Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 29.04.2010, 08:06:49
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Apoi la luterani exista icoane in biserici,eu nu mai cred ce aud pe unii ca zic de protestanti ca nu cinstesc icoanele
Domnule, sunteți puțintel dezinformat, Reforma lui Luther a avut printre altele și acest scop: să măture din Biserică statuile și picturile la care se închinau credincioșii.
Că mai există reprezentări artistice în Biserica Lutherană, nu contest. Dar acestea nu primesc "cinstirea" și închinarea credincioșilor ca în Biserica Catolică ori Biserica Ortodoxă. Am fost în multe biserici lutherane din Ardeal (cele mai vechi au fost la origine biserici catolice, dar odată cu Reforma secolului XVI, au fost transformate în biserici evanghelice) și unele încă mai păstrează picturile murale originale scoase la iveală de restaurările succesive făcute de specialiști, însă n-am văzut nici un sas să-și facă cruce în fața lor, să le aprindă candele, ori să le pupe...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 29.04.2010, 10:24:27
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking The Good Old Days and Today

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Din cate stiu chiar actualul papa Benedict a zis ca vrea sa reabilitize pe Luther.
http://www.timesonline.co.uk/tol/com...cle3492299.ece

Pope Leo X(italian) : “a drunken German who will change his mind when sober”.
Pope Benedict XVI(german) :,,That Martin Luther?He wasn't so bad.."

Morala>Round up the altar boys for good old fashioned violence in the name of God.Ce ironie a sortii,a trebuit sa vina Ratzinger pt ca poor old Martin sa aiba sansa unei reconcilieri istorice.Sa mai zica cineva ca nu exista glasu singelui.. :) :) Dar sa postez un citat din linkul respectiv>

,,Cardinal Kasper said: “We have much to learn from Luther, beginning with the importance he attached to the word of God.” It was time for a “more positive” view of Luther, whose reforms had aroused papal ire at the time but could now be seen as having “anticipated aspects of reform which the Church has adopted over time”.

Saracul Martin..cine ar fi crezut ca peste ani Vaticanul il va privi cu o nedisimulata(hihi) simpatie(as zice)..imi cer scuze dar imi vine sa rad in hohote.Este genu de ironie istorica care te pune in genunchi la colt pe coji de nuca.Trebuie sa beau o bere in cinstea acestui memorabil moment.. Hip-hip-hurray for Vatican and Martin Luther..Deus vult:))o sa fie pline pub-urile de catolici si protestanti imbratisati iar derby-ul Old Firm nu se va mai juca intrucat suporterii vor fraterniza :))

Disclaimer>sa nu se supere nimeni.Glumesc pe seama ipocriziei istorice.Probabil,cu siguranta si fara dubii,sunt doar un carcotas si imi asum asta.
Bye
Reply With Quote
  #93  
Vechi 29.04.2010, 10:52:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

As fi si eu curios unde se gaseste in cartile: "Ne vorbeste parintele Cleopa" "Manca-v-ar raiul" "Calauza in credinta ortodoxa" "Despre vise si vedenii" cuvantul "mason" zis de parintele Cleopa.
IPS Anania nu face rugaciuni comune cu catolicii dar face cu luterani,iar parintele Staniloae avea o parere foarte buna despre Luther.
Apoi luteranii au Sfant Botez prin trei afundari in numele Preasfintei Treimi.Si la luterani Sfantul Botez se aplica si pruncilor iar nu numai oamenilor maturi.Acestea la BC nu se vad.

Ca sunt si icoane in bisericile luterane se poate vedea aci,ca exemplu:

http://www.lutheranworld.org/News/LWI/EN/214.EN.html
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 29.04.2010, 11:11:45
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
As fi si eu curios unde se gaseste in cartile: "Ne vorbeste parintele Cleopa" "Manca-v-ar raiul" "Calauza in credinta ortodoxa" "Despre vise si vedenii" cuvantul "mason" zis de parintele Cleopa.
IPS Anania nu face rugaciuni comune cu catolicii dar face cu luterani,iar parintele Staniloae avea o parere foarte buna despre Luther.
Apoi luteranii au Sfant Botez prin trei afundari in numele Preasfintei Treimi.Si la luterani Sfantul Botez se aplica si pruncilor iar nu numai oamenilor maturi.Acestea la BC nu se vad.

Ca sunt si icoane in bisericile luterane se poate vedea aci,ca exemplu:

http://www.lutheranworld.org/News/LWI/EN/214.EN.html
mai aprofundeaza......
Reply With Quote
  #95  
Vechi 29.04.2010, 11:15:09
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
As fi si eu curios unde se gaseste in cartile: "Ne vorbeste parintele Cleopa" "Manca-v-ar raiul" "Calauza in credinta ortodoxa" "Despre vise si vedenii" cuvantul "mason" zis de parintele Cleopa.
IPS Anania nu face rugaciuni comune cu catolicii dar face cu luterani,iar parintele Staniloae avea o parere foarte buna despre Luther.
Apoi luteranii au Sfant Botez prin trei afundari in numele Preasfintei Treimi.Si la luterani Sfantul Botez se aplica si pruncilor iar nu numai oamenilor maturi.Acestea la BC nu se vad.

Ca sunt si icoane in bisericile luterane se poate vedea aci,ca exemplu:

http://www.lutheranworld.org/News/LWI/EN/214.EN.html
ce tot ai cu masonii ?mai bine vezi si asta. era tot aici pe forum:
http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=442
Reply With Quote
  #96  
Vechi 29.04.2010, 11:37:14
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Istoric vorbind..

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Vad ca nu ai citit despre violenta protestantismului,cum protestantii le ardeau Bisericile catolicilor si ii mai si spanzurau.
Nu ma numar printre acei protestanti infierbantati care solicita,pana si astazi, scuze publice&papistase pt Noaptea Sfantului Bartolomeu(de exemplu).Nici macar cele 2 statuete din HQ-ul(headquarter) Iezuit din Roma care ,,demonstreaza”cum ,,tratau” acel ordin(iezuitii)protestantismul nu ma afecteaza prea mult. Apropo>dupa Noaptea Sf.Bartolomeu s-au batut monede comemorative la Vatican in "cinstea" exterminarii protestantilor din Franta”(24 august 1572)Stiti ce reprezentare se gasea pe ele.?Era un porc macelarit, care reprezenta proaspetii protestanti macelaritin comparati cu porcii.Papa si-a batut propriile medalii ca sa serbeze exceptionalele fapte de vitejie.Dar vorba unui vers din Flower of Scotland>,,Those days are passed now and in the past they must remain”.Aceste lucruri sunt deja istorie,nu mai pot fi schimbate si trebuie privite in acel context dar,ca o parere personala si impartiala,o reconciliere iezuito-protestanta va avea loc cand va ninge-n Iad.No offence.

Ref la catolici+protestanti=love.
In rest citind, de-a lungul timpului,diferite opinii protestante si catolice>ma indoiesc profund ca vom pleca sa ne prezentam in fata Judecatii Celui de Sus pe acest sistem :))
http://celtic.theoffside.com/wp-cont...06/12/p16a.jpg
Dar putem convietui(si aici am dubii majore cand ma uit in jurul meu)cat de cat acceptabil daca ne punem de acord(printre altele desi iarasi am dubii)asupra acestei fraze a lui M.L
,, Every man must do two things alone; he must do his own believing and his own dying”.Apropo>mi-a placut filmu(a avut si o distributie pe masura iar faptul ca ,,fac parte" din Free Church of Scotland nu a avut nici o legatura:))
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...FilmPoster.jpg

Ce sa zic la final>Vaya con Dios+ai un avatar foarte frumos.Daca te-a suparat cu ceva postul meu>considera ca mi-am cerut scuze de la prima litera si pina la ultima.Bye
Reply With Quote
  #97  
Vechi 29.04.2010, 21:58:10
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit din ciclul Sa radem cu Catalin de sectantii care bat campii

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cătăline dragule, involuntar faci cel mai mare deserviciu memoriei părintelui Cleopa postând aceste... caut un eufemism pentru prostii, tâmpenii și nu găsesc... Și crede-mă e preferabil, altminteri citatul respectiv este cu bună știință instigator la ură confesională, conținând dezinformări și minciuni grosolane. Citatul respectiv a mai fost postat de câteva ori pe acest forum, cred că e suficient atât...
A, deci un sectant ma roaga sa nu fac involuntar un deserviciu Parintelui Cleopa dar considera un citat de-al lui instigator !? lasand toate "eufemismele" mai spun inca odata ca" bateti apa in piua "!!! MEMORIA PARINTELUI CLEOPA ESTE UN MARE DESERVICIU PENTRU SECTANTI!!!. Pentru ca orice traitor adevarat al Ortodoxiei va pune probleme. Tot ce a spus si a scris va dezarmeaza complet . El este mare oricum si nu numai ca memorie.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.04.2010, 11:02:38
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
MEMORIA PARINTELUI CLEOPA ESTE UN MARE DESERVICIU PENTRU SECTANTI!!!
Adevarat, dar pentru crestinii de alte denominatiuni decat cea ortodoxa nu.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.04.2010, 11:54:14
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Smile

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Adevarat, dar pentru crestinii de alte denominatiuni decat cea ortodoxa nu.
normal! Nici Mantuitorul pentru iudei .
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.04.2010, 11:58:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
normal! Nici Mantuitorul pentru iudei .
care este
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestanti, Luther si ........invatatura lui alecsandru Biserici Protestante 118 08.09.2015 18:50:21
Protestant convertit la ortodoxism!!! Templier Knight Biserici Protestante 25 14.12.2013 02:42:38
cultul Fecioarei Maria in ortodoxie fiul ratacitor intors acasa Generalitati 43 04.11.2011 13:44:33
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 22:07:08
Marturia unui protestant Eugen Generalitati 10 03.03.2007 01:56:22