Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.05.2015, 13:02:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Intr-adevar, Eusebiu ca persoana si convingerile sale, nu doar ce a scris, sta sub semnul indoielii, spiritual vorbind.
Ar fi interesant de facut o lista exhaustiva a tuturor personalitatilor din istoria Bisericii care au vorbit, fie si la un moment dat, in limbi.
Pana si Pr. Pruteanu recunoaste in parte, vorbitul in limbi ca glosolalie Bine, dupa aia o da la intors, conform loialitatii confesionale, si zice ca penti sunt, evident, "inselati" cica.
Vorbitul in limbi este ceva total diferit de "vorbirea" de la penticostali sau carismatici, s-a mai discutat mult despre asta pe forum. Aceia vorbeau intr-o limba cunoscuta, tocmai ca sa se faca Evanghleia cunoscuta si altor popoare. Nu intr-o pasareasca. Cred ca Par. Serafim Rose povestea ca unii s-au apucat sa inregistreze la o adunare vorbirea in limbi. S-au dus la doi interpreti diferiti si fiecare a dat o alta interpretare. Intr-o alta povestire doi penticostali au inceput sa citeasca despre ortodoxie si au vrut sa incerce ceva, au spus rugaciunea inimii cand a inceput vorbirea in limbi. Dupa scurt timp nimeni nu mai putea sa vorbeasca in limbi la acea adunare si au trebuit sa plece toti acasa. Citeste ce spuneau chiar protestantii despre penticostali, la inceputul secolului trecut, cand au aparut. Am gasit citatele chiar pe un site baptist.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.05.2015, 13:55:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Am avut si aici o fata penticostala care i s-a propus testul asta cu inregistrarea si doi talmaci si singurul lucru care a putut sa-l bajbaiasca e ceva de genul ca trebuie sa ai credinta..
De parca ar schimba credinta cu ceva rezultatul la testul asta si ceea ce arata fara putinta de tagada.

Saraca, pentru ea credinta e tot una cu naivitatea penibila.
Cam asa e cu cei care ajung intr-o secta pentru "caldurica confesionala" si nu pentru Adevar.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.05.2015, 13:57:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adrian, legitimarea lor "oficială", adică conformă cu doctrina lor, este nițeluș mai veche de Calvin. Ei se legitimează oficial la Pentecost.
Nu, asta e abureala ieftina care o zic ai lor credinciosi, catehizati sumar si penibil.

Pentru ca istoricii lor recunosc ca de fapt sunt o secta (relativ) moderna.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.05.2015, 13:57:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Irelevant, testul de mai sus li se poate aplica oricand si cu certitudine facuti de rusine pentru minciuna/prefacatorie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.05.2015, 14:14:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Aline, eu am deocamdată un singur comentariu în ceea ce privește testele empirice ale fenomenelor cu origine pretins supranaturală: cam ce crezi că ar răspunde, oficial, Patriarhia Ierusalimului, dacă ar primi o cerere din partea unor credincioși (ortodocși sau de altă confesiune) pentru a aproba instalarea unei camere de luat vederi în interiorul Sf. Mormânt, astfel încât să vadă credincioșii în ce fel se aprinde Sf. Lumină de Paști ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.05.2015, 14:46:52
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Aline, eu am deocamdată un singur comentariu în ceea ce privește testele empirice ale fenomenelor cu origine pretins supranaturală: cam ce crezi că ar răspunde, oficial, Patriarhia Ierusalimului, dacă ar primi o cerere din partea unor credincioși (ortodocși sau de altă confesiune) pentru a aproba instalarea unei camere de luat vederi în interiorul Sf. Mormânt, astfel încât să vadă credincioșii în ce fel se aprinde Sf. Lumină de Paști ?
Păi îți dai seama că ar bâigui un protest confuz, cum că lumina respectivă nu e fenomen natural, ci prezența ei tine de credință, etc. Dacă penti sunt înșelați, atunci și pelerinii din Ierusalim sunt, sau cei din Ausros Vartai, Jasna Gora, Athos, Mecca sau Prislop.
Și pentru inculții care aruncă eticheta "demonic" deopotrivă pe șamanism și glosolalie: șamanii adevărați se LUPTĂ/LUPTAU contra demonilor, pentru a apăra tribul de molimi sau atacuri magice. Cît despre glosolalie, e clar că, cel puțin o vreme, a originat de Sus.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.05.2015, 14:54:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
astfel încât să vadă credincioșii în ce fel se aprinde Sf. Lumină de Paști ?
Păi fă-o, așa frumos, avocățește. Și ne spui și 9 răspunsul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.05.2015, 15:02:48
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi fă-o, așa frumos, avocățește. Și ne spui și 9 răspunsul.
Păi tocmai că nu o fac; dar în aceeași măsură, nu mă apuc nici să înregistrez și să analizez glosolalia penticostalilor și nici să pun apa sfințită la spectograf.

Dacă un miracol ar fi măsurabil și analizabil d.p.d.v. științific, atuci n-ar mai fi miracol. Știința, prin definiție, studiază naturalul, iar miracolul, prin definiție, este supranatural.

Miracolele se cercetează cu credința, nu cu microscopul (sau casetofonul).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.05.2015, 15:20:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Aline, eu am deocamdată un singur comentariu în ceea ce privește testele empirice ale fenomenelor cu origine pretins supranaturală: cam ce crezi că ar răspunde, oficial, Patriarhia Ierusalimului, dacă ar primi o cerere din partea unor credincioși (ortodocși sau de altă confesiune) pentru a aproba instalarea unei camere de luat vederi în interiorul Sf. Mormânt, astfel încât să vadă credincioșii în ce fel se aprinde Sf. Lumină de Paști ?
Ar putea fi de acord.
E mai efcient decat perchezitia corporala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.05.2015, 15:24:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi tocmai că nu o fac; dar în aceeași măsură, nu mă apuc nici să înregistrez și să analizez glosolalia penticostalilor
De ce nu? Nu vad care ar fi problema cu "glosalia" sa fie inregistrata sau "tradusa" dupa o inregistrare.

Citat:
și nici să pun apa sfințită la spectograf.
Ar fi inutil, prin sfintire nu se schimba vreo proprietate fizica cunoscuta.
Sau s-ar putea sa se modifice, dar Biserica nu are nici o pretentie in acest sens.

Citat:
Dacă un miracol ar fi măsurabil și analizabil d.p.d.v. științific, atuci n-ar mai fi miracol.
Știința, prin definiție, studiază naturalul, iar miracolul, prin definiție, este supranatural.
Hai sa fim seriosi.
Nu-ti trebuia o tona de stiinta ca sa constanti ca orbul care nu vedea acum poate vedea, ca paraliticul poate merge, ca leprosul nu mai are lepra.
Si altele asemenea.

In unele cazuri, miracolul produce efectiv modificari fizice, dar nu toate.

Giulgiul de la Torino n-a fost intors pe toate partile si constarile stiintice (desi discordante) nu sunt acum folosite tocmai pentru a ATESTA miracolul care altfel ar ramane un mare semn de intrebare?

Si reversul, daca cineva pretinde ca poate vindeca un orb, nu e greu sa constanti ca minte.

La fel si in cazul "glosaliei" desi binenteles, ca "traducatorul" care intuieste capcana si se stie mincinos, poate inventa rapid o scuza "duhovniceasca" insa in fatza unui alt penticostal ar putea sa nu sesizeze riscul si omul si-ar putea schimba confesiunea linistit.
Macar sa nu fie unii care sa faca din minciuna un soi de serviciu public.

Citat:
Miracolele se cercetează cu credința, nu cu microscopul (sau casetofonul).
Ma uimesti :)
Pierdusi rationalitatea? Asta din cauza ca poate nici biserica romano-catolic nu e straine de niste miscari "harice" care reclama fenomene de genul "glosaliei"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.05.2015 at 15:44:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare