Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.06.2011, 20:55:14
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

daca un preot nu raspunde nevoilor si lipsurilor actuale ale credinciosilor atunci nu mai e bun de nimic..
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.06.2011, 20:56:36
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

Da' o sa vina Hristos sa ne pasca pe toti, pentru ca voi nu mai sunteti in stare.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.06.2011, 21:20:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
atitudinea dumneavoastra este meschina si manipulatoare si incurajeaza superstitia si ignoranta.. va place sa manipulati masele si sa le tineti in frau... voua preotilor va place prostimea... din pacate nici acelora nu le serviti la nimic... degeaba... Hristos zice : sarac am fost si nu m-ati primit , gol si nu m-ati imbracat , in temnita si nu m-ati cercetat , insetat si nu m-ati adapat , infometat si nu mi-ati dat sa mananc... pe oaia grasa ati junghiat-o, turma nu ati pascut-o, pe cea slaba nu ati intarit-o , pe cea bolnava nu ati lecuit-o, pe cea rănită n-ați legat-o; pe cea rătăcită n-ați întors-o și pe cea pierdută n-ați căutat-o... vedeti domnule preot si cititi pe proorocul Iezechiel cap 34, de unde este extrasa si ultima parte...
Nu v-ati obosit sa cititi ce sa mai zic sa intelegeti mesajul par. Gheorge, ceea ce vedeti este doar ceea ce va place sa vedeti si va scuza ( in mintea dvs.) mitocania.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.06.2011, 21:32:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
atitudinea dumneavoastra este meschina si manipulatoare si incurajeaza superstitia si ignoranta.. va place sa manipulati masele si sa le tineti in frau... voua preotilor va place prostimea... din pacate nici acelora nu le serviti la nimic... degeaba... Hristos zice : sarac am fost si nu m-ati primit , gol si nu m-ati imbracat , in temnita si nu m-ati cercetat , insetat si nu m-ati adapat , infometat si nu mi-ati dat sa mananc... pe oaia grasa ati junghiat-o, turma nu ati pascut-o, pe cea slaba nu ati intarit-o , pe cea bolnava nu ati lecuit-o, pe cea rănită n-ați legat-o; pe cea rătăcită n-ați întors-o și pe cea pierdută n-ați căutat-o... vedeti domnule preot si cititi pe proorocul Iezechiel cap 34, de unde este extrasa si ultima parte...
Dragă Gurule, spui pe alte thread-uri că te frămânți, că ai probleme duhovnicești și credința îți este încercată. Aici te lansezi în acuzații jignitoare la adresa unui om al lui Dumnezeu. Se vede că ești un suflet chinuit și neliniștit, dar nici nu vrei să te liniștești; pentru că dacă ai vrea, ai face ascultare la un astfel de preot și nu ai răscoli toate topicurile, încercând să răstorni adevărurile de credință în care dacă nu poți tu crede, te neliniștește parcă faptul că alții pot.

Cu alte cuvinte, am înțeles că prin întrebările pe care le pui nu vrei să te edifici, nu vrei să-i zidești nici pe alții, ci vrei mai degrabă să dărâmi în alții ceea ce tu nu poți construi în tine. Întreabă-te cu cine te asemeni dacă faci asta.

Last edited by N.Priceputu; 24.06.2011 at 21:39:31.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2011, 11:44:20
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Guru inc. Vezi mesajul
atitudinea dumneavoastra este meschina si manipulatoare si incurajeaza superstitia si ignoranta.. va place sa manipulati masele si sa le tineti in frau... voua preotilor va place prostimea... din pacate nici acelora nu le serviti la nimic... degeaba... Hristos zice : sarac am fost si nu m-ati primit , gol si nu m-ati imbracat , in temnita si nu m-ati cercetat , insetat si nu m-ati adapat , infometat si nu mi-ati dat sa mananc... pe oaia grasa ati junghiat-o, turma nu ati pascut-o, pe cea slaba nu ati intarit-o , pe cea bolnava nu ati lecuit-o, pe cea rănită n-ați legat-o; pe cea rătăcită n-ați întors-o și pe cea pierdută n-ați căutat-o... vedeti domnule preot si cititi pe proorocul Iezechiel cap 34, de unde este extrasa si ultima parte...

Ma simt onorat sa-mi vorbiti folosind o exprimare asa politicoasa! Nu o merit, sincer! Un lucru mai aveti de facut: sa intelegeti si sa respectati si preotia si atunci sunteti pe calea cea buna. Imi mai permit, iertati-ma, sa va rog un lucru: va rog sa nu mai generalizati, alocand atributele negative asupra tuturor preotilor; sunt si preoti adevarati, multi chiar! Daca dumneavoastra nu i-ati intalnit inca, este poate fiindca nu i-ati cerut lui Dumnezeu sa va arate adevarul. Poate doar ii impuneti "adevarul" dumneavoastra!

P.S. Am recitit ce am scris si mi-am dat seama ca mesajul poate fi inteles ca fiind ironic. Va asigur ca sunt foarte sincer si deloc ironic, domnul meu, dar nu am reusit alta exprimare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2011, 14:25:06
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Ma simt onorat sa-mi vorbiti folosind o exprimare asa politicoasa! Nu o merit, sincer! Un lucru mai aveti de facut: sa intelegeti si sa respectati si preotia si atunci sunteti pe calea cea buna. Imi mai permit, iertati-ma, sa va rog un lucru: va rog sa nu mai generalizati, alocand atributele negative asupra tuturor preotilor; sunt si preoti adevarati, multi chiar! Daca dumneavoastra nu i-ati intalnit inca, este poate fiindca nu i-ati cerut lui Dumnezeu sa va arate adevarul. Poate doar ii impuneti "adevarul" dumneavoastra!

P.S. Am recitit ce am scris si mi-am dat seama ca mesajul poate fi inteles ca fiind ironic. Va asigur ca sunt foarte sincer si deloc ironic, domnul meu, dar nu am reusit alta exprimare.
Nu va suparati pe el, parinte. Probabil ca nici nu realizeaza ce spune .
Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2011, 22:39:37
Guru inc. Guru inc. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 187
Implicit

ma derenjeaza atitudinea asta de neam prost si rau care e pe forum si care din cate imi dau eu seama(trist) izvoraste din 'ortodoxia' nationala... era una pe forum care cerea userilor sa se roage pentru ea... si altele care in loc sa se roage se puneau la comentat si chestionat situatia ei... pai, mai oameni de neam prost... nu e mai bine sa te rogi si persoana in cauza sa nu aiba nimic decat sa te rogi si sa aiba ceva?si daca te rogi ce pierzi?nu e rugaciunea o fapta buna?

apoi ma deranjeaza ca ni se neaga cunoasterea, cand insusi asta e scopul. scris sta insusi in Biblie "poporul meu piere din lipsa de cunostiinta'...

voi neghiobilor si natambilor, potai ce sunteti... cum indrazniti voi a spune 'margaritare' la pulbere? voi neghiobilor, egoistilor si uritilor, ce aveti de pierdut daca dati cunoastere si informatii celor ce sunt nevrednici de ele?ce este cel mai rau lucru care se poate intampla decat sa nu ia seama la ceea ce voi le spuneti si sa le nesocoteasca?deci voi natambilor ce sunteti, neam spurcat si urit ce ati pierdut atunci?v-ati pierdut ceea ce aveati si ati dat?nu.nu ati pierdut nimic!

vai de voi uritilor, egoistilor, zgarcitilor, railor... vi s-a dat si voua farame si le tineti pentru voi... vi s-a dat sa dati.... vi s-a facut sa faceti... au doara nu nesocotiti voi pe Domnul si dreptatea lui cu faptele voastre?daca el v-a dat voua care sunteti neghiobi, rai, pacatosi, ignoranti, nevrednici , nu se cuvine ca si voi sa dati celora ca voi?

vai de voi sutane, preoti si pastori... voi care sunteti incredintati in invatarea oamenilor refuzati sa invatati? vai de voi neghiobilor si natambilor... mare rau faceti... scop aveti si nu-l indepliniti si inca si impotriva lui mergeti... de aceia a ajuns crestinismul unde e azi... biserici pline , inimi si minti goale... biserici pline de oameni ignoranti, neghiobi si de prost neam... cantitate fara calitate... responsabili pentru asta sunteti voi preoti... voi preoti ar trebui sa fiti cele mai mari slugi! servitorii intregii biserici... daca nu domnule nu va mai faceti preoti... nu avem nevoie de preotii din ziua de azi... preotimea nu e o meserie... e har, dar de la Dumnezeu, chemare,talent,dragoste de oameni... nu din obligatie , din placere.. sa va fie rusine!

Last edited by Guru inc.; 25.06.2011 at 22:48:02.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.06.2011, 22:53:41
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guru inc. Vezi mesajul
ma derenjeaza atitudinea asta de neam prost si rau care e pe forum si care din cate imi dau eu seama(trist) izvoraste din 'ortodoxia' nationala... Era una pe forum care cerea userilor sa se roage pentru ea... Si altele care in loc sa se roage se puneau la comentat si chestionat situatia ei... Pai, mai oameni de neam prost... Nu e mai bine sa te rogi si persoana in cauza sa nu aiba nimic decat sa te rogi si sa aiba ceva?si daca te rogi ce pierzi?nu e rugaciunea o fapta buna?

Apoi ma deranjeaza ca ni se neaga cunoasterea, cand insusi asta e scopul. Scris sta insusi in biblie "poporul meu piere din lipsa de cunostiinta'...

Voi neghiobilor si natambilor, potai ce sunteti... Cum indrazniti voi a spune 'margaritare' la pulbere? Voi neghiobilor, egoistilor si uritilor, ce aveti de pierdut daca dati cunoastere si informatii celor ce sunt nevrednici de ele?ce este cel mai rau lucru care se poate intampla decat sa nu ia seama la ceea ce voi le spuneti si sa le nesocoteasca?deci voi natambilor ce sunteti, neam spurcat si urit ce ati pierdut atunci?v-ati pierdut ceea ce aveati si ati dat?nu.nu ati pierdut nimic!

Vai de voi uritilor, egoistilor, zgarcitilor, railor... Vi s-a dat si voua farame si le tineti pentru voi... Vi s-a dat sa dati.... Vi s-a facut sa faceti... Au doara nu nesocotiti voi pe domnul si dreptatea lui cu faptele voastre?daca el v-a dat voua care sunteti neghiobi, rai, pacatosi, ignoranti, nevrednici , nu se cuvine ca si voi sa dati celora ca voi?

Vai de voi sutane, preoti si pastori... Voi care sunteti incredintati in invatarea oamenilor refuzati sa invatati? Vai de voi neghiobilor si natambilor... Mare rau faceti... Scop aveti si nu-l indepliniti si inca si impotriva lui mergeti... De aceia a ajuns crestinismul unde e azi... Biserici pline , inimi si minti goale... Biserici pline de oameni ignoranti, neghiobi si de prost neam... Cantitate fara calitate... Responsabili pentru asta sunteti voi preoti... Voi preoti ar trebui sa fiti cele mai mari slugi! Servitorii intregii biserici... Daca nu domnule nu va mai faceti preoti... Nu avem nevoie de preotii din ziua de azi... Preotimea nu e o meserie... E har, dar de la dumnezeu, chemare,talent,dragoste de oameni... Nu din obligatie , din placere.. Sa va fie rusine!
............
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.06.2011, 23:05:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mr. Guru, cu exprimarea asta ai zilele numarate aici pe forum.
Du-te si spurca pe altii prin alta parte, sfintisor inchipuit.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.06.2011, 14:15:37
cipri85 cipri85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Intrebarea e cine a facut sarpele si de ce ?
Dumnezeu este Creatorul atat al lumii vazute: cea in care traim noi si reptila numita sarpe :) cat si al lumii nevazute: ingerii de lumina, ingerii cazuti si Lucifer simbolizat prin sarpe(pentru a scoate in evidenta tresaturile acestuia: viclenie, perfidie etc). Dar Dumnezeu nu l-a creat astfel pe Lucifer, ci el, Lucifer a ales aceasta cale(datorita libertatii pe care Dumnezeu a dat-o atat noua oamenilor cat si ingerilor) razvratindu-se impotriva lui Dumnezeu(cazand in pacatul mandriei si vrand sa fie asemenea lui Dumnezeu prin propriile forte). Initial a fost si el inger de lumina, conducator al uneia dintre cetele ingeresti. Din momentul caderii si pana la sfarsitul veacurilor dupa cum spune parintele Arsenie Papacioc diavolul este un tolerat, avand o putere limitata asupra oamenilor, doar atat cat ii permite Dumnezeu(cu scop pedagogic sau pentru incercarea credintei vezi exemplul lui Iov) si omul(depinde cat de mult acesta recurge la ajutorul divin).
Dupa alungarea diavolilor din Imparatia lui Dumnezeu de catre Arhanghelul Mihail si dupa creearea omului(cu scopul de a lua locul ingerilor cazuti) Lucifer cunoaste un alt pacat si anume cel al invidiei. Ajunge sa-l pizmuiasca pe om(o fiinta inferiora in viziunea lui) pentru faptul ca i-a luat locul langa Dumnezeu, si in cele din urma reuseste sa-l scoata din comuniunea cu acesta(caderea protoparintilor Adam si Eva)
Chiar daca pare ciudat diavolul are un rol foarte important in procesul mantuirii noastre. Prin biruinta asupra ispitelor si incercarilor pe care acesta ni le scoate inainte noi oamenii "castigam cununi" pasind spre Imparatia Cerurilor.

Last edited by cipri85; 26.06.2011 at 14:18:51.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
am o mare nelamurire



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Preoti pentru Germania Ion Pop Sectiune dedicata profesorilor de religie 55 17.06.2013 11:38:52
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 15:06:08