Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.06.2021, 02:27:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ăștia îi iau numai banii și cam atât, mai bine e el autodidact și învață, n-are nimeni interesul să te învețe majoritatea vor să profite cumva de pe urma ta din păcate.
Tu pentru cine scrii? Tu scrii sa citim noi ca zici bine? Nu pentru el?
Pai cu "autodidactica" lui a ajuns la 130; asta este vointa lui, sa faca ce-place stomacului.
El a intrat aici sa intrebe cum sa slabeasca impotriva vointei lui, fara sa faca niciun efort de vointa, ca nu-i place cum se prezinta, cum il vad oamenii; asta il supara, ca altfel ar baga la stomac non-stop, ca asta il invata stomacul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.06.2021, 08:42:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tu pentru cine scrii? Tu scrii sa citim noi ca zici bine? Nu pentru el?
Dacă se folosesc mai mulți nu văd problema, am scris acolo mai jos câteva soluții, nu știu dacă ai văzut, să înceapă ușor să facă mișcare să urce niște scări în bloc, sau să meargă la un stadion să urce acele scări în tribune, să facă ture de mers pe jos câțiva km prin parc când e mai răcoare, sa vadă cât l-ar costa niște ore de înot dacă are buget, mai adaug să facă drumeții în pădure cu părinții.
Dacă e din Galați are stadion în oraș la Oțelul Galați, poate și să meargă alert pe lângă stadion 10 ture când e răcoare.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pai cu "autodidactica" lui a ajuns la 130; asta este vointa lui, sa faca ce-place stomacului.
În primul rând că a zis și el că nu are ocupație, deci bugetul nu e extraordinar, life coach poate au corporatiștii, câte sesiuni i-ar trebui și câți bani i s-ar duce pe asta ?

Țin minte că și tu ai observat mai demult că o sesiune la psiholog e scumpă, păi ce poate să-și permită fratele care a început threadul dintr-o diurnă de handicap de 500 de lei per lună, parcă așa am reținut dintr-un thread mai vechi ?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
El a intrat aici sa intrebe cum sa slabeasca impotriva vointei lui, fara sa faca niciun efort de vointa, ca nu-i place cum se prezinta, cum il vad oamenii; asta il supara, ca altfel ar baga la stomac non-stop, ca asta il invata stomacul.
Păi și băgatul la stomac poate e potențat și de medicamentele pe care le ia, care cresc pofta de mâncare, deci chiar cum a sesizat și el e pe bază nervoasă mâncatul, nu știu eu nu pot să îi zic să nu le mai ia, eu îi zic să facă sport și să consume mai multe calorii decât mănâncă.

Slăbitul e exercițiu de voință, dacă te împinge cineva de la spate, după ce pleacă acela iarăși se revine la vechile obiceiuri sedentarism, mâncat noaptea, mâncat pâine și blaturi de pizza multe, mâncat dulciuri, batoane de snickers, mâncat șaorma, băut sucuri etc.

Dacă faci sport îți mai taie din obiceiul de a mânca din poftă că-ți vina înapoi pe gât sau simți stomacul greu, și atunci mânânci doar mesele principale când simți că nu mai poți de foame și atât.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.06.2021, 09:57:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Din mila l-am sfatuit si nicidecum nu vreau sa se deprime si sa-si faca vreun rau. I-am zis sa adoarma rugandu-se si sa se trezeasca rugandu-se si sa posteasca cat mai negru ca sa i se linisteasca toate patimile.

Stiu ce vorbesc, sunt foarte bun de duhovnic dar nu ravnesc la atat de mult.
Mi-e suficient sa reusesc sa nu mint!

Fara sa simti ca mori de foame si de sete nu ai cum sa-ti dai seama ca postesti!
Tu esti dezechilibrat pe toata linia.

Duhovniceste, mental, in credinta, in toate. Tu esti nebun nicidecum bun.

Tu nu esti bun decat de pocainta. Decat sa stai intr-un spital duhovnicesc.

Nicidecum sa dai sfaturi la altii.

Faptul ca dai sfaturi din astea, fara sa te pricepi, arata MANDRIA TA in care ai ajuns, ca ai ajuns prin parere de sine la distrugere personala.

Acum ai ajuns in capul tau preot si duhovnic si dai chestii pe forum iti arata dezechilibrul nicidecum echilibrul.

Esti iesit din Biserica si ai gasit alte credinte - ce vrei mai mult pentur ratacire????

Nu esti bun de duhovnic, esti bun de spital/

Ce figuri ai in cap si ce "smerit" esti. Ca un sectar... Unde statea ascuns duhovnicul forumului, pitit acolo in coltul lui raspandind NIP-isme, sectarisme.

De ce nu ierarh si arhiereu, sau e prea putin pentru tine? Sau mitropolit? Sau chiar si mai mult?

Hai ca poti Moroncele, ca doar ai elaborat atatea teorii. Nu poti tu asta cu duhovnicia si mai mult?

Tu esti un distrus care nu isi poate aduna mintile din mana dracului


Bai bombita tu ai nevoie de o cura de dezintoxicare de cativa ani, in care sa te hranesti cu doctoria ortodoxiei ca acum esti otravit de tot. Asta cu duhovnicia nu tine la oamenii demonizati si imbolnaviti.

Dar ar trebui sa incepi de undeva, sa pui mana pe carte. Poate iei o licenta in teologie, asa, ca sa nu mai fii semianalfabet in ce zici. Sa vezi si ce zic altii despre sectele incare esti. Poate mai inveti si tu una alta, inveti literele alfabetului teologic, inveti cuvintele.

Ca acum esti portavoce pentru diavol. Esti doar un mefagon al diavolului. Reciti poezii teologice inventate de tine ca un betiv care nu stie ce zice. Si crezi ca daca zici multe le zici si corect.


Citat:
Interesant. Ce grad ai? Colonel? Ai pensie speciala?
Am cel mai mare grad. De crestin. Pe care tu nu il ai....!!!

Citat:
Ai inceput sa nu-ti mai incapi in piele si vrei sa dai ordine bolduite la admin? Ai inceput sa-l santajezi emotional?
Nu e nevoie de nici un santaj esti tu suficient ca proba materiala. Esti un dezechilibrat mental care spumega pe forum de prea multi ani de zile. Tu esti proba materiala nu eu. Si sunt suficiente procese istorice impotriva ta
Esti deja un aghiuta care loveste periodic.


Cred ca adminul daca l-ar bana definitiv pe Moroncel l-ar aduce la ortodoxie.
Pentru ca i-ar trimite un mesaj clar din partea ortodoxie. Ar fi o directie foarte solida pentru indreptare in care cineva din ortodoxie ia o pozitie ferma si ii explica lui Moroncel ca indreptarea este unica posibilitate de a fi in Biserica.


Doar in acest mod se indreapta lucrurile si cred ca adminul ar trebui sa faca ceva pentru bine tau.

Pentru ca doar o doctorie amara de tipul asta te poate educa pe tine.

Last edited by gpalama; 24.06.2021 at 11:32:00.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.06.2021, 16:28:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tu esti dezechilibrat pe toata linia.

Duhovniceste, mental, in credinta, in toate. Tu esti nebun nicidecum bun.

Tu nu esti bun decat de pocainta. Decat sa stai intr-un spital duhovnicesc.

Nicidecum sa dai sfaturi la altii.
Realizezi ca iar ai deraiat discutia spre analizarea mea? Ti se pare ca apelez la tine ca la un psihiatru sau la un duhovnic sau la un sef vrand sa ma supun tie? Nu pricepi ca aberezi?

Nu doresc echilibrul ci sa fiu extremist in cele bune ca cele rele sa se spele si sa nu mai fie! Echilibrul, amestecul dintre bine si rau, dintre sfintenie si pacat, dintre fapte bune si rele, dintre lumina si intuneric, dintre duhovncie si lume , dintre ascultare de Hristos-Cuvantul si de grijania mamoniaca bordelatorista este un babilonism care are la baza necredinta, banul si lumea, adica idolii desfranarii dupa care alearga paganii sa le slujeasca si sa li se inchine, nicidecum ortodocsii.

Cum te-ar putea deranja si nemultumi faptul ca-s foarte bun de Duhovnic dar neravnind la asta ma multumesc doar cu faptul sa spun Adevarul dar nu pe acela din griji? Ce pismuiala draceasca ai in tine incat nu poti decat sa nu respecti PERSOANELE? Nu ma respecti nici pe mine cu care dialoghezi pe toate firele de discutie doar referitor la obsesiile tale si nici persoana de fata care cere ajutorul si se mira de ce-i umplii firul de discutie fara rusine cu canalize pentru care ti-am creat special doua fire de discutie: Cele 7 Tr.Ap si Analizarea...

Citat:
Faptul ca dai sfaturi din astea, fara sa te pricepi, arata MANDRIA TA in care ai ajuns, ca ai ajuns prin parere de sine la distrugere personala.
Nu-ti dai seama ca tu esti luptatorul kamikaze care-si distruge viata vesnica pentru cea vremelnica? Ti se pare ca eu ma autodistrug? E clar ca esti complet pe sfinvers! Sfaturile pe care le-am dat le regasesti in Evanghelii, deci nu am sfatuit de la mine insumi, doar am repetat ce a zis Iisus.

Citat:
Acum ai ajuns in capul tau preot si duhovnic si dai chestii pe forum iti arata dezechilibrul nicidecum echilibrul.
Ti-am spus ca nu doresc sa fiu in echilibru decat cand trec puntea magarului, in rest doresc sa fiu extrem de extremist in bine. Cele bune sa se-adune, cele rele sa se spele!

Citat:
Esti iesit din Biserica si ai gasit alte credinte - ce vrei mai mult pentur ratacire????
N-am iesit nicaieri. Sunt bine mersi in ortodoxie, in BOR si am serbat defazat cu 13 zile, nasterea sf. Ioan B. Nu pricep ce te f... grija? Nu-s ratacit! Toate drumurile crestine, ortodoxe merg spre Noul Ierusalim Ceresc insa vor trece prin Sfanta Cetate a Noului Ierusalim... tronul de domnie al Domnului!.. tarilor romane unite intrun singur stat Romania.

Citat:
Nu esti bun de duhovnic, esti bun de spital/
Sunt foarte bun de duhovnic doar ca tu nu recunosti si distrugi ca sa crezi ca tu ai fi bun. Pacat ca nu profesez. Nu ravnesc. Mi-e de ajuns mie sa spun Adevarul fara sa fiu santajat emotional de vreo grija.

Citat:
[Ce figuri ai in cap si ce "smerit" esti. Ca un sectar... Unde statea ascuns duhovnicul forumului, pitit acolo in coltul lui raspandind NIP-isme, sectarisme.
Nu raspandesc nimic. Nu pricepi ca deviatiile de la subiectul discutiilor de pe forum spre acuzatii nesfarsite sunt obsesiile tale? Eu mi-am prins Credinta in semnatura si oricine cu un singur clik se poate lamuri in Cine mai Cred. Nu am de ce sa raspandesc ceva caci asta o face google si netul. Esti chiar atat de pierdut in noaptea mintii incat nu-ti dai seama ca tu esti cel ce deviezi mereu orice discutie spre cele doua fire create special pentru tine?

Citat:
De ce nu ierarh si arhiereu, sau e prea putin pentru tine? Sau mitropolit? Sau chiar si mai mult?
De ce nu patriarh sau papa? De ce nu zeu? De aia ca cine se va inalta pe sine insusi va fi smerit si cine se va smeri pe sine insusi va fi inaltat. Cine este cel mai mic intre voi sa fie mai marele vostru si cine este mai marele vostru sa fie slujitorul vostru. Deci de aia ca incerc sa urmez invatatura ortodoxa si Apocaliptica si nicidecum pofta cea rea a lumii: terorismul silnicopat al stapanirii voirii proprii pacatoase si rele in contra lui Dumnezeu.

Citat:
Hai ca poti Moroncele, ca doar ai elaborat atatea teorii. Nu poti tu asta cu duhovnicia si mai mult?
As putea oricat de mult si de multe. Celui ce crede toate ii sunt cu putinta. Ce nu poti tu poate Dumnezeu caci la Dumnezeu toate sunt cu putinta! Crezi sau iti faci griji?

Citat:
Tu esti un distrus care nu isi poate aduna mintile din mana dracului
[/b][/i]
Incerc sa mi le adun din mainile si vorbele tale!

Citat:
Bai bombita tu ai nevoie de o cura de dezintoxicare de cativa ani, in care sa te hranesti cu doctoria ortodoxiei ca acum esti otravit de tot. Asta cu duhovnicia nu tine la oamenii demonizati si imbolnaviti.
Hristos-Cuvantul suflat prin Cele 7 Tr.Ap. nu e toxic ci proorocie mantuitoare minunata si vindecatoare de suflete. Doar analfabetii care citesc pe dos, care nu vor sa priceapa, doar aceia se dau intoxicati nepricepand ca fumul toxic pe care-l prizeaza iese din necredinta si rautatea lor. Sunt orbi si arunca vina pe Dumnezeu si pe Cele 7 Tr.Ap. Nu-mi fac griji, toti il vor vedea si cei ce L-au strapuns! Toti vor fi trasi la raspundere!

Citat:
Dar ar trebui sa incepi de undeva, sa pui mana pe carte. Poate iei o licenta in teologie, asa, ca sa nu mai fii semianalfabet in ce zici. Sa vezi si ce zic altii despre sectele incare esti. Poate mai inveti si tu una alta, inveti literele alfabetului teologic, inveti cuvintele.
Nu pricepi ca tu nu poti face diferenta dintre secte-neoprotestanti si Sfintele Trambite Apocaliptice?

Neo-protestantii duc viata lumeasca, sunt trupesti, fac multi copii, n-au Cruce, n-au sfinti, n-au cele 7 Sf. Taine, nu se pocaiesc si nici nu se impartasesc ci doar fac circ pe scena criticandu-se unii pe altii, fac rebotezari cu apa spre pierzare, rastalmacesc scripturile spre a lor pierzare, au doar sola scriptura rastalmacita, desfraneaza cu idolii, n-au preoti, n-au ierarhie, nu cred in sfintele Trambite, n-au calugarie, n-au Oastea Domnului, n-au Cale stramta Ortodoxa, rugaciuni, posturi, sarbatori, privegheri, smerenie, umilinta, n-au mucenici, n-au asceti, pustnici, sihastri, n-au lepadare de lume, n-au votul ascultarii sau fecioriei.... NU O CINSTESC pe preasfanta Fecioara Maria ci o considera o femeie obijnuita, nu respecta Duminica si daca te lasi pacalit te ia si te duce pe apa strambetei si ajungi asa ca ei, niste ametiti de betia minciunii maririi de sine ce se cred infailibili mai rau ca papa luptand pentru marele papalac. Asta nu gasesti la ortodoxie sau la Cele 7 Tr.Apocaliptice ci gasesti multe minuni si vindecari si marturii reale indubitabile. Doar idiotii se indoiesc sau nevrand sa creada neaga la nesfarsit evidenta!

Citat:
Ca acum esti portavoce pentru diavol. Esti doar un mefagon al diavolului. Reciti poezii teologice inventate de tine ca un betiv care nu stie ce zice. Si crezi ca daca zici multe le zici si corect.
Nu recit nimic fiindc nu tin minte. De asta nu am dat la medicina sau la facultatile unde era necesara memoria. Nu sunt in stare sa recit nici macar catelus cu parul cret. Ma incurc si uit versurile. Deci crede-ma ca minti si esti orb daca spui astfel de vorbarfe absurde pentru ca sa-ti glorifici necredinta ta prin umilirea mea.


Citat:
Am cel mai mare grad. De crestin. Pe care tu nu il ai....!!!
Bravos. Ma bucur daca esti doar crestin, daca esti doar ortodox. Mi se parea ca ai inceput sa dai ordine la admin si sa-l santajezi emotional si sa-l ameninti ca-l parasti la superiorii ortodoxiei sau la politie sau la sefii lumii daca nu reactioneaza ca sa se supuna si sa faca voia ta: cenzura si exclusivism terorist pentru sefii extremismului talibanic uslamist babiloniac rational.

Citat:
Nu e nevoie de nici un santaj esti tu suficient ca proba materiala. Esti un dezechilibrat mental care spumega pe forum de prea multi ani de zile. Tu esti proba materiala nu eu. Si sunt suficiente procese istorice impotriva ta
Esti deja un aghiuta care loveste periodic.
Cu ce lovesc? Daca crezand in ortodoxie cred si in Cele 7 Tr. Ap. si in Cuvantul lui Dumnezeu asta inseamna ca lovesc pe cineva? Pai de cand sunt pe forum eu am fost lovit cu toate etichetarile si cu toate hulele. Oricine poate verifica. Chiar si postarea asta a ta e o dovada cine e teroristul hulitor turbat, agresiv ce loveste in PERSOANE, care se erijeaza sa dea ordine, santajeaza emotional, se ”auto-invredniceste” sa vorbeasca in numele bisericii, a intregii ortodoxii, facand inchizitie, blestemand, dand anateme... Tu chiar nu stii ce faci?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.06.2021 at 16:51:13.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.06.2021, 16:40:17
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
Cred ca adminul daca l-ar bana definitiv pe Moroncel l-ar aduce la ortodoxie.
Pentru ca i-ar trimite un mesaj clar din partea ortodoxie. Ar fi o directie foarte solida pentru indreptare in care cineva din ortodoxie ia o pozitie ferma si ii explica lui Moroncel ca indreptarea este unica posibilitate de a fi in Biserica.
Nu eu am nevoie de necredinta ta ci tu de credinta in Hristos-Cuvantul. Tu nu trebuie a fi banat oricat ai huli ci trebuiesti lasat sa se lamureasca. Poate poate vreodata ajungi si tu sa incerci sa crezi in adevar, in marturii, in minuni, in invatatura ortodoxa, in textul scris si nu in barfe si pripeli de grandoman.

Citat:
Doar in acest mod se indreapta lucrurile si cred ca adminul ar trebui sa faca ceva pentru bine tau.
Adica sa-mi faca mie rau pentru ca-mi porti tu de grija ca un ipocrit? Un forum si un admin al forumului e interesat sa poata exista discutii libere si nu o cenzuara impusa prin santaj emotional de catre erijatii la putere care striga asa ca in haita dandu-se victime ca ipocritii: prindeti fascistii, legionarii, crestinii, in timp ce ei ca niste comunisti tortionari au mainile pline de sangele martirilor si urechile pline cu suspinele detinutilor pe care au incercat sa-i pocaiasca si sa-i reeduce in litera si spiritul ideologiei partidului comunist prin toate temnitele comuniste.

Citat:
Pentru ca doar o doctorie amara de tipul asta te poate educa pe tine.
Nu eu am nevoie de discutia cu tine pe forum ci forumul are nevoie de Hristos-Cuvantul.
Eu oricand pot lua o pauza de la a-ti mai raspunde caci vad ca tu nu poti sa-i respecti pe cei cu care discuti si faptul ca te afli pe threadul unui frate ce nu e interesat doar de obsesiile tale ci cere ajutor ca sa Creada si sa slabeasca.

Vezi, asta esti, un om care e in stare de orice vrand sa-si faca voia, sa-si glorifice necredinta gresita si pripita... vrea sa nimiceasca, vrea sa excluda... ca sa poata sta el linistit in pacea lui lumeasca, pace pripita.

”Doamne, graul pe care l-ai sadit are neghina. Ce sa facem? Sa mergem sa o smulgem? Nu mergeti sa smulgeti neghina din grau ci lasati-le impreuna pana la vremea secerisului si culesului ca nu cumva smulgand neghina sa smulgeti impreuna cu ea si graul.” Deci nu tu esti chemat sa faci exclusivism intre oameni ci ingerii vor aduna ce e bun la plinirea vremii si ce nu e bun pentru Imparatie va fi aruncat inapoi in mare. Daca esti ortodox si crezi, de ce nu asculti si vrei sa ma smulgi si sa ma excluzi? Cine te-a pus, cine te-a trimis? Nu-ti dai seama ca defapt tu esti neghina, ca pe tine te judeci si pe tine te ceri a fi smuls? Tu esti cel ce negi pe Hristos-Cuvantul nu eu. Deci iata lumea iubind ce e al ei, pleava si neghina, lgbt-ul, nu suporta graul si vrea sa-l smulga ca sa puna mana pe biserica si pe via lasata de Dumnezeu sa fie lucrata de lucratorii cinstiti.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.06.2021 at 16:53:58.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.06.2021, 20:00:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
practic puține lucruri mă fac fericit, nu am prieteni,
Poate fi un avantaj, nu ai oameni care să te rănească prin vorbe aruncate aiurea sau să-ți înșele încrederea.

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
nu am job, nu am cariera
Avantaj, îți împarți timpul cum vrei, te poți antrena de două ori pe zi și dimineața și seara spre orele 20 vara și 18 iarna.
La unele săli e mai ieftin să iei un abonament dimineața până la ora 14 ultima intrare, deci faci și economie.
Te poți dedica integral slăbirii și asta să fie slujba ta pe 2 ani de acu, în vreo 2 ani de zile cu perseverență și antrenament săptămânal cât de des poți ajungi la 90 de kile.

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
nu am iubita
Avantaj, momentan nu ești pregătit la cât ești de sensibil să treci și peste o despărțire consumatoare emoțional, plus că poate ai fi dirijat în relație nu ai mai avea timp de altceva.


Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
faza e că oricât aș încerca să fac alte lucruri de exemplu să citesc tot la mâncare îmi stă gândul
Cititul puturoșește fizic omul chiar dacă mintea e ageră, te cufunzi cu orele într-un fotoliu și stai ca o moluscă, îți crește pofta de mâncare fără să arzi calorii, nu degeaba o parte dintre cei care citesc iau proporții.


Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Stau acasă mult timp, sunt pensionat pe caz de boala și frigiderul se deschide cam des, daca nu mănânc într-o zi ceva bun gen pizza, mini calzoni sau ciocolata nu mă simt bine.
Nu lăsa în frigider ipsite culinare, lasă doar fructe, legume și eventual o înghețată să fie maximul sau o limonadă de casă, indiferent cât de des se deschide nu mai există tentația.
Nu ajung singure în frigider alimentele.


Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Bine e când simt senzația de sațietate dar durează puțin și cum se digera mâncarea și trec 2-3 ore cum iar mi se face foame..
Fă sport de două ori pe zi cum poți, la nivelul tău și o să vezi că în afară de mesele principale ale zilei mâncatul se limitează, altfel simți stomacul greu.

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
practic eu cred că e psihologic totul, mănânc pe fond emoțional, nu am bucurii, viața mi-e ratata, nu mă bucură multe lucruri in viața (nu pot zice că nu mă bucură nimic am câteva dar nivelul de bucurie e foarte redus), cea mai mare satisfacție am când mănânc
Sportul îți dă adrenalină, endorfine, bucuria că ai slăbit când privești cântarul, un somn mai liniștit, o reducere a anxietăților, mai potolește și unele tulburări obsesiv-compulsive (TOC).

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Legume și fructe nu prea mănânc nu prea mi se par atractive..
Destul de rău, poți să faci o cură cu legume și fructe, cu niște salate reziști.

Când faci sport oricum ții cont de greutate, dacă ai sau nu probleme cardiace, nu te forțezi din prima, nu te duci când e cald afară să te expui cardiac sau neurologic.

În prima săptămână slăbești numai dacă mergi pe jos 2-3 km pe zi, (fără să alergi) dimineața și seara după ce se lasă căldura, fără să mănânci după.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.06.2021 at 22:17:12.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2021, 13:54:06
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu lăsa în frigider ipsite culinare, lasă doar fructe, legume și eventual o înghețată să fie maximul sau o limonadă de casă, indiferent cât de des se deschide nu mai există tentația.
Nu ajung singure în frigider alimentele.

Fă sport de două ori pe zi cum poți, la nivelul tău și o să vezi că în afară de mesele principale ale zilei mâncatul se limitează, altfel simți stomacul greu.

Sportul îți dă adrenalină, endorfine, bucuria că ai slăbit când privești cântarul, un somn mai liniștit, o reducere a anxietăților, mai potolește și unele tulburări obsesiv-compulsive (TOC).

Destul de rău, poți să faci o cură cu legume și fructe, cu niște salate reziști.

Când faci sport oricum ții cont de greutate, dacă ai sau nu probleme cardiace, nu te forțezi din prima, nu te duci când e cald afară să te expui cardiac sau neurologic.

În prima săptămână slăbești numai dacă mergi pe jos 2-3 km pe zi, (fără să alergi) dimineața și seara după ce se lasă căldura, fără să mănânci după.
Un principal motiv prin care el a spus ca ii se face foame la 2-3 ore, este de la metabolismul afectat (insomniile plus consumul de carbohidrati si zahar peste limita pe zi sunt motivele, afecteaza si emotional). De exemplu cand eram in voiaj din cauza MUNCII (zic adevaru) dormeam putin noaptea, imi faceam griji/stresul cu oamenii bolnavi-comportamentali de la munca, aveam si eu mini-insomnii si aveam tendinta sa mananc mai mult la masa (asta acu cativa ani). Dar se regleaza sa stiti!!!

Nu sunt nutritionist/antrenor de sala, dar eu pot sa iti dau cateva sfaturi @tigeratlantic legate de mancare si sport cum am invatat de la altii. Daca ai grija de corp incet incet, o sa iti revii din insomnii si din problemele pe plan emotional etc...

In primul rand, vezi ca exista aplicatia myfitnesspal (free), o aplicatie foarte buna de masurat calorii (gramuit mancarea la cantar), deficit caloric stabilit in functie de varsta, inaltimea si greutatea, date despre macronutrienti, sport, mancaruri etc....

In primul la Iorest vroiam sa zic, ca dieta cu fructe si legume nu o sa te ajute, o sa ti se faca foame iar si o sa dai impresia ca iti pierzi din vointa!!! Fructele si chiar unele legume contin carbohidrati (glucide naturali buni), consumul controlat e bine, dar daca mananci prea multe fructe spre exemplu mere sau banane, acei carbs trec peste valoarea limita de care trebuie sa o ai la inaltimea, greutatea, varsta ta intr-o singura ZI, iti da pofta de mancare , te duci la frigider mananci si mai mult, te ingrasi.

Ca sa nu ti se mai faca foame, tu trebuie sa mananci proteine. Si ca sa slabesti trebuie sa fi in deficit caloric (sa ai un consum echilibrat de grasimi si proteine, dar si niste carbohidrati), ca na oricum daca faci si sport, te ajuta emotional sa scapi de lucrurile negative. Sa nu te iei niciodata dupa dietele Keto pentru ca o sa ti se faca foame la un moment dat (nici prea putini carbohidrati pe zi nu e bine sa mananci, trebuie echilibrat)

Poti sa iei proteine din branza (de orice fel), oua, carne (pui, curcan, PESTE, porc, miel etc.). Sunt o groaza de mancaruri traditionale asa ca sa zic din care iti poti atinge scopul fara sa dai bani pe pudre de proteine!

In aplicatia iti arata limitele de carbohidrati pentru varsta, greutatea si inaltimea ta.

De ex, la cineva care are 1.85 m si 89 kg la varsta de 25, el are o limita de a manca 260g carbohidrati pe zi, 63 g grasimi, si 92-98 g proteine ca sa fie in deficit caloric de 1800 calorii pe zi mancati sa slabeasca juma de kg pe saptamana..... si zaharuri maxim 60 g pe zi. Grasimile saturate maxim 23 g pe zi. Deci iti cantaresti mancarea si urmaresti in aplicatie daca vrei sa slabesti si sa te simti MAI BINE! Si sa faci sport, la greutatea ta poti sa incepi cu un deficit de 1800-2000 calorii pentru 1-2 luni, si pur si simplu sa mergi mult timp pe jos, sa te plimbi, dpaia poti sa te apuci si de greutati de sala! Ca daca vrei sa slabesti, conteaza sa iti tonifici musculatura. Musculatura tonifiata contribuie la metabolism, pentru arderea accelerata a grasimii corporale!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 25.06.2021 at 13:58:05.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.06.2021, 15:39:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Un principal motiv prin care el a spus ca ii se face foame la 2-3 ore, este de la metabolismul afectat (insomniile plus consumul de carbohidrati si zahar peste limita pe zi sunt motivele, afecteaza si emotional). De exemplu cand eram in voiaj din cauza MUNCII (zic adevaru) dormeam putin noaptea, imi faceam griji/stresul cu oamenii bolnavi-comportamentali de la munca, aveam si eu mini-insomnii si aveam tendinta sa mananc mai mult la masa (asta acu cativa ani). Dar se regleaza sa stiti!!!
La el cred că insomniile vin din faptul că nu face mișcare care să-l epuizeze, și sau că doarme ziua, normal că dacă dormi toată ziua, noaptea n-ai ce face.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
In primul la Iorest vroiam sa zic, ca dieta cu fructe si legume nu o sa te ajute, o sa ti se faca foame iar si o sa dai impresia ca iti pierzi din vointa!!! Fructele si chiar unele legume contin carbohidrati (glucide naturali buni), consumul controlat e bine, dar daca mananci prea multe fructe spre exemplu mere sau banane, acei carbs trec peste valoarea limita de care trebuie sa o ai la inaltimea, greutatea, varsta ta intr-o singura ZI, iti da pofta de mancare , te duci la frigider mananci si mai mult, te ingrasi.
E adevărat ce spui tu că fructele îngrașă în exces, am auzit și de oameni care au ținut cură doar cu fructe fără pâine și carne și au slăbit, dar și care n-au reușit.

Dacă ar mânca maxim un fruct când îl ia foamea (în afara meselor principale ale zilei se subînțelege) și-ar tăia din arsura în stomac și ar face foamea mai suportabilă, dar cum are la îndemână la orice oră, sucuri, pizza, șnițele, chiftele, burgeri (câteva au potențiatori de arome ce te fac să vrei și mai mult) nu face decât să-și amplifice greutatea.

Peste câteva luni va fi la 135 de kg, la anul la 140 și uite așa ....

Practic se omoară lent cu intoxicație cu mâncare.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Si sa faci sport, la greutatea ta poti sa incepi cu un deficit de 1800-2000 calorii pentru 1-2 luni, si pur si simplu sa mergi mult timp pe jos, sa te plimbi, dpaia poti sa te apuci si de greutati de sala! Ca daca vrei sa slabesti, conteaza sa iti tonifici musculatura. Musculatura tonifiata contribuie la metabolism, pentru arderea accelerata a grasimii corporale!
Ar putea merge toată vara pe jos de la 7 dimineața la 10 prin parcuri și după 19.30, s-ar putea antrena coborând și urcând scări (e aceeași principiu ca la stepper), ar putea face drumeții la pădure unde nu-l deranjează nimeni urcând și coborând dealuri, ar putea găsi chiar prin parcuri echipamente de calistehnics când ajunge pe la 100 de kg poate face abdomene, tracțiuni, are posibilități dacă are imaginație, trebuie doar să vrea, să nu-i fie lene, să nu se descurajeze repede, să-și facă un program zilnic și să se țină de el.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.06.2021 at 17:08:28.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.06.2021, 16:59:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu eu am nevoie de necredinta ta ci tu de credinta in Hristos-Cuvantul. Tu nu trebuie a fi banat oricat ai huli ci trebuiesti lasat sa se lamureasca. Poate poate vreodata ajungi si tu sa incerci sa crezi in adevar, in marturii, in minuni, in invatatura ortodoxa, in textul scris si nu in barfe si pripeli de grandoman.


Nu eu am nevoie de discutia cu tine pe forum ci forumul are nevoie de Hristos-Cuvantul.
Tu esti un sectar pus pe prozelitism care marturisesti lucrul asta.

Tot ce faci pe forum este prozelitism ieftin si sectarism.

Asta ai facut 10 ani de zile. Forumul are nevoie de ortodoxie nu de sectarisemelee tale.

"Hristos-Cuvantul"? De ce repeti Hristos-Cuvantul ca un drogat si nu Ortodoxia? Noi in ortodoxie nu ascultam de Hristos?

Hristos-Cuvantul este sloganul tau sectar, sub care ascunzi hula imptoriva ortodoxiei. Hristos-Cuvantul este hula ta impotriva lui Dumenzeu, ascunsa sub cuvinte sfnte.

Hula-Necredinta de fapt asta este tot ce aduci pe forum..

Te-ai drogat la NIP cu sectarismele lor, la fel ca protestantii repeti incontinuu "Hristos-Cuvantul" nevazand ca esti deja un protestant.


Si cu gura ta marturisesti ca esti aici doar sa faci prozelitism

Asa ca trebuiesti scos pe loc de pe forum


O sa raportez la admin pana la loc comanda pana se sesizeaza.

CONTRIBUTIA TA PE FORUM ESTE TOXICA.

Pe toti care ti-au zis ceva i-ai ca**t. Inafara de sectarisme nu scoti, doar hula impotriva Bisericii doar prozelitism.

Asa nu, asa trebuie sa fii scos din Biserica/forum.

@Admin_ te rog sa iei niste masuri, ca e cam mult prea mult sa nu putem discuta in mod ortodox pe un forum acaparat de un sectar care aduce mizerie peste tot pe unde calca.

Ajunge forumul depozit de sectarisme ale lui Moroco, colectia de otravuri NIP.

Pe bune???

Last edited by gpalama; 25.06.2021 at 17:12:20.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.06.2021, 17:21:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit Total ignore!

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu cred, nu fac, nu urmez, nu citesc o iota din ce postezi pe langa subiect. Pentru mancat stelute si varsat sectareala ai threadurile Cele 7 Tr.Ap si Analizarea... Acolo iti raspund. Pe alte threaduri incerc sa respect subiectul discutiei si sa ma aplec asupra problemelor grave ale colegilor de dialog.

Domnule @tigeratlantic9,

Obezitatea este o boala grava mai ales daca ea se bazeaza pe mancatul multor preparate din carne, lapte, oua, branza sau aluaturi. Poate provoca tot felul de boli grave, vezi aici sfatul medicului. Trebuie sa incerci sa ajungi la greutatea normala. Daca nu poti apeleaza prin rugaciune la Dumnezeu. Sigur te ajuta!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 25.06.2021 at 17:37:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare