Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.11.2009, 16:17:34
qlavinia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hmm...
Unde am zis eu ca nu ai Duhul Sfant daca nu ai botezul cu Duhul Sfant? Nu cred ca am scris asa ceva... Pentru ca nu gandesc asa.

In primul rand, hai sa schimbam termenul de botezul cu Duhul Sfant, ca sa nu crezi ca noi avem mai multe botezuri. Noi avem un singur botez. Si hai sa ii spunem botezului cu Duhul Sfant asa cum Biblia il numeste de fapt:
"Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2. Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3. Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4. Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi. "

Biblie vorbeste de faptul ca toti s-au umplut de Duhul Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi. Deci hai sa ii spunem umplere cu Duhul Sfant, ca sa fie biblic.

Nu stiu daca aceasta discutie isi are rostul daca scoatem versete din context... "limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi" este un verset SCOS DIN CONTEXT. Un context in care apostolul Pavel se vede nevoit sa faca ordine in biserica din Corint, pentru ca din intreg capitolul 14 se intelege ca ei vorbeau intr-o maniera neordonata.
Intelgem acest lucru din urmatoarele versete:
"27. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
28. Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu. "

De ce oare aspostolul Pavel nu interzice de tot vorbirea in alte limbi?

Referitor la acest verset: "Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat sub autoritatea Sa." Iarasi iti spun: nu poti scoate un verset din context ca sa iti argumentezi punctul de vedere... Te rog sa iei tot contextul :)

Adica de ce nu iei si veresetele din 1 Corinteni 14:
"1. Căutați dragostea. Râvniți însă cele duhovnicești, dar mai ales ca să proorociți.
2. Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
3. Cel ce proorocește vorbește oamenilor, spre zidire, îndemn și mângâiere.
4. Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește, iar cel ce proorocește zidește Biserica.
5. Voiesc ca voi toți să grăiți în limbi; dar mai cu seamă să proorociți. Cel ce proorocește e mai mare decât cel ce grăiește în limbi, afară numai dacă tălmăcește, ca Biserica să ia întărire. "

Si multe altele, nu stau acum sa le caut.

Referitor la faptul ca sa arat un verset ca se vor mentine, am dat unul in mesajul anterior: "39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Si iti spun eu, nu exista nici un verset in Biblie care sa spuna ca darurile nu mai exista

Eu nu ma consider "aleasa Domnului, biserica lui Dumnezeu, urmasa apostolilor" in sensul in care tu l-ai zis. Sunt convinsa ca tu l-ai zis intr-un sens in care eu ma cred superioara, sau noi ne credem superiori. Nu... stiu doar ca sunt copilul lui Dumnzeu mantuit prin harul Sau. Nu ma consider superioara nimanui, si sa ma fereasca Dumnezeu de lucrul acesta.

Motivul principal pentru care am scris prima oara a fost pentru ca am citit niste chestii neadevarate despre bisericiile penticostale. Chestia cu dansatul m-a revoltat cel mai tare. Noi nu dansam, nu ne bataim, nu fugim prin sala cum zicea Danut7...

Dar nu o sa mai scriu pe acest forum, si nu pentru nu pentru ca nu as putea sa imi sustin punctul de vedere.
Stiu prea bine sa imi sustin punctul de vedere si sa il argumentez cu versete din Biblie(si nu scoase din context). Cunosc foarte bine ceea ce cred.
Si nu as putea sa imi traiesc viata de credinta fara sa o am intemeiata pe Cuvantul lui Dumnezeu. Pentru ca stiu ca atunci cand voi sta in fata lui Dumnezeu, El ma va judeca dupa Biblie.

Dar raspunsul tau mi-a dovedit ca tu scosi versete din context ca tu sa argumentezi ceva ce deja tu crezi. Si nu imi place sa am astfel de discutii. Imi place sa am discutii cu argumente valide. Am avut destul de astfel de discutii, si din experienta stiu ca nu duc nicaieri.

Asa ca toate cele bune, si tot ce e mai frumos :)
  #12  
Vechi 12.11.2009, 16:38:12
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Glavinia, una este vorbirea în limbi pe care o practicau apostolii, o vorbire in limbi care era de origine divină și despre care vorbește sf Pavel la 1 Cor. 13 și alta este vorbirea in limbi de tip penticostal și harismatic. Ceea ce se intampla la adunările voastre este similar cu ceea ce se intampla in cazul demonizaților, al spiritiștilor și al religiilor primitive de tip șamanic.

1 Copr 14.26 "Ce este deci, fraților? Când vă adunați împreună, fiecare din voi are psalm, are învățătură, are descoperire, are limbă, are tălmăcire: toate spre zidire să se facă. "

In cazul sectelor penticostale este vorba de o bolborosire auto-impusă, repetarea spasmodică a unor anumite sunete și cuvinte care să inducă o anumită transă. Acest lucru nu are nimic de-a face cu zidirea Bisericii, ci doar cu dorința voastră de a avea experiențe noi.
DE ce nu le dă Dumnezeu un adevărat dar secanților penticostali și harismatici? De ce atunci când se duc în altă țară trebuie să învețe limba țării respective?
Apostolii au avut acest darul vorbirii in limbi pentru a face evanghelizare adevărată, pentru a zidi Biserica, nu pentru a bolborosi diferite sunete doar de voi intelese (sau nici macar de voi).
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 12.11.2009 at 16:55:56.
  #13  
Vechi 12.11.2009, 16:57:42
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de qlavinia Vezi mesajul
Am gasit acest topic intamplator, si m-am gandit ca ar fi fain sa auziti si punctul de vedere al unui penticostal :P.
In primul rand, referit la ceea ce Danut7 a scris "Ridicarea mainilor in sus si fuga prin sala , miscari inainte si inapoi ale trupurilor , dantuieli si mai stiu eu ce sunt manifestari ciudate si batjocoritoare, asa ceva nu s-a observat in Biserica primara".
Nu stiu in ce biserica penticostala ai fost, dar la noi nu exista asa ceva!!! Cred ca te referi la bisericile caristmatice din strainatate. Noi nu suntem de acord cu asa ceva. Si mie aceste lucruri mi se par ciudate.
De asemenea, pentru "lacrimi": "am auzit cum repeta toti ca istericii, care mai de care mai tare, ca la balamuc "BOTEZ" la infinit". La noi nu exista asa ceva... nu zic ca nu ai auzit, pentru ca nu cred ca minti. Pentru biserica la care eu merg, pot garanta: nu se face asa ceva!
Nu am timp foarte mult sa scriu, pentru ca sunt la serviciu, as vrea sa spun doar cateva lucruri, si poate voi reveni cu un post daca voi avea timp.

Haideti sa privim la ceea ce apostolul Petru spune imediat dupa revarsarea Duhului Sfant:
"38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Aceasta fagaduinta este pentru toti cei de departe, in oricat de mare numar ii va chema Domnul.
In 1 Corinteni 13, scrie asa
"Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.
13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. "
Nu trebuie sa scoatem din context un verset ca sa argumentam o idee pe care noi deja o credem. Aceste versete se refera la momentul cand "vom cunoaste pe deplin". Vom ajunge vredoata sa cunoatem pe deplin pe acest pamant?

Haideti de asemnea sa privim si in 1 Corinteni 12:
"28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?
31. Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate"
Unde in Scriptura scrie ca aceste daruri au fost "desfiintate" si ca nu mai exista? As dori un verset concret care sa spuna ca aceste daruri au fost doar pentru biserica primara si ca nu trebuie sa fie si in biserica de astazi. Un singur verset care sa spuna acest lucru.
Dumnezeu nu da daruri fara sens, sau fara de folos.Uite cum a fost la Cincizecime, fiecare vorbea in limba lui , iar toti se intelegeau.Cam asa a fost darul vorbirii in limbi, la Cincizecime.Vorbirea in limbi a fost un dar folositor si necesar la zidirea Bisericii, iar Apostolul Pavel spune clar ca nu toti vorbesc in limbi,iar intre daruri pe acesta il trece printre ultimele.Scriptura vorbeste ca darul vorbirii in limbi va inceta, iar in schimb nu spune ca va continua sau ca va fi vesnic.Uite ce zice Sf Apostol Pavel :

1Corinteni 13:
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.

1Corinteni 14:
7. Că precum cele neînsuflețite, care dau sunet, fie fluier, fie chitară, de nu vor da sunete deosebite, cum se va cunoaște ce este din fluier, sau ce este din chitară?
8. Și dacă trâmbița va da sunet nelămurit, cine se va pregăti de război?
9. Așa și voi: Dacă prin limbă nu veți da cuvânt lesne de înțeles, cum se va cunoaște ce ați grăit? Veți fi niște oameni care vorbesc în vânt.
10. Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei.
11. Deci dacă nu voi ști înțelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbește, și cel care vorbește barbar pentru mine.

20. Fraților, nu fiți copii la minte. Fiți copii când e vorba de răutate. La minte însă, fiți desăvârșiți.

La inceput Biserica a fost mica, precum un copil si slaba duhovniceste, caci se hranea cu lapte.Prin propovaduirea apostolilor Biserica s-a largit , a crescut iar de-a lungul vremurilor a ajuns si la maturitatea duhovniceasca la care suntem si astazi, in stare sa se hraneasca si cu carne nu numai lapte.Darul vorbirii in limbi a fost necesar pentru raspandirea evangheliei la toate popoarele si limbile.Dupa aceasta darul nu a mai fost necesar si a incetat.Si asa a si fost vorbirea in limbi , dupa cum sunt si graiurile lumii, nu o bolboroseala.Fagaduinta la care cheama Dumnezeu pe toti este botezul, unirea cu Hristos si imparatia cerurilor.

Am auzit si eu un penticostal zicand saracul ca-i zicea pastorul dati drumu la gura ca vine.Practic bolboroseala asta este auto-impusa si fortata, nu este ceva divin ci ceva fortat.Adica ipocrizie si falsitate.Desigur sunt si cazuri cum am zis in postul meu, in care oamenii chiar sunt posedati sau acaparati de un "duh" , nu Duhul Sfant, ci un duh batjocoritor.Caci multe duhuri si domnii sunt, dar, doar Unul este Duhul Adevarului.Iar eu pot sa zic ca penticostalii au alt duh.Am fost doar o singura data din curiozitate si din pricina unei promisiuni, dar nu am sa mai calc curand intr-o biserica penticostala.
  #14  
Vechi 12.11.2009, 17:23:50
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de qlavinia Vezi mesajul
Hmm...
Unde am zis eu ca nu ai Duhul Sfant daca nu ai botezul cu Duhul Sfant? Nu cred ca am scris asa ceva... Pentru ca nu gandesc asa.

In primul rand, hai sa schimbam termenul de botezul cu Duhul Sfant, ca sa nu crezi ca noi avem mai multe botezuri. Noi avem un singur botez. Si hai sa ii spunem botezului cu Duhul Sfant asa cum Biblia il numeste de fapt:
"Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2. Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3. Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4. Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi. "

Biblie vorbeste de faptul ca toti s-au umplut de Duhul Sfant si au inceput sa vorbeasca in alte limbi. Deci hai sa ii spunem umplere cu Duhul Sfant, ca sa fie biblic.

Nu stiu daca aceasta discutie isi are rostul daca scoatem versete din context... "limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi" este un verset SCOS DIN CONTEXT. Un context in care apostolul Pavel se vede nevoit sa faca ordine in biserica din Corint, pentru ca din intreg capitolul 14 se intelege ca ei vorbeau intr-o maniera neordonata.
Intelgem acest lucru din urmatoarele versete:
"27. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
28. Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică și să-și grăiască numai lui și lui Dumnezeu. "

De ce oare aspostolul Pavel nu interzice de tot vorbirea in alte limbi?

Referitor la acest verset: "Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat sub autoritatea Sa." Iarasi iti spun: nu poti scoate un verset din context ca sa iti argumentezi punctul de vedere... Te rog sa iei tot contextul :)

Adica de ce nu iei si veresetele din 1 Corinteni 14:
"1. Căutați dragostea. Râvniți însă cele duhovnicești, dar mai ales ca să proorociți.
2. Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
3. Cel ce proorocește vorbește oamenilor, spre zidire, îndemn și mângâiere.
4. Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește, iar cel ce proorocește zidește Biserica.
5. Voiesc ca voi toți să grăiți în limbi; dar mai cu seamă să proorociți. Cel ce proorocește e mai mare decât cel ce grăiește în limbi, afară numai dacă tălmăcește, ca Biserica să ia întărire. "

Si multe altele, nu stau acum sa le caut.

Referitor la faptul ca sa arat un verset ca se vor mentine, am dat unul in mesajul anterior: "39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Si iti spun eu, nu exista nici un verset in Biblie care sa spuna ca darurile nu mai exista

Eu nu ma consider "aleasa Domnului, biserica lui Dumnezeu, urmasa apostolilor" in sensul in care tu l-ai zis. Sunt convinsa ca tu l-ai zis intr-un sens in care eu ma cred superioara, sau noi ne credem superiori. Nu... stiu doar ca sunt copilul lui Dumnzeu mantuit prin harul Sau. Nu ma consider superioara nimanui, si sa ma fereasca Dumnezeu de lucrul acesta.

Motivul principal pentru care am scris prima oara a fost pentru ca am citit niste chestii neadevarate despre bisericiile penticostale. Chestia cu dansatul m-a revoltat cel mai tare. Noi nu dansam, nu ne bataim, nu fugim prin sala cum zicea Danut7...

Dar nu o sa mai scriu pe acest forum, si nu pentru nu pentru ca nu as putea sa imi sustin punctul de vedere.
Stiu prea bine sa imi sustin punctul de vedere si sa il argumentez cu versete din Biblie(si nu scoase din context). Cunosc foarte bine ceea ce cred.
Si nu as putea sa imi traiesc viata de credinta fara sa o am intemeiata pe Cuvantul lui Dumnezeu. Pentru ca stiu ca atunci cand voi sta in fata lui Dumnezeu, El ma va judeca dupa Biblie.

Dar raspunsul tau mi-a dovedit ca tu scosi versete din context ca tu sa argumentezi ceva ce deja tu crezi. Si nu imi place sa am astfel de discutii. Imi place sa am discutii cu argumente valide. Am avut destul de astfel de discutii, si din experienta stiu ca nu duc nicaieri.

Asa ca toate cele bune, si tot ce e mai frumos :)

Iti admir demnitatea si sunt de acord cu faptul ca discutiile nu duc nicaieri.
Si totusi nu am scos "versete din context" asa cum spui. Parerea mea este ca voi faceti treaba asta si va bazati foarte mult DOAR pe niste versete...

"Referitor la faptul ca sa arat un verset ca se vor mentine, am dat unul in mesajul anterior: "39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2" - aici vezi tu continuitatea "vorbirii in limbi"???????
Si exact cum ai zis: Apostolul Pavel se referea STRICT la biserica din Corint, cea din trecut... Dar la voi cred ca "dezordinea" a ramas si nu "vorbirea in limbi"... De ce le trebuie pastorilor vostri talmaci atunci cand se intalnesc cu diversi pastori sau "frati" din alte tari? Doar ei, in special, au "darul vorbirii in limbi", nu-i asa?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #15  
Vechi 12.11.2009, 18:26:14
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

De obicei nu ma bag in discutiile cu cei de alta credinta ,dar vreau sa va povestesc o minune care se gaseste si in Proloagele noastre ortodoxe , ca sa vada si ei cum privim noi adevarata glosolalie:
Sfantul Efrem se stie ca era sirian si ca deci vorbea acesta limba si nu cunostea limba greaca. A dorit insa sa mearga in Cezareea Capadociei si sa-l vada pe Sfantul Vasile cel Mare, pe care si in vis l-a vazut ca pe un stalp de foc al carui cap ajungea la cer. Si-a luat cu sine pe un ucenic, ca talmaci,si a ajuns la Cezareea chiar in ziua Praznicului Aratarii Domnului la Iordan,si privind de departe ,in taina l-a vazut pe dumnezeiescul Vasile in biserica inconjurat cu slava multa , iar cand a inceput sa vorbeasca poporului ca o limba de foc iesea din gura sa . A gandit in sinea sa Sfantul Efrem : "Noi in pustie fiind, suferind greutatea si arsita zilei nu ne invrednicim de atata slava ca acesta."
La un moment dat , pe la sfarsitul slujbei, iata vine arhidiaconul Sfantului Vasile si-i cheama pe cei doi monahi straini zicandu-le pe nume:"Cinstite Efrem, vino si intra in Sfantul Altar, ca te cheama Arhiepiscopul". Si cand a intrat in altar Sfantul Vasile i-a dat sarutare Sfantului Efrem si i-a zis:"Bine ai venit Parinte Efrem, cel care ai inmultit ucenicii lui Hristos in pustie si ai gonit dracii cu puterea lui Hristos. Ai venit atata cale si ai indurat atata osteneala ca sa vezi un om pacatos? Sa-ti dea rasplata tie Domnul, pentru osteneala ta."Si Sfantul Efrem i-a raspuns prin talmaci cele ce in inima lui erau pregatite si s-a impartasit cu Preacuratele Taine din mainile marelui Vasile.
Dupa slujba, la masa stand cei doi sfinti Cuviosul Efrem l-a rugat pe Marele Vasile daca poate sa ceara un dar de la el, prin lucrarea Duhului Sfant. Iar Marele Vasile l-a intrebat ce doreste."Stiu, parinte,i-a zis cuviosul , ca tot ce vei cere de la Dumnezeu, iti da tie.Deci roaga-te bunatatii Lui , sa-mi dea mie sa vorbesc greceste. Iar el a raspuns:"Mai presus de puterea mea iti este cererea ,dar daca iti este cu buna nadejde cererea, sa mergem maine dimineata in biserica si sa ne rugam lui Dumnezeu celui puternic ca sa asculte rugaciunile noastre.A doua zi au facut Sfanta Liturghie cu rugaciune multa in biserica si la un moment dat,a zis Marele Vasile:"Pentru ce , Cinstite Parinte nu primesti sfintire de preot,vrednic fiind?" I-a raspuns prin talmaci:"Fiinca sunt pacatos , stapane." I-a raspuns Marele Vasile:"O,de as avea eu numai pacatele tale!" si i-a zis "Sa facem metanie".
Si ingenunchind ei la pamant si-a pus marele arhiereu mainile pe capul Cuviosului Efrem si a rostit Rugaciunea de Hirotonie Preoteasca.Apoi a zis Cuviosului:"Porunceste acum ca sa ne ridicam de la pamant" .Si pe loc s-a limpezit limba lui Efrem si a zis in limba greceasca:"Mantuieste, miluieste, ridica-ne si ne pazeste pe noi, Dumnezeule cu darul Tau". Si s-a implinit Scriptura care zice:"Atunci va sari schiopul ca cerbul si limpede va fi gura gangavilor". Deci toti au proslavit le Dumnezeu, Cel ce-a limpezit limba lui Efrem in vorba grecesca. Si asa l-a sfintit pe el Marele Vasile intru preot iar pe talmaci ca diacon si trei zile au petrecut duhovniceste Cuviosul Efrem la Sfantul Vasile.
  #16  
Vechi 13.11.2009, 00:28:30
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Unde locuiesc eu sunt 48% penticostali si doar 39%ortodosi,deci se poate spune ca cunosc foarte bine comunitatea penticostala,de aceea nu vorbesc in necunostinta de cauza.Ar fi o ipocrizie din partea mea sa afirm despre ei ca sunt in afara bibliei pentru ca eu in fiecare zi le vad felul lor de vietuire.
Acum vad ca aici multi sustin ca acest dar a fost doar pentru apostoli,tot ce este fals,il aveau primii crestini nu neaparat numai apostolii,cum vedem ca ne spune Pavel in 1 Corinteni 14,si acest dar nu a fost dat pentru evanghelizare,adica pentru a le predica celor de alta limba evanghelia,ci spre zidirea sufleteasca a persoanei si a bisericii:
1 Corinteni 14:5 Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva.
Uite ce spune Mantuitorul:
Luca 11:13 Deci, dacă voi, care sunteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!"
Nicaieri nu veti gasi ca acest dar s-a sfarsit,el va tine atat cat va tine si harul reversat peste neamuri.Unde mai pui ca chiar undeva pe acest forum am citit ca au primit acest dar si persoane de alta religie(anumiti preoti ortodocsi) nu numai penticostala.Acum ma intreb,daca acest dar s-a sfarsit cum de s-a intamplat asa ceva?
Noi cel mai bine este sa vedem,sa analizam felul de vietuire al oamenilor despre care vorbim ca sa tragem apoi concluziile,daca sunt oameni ai lui Dumnezeu sau daca ceea ce fac ei este de la Dumnezeu sau nu.Nu trebuie sa fim partinitori si sa afirmam lucruri pe care nu le stim.Trebuie sa fim corecti.Chiar daca noua nu ne place felul cum intelege o anumita persoana sa il slaveasca pe Dumnezeu asta nu imi da dreptul sa judec,este un singur Judecator care va judeca pe toti dupa faptele pe care le-am facut si acesta este Dumnezeu.
  #17  
Vechi 13.11.2009, 01:01:11
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Unde locuiesc eu sunt 48% penticostali si doar 39%ortodosi,deci se poate spune ca cunosc foarte bine comunitatea penticostala,de aceea nu vorbesc in necunostinta de cauza.Ar fi o ipocrizie din partea mea sa afirm despre ei ca sunt in afara bibliei pentru ca eu in fiecare zi le vad felul lor de vietuire.
Acum vad ca aici multi sustin ca acest dar a fost doar pentru apostoli,tot ce este fals,il aveau primii crestini nu neaparat numai apostolii,cum vedem ca ne spune Pavel in 1 Corinteni 14,si acest dar nu a fost dat pentru evanghelizare,adica pentru a le predica celor de alta limba evanghelia,ci spre zidirea sufleteasca a persoanei si a bisericii:
1 Corinteni 14:5 Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
Dar acest dar nu s-a incheiat odata cu primii crestini,nicaieri nu veti gasi sa se spuna in biblie asa ceva.
Uite ce spune Mantuitorul:
Luca 11:13 Deci, dacă voi, care sunteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!"
Nicaieri nu veti gasi ca acest dar s-a sfarsit,el va tine atat cat va tine si harul reversat peste neamuri.Unde mai pui ca chiar undeva pe acest forum am citit ca au primit acest dar si persoane de alta religie(anumiti preoti ortodocsi) nu numai penticostala.Acum ma intreb,daca acest dar s-a sfarsit cum de s-a intamplat asa ceva?
Noi cel mai bine este sa vedem,sa analizam felul de vietuire al oamenilor despre care vorbim ca sa tragem apoi concluziile,daca sunt oameni ai lui Dumnezeu sau daca ceea ce fac ei este de la Dumnezeu sau nu.Nu trebuie sa fim partinitori si sa afirmam lucruri pe care nu le stim.Trebuie sa fim corecti.Chiar daca noua nu ne place felul cum intelege o anumita persoana sa il slaveasca pe Dumnezeu asta nu imi da dreptul sa judec,este un singur Judecator care va judeca pe toti dupa faptele pe care le-am facut si acesta este Dumnezeu.

Nu a spus nimeni ca sunt "in afara Bibliei"... Din contra, personal am zis mereu ca ei cunosc Biblia mai bine decat noi. Doar ca o interpreteaza rau...dupa parerile unor simpli oameni...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #18  
Vechi 13.11.2009, 01:05:09
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

De la Adam pana la iesirea poporului evreu din Egipt au fost 4068 ani. In anul 4108 se dau cele 10 Prunci pe Muntele Sinai.
Unde era atunci Scriptura, pe care o considerati singura invatatura? Cu ce s-a mantuit lumea 4108 ani? Sau poate nu s-a mantuit nimeni, ca nu era Biblia pe atunci...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #19  
Vechi 13.11.2009, 01:11:19
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Explica-mi si mie cum o interpreteaza rau,a interpreta rau inseamna a contrazice alte pasaje biblice sustinand doar unul,sau a scoate din context.Eu nu cred ca o interpreteaza rau,pentru ca nu contrazic in ansamblu Scriptura .
  #20  
Vechi 13.11.2009, 01:14:18
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Explica-mi si mie cum o interpreteaza rau,a interpreta rau inseamna a contrazice alte pasaje biblice sustinand doar unul,sau a scoate din context.Eu nu cred ca o interpreteaza rau,pentru ca nu contrazic in ansamblu Scriptura .


Se bazeaza doar pe cateva versete, pe care de obicei le scot din context.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 23:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 22:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10