Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 11.05.2008, 23:08:57
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si sa stii ca nu nuami ereticii nau sfinte taine ci nici schismaticii nu au sfinte taine , deci nici unii nici altii nu pot da sfintire
euiti pot da texte scrise de mai multi sfinti care au spus asta foaret clar :de sf Ioan Gura de Aur , de sf Ciprian al Cartaginei si de altii ...deci chiar daca catolicii nar fi fost decat schismatici nici ei nu pot avea sfinte taine , deoarece nu poate exista har si mantuire in afara bisericii Una Ortodoxa ...
deci pot avea ceva har in ceea ce ei numesc sfinte taine , si care sunt intradevar taine , cxaci asa le numeau si sfintii parinti , dar nuami taine , fara sa fie si sfinte in acelasi timp ... dar harul pe care il au ei in tainele lor nu este suficient pentru mantuire si sfintenie ... deci catolicii au taine dar nu sfinte taine si deci nau mantuire si sfintenie , chiar daca asa zisii lor sfinti lasa moaste ... si proorocii din vechiul testament lasau moaste . dar asta nu inseamna ca ei sau mantuit , caci nu sau putut mantui decat numai dupa ce a coborat Domnul in iad si lea propovaduit adevarul ... deci faptul ca unii de la ei lasa moaste , asta nu inseamna ca sunt si sfinte moaste in acelasi timp .
  #582  
Vechi 11.05.2008, 23:24:38
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si daca iti spun ca si inainte cu cateva sute de ani de 1054 cei din apus au fost considerati eretici de cei din rasarit , si totusi aceasta na insemnat ca in apus nu era o ierarhie valida pana in 1054 , sau ca nu aveau mantuire ... dec i cu sute de ani inainte de 1054 cei din rasarit ii considerau eretici si fara har pe cei din apus datorita ereziei lui filioqve care era folosita in bisericile din apus , si totusi aceasta na inssemnat nicidecum ca ei in mod real nau avut har si mantuire sau ca nu erau si ortodoxi
deci cum am mai spus , anatema poate fi de doua feluri : duhovniceasca=interna=simbolica si reala=externa=definitiva
acuma se foloseste tocmai acest tip de anatema duhovniceasca , interna , simbolica de catre BOR si de catre BOSV ; acest tip de anatema a fost folosita si inainte de 1054 vreme de sute de ani si numai in 1054 ea a devenit oficiala , definitiva .
  #583  
Vechi 11.05.2008, 23:37:10
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

deci sunt doua feluiri de anateme , iar anatema simbolica care este folosita acum atat de BOR cat si de BOSV nau nici un fel de consecinte asupra mantuirii credinsiosilor
deci ambele biserici sunt indrepatatite sa foloseasca acest tip de anatema , lucru care se face pentru a se atrage atentia asupra unei probleme care trebuie rezolvata cat mai repede si care creaza despartire in cadrul Uneia Sfinte Biserici Ortodoxe ; deci nu este decat un semnal de alarma tras de cele doua biserici ...
dar acest fel de anatema nu are consecinte reale si difinitive asupra mantuirii credinciosilor ...
  #584  
Vechi 11.05.2008, 23:37:48
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Emanuel, sa stii ca citatele in numar excesiv din cartile sfintilor parinti, la a caror inaltime spirituala nu se ridica nimeni dintre contemporanii nostri care vietuiesc in lume, inseamna un fel de fariseism, o mandrie izvorata din faptul ca voi (cei din BOSV) credeti ca respectati intru totul (si numai formal, caci nu va ridicati la inaltimea credintei Sfintilor Parinti pe care ii citati de nenumarate ori...). Iar acest fel de orgoliu, dupa cum amintea si Pr. Serafim Rose intr-un citat din posturile mele anterioare, a condus in Grecia la schisme dupa schisme in Biserica de Stil Vechi. De ce? Fiindca unii se considera mai habotnici, mai caposi decat altii, sustinand ca astfel respecta intru totul credinta ortodoxa, dar in fapt isi hranesc propriul orgoliu. Iar de aici nenumaratele schisme.
Asa e cumva si la voi. Straduindu-va sa respectati [formal, ad literam] ceea ce au scris Sfintii Parinti. Dar intrebarea e, si te rog, raspunde sincer: tu sau altii facand parte din BOSVR va puteti ridica la inaltimea spirituala a credintei celor pe care ii citati atat? Nu cumva si pe voi va gadila orgoliul nemasurat ca respectati intru totul [repet, doar formal] cele scrise de Sfintii Parinti, caci oamenii de astazi,oricat de credinciosi si oricata bune intentii ar avea in acest sens, nu se pot compara spiritual vorbind cu Sfintii Parinti din vechime, caci asa e evolutia spirituala a omului: din varful muntelui credintei (cum era in Biserica Primara a lui Hristos) coboara si coboara , coboara vertiginos pana astazi a ajuns aproape de poalele acelui munte gata-gata sa se opreasca intr-un imens bolovan, care din cauza vitezei caderii (din credinta) ii va provoca chiar moartea... Nu cred ca e nevoie ca unii sa se laude ca respecta intru totul ceva, e bine sa-i laude altii si doar de aici rezulta justetea pozitiei lor, dar nu pentru ca se lauda ei ar fi drepti intru credinta. De aceea nu cred ca trebuie sa exageram cu citate adunate de la Sfintii Parinti, la al caror deget mic de la picioare suntem comparandu-ne ca si nivel al credintei.
Apoi daca fratele Dorstor spune ca Galaction Cordun a fost caterisit in momentul in care s-a aflat ca si-a organizat, infiintat sau spune-i cum vrei, o noua biserica, atunci tinand cont ca el vine din randurile BOSVR, atunci cu siguranta preotii apartinand BOSVR nu au succesiune apostolica, de aceea nu-i mai primeste nimeni la slujba la Sfantul Munte Athos si nici la Locurile Sfinte de la Ierusalim. E sigur ca la inceput, Patriarhia Ierusalimului nu prea stia cu cine are a face de a primit preotii BOSVR sa slujeasca in Sfintele Manastirile de acolo. Acum ca s-a lamurit, nu-i mai primeste. Macar daca aveati oarece tangente cu fosta Biserica Pravoslavnica de Rasarit, atunci nu va puteam numi ca si schismatici si poate ca desi tinad stilul calendarului iulian ati fi facut ascultare in cadrul BOR. Ca si astazi exista o multime de Sfinte Manastiri "pe stilul vechi" in Romania si care totusi fac ascultare de Patriarhia de la Bucuresti. Pe acele manastiri cu ce le puteti acuza,? Ca daca faceati si voi la fel n-ati fi fost considerati schismatici, nu cred ca era nevoie sa va intitulati ca o noua biserica in Romania.


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
.................................................. .............................................. .....
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

  #585  
Vechi 12.05.2008, 08:13:05
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu pot sa gandesc ca tine , cum ca biserica lu Hristos va scadea din deapta credinta pe masura ce se va apropia de sfarsitul lumii ... ca va scadea din spiritualitate este adevarat , dar nu din dreapta credinta ... portile iadului nu o vor birui , si explica sfintii parinti : protile iadului = ereziile
dar eu am sa fiu sincer cu voi si am sa recunosc ca nam raspuns inca clar de ce galaction cordun a putut sa sfintasca de unul singur atata timp cat el era numai onorific ...
de aceea va rog mai intai pe voi sa imi explicati , dand si un text scris de sfintii parinti , care este diferenta dintre un episcop onorific si unul neonorific ...
si eu am sa intreb pe cei din BOSV care este raspunsul la aceasta problema ...
si vas mai ruga sami explicati mai clar care este statutul acestor manastiri din cadrul BOR care fac ascultare de sinodul BOR si totusi tin inca cal iulian ... dati exemple de astfel de manastiri ... si oare ele nau promis patriarhiei ca la momentul potrivit vor trece si ele pe cal gregorian ? caci aceasta eu nas spune ca este bine daca ar trece ... deci daca aceste manastiri ar tine cal iulian in continuare chiar si daca toata ortodoxia ar trece la cal gregorian , atunci eu mas putea sa ma fac calugar in acele manastiri ...explicami mai clar care este situatia acelor manastiri ...
  #586  
Vechi 12.05.2008, 09:05:03
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oare episcop onorific nu este tot una cu episcop vicar , care poate indeplini atributiile unui episcop atunci cand episcopul cu drepturi depline lipseste ? intrebare ...
  #587  
Vechi 12.05.2008, 09:05:51
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cititi si pe pagina anterioara ce am scris ca am pus niste intrebari importante ...
  #588  
Vechi 12.05.2008, 15:36:10
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

citand emanuel2007
Citat:
dar de cine a fost caterisit galaction codrun ?
de cei din BOR care lau considerat schismatic caci a respins schimbarea cal iulian
deci caterisirea respectiva este necanonica si deci nula
sa dau un text scris de sfintii parinti care poate arata aceasta.
Vezi cum va dati voi stilistii arama pe fata? Cum adica nu are valoare caterisirea facuta de BOR asupra lui Galaction Cordun? Daca asupra lui caterisirea BOR este nula si necanonica asupra cui este valabila si canonica caterisirea facuta de BOR? Vrei sa spui altfel ca BOR e o biserica cazuta din har de vreme ce sustii gogmania asta. Iar voi ca ati fi singura BO de dreapta credinta din Romania. N-ai spus-o, dar se intelege printre randuri. Chiar daca in alt post sustii ca voi recunoasteti canonicitatea BOR... Asadar, voi aveti cel putin doua fete: una atunci cand afirmati ceva fara echivoc (sustineti ca BOR e canonica si avand harul) si alta cand sustineti ca asupra lui Cordun BOR a savarsit o caterisire nula si necanonica (sustinand cu alte cuvinte ca BOR e cazuta din har din cauza prostiutei voastre cu calendarul). Si nici n-o sa mai incerc sa insist sa va conving pt. ca voi sunteti rataciti din cauza mandriei voastre cu calendarul: calendarul in sus, calendarul in jos, de parca ar fi o dogma bisericeasca. Citeaza-mi si mie din opera unui Sfant )Parinte care sustine ca swi voi ca acest calendar iulian este o dogma bisericeasca. Tare sunt curios...

Si de acum incolo n-o sa mai intervin ca se apropie sesiunea de examene de vara, trebuie sa ma concentrez asupra ei.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri ale multor schisme si erezii care se lauda ca auto-numesc credinte drepte.
.................................................. .................................................. .....
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

P.S. Si a propos de caderi spirituale, n-am vorbit si despre calugar, am vorbit numai despre mireni, despre mine, despre tine si despre multi altii ca noi, suntem in cadere spirituala libera, caci altfel nu se intamplau toate trasnaile si toate luciferismele care vedem ca se intampla astazi pretutindeni in lume. Vorba Pr. Paisie Aghioritul. Daca am fi fost mai sporiti in credinta, i-am fi ajutat cu rugaciunile noastre si pe cei mai slabi spiritual decat noi sa nu se incumete pe caile ratacirii si nu s-ar mai fi intamplat cele mai multe dintre "marile evenimente ale lumii contemporane", care ne smintesc pe noi toti (ma refer aici la mireni). (Exemple: politici pro-avort, razboaiele SUA - Irak din cauza rezervelor pertrolifere pe care le detine Irak-ul, razboiul SUA-Vietnam, SUA-Coreea de Nord, instaurarea comunismului in Europa de Est, masoneria nu ar fi avut nicio influenta majora asupra lumii si altele inca...)
  #589  
Vechi 12.05.2008, 16:28:07
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Patriarhia Ierusalimului nu a recunoscut nici o hirotonie facuta de Galaction Cordun si mai mult nici nu recunoaste Bosv ca existand canonic.Stilistii mint cand afirma asa ceva Bosv nu este decat o aociatie comerciala.Pana si Biseru=ica rusa libera s-a dezis de Slatioara cand a aflat realitatea si a rupt orice legatura cu BOSV.
  #590  
Vechi 12.05.2008, 16:54:46
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Dorstor,
Biserica Rusa Libera e cumva Biserica Rusa din afara granitelor Rusiei? Cea care i-a avut in randurile ei pe Sf. Ioan Maximovici si pe Pr. Serafim Rose?

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri de multe schisme si erezii ce se auto-denumesc credinte drepte.
.................................................. .................................................. ...................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07