinți și mîntuiți gata) Deci orice om, oricît de nevinovat ar fi, tot face păcate. Deci om nevinovat nu există. Pentru că nu se poate să nu fi păcătuit niciodată. Și după ce a păcătuit, a acceptat Trupul și Sîngele lui Hristos, dar va păcătui din nou, chir și cu un mic gînd, și chiar o singură dată pe zi, dar a păcătuit din nou. Nu mai e nevinovat. "Nu există om care să viu și să nu greșească".
Și îți mulțumesc, dar am studiat logică în seminar, și apoi am descoperit minunat, că Hristos nu se supune nici unei logici omenești. Nu-i minunat ? Să devii creștin, dragul meu, să nu mai stai în erezie. Să ieși de acolo. și să scuturi praful de pe picioarele tale, ieșind din acel cuib de vipere, drept mărturie pentru tine, în ziua judecății. Să ieși de acolo, ca să te poți mîntui.
Deci nimeni nu poate sa fie nevinovat? Zici ca, chiar si daca esti un sfant, tot se mai intampla sa pacatuiesti din cand in cand? Adica nimeni nu e complet pur, complet nevinovat? Atunci cum explici Apocalipsa 21:27 spune "Nimic întinat nu va intra în ea, nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului." ??? Nimic intinat nu va intre in cer!!

Efeseni 5:25-27 "25 Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S-a dat pe Sine pentru ea,
26 ca s-o sfințească, după ce a curățat-o prin botezul cu apă prin Cuvânt,
27 ca să înfățișeze înaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată, fără zbârcitură sau altceva de felul acesta, ci sfântă și fără prihană."

In versetele astea Dumnezeu ne spune ca Biserica lui va fi fara pata si fata zbarcitura; ea va fi sfanta si fara prihana, adica fara niciun pacat. Prin doctrina ta omul nu poate fi 100% fara pacat, ci doar prin doctrina biblica care spune ca crezand in El, credinciosiilor le este atribuita neprihanirea lui Isus. (2 Corinteni 5:21 "Pe Cel ce n-a cunoscut niciun păcat, El L-a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El.")

--------

Nu se vede ca ai studiat logica. Ai mers macar la vreun curs, sau te-ai prezentat doar la examenul de la final cu un plic?
Logica, la fel ca si orice lege a universului (gravitatia, inertia, etc) a fost creata de Dumnezeu, si Dumnezeu le-a numit pe toate "foarte bune".

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Da, un creștin nu poate fi sigur, absolut sigur că se va mîntui ! Da, asta este învățătura sănătoasă. La I Ioan 5, 13, și în alte părți, spune da, că avem viață veșnică, dar asta după ce "lucrăm cu frică și cu cutremur la mîntuirea noastră" Filipeni 2, 12 și după ce ne "silim spre Împărăția lui Dumnezeu" și doar dacă ne "străduim și ne silim să punem mîna pe Împărăția Cerurilor" Matei 11, 12. ATUNCI și DOAR ATUNCI !
Iarasi ignori versetele care nu iti convin. Iarasi incerci sa explici orice verset care iti distruge doctrina cultului tau si tu in loc sa iei aminte la cuvintele spune de Hristos prin Ioan, tu le dai la o parte... ce mare crestin mai esti!

1 Ioan 5:13 "V-am scris aceste lucruri ca să știți că voi care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu aveți viața veșnică."

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul

Nu este soluția mea, este soluția lui Hristos !
Da, am citit cu atenție versetul ! Tu l-ai citit cu atenție ?
Fi atent:
Dumnezeu -nu- spune că persoana care îl iartă pe cel vinovat este o scîrbă înaintea Domnului. Dacă spui asta, ai tăiat versetul și ai căzut în erezie. Dumnezeu spune: cel ce iartă pe vinovat și osîndește pe nevinovat ! Atenție ! Este vorbă de încălcare poruncii din cele 10 porunci: mărturia mincinoasă.
Nu permite ereziile să taie versetul, și să-l compună după mintea lor. Că te trag în iad cu ele, cu tot cu eretici.
Deci nu are treabă versetul cu Taina Sfintei Spovedanii.
Nu ai citit versetul!
Mai incearca odata:

Proverbe 17:15 "[Cel ce iartă pe vinovat și osândește pe cel nevinovat, sunt amândoi o scârbă înaintea Domnului."

Versetul nu vorbeste despre persoana X care atat iarta pe vinovat cat si osandeste pe nevinovat, ci acel verset este impotriva a doua persoane: persoana X care iarta pe vinovat si persoana Y care osandeste pe nevinovat. Intelegem asta din faptul ca apare cuvantul "amandoi" in acel verset. Versetul se refera atat la iertarea vinovatului, cat si la osandirea nevinovatului. Versetul asta, pe langa multe altele, iti distrug doctrina cultului tau care interpreteaza Biblia cum ii convine.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 03.03.2014, 17:58:07
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Cine isi da viatza pentru mine si evanghelie ,acela se vsa mintui.Ori numai la ortodocsi exista evanghelie ,mi se pare ca si la catolici...dar ei au draiat din pacate de la adevar.Deci nu se refera la BIBLIE ci la EVANGHELIA care se afla pe sfintele altare ortodoxe .
__________________
Reply With Quote
  #245  
Vechi 03.03.2014, 18:02:47
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Dar TU de ce scoti afara versetele astea? Efeseni 2:8, 2 Corinteni 5:17, Tit 3:5, Romani 3:28-30, Romani 4:5, Romani 5:1, Romani 9:30, Romani 10:4, Romani 11:6, Galateni 2:16, Galateni 2:21, Galateni 3:5-6, Galateni 3:24, Filipeni 3:9
DE CE LE IGNORI?
Omule, tu nu înțelegi că orice ar spune Sfîntul Apostol Pavel nu îl anulează pe Sfîntul Apostol Iacov ?
Nu le ignor, ele sunt în congruență, se completează, se susțin cu Iacov 2, 20, cu Filipeni 2, 12, cu Luca 16, 16, cu Matei 11, 12.
Erezia înseamnă să fi orb și să nu vezi că ele sunt sunt împreună, că nu se anulează, ci se unesc pentru a fi de folos creștinului să evite ereziile și să spună corect și sănătos că mîntuirea vine prin credință, fapte și har. Dacă sunt acestea 3, Hristos, care mîntuiește, va da mîntuirea, oricui le are pe acestea 3 și nu a va nici unui om, care îi lipsește oricare din acestea 3.
Iar ce ai dat tu acolo, textul în engleză, ți-am spus și repet nu descalifică iacov 2, 20, nici Filipeni, Luca și Matei.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Esti un mincinos! Efeseni 2:8, Tit 3:5, si 2 Corinteni 5:17 spun ca mantuirea e DOAR prin credinta, si pe deasupra acele versete spun ca mantuirea nu e prin fapte, citeste-le macar odata. Asta apare foarte clar in ele. Deci tu cu doctrina ta ai o problema foarte mare: ori Biblia contine o contradictie intre versetele astea si Iacov 2, ori interpretarea ta a capitolului 2 din Iacov este eronata. Care dintre ele e?
E ca și cum spui că sunt mincinos că nu vreau să mă fac că nu văd ce scris Sfîntul Apostol Iacov.
E ca și cum spui că nu trebuie să ne prefacem că Iacov, Filipeni, Luca și Matei nu există.
Deci repară erezia. Sau ieși din ea.
Nu, scumpu meu, nu sunt mincinos, credința stricată în care te afli te minte mereu și pe toți care o urmează. Da, Efeseni 2, 8 spune că în har suntem mîntuiți prin credință, și credința este dar de la Dumnezeu, dar nu anulează trebuința faptelor.
Tit 3,5: da, El ne mîntuiește nu pentru fapte, ci după îndurarea Lui, dar fără fapte credința este moartă și mîntuirea nu există.
II Corinteni 5, 17, da, făptura nouă, omul cel nou în Hristos, trebuie să facă și fapte, conform Iacov 2, 20, altfel credința e moartă.
Făptura nouă, trebuie să se silească la Împărăția Cerurilor, altfel o va pierde, conform Luca 16, 16, făptura nouă trebuie să se străduiască spre Împărăția Cerurilor, altfel o va pierde, făptura nouă trebuie să "LUCREZE cu frică și cu cutremur la mîntuire" altfel NU VA AVEA MÎNTUIREA ! Conform Filipeni 2, 12. Punct.
Crezi sau nu. Crezi și te mîntuiești (dacă ai să ortodox) saunu crezi și te duci direct în iad, chiar dacă devii și marti și ești ucis în numele lui hristos (mincinos).
Atît de simplu. Turma mică, nu e mare, e mică. Cărarea nu e largă, e strîmtă și îngustă și puțini sunt cei care o află. Puțini nu mulți.
Înțelegi sau vei muri !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Deci in mintea ta "crede in Isus si te vei mantui" inseamna "crede in Isus si te vei mantui, dar numai daca ai si fapte" ??? NU asta scrie in pasajul asta! Esti un mincinos! Pasajul ala nu vorbeste despre fapte absolut deloc. Poti sa te opresti din mintit?
Da, exact. Nu în mintea mea, ci în Biserica Creștină, sănătoasă, și Adevărată, cea care Una adevărată, nu mai multe, nu pot fi și protestanții și ortodocșii în Adevăr. Unii mint și unii spun Adevărul. Deci dacă ortodocșii mint, Iavoc a ce și cum nu există, deci protestanții mint, ortodocșii oferă Adevărul: credință, fapte și har.
Deci, acestea fiind spuse, da, Credința Mîntuitoare spune: "crede în Iisus și te vei mîntui dacă credința ta e roditoare, lucrează fapte cu frică și cu cutremur, se silește și se străduiește spre Împărăția Cerurilor."
Poți să înțelegi, și să nu mai spui că mint și să accepți Adevărul, care e UNUL și nu sunt două adevăruri ?
Înțelege sau vei muri.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ai probleme de vedere? Pavel spune de mantuirea prin credinta, fara fapte, si Pavel accentueaza pe "FARA FAPTE". Nu mai mintii!
Ți-am spus mai sus, nu pot avea și ortodocșii și protestanții dreptate.
Doar UN Adevăr este. Și înseamnă că unii mint și unii au Adevărul.
Și îți spun Biblic, crede-mă, că ortodocșii nu mint și nu au mințit vreodată, din secolul I creștin.
Deci nu mă mint ! Mărturisesc Adevărul. Tu te minți să spui altceva. Și ereziile în care crezi te mint. Da, (nu Pavel, că nu te-ai tras cu el de șireturi), da, Sfîntul Apostol Pavel spune de credință, iar Sfîntul Apostol Iacov spune de fapte. Sunt amîndoi Sfinți Apostoli, amîndoi au dreptate. Credință și Fapte. Și har. 1, 2, 3.
Înțelegi sau vei muri în veșnicie.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Efeseni 2:8-9 "Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni."
VEZI MINCINOSULE? VEZI? Pavel subliniaza ca mantuirea nu se obtine prin fapte! Trebuie sa fi foarte indoctrinat ca sa citesti versetul ala si sa iti apara cuvantul "fapte" in minte.
REPET A TREIA OARE ! NU SUNT MINCINOS ! VĂD CĂ TE ÎNVĂȚ ADEVĂRUL ȘI VĂD CĂ NU ÎȚI PASĂ DE ADEVĂR ! Repet: Sfîntul Apostol Pavel spune de CREDINȚĂ, la fel cum Sfîntul Apostol Iacov, spune de FAPTE. Deci CREDINȚĂ, și FAPTE și HAR !
TU, DRAGUL MEU; EȘTI ÎN ÎNTUNERICUL EREZIEI, care nu vrea să bage în seamă Iacov 2, 20 Luca 16, 16, Filipeni 2, 12 și Matei 16, 16.
Nu pot avea și ortodocșii și protestanții dreptate. Dreptatea a UNA, și BISERICA UNA, "un Domn, o credință, un botez".
Ortodoxia ! Singurul creștinism ce mai există pe pămînt !
Înțelege ce îți spun sau vei muri.


Dar cum rămîne cu "plecăciunile", noi le spunem închinăciuni, în fine tu fă plecăciuni.
Cum rămîne cu plecăciunile la Sfînta Fecioară Maria ?
Ai făcut vreo una ?
E Biblic, ți-am dovedit.
Dacă îngerul spune la voi, la noi spune Arhanghelul, deci îngerul, poftim, i-a făcut plecăciune, ce tu ești mai presus de înger ?
"Iată de acum mă vor numi fericită toate neamurile"
Fă plecăciuni și spun: "Te numesc fericită" de fiecare dată cînd te rogi, iei Sfînta Icoana cu Sfînta Fecioară Maria și faci așa.
Ai făcut? E Biblic !
Deci?
Reply With Quote
  #246  
Vechi 03.03.2014, 18:06:21
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Cine isi da viatza pentru mine si evanghelie ,acela se vsa mintui.Ori numai la ortodocsi exista evanghelie ,mi se pare ca si la catolici...dar ei au draiat din pacate de la adevar.Deci nu se refera la BIBLIE ci la EVANGHELIA care se afla pe sfintele altare ortodoxe .
Doamne ajută.

Romano-catolicismul este o serie de erezii apărute în 1054.
Ei, romano-catolici, sunt defapt primii protestanți.
Adevărul este Unul, nu pot fi două adevăruri, că un adevăr e minciună.
Evanghelia este Una, Domnul este Unul, Credința este Una, botezul este unul.
Și credem sau nu, doar cei numiți azi ortodocși, mai sunt creștini, doar ortodocșii se vor mîntui.

Hristos în mijlocul nostru.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 03.03.2014, 18:12:53
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu ai citit versetul!
Mai incearca odata:

Proverbe 17:15 "[Cel ce iartă pe vinovat și osândește pe cel nevinovat, sunt amândoi o scârbă înaintea Domnului."
NU ! MAI ÎNCERCI TU ODATĂ !

Doamne Iisuse, copile ești complet orb de la Dumnezeu ! A permis Dumnezeu orbirea asta a ta !

OMULE ! În verset sunt 3 persoane. Le vezi ? Nu, că ești orb !

1. Prima persoană: judecătorul sau oricine iartă pe cel vinovatul care a osîndit pe nevinovat.
2. A doua persoană: vinovatul care a osîndit pe nevinovat și este în fața primei persoane.
3. A treia persoană: nevinovatul osîndit de prima persoană, care l-a osîndit pe el, nevinovat fiind și a scăpat pe vinovat.

ESTE MĂRTURIA MINCINOASĂ ! Nu este TAINA SFINTEI SPOVEDANII !

Vrei să ieși din erezie ? Hai te rog frumos. Vrei ?

Bucurii.
Reply With Quote
  #248  
Vechi 03.03.2014, 18:41:04
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu ai dat un raspuns complet. Deci Isus a murit pentru toti in general, si daca cineva crede, are fapte si har, atunci acel cineva primeste iertareapentru toate pacatele prin jerta lui Isus?
Daca e asa, si Isus a murit pentru toti oamenii din lume, si murind pe cruce a platit pentru toate pacatele lumii, atunci de ce mai merg oamenii in iad, daca pacatele lor au fost ispasite de Isus pe cruce? Stii de ce? Pentru ca Isus a murit doar pentru anumit oameni, nu pentru toti, conform Efeseni 1:4 "În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui"
Daca planul lui Dumnezeu era ca toti oamenii sa ajunga in cer, atunci el a esuat. Ce zici de asta?
Zic că e o interpretare eretică.
Hristos nu a eșuat. Ci a biruit.
Da, a plătit pentru toți oamenii.
Oamenii mai merg în iad pentru că nu cred în El sau cred greșit, se închină la hristoși mincinoși.
EREZI !
Hristos nu a murit pentru anumiți oameni.
Dumnezeu vrea: toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină. II Timotei 2, 4.
Hristos a murit pentru toți oamenii și doar cine acceptă jertfa lui și are credință în El și fapte și har, se va mîntui.
Cine acceptă jertfa Lui, prin credință, fapte și har, este ales de Hristos să vină în Rai, conform Efeseni 1, 4.
Atît de simplu.
Restul sunt erezii.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Eu am impresia ca tu nu imi citesti posturile, oare am dreptate?
Mai, omule, ce sa fac ca sa iti intre in cap ca o faptura noua va avea automat fapte noi, pentru ca Duhul lui Dumnezeu se afla in interiorul crestinului. Nu se spune ca trupul nostru este Templul Duhului Sfant. Daca chiar suntem in Hristos, atunci vom deveni fapturi noi, si Duhul Sfant ne va ajuta sa facem fapte bune, si sa ne transformam treptat tot mai mult si tot mai mult inspre chipul lui Hristos. Asta spune Biblia pe care tu nu o crezi.
Exact, o făptură nouă are fapte noi, cum bine spui. Deci are FAPTE noi.
Exact pentru că trupul nostru devine templu al Duhului Sfînt, dacă facem faptele luminii, dacă facem păcate (și facem mereu), trebuie spovedanie, împărtășanie și apoi mai departe mergem înainte: credință, fapte și har.
Foarte simplu, dart ereziile nu vor asta. Ei vor Duhul Sfînt în ei și dacă se gîndesc: bă ăsta-i prost. Gata. A plecat Duhul Sfînt. Pentru că ai păcătuit.
Nu-i greu de înțeles, trebuie doar să-ți dai un pic silința !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Tot nu recunosti? Nici la punctul asta? Ok, asta e ultima picatura care imi arata ca tu nu vei recunoaste NICIODATA cand gresesti, asa ca vizita mea pe forumul asta se apropie de sfarsit.
Am explicat tot ce era de explicat, mai departe, împlinești sau vei muri.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu vreau sa te jignesc, sau mai stiu eu ce, dar cu respect iti spun ca tu chiar nu esti sanatos la cap. NU AI ZIS TU MAI DEVREME CA CEI CARE SPUN "Jesus" VOR MERGE IN IAD. Nu ai spus tu ca "Iisus" este modul in care trebuie pronuntat numele Mantuitorului???? Te contrazici atat de tare. Nu mai are rost sa imi pierd timpul incercand sa-i explic cuiva ca 2 + 2 = 4, daca acest chiar nu vrea sa nu e in stare sa inteleaga.
Era o afirmație retorică, pentru că nu contează dacă spui Isus sau Iisus, atîta vreme cît nu faci plecăciuni la Sfînta Fecioară Maria, conform Bibliei, și multe multe altele, conform Bibliei, toate, te duci în iad ! da da da, mergi în iad. Toți eretici merg în iad.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ai amnezie? Du-te repede si fa-ti un consult ca nu te vad prea bine dpdv mintal.
EU AM ZIS, OMULE, CA LUCRURI MARI INSEAMNA GREAT THINGS, SI TU AI ZIS CA LUCRURI MARI INSEAMNA BIG THINGS!!!! Acuma le inversezi?? Gata, nu imi mai pun mintea o persoana care minte in continuu, care nu recunoaste ca greseste nici chiar atunci cand acest lucru e extrem de evident, care nu intelege logica, care se preface atotstiutoate si care are pe deasupra si amenzie si uita ce s-a discutat mai devreme si incepe sa zica ca mi-a dovedit ca great things inseamna lucruri mari, desi exact asta i-am dovedit eu mai devreme, si el zicea ca nu am dreptate.
Am lămurit ce înseamnă great și big, și cum Biblia nu se supune regulilor gramaticale ci contextului. Mai mergi te rog și mai citește odată.
Dar poftim să zicem că ai dreptate. Este great things se traduce lucruri mari. Fă-i și tu lucruri mari ! Cum i-a făcut Domnul !
Fă-i plecăciuni și spune ce i-a spus îngerul ! Consideră că ești și tu înger, că doar nu ești mai presus de înger, nu?
Ești mai prejos, sau dacă vrei, fi ca îngerul. Și spune-i așa: PLECĂCIUNE ȚIE CĂREIA ȚI S-A FĂCUT MARE HAR, DOMNUL ESTE CU TINE, BINECUVÎNTATĂ EȘTI TU ÎNTRE FEMEI ! Și apoi fiindcă spune: "mă vor numi fericită toate neamurile", după ce ai spus cuvintele îngerului, spune: TE NUMESC FERICITĂ, TE NUMESC FERICITĂ, TE NUMESC FERICITĂ !



Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Protestantii nu interpreteaza Efeseni 1:4-5, ci pur si simplu il CITESC, atat. Voi interpretati.
Da? Perfect. Atunci citește pur și simplu și 2 Timotei 2, 4.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca Dumnezeu a ales de la intemeierea lumii ca toti oamenii sa fie mantuiti, si totusi nu toti vor fi mantuiti pentru ca nu toti vor, atunci dumnezeul tau e incapabil sa faca ceea ce si-a propus. Nu m-as inchina inaintea unui dumnezeu atat de neputincios. Adevarul e ca Dumnezeul Bibliei a ales doar anumiti oameni ca sa fie mantuiti, asta ne spune Efeseni 1:4-5, pentru ca sa isi arate gloria Lui (Efeseni 1:6) si dragostea Lui prin salvarea a unor oameni care nu meritau altceva decat iadul vesnic. Tot ce face Dumnezeu este spre gloria Sa, nu spre gloria nevrednicilor de oameni.
Da, a ales pe toți oamenii de la întemeierea lumii, conform II Tim 2, 4.
Dacă un om nu vrea, nu înseamnă că Dumnezeu e incapabil să-l mîntuiască, înseamnă că ia dat libertatea și liberul albitru să aleagă.
Crezi că Dumnezeu nu putea să-l oprească pe Adam în Rai să muște din fructul oprit?
Putea să-l oprească dar nu a vrut Dumnezeu, că i.a respactat libertatea la Adam.
Ia spus odată și e de ajuns. Odată și bine: să nu mînînci din acel fruct, că vei muri.
Simplu.
Dumnezeu nu e incapabil, dar nu calcă libertatea noastră de alegere.
Că apoi nu fiecare om îl alege pe EL, sau doar crede că îl alege pe El, dar alege pe El, dar alege hristoși mincinoși, așa cum au ales toți protestanții.

Te rog să ieși din erezie. Te rog, vrei ?

Bucurii de la plecăciunile către Preasfînta Fecioară Maria.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 03.03.2014, 19:05:49
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Conceptele de mantuire obiectiva si subiectiva nu apar in Biblie. Biblia spune ca mantuirea se obtine DOAR prin credinta in Isus Hristos (Ioan 3:16, Fapte 16:31). De aceea meritul este 100% al lui Dumnezeu, si credinciosul nu are cu ce se lauda (Efeseni 2:8-9). Daca mergem prin barurile din Romania, sunt sigur ca vom gasi o multime de oameni care spun despre ei ca ei sunt crestini si ca ei cred in Isus, dar noi stim ca ei nu au dreptate. Atunci cum poti sa stii sigur ca credinta ta este adevarata? De unde stii ca tu nu esti ca si acei oameni? Simplu: Dovada ca tu chiar crezi in Isus, este ca vei continua sa crezi, vei continua sa te pocaiesti de pacate (Filipeni 1:6), si vei deveni o "faptura noua" (2 Corinteni 5:17 spune "Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură nouă. Cele vechi s-au dus: iată că toate lucrurile s-au făcut noi."), si o faptura noua va avea o viata radical schimbata, poate nu complet inca din prima zi, dar in orice caz se va observa ca viata lor incepe inceptul cu incetul sa devina tot mai asemanatoare cu cea a lui Isus (Romani 8:29):

1 Ioan 2:3 "Și prin aceasta știm că Îl cunoaștem, dacă păzim poruncile Lui. Cine zice: Îl cunosc, și nu păzește poruncile Lui, este un mincinos, și adevărul nu este în el."

Nu trebuie numai sa intri prin poarta care este Isus, ci trebuie ca dupa aceea sa mergi si pe calea ingusta care duce spre cer (citeste Matei 7). Si pe calea care duce spre cer sunt putini oameni. Biblia spune ca majoritatea oamenilor vor merge in iad.

In Fapte 16:31, un temnicer ii intreaba pe Pavel si pe Sila Domnilor, ce trebuie să fac ca să fiu mântuit?, iar Pavel si Sila ii raspund Crede în Domnul Isus, și vei fi mântuit tu și casa ta. -> Chestia asta nu o sa o auzit niciodata de la Daniel_ortodox, ci el mereu a ignorat versetele astea.
Da, așa este, meritul este sută la sută a lui Dumnezeu, credincioșii nu se laudă cu faptele lor, dar FAPTELE TREBUIE SĂ EXISTE. La fel și DREAPTA CREDINȚĂ, fără erezie, trebuie să existe și HAR trebuie să existe la credincios, altfel nu se mîntuie !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ceea ce ai spus tu nu o sa gasesti NICIODATA in Biblie. Este inventie, un basm. Arata-mi versetul care iti da dreptate.
In pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv, Avraam spune in Luca 16:25 "Fiule, i-a răspuns Avraam, adu-ți aminte că, în viața ta, tu ți-ai luat lucrurile bune, și Lazăr și-a luat pe cele rele; acum aici, el este mângâiat, iar tu ești chinuit."
Da, exact ce ți-am spus și eu, din moment ce am vorbit Adevărul. Luca 16, 25 arată plata săracilor în ceruri și chinurile bogaților în iad, după ce și-a luat plata pe pămînt. Fiecare își ia plata. Iar ce am spus despre sînul lui Avraam și iad, citești la Sfinții Părinți. Dacă nu crezi ce spun Sfinții Părinți, e o problemă majoră, că înainte de Biblie, era Sfînta Tradiție, fără de care nu avea cum să apară Biblia. Și despre Sfînta Tradiție și despre tîlcuirile Bibliei care nu are voie să le facă oricine, găsești aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=16069

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Versetul asta iti arata ca inainte de invierea lui Isus, cei neprihaniti care mureau nu erau chinuiti. Nu stiu daca mergeau in cer sau intr-un loc temporar, dar stiu sigur ca nu erau chinuiti, ca asa zice versetul 25, si nu uita ca pilda aia a fost zisa de Isus.
Nu, nu erau chinuiți, dar nici în Rai nu erau, erau în sînul lui Avraam, despre care Sfinții Părinți spun că e în iad, și e cea mai ușoară formă de iad. Deci nu erau chinuiți, dar nici în lumina lui Hristos nu erau. Nu mergeau întrun loc temporar, sînul lui Avraam și acum există, dar nu e iadul cel mare și grozav și nu e nici Rai, "cele ce mintea omului nu s-a suit să cunoască" cum spune Biblia. Am explicat ce îi sînul lui Avraam, dacă vrei să fi sigur, mergi și mai citești odată.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Traducerea septuaginta era la fel ca cea evreiasca, numai ca la septuaginta s-au adaugat, pe langa cartile vechiului testament, si alte scrieri. Uite ce zice nea' Wikipedia: "The Septuagint from the Latin word septuaginta (meaning seventy), is a translation of the Hebrew Bible and some related texts into Koine Greek" Deci, nu era PUR EVREIASCA, ci a continut adaugiri.
Exact, traducerea septuaginta era la fel ca cea evreiască, pentru că s-a făcut după cea evereiască. Adică cu 53 de cărți ale Vechiului în cea evreiască, așa au tradus și în Septuaginta și la fel și azi creștinii ortodocși.
Traducerea Septuaginta s-a făcut dupa limba pur evreiască, citește istoria Septuagintei să vezi Adevărul și să vezi unde-i minciuna.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu am spus ca greci erau crestini, te provoc sa imi arati unde am zis chestia asta.
Cînd citești răspunsul meu, citește și la ce cuvinte mai exact răspund, și-ai să găsești tot ce ai nevoie. Caută și vei găsi.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Wikipedia nu e de acord cu minciunile tale:
deutero = al doilea, secund. Asta inseana cuvantul ala, in niciun caz ceea ce ai zis tu... asta-i numai a 738 minciuna pe saptamana asta.
Nici eu, nici wikipedia pare-se că nu minte.
Da? Al doilea? Perfect.
Deci acele cărți din Biblie, nu sunt minciuni. Sunt ca a doua dimensiune de importante. Pentru că ele nu contrazic Adevărul celorlalte, ci ÎL CONFIRMĂ, ÎL ATESTĂ, ÎL ÎNTĂREȘTE.
Acele cărți sunt din Biblie și acolo trebuie să rămînă.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ba da, tocmai asta s-a intamplat. Iti vine sa crezi sau nu, nu ma intereseaza, ceea ce conteaza este adevarul, si el spune ca Biblia evreiasca nu a continut niciodata cartile apocrife, iar versiunea septuaginta le-a continut. Protestantii nu au scos nimic din Biblie, ci noi avem Vechiul Testament pe care il avea si il credea Isus Hristos. Cartile apocrife nu faceau parte din Biblia folosita de Isus acum 2000 de ani. Documenteaza-te!
Septuaginta s-a tradus după cărțile care existau deja la evrei. Nu au scris grecii nimic în limba ebraică și apoi să le fi tradus ei grecii, în limba greacă. Au tradus ce au găsit. Crezi sau nu. Crede ca să te mîntuiești, și acceptă Biblia adevărată, sau nu crede și vei muri în vețnicie.
Reply With Quote
  #250  
Vechi 03.03.2014, 19:41:46
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu am spus ca Isus a zis ca toti crestinii sunt martiri, ci am zis ca Isus a zis ca de la toti martiri din Vechiul Testament, nu Noul Testament, de la Abel pana la Zaharia, adica de la primul martir al lui Dumnezeu din Geneza, pana la ultimul martir al lui Dumnezeu din Cronici.
MINTI! Daca nu stii, mai bine TACI DIN GURA! :) Vorbesti numai minciuni:
Ultimul martir despre care se vorbeste in versiunea septuaginta este Urie in Ieremia 26:21.
Ultimul martir despre care se vorbeste in versiunea evreiasca folosita de Isus, este Zaharia in Cronici.
Din cele doua de mai sus rezulta ca Isus il considera pe Zaharia ca fiind ultimul martir din Vechiul Testament, in consecinta El folosea Biblia evreiasca, nu versiunea septuaginta, si Biblia evreiasca nu a continut niciodata niciuna dintre cartile apocrife. Sah-mat.
Alta dovada nu iti mai aduc, daca nu ai incredere in Isus, nu vei avea incredere in nimeni.
La Ieremia 26, 21, nu spune că Urie era ultimul martir. Nici nu îl numește martir măcar, și nici nu spune că a murit, doar vroia să-l omoare regele.
Nimic din tot ce ai spus tu, nu spune. Și m-am uitat și cu două versete mai sus, și cu două versete mai jos.
Așa că ce ți-am spus eu cu referire la acest subiect rămîne valabil.
Deci cine minte, dragul meu? Tu, cu siguranță. Și cîtă vreme stai în erezii, NU TE VEI MÎNTUI. Așa că hai acasă, copilaș!

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Esti prea greu de cap...
Singura diferenta intre Vechiul Testament al nostru fata de al vostru, este lipsa unor anumitor carti care nu apareau in Biblia folosita de Isus. Asta-i tot! Voi ati adaugat la Biblie, nu noi! Noi ne-am reintors la Vechiul Testament pe care il citea Isus, voi inca nu va-ti revenit din prostie. Si tot noio suntem sectari... oo, daca ai vedea adevarul...
E atat de greu de inteles? Spune-mi ca ai mai mult de 10 ani, ca altfel nu mai are rost sa incerc sa iti explic... dar de fapt, daca ai mai mult de 10 ani, iarasi nu mai are rost sa iti explic ca daca pana acuma nu ai vrut sa intelegi, nici de acum incolo nu o sa vrei.
Protestanții eretici, s-au întors la ceva ce nu există.
Pentru că de la bun început Septuaginta s-a tradus după ceea ce au găsit grecii.
Grecii au găsit 53 de cărți aia au tradus.
Cărți apocrife nu există în Vechiul Testament, ci în Noul Testament. Acelea sunt respinse de Biserică, începînd încă din secolul I.
Creștinii, nu au adăugat nimic, ci prin Septuaginta, au tradus ceea ce au găsit acolo în scrierile evreiești. Repet, citește istoria Septuagintei și ai să vezi Adevărul.
Ereticul Luther abea, a fost cel care a scos cărțile care Biserica le-a declarat în primele secole, deutero-canonice, adica care completează Adevărul, a doua dimensiune a Adevărului, acrelași lucru adică, dar spus în altă formă.
Dacă Biserica creștină a primelor secole nu le denumeau pe acele cărți deuterocanonice, ereticul Luther nu ar fi scos nimic.
Bine că nu a scos și cele 4 cărți din Noul Testament, că vroia. Dar pentru că Biserica nu a făcut nicio afirmație în primele secole despre acelea, ci le-a numit perfect canonice, ereticul Luther s-a mai gîndit de două ori și pînă la urmă nu le-a scos.
Dar oricum, pentru că a scos cele care erau dintotdeauna, încă din primele secole creștine, în Biblie, și Dumnezeu i-a scos partea lui din Ceruri.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Eram sigur! Nu am vazut niciun "Ai dreptate, am gresit" in frazele de mai sus. E atat de greu sa recunosti asta?
"Nu-i nimic, lasă să fiu eu "penibil de nesimțit", și chiar anatema să fiu numit pentru că apăr și mărturisesc Adevărul" -> :)))))) Omule bun, Sfîntul Simeon Noul Teolog a descris Harul complet diferit de modul in care tu l-ai descris!!! Ori tu ai dreptate, ori el; e imposibil sa zici ca voi doi sa zicesti doua lucruri diferite, si pe urma tu sa zici ca ambii aveti dreptate. Te-ai apucat de cursul ala de logica, ca ai cam avea nevoie.
Sfîntul Simeon Noul Teolog are dreptate. Nu eu. Sfîntul Simeon a vorbit despre har, noi am vorbit despre credință, fapte și plecăciunile la Sfînta Fecioară Maria. Cîte ai făcut?

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu exista cuvantul "hellness" in limba engleza. Mai pune-te ci invata. Sufixiul "-ness" se adauga la finalul unui cuvant pentru a-l transforma intr-un substantiv, dar din moment ce "hell" este deja un substantiv, sufixul nu are ce cauta acolo. Asta doar asa, ca o introducere la raspunsul care urmeaza.
Ai dreptate, nu există, l-am pus eu sub formă de ironie că încă mai crede lumea că dacă te închini la hristoși mincinoși ajungi în Rai. Dar toți ajung defapt în iad.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
De unde stii ca acel baiat a fost inchinatorul unui Hristos mincinos? El a citit Evangheliile, l-a crezut pe Isus, si-a dovedit credinta prin fapte (a murit pentru numele lui Isus, mai degraba decat sa-l lepede) si a avut Harul lui Dumnezeu, care a fost manifestat prin faptul ca acel baiat a auzit despre Dumnezeu. Chiar si dupa teologia ta bolnava, acel baiat ar fi trebuit sa se califice pentru a merge in cer. Dar tu zici ca nu a mers? Pe ce te bazezi cand spui asta?
De unde știu?
Dacă era ortodox, avea cruciuliță la gît și s-ar fi aflat că e ortodox.
Da, și cei ce se închină hristoșilor mincinoși, citesc Evangheliile, dar degeaba, acolo scrie de "plecăciuni", ei nimiiiic ! Acolo scrie că pe Sfînta Fecioară Maria o vor numi fericită toate neamurile, ei nimiiiic ! Acolo scrie de fapte, de lucrarea faptelor, de silință, de străduință, ei nimiiiic ! Acolo scrie că toți oamenii vrea Dumnezeu să-i mîntuiască și la cunoștiința adevărului să vină ei nimiiiic ! Acolo scrie că Hristos a venit pentru păcătoși și bolnavi, ei nimiiiic ! Ei sunt sfinți ! Gata mîntuiți ! Ieeeeeei ! Gataaaaaa !
Vai de capu lor...
Capu lor este un hristos mincinos !
Și se vor duce în iad, cu tot cu acel hristos mincinos !

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Turma mica???? Adica 80% din populatia Romaniei sunt turma cea mica, iar cei 5% care sunt protestanti sunt turma cea mare??? Nici remarca nu are puterea de a exprima cat de bolovan (vorba ta) esti.
Nu, bolovănaș, m-am referit la turma globală.
Global sunt 7 miliarde de oameni.
Creștinii (cînd spun creștini, mă refer doar la ortodocși) sunt aproximativ 400 de milioane. Adică 5-6 % din totalul global.
Dacă te referi la Romînia, nu sunt 80%, ci 89% sunt creștini.

Să-mi spui te rog, cînd faci o plecăciune la Sfînta Fecioară Maria !
Să pot plînge de fericire !

Hristos a înviat !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare