Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2008, 20:57:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali

Am niste intrebari pe care le adresez adventistilor, baptistilor si penticostalilor, caci au aceeasi metoda de a intelege biblia prin biblie, si anume: cum se poate explica Noul Testament prin Vechiul Testament?
Si ca sa dau si un exemplu: cum explicati prin intermediul VT iubirea de vrajmas, stiut fiind ca in VT se aplica Legea, care spune: ochi pentru ochi. Ce faceti intr-o situatie, incare VT indeamna la "ochi pentru ochi", iar NT la intoarcerea si a celuilalt obraz?

Deasemeni v-as ruga sa imi spuneti cum se face impartasania cu Trupul si Sangele Domnului in bisericile adventiste, baptiste si penticostale? Cum se procedeaza pentru a transforma painea si vinul in Trupul si Sangele Domnului? Cand are voie credinciosul sa se impartaseasca?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2008, 22:18:10
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am niste intrebari pe care le adresez adventistilor, baptistilor si penticostalilor, caci au aceeasi metoda de a intelege biblia prin biblie, si anume: cum se poate explica Noul Testament prin Vechiul Testament?
Si ca sa dau si un exemplu: cum explicati prin intermediul VT iubirea de vrajmas, stiut fiind ca in VT se aplica Legea, care spune: ochi pentru ochi. Ce faceti intr-o situatie, incare VT indeamna la "ochi pentru ochi", iar NT la intoarcerea si a celuilalt obraz?

Deasemeni v-as ruga sa imi spuneti cum se face impartasania cu Trupul si Sangele Domnului in bisericile adventiste, baptiste si penticostale? Cum se procedeaza pentru a transforma painea si vinul in Trupul si Sangele Domnului? Cand are voie credinciosul sa se impartaseasca?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
"Si tot ce a fost scris mai inainte, a fost scris pentru invatatura noastra, pentruca, prin rabdarea si prin mangaierea pe care o dau Scripturile, sa avem nadejde"(Romani 15:4). Cand spunea "Scripturi care dau nadejde" Apostolul Pavel se referea la Vechiul Testament (Noul Testament inca nu era scris).
"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna."(2 Timotei 3:16,17) Si aici era vorba de Vechiul Testament.

Daca o sa incerc sa scot in evidenta importanta Vechiului Testament sper sa nu intelegeti ca noi credem in vechiul legamant. Vreau sa spun doar ca cine nu cunoaste bine Vechiul Testament nu va intelege corect Noul Testament. De ce spun asta? Am gasit in Noul Testament, de cca 80 de ori expresia "este scris". Aceasta expresie era folosita de Domnul Iisus Hristos si Apostolii Sai atunci cand dadeau invataturi si faceau referire la ce este scris in Vechiul Testament.

Va rog sa nu considerati aceasta postare ca un raspuns la intrebarie dvs. ci doar ca o introducere. O sa incerc sa raspund la intrebarile dvs., pe rand, cat ma pricep (sper sa intervina si alte persoane mai pricepute ca mine).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2008, 22:36:40
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cand are voie credinciosul sa se impartaseasca?
Am inceput cu ultima pentru ca mi s-a parut cea mai usoara.
Raspunsul se gaseste in 1 Corinteni cap 11:23-29. Este un capitol in care Apostolul Pavel vorbeste despre Cina Domnului sau Sfanta Impartasanie.
"Fiecare sa se cerceteze dar pe sine insusi, si asa sa manance painea aceasta si sa bea din paharul acesta"(1 Corinteni 11:28). Aici nu se vorbeste de spovedanie ci de o cercetare personala. Trebuie sa te impartasesti din trupul si sangele Domnului fiind impacat cu toata lumea. Eu am avut o problema. Am jignit o persoana. Nu am putut merge sa iau Sfanta Imparasanie (cum se spune la ortodocsi) pana nu am primit iertarea de la acea persoana (am primit-o imediat, dar aveam mare nevoie de ea). Nu am avut nevoie de canoanele nimanui ci de iertare. Cand am primit-o si m-am simtit impacat cu toata lumea m-am considerat vrednic (in masura in care poate fi vrednic un pacatos) sa ma impartasesc din sangele si trupul Domnului.

Aceasta nevoie de a fi impacat cu toata lumea nu este impusa de nimeni altcineva, decat de duhul tau calauzit de Duhul lui Dumnezeu.

Nu stiu daca acesta era raspunsul pe care-l asteptati.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2008, 00:39:21
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu astept un raspuns anume, ci as vrea sa aud cum se rezolva aceste situatii la adventisti, baptisti si penticostali.
Nu am inteles din raspuns cine da painea si vinul; daca e folosit intr-un moment anume, sau fiecare decide pentru sine cand sa ia ceeea ce numiti "Cina Domnului". Cum se procedeaza pentru transformarea painii si a vinului in Trupul si Sangele Domnului? Exista rugaciuni speciale?
Stiu deasemeni ca nu beti vin, acceptand vinul numai la Cina Domnului. Asa e? Unii nu mananca nici carne, precum adventistii; altii insa mananca, de ex.: baptistii si penticostalii. Aveti perioade de post? Cand? si in ce consta postul?
Am inca multe intrebari... sper sa primesc raspuns.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2008, 09:48:23
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nu astept un raspuns anume, ci as vrea sa aud cum se rezolva aceste situatii la adventisti, baptisti si penticostali.
Nu am inteles din raspuns cine da painea si vinul; daca e folosit intr-un moment anume, sau fiecare decide pentru sine cand sa ia ceeea ce numiti "Cina Domnului". Cum se procedeaza pentru transformarea painii si a vinului in Trupul si Sangele Domnului? Exista rugaciuni speciale?
Stiu deasemeni ca nu beti vin, acceptand vinul numai la Cina Domnului. Asa e? Unii nu mananca nici carne, precum adventistii; altii insa mananca, de ex.: baptistii si penticostalii. Aveti perioade de post? Cand? si in ce consta postul?
Am inca multe intrebari... sper sa primesc raspuns.
La adventisti Cina Domnului se ia o data pe trimestru. Aceasta perioada a fost stabilita de biserica adventista, pe anumite criterii. Dar nu este lege. Scriptura Spune: "oridecate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta..".

In biserica adventista nu se practica euharistia: transformarea painii si vinului in trupul si sangele Domnului Iisus Hristos. Personal, consider fara sens asa ceva. Painea(nedospita) si vinul (nefermentat) reprezinta simboluri ale trupului si sangelui Domnului Iisus Hristos si nu necesita nici o transformare. Frangerea painii se face de catre pastor si batranii bisericii. Apoi sunt serviti cu paine si vin toti cei ce doresc sa ia Sfanta Cina. Totul se face cu rugaciuni la Bunul Dumnezeu. In esenta, Cina Domnului reprezinta reinoirea legamantului facut cu Dumnezeu, prin Domnul Iisus Hristos.

O sa incerc sa mai vin cu completari. Acum trebuie sa plec la biserica. Domnul sa fie cu dvs.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2008, 14:55:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfanta Impartasanie

Inteleg; totusi sa vedem ce scrie in biblie:

"Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, cap. 11
24. Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea.

Sfanta Evanghelie după Luca, Cap. 22
19. Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea.

Sfânta Evanghelie după Marcu, Cap. 14
22. Și, mâncând ei, a luat Iisus pâine și binecuvântând, a frânt și le-a dat lor și a zis: Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu."

Nu am gasit nicaieri ca scrie: acesta este simbolul trupului Meu, ci acesta ESTE trupul Meu.
De ce sa transformam in simbol, ceea ce este cu adevarat. Avem multe relatari ale sfintilor, parintilor si monahilor de-a lungul timpului, adunate in cartea "Minuni si descoperiri din timpul Sfintei Liturghii", din care citez urmatoarele:

Un monah se lupta cu ganduri indoielnice, daca Sfintele Daruri sunt intr-adevar Trupul si Sangele lui Hristos sau simple simboluri.
Ceilalti calugari, cand au aflat despre aceasta, l-au chemat la o Sfanta Liturghie in timpul careia s-au rugat sa-I arate Dumnezeu adevarul, ca sa-i alunge gandurile necredintei. Dupa ecfonis, fratele acesta a marturisit celorlalti urmatoarele: "Cand diaconul s-a suit in amvon ca sa citeasca Evanghelia, am vazut cum s-a deschis cupola bisericii. Dupa rugaciunea proscomidiei am vazut cum cerurile s-au deschis si foc a coborat asupra Sfintelor Daruri. Dupa aceea s-a aratat multime de ingeri si intre ei si un copil. Impreuna cu ei au coborat alte doua persoane de o frumusete nedescrisa. Dupa aceea ingerii au stat in jurul Sintei Mese iar Pruncul s-a asezat deasupra ei".
"Cand s-au apropiat preotii sa taie painea, am vazut acele doua persoane luand pruncul de maini si de picioare si cu cutitul il taiau in parti mici, pe care le-au asezat deasupra bucatilor de paine. Atunci, imediat painile s-au transformat si acestea in carne.
La "cu frica..." fratilor care se apropiau li se dadeau bucati de carne si nu am putut sa ma impartasesc. Atunci am simtit o voce soptindu-mi la ureche:
- Omule, de ce nu te impartasesti? Nu ti se ofera exact ceea ce ai cerut?
- Fie-ti mila de mine, Doamne! Nu ma pot impartasi cu carne!
- Afla deci ca daca omul ar fi putut sa se imartaseasca atunci cu carne, in sfantul Potir ar fi existat carne asa cum ai vazut tu. Insa pentru ca nu poate sa manance acrne, Dumnezeu a ingaduit painile proscomidiei. Daca ai crezut ca aceasta paine sfintita este chiar trupul lui Hristos, impartaseste-te cu ceea ce ai in mana!
- Cred, Doamne! am raspuns atunci ingrozit.
Imediat carnea pe care o tinea s-a facut iar paine. am multumit lui Dumnezeu si m-am impartasit.
Dupa ce s-a terminat Sfanta Impartasanie, am vazut cu s-a deschis iar cupola bisericii si puterile ingeresti s-au ridicat la cer.

Citind aceasta carte vedem, ca au existat multi care s-au indoit ca la impartasanie omul primeste chiar Trupul si Sangele Domnului, iar celor care au fost vrednici, Dumnezeu le-a deschis ochii ca sa vada si sa priceapa si sa creada.

Daca pot primi Trupul si Sangele Domnului, de ce sa ma multumesc doar cu un simbol?!?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2008, 15:21:22
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Nu intelegi ca ei nu cred nici daca cel care a patit aceasta le-ar povesti fata catre fata? Dar se lauda mult cand un ortodox necredincios trece la ei sau cand au revelatii cum a avut E. White. Dar in literatura patristica cuprinsa in Sfanta Traditie nu cred in ruptul capului dupa cum spune Mantuitorul ca strecoara camila si mananca tantarul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2008, 18:51:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iustin, stiu ca poti contribui si constructiv la acest topic. Ajuta-ma, ca eu nu sunt teolog.
Tot Pr. Cleopa ne-a invatat ca trebuie sa avem:Rabdare, rabdare, rabdare. Mai ales in acest caz, in care e vorba de primul membru, care a iesit dintr-o familie de ortodocsi. Sa ne gandim la familiile de ortodocsi, care si-au pierdut fii la sectari, atunci cand postam la "Secte". Nu noi ii vom intoarce pe sectari, ci Domnul.
Aici as dori sa discutam despre diferente, ca sa-si dea seama ce si cat au pierdut, lasand credinta strabuna.
Dar sa revenim la Sf.Impartasanie...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2008, 19:13:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu credem cumva, ca nu mai au loc asemenea descoperiri in timpul Sf. Liturghii. Iata ce s-a intamplat nu demult in biserica Cinstitei Cruci din Petersburg, Lavra Sf. Alexander Nevschi:

"In timpul unei Sfinte Liturghii, arhiereul slujitor Stefan, dupa ce a citit rugaciunea "Cred, Doamne si marturisesc..." a ridicat acoperamantul sfantului potir si a ramas impietrit. A vazut carne si sange omenesc in sfantul potir! S-a intors catre diacon, viitorul staret Sampson (+1979) si i-a spus: "Vezi, parinte?"
Ce sa faca?... Episcopul, dupa ce a asezat sfantul potir pe sfanta masa, a ingenunchiat si s-a rugat Domnului. Cum ar fi impartasit credinciosii cu sange si carne? Cine s-ar mai fi impartasit?
Dupa ce s-a rugat pentru un sfert de ora cu bratele ridicate s-a uitat din nou in sfantul potir. Sangele si carnea se facusera vin si paine. Asa a iesit si a impartasit credinciosii.
Cati clerici au aflat despre aceasta minune au spus ca a fost providenta divina ca sa se intareasca in credinta. Chiar diaconul Samson, care tinea sfantul potir a spus mai tarziu ca din acea zi nu a mai avut nici o indoiala si a crezut din acel moment ca Painea si Vinul sunt chiar Trupul si Sangele lui Hristos!
S-a convins el insusi si a spus-o si altora ca sa se intareasca in credinta. Aceasta minune a fost si un motiv ca preotii sa inteleaga nevrednicia lor."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2008, 23:33:29
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Sa nu credem cumva, ca nu mai au loc asemenea descoperiri "
Anca apreciez interesul tau pentru fratii crestini pierduti in protestantism.
Lucrurile nu stau chiar asa . In primul rind teologiile protestante se bazeaza pe credinta si nu pe fenomene mistico-fantastice de genul celei pe care tocmai ai povestit-o .Price protestant ar suride la asemenea marturii.Nu mai vorbesc de cei care nu mai simt nimica crestin in ei.

Am vazut nivelul discutiilor de pe aici .Nu se va ajunge la nimic contructiv.
pt ca noi sintem ca samaritenii pt voi. Evreii nu se atingeau ,nici intrau in contact cu samaritenii ,si ar fi trebuit sa sa spele pe corp pt cs-a atins de un pagin si sfintania lor ar fi fost perimata.

Eu unul ma simt iubit Domnul Isus ,pentru ca am ales sa cred in puterea Lui de rascumparare a noastra a pacatosilor.
O sa te rog sa citesti pilda samaritencei si sa vezi cum i s-a adresat Domnul Isus si de ce a fost uluita ea.

O sa incerc mai jos sa prezint cum vad oficial adventistii ,Sfinta Cina .
Daca nu o sa mai vezi postarea mea ,inseamna ca adminul forumului nu imi mai da voie sa vorbesc ; ca doar e crestineste nu ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 01:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 10:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 10:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 22:37:50