Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2007, 19:49:08
alikmi alikmi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

As dori sa stiu pe cine avem voie sa scriem pe pomelnic (pentru vii si pentru morti) si pe cine nu avem voie. E pacat daca fara sa imi dau seama am pus pe pomelnic pe cineva de la alta religie (catolic)?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.10.2007, 14:23:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sunt pareri impartite chiar in randul teologilor. Insa iata o rugaciune a Sfantului Vasile cel Mare care se citeste dupa epicleza, in cadrul Sfintei Liturghi a Sfantului Vasile cel Mare: "pe cei risipiti ii aduna, pe cei rataciti ii intoarce si-i impreuna cu sfanta Ta soborniceasca si apostoleasca Biserica"-aceasta rugaciune o citeste preotul. dupa cum reiese din textul rugaciunii Sfantul Vasile cel Mare ii avea in vedere pe cei rataciti, rupti de Biserica. Despre granitele Bisericii ca Trup al lui Hristos, extins in umanitate,avem pareri diferite in randul teolgilor, multi invoca sintagma Sfantului Ciprian "fara Biserica nu este mantuire", rezumand Biserica numai la cea Ortodoxa. Parintele Staniloae vede granitele Bisericii, in chip tainic, si dincolo de Ortodoxie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2007, 22:21:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

parintele CLEOPA ILIE spune ca nu avem voie sa-i pomenim decit pe ortodocsi ,dar nu pe cei care traiesc in concubinaj,adica necununati religios,pe cei care au murit prin sinucidere ,prin betie, pe cei atei sau alte religii si nici pe sectanti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.11.2007, 23:47:39
alinutza0707 alinutza0707 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

eu stiu ca atunci cand se face un pomelic la vii intotdeauna se incepe cu numele preotului de botez,urmand nasul care te-a botezat,si apoi fam in ordine ,nu este nici o greseala cand pomenim si pe altcineva din contra o bucurie ca ne putem ruga ptr un prieten rugaciunea este mai profunda ,bineinteles nu se pot trece cei care nu sunt de acord cu sfintele traditii,care traiesc in concubinaj,adica necununati religios,pe cei care au murit prin sinucidere ,prin betie, pe cei atei sau alte religii si nici pe sectanti,iar la cei adormiti poti trece pe cai care iti sunt si neamuri,prieteni cunoscutii sub toate formele ,chiar dc au plecat dintr noi rugaciunea are o putere mare ,nu inceta a te ruga ,

Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2010, 18:59:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Aceeasi intrebare ca initiatoarea topicului

Am pus-o preotului.. am voie sa trec oameni care traiesc in concubinaj? sau care desi botezati sunt hulitori? sau greco-catolici?

Mi s-a spus ca mai demult nu se treceau in pomelnic, dar acum lucrurile s-au mai schimbat.. in fine, a ocolit un raspuns clar si direct, dar mi-a dat de inteles ca pot sa-i trec.. sau sa fac cum vreau. Eu asta am inteles.
Un timp am trecut pe tatal meu (greco-catolic), rude care traiesc in concubinaj, hulitori (ar botezati in copilarie)..
In plus, ma mai roaga cunostinte sa trec mame, copii.. despre care nu stiu nimic!

Apoi am citit mai mult despre Sf. Liturghie si azi consider ca este o greseala grava sa treci pe oricine pt a fi pomenit in timpul Liturghiei.. este sacrilegiu sa pomenesti atei, hulitori, necredinciosi.. zic eu.
Acum nu mai scriu pomelnice.
Desi am mai citit ca in chip nevazut ingerii scot din pomelnic pe cei care nu sunt vrednici de a fi pomeniti (stie cineva detalii?)

Banuiesc ca ceea ce am facut este pacat.. dar pana a ajunge la spovedanie, as dori sa stiu ce anume am facut (care este dimensiunea unei asemenea greseli).

Cine poate fi trecut pe pomelnic?
Ce semnificatie are acest lucru.
Ce se intampla daca oamenii nevrednici sunt pomeniti la sf. Liturghie?
Exista sanctiuni pentru cei care pomenesc necredinciosi, pers de alte religii, hulitori, desfranati etc..

As aprecia pareri documentate (nu gen Hristos ii iubeste si pe pacatosi si nu se supara ca trecem pe pomelnic etc... cine spune astfel nu stie ce este Sf. Liturghie)

Last edited by anna21; 15.07.2010 at 19:04:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2010, 21:15:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am pus-o preotului.. am voie sa trec oameni care traiesc in concubinaj? sau care desi botezati sunt hulitori? sau greco-catolici?

Mi s-a spus ca mai demult nu se treceau in pomelnic, dar acum lucrurile s-au mai schimbat.. in fine, a ocolit un raspuns clar si direct, dar mi-a dat de inteles ca pot sa-i trec.. sau sa fac cum vreau. Eu asta am inteles.
Un timp am trecut pe tatal meu (greco-catolic), rude care traiesc in concubinaj, hulitori (ar botezati in copilarie)..
In plus, ma mai roaga cunostinte sa trec mame, copii.. despre care nu stiu nimic!

Apoi am citit mai mult despre Sf. Liturghie si azi consider ca este o greseala grava sa treci pe oricine pt a fi pomenit in timpul Liturghiei.. este sacrilegiu sa pomenesti atei, hulitori, necredinciosi.. zic eu.
Acum nu mai scriu pomelnice.
Desi am mai citit ca in chip nevazut ingerii scot din pomelnic pe cei care nu sunt vrednici de a fi pomeniti (stie cineva detalii?)

Banuiesc ca ceea ce am facut este pacat.. dar pana a ajunge la spovedanie, as dori sa stiu ce anume am facut (care este dimensiunea unei asemenea greseli).

Cine poate fi trecut pe pomelnic?
Ce semnificatie are acest lucru.
Ce se intampla daca oamenii nevrednici sunt pomeniti la sf. Liturghie?
Exista sanctiuni pentru cei care pomenesc necredinciosi, pers de alte religii, hulitori, desfranati etc..

As aprecia pareri documentate (nu gen Hristos ii iubeste si pe pacatosi si nu se supara ca trecem pe pomelnic etc... cine spune astfel nu stie ce este Sf. Liturghie)

Precizare : raspund doar userului anna21 postind invatatura citorva duhovnici romani . Nu dau explicatii suplimentare si nu doresc sa polemizez cu nimeni . Cei care doresc sa primeasca aceasa invatatura este spre binele lor . Cei care nu doresc o pot ignora categoric sau isi pot nota aspectul si sa urmareasca sa se clarifice ulterior .
Faca fiecare cum o crede de cuvinta !

Deci anna21: Atit la sfinta liturghie precum si la sf. maslu (acestea ca si sf. taine) dar si la pomelnicele pt. acatiste si paraclise nu se trec :
- cei care traiesc in ,,familie" nefiind cununati;
- cei care sunt stapiniti de patimi: alcoolici, malahisti, avortoare sau folositoare de contraceptive(la pacatele legate de sex barbatul se face vinovat cel putin la fel de mult ca si femeia deoarece incuvinteaza ceea ce ea hotaraste), fumatori, desfrinati, orbiti de bani si averi si orice alt lucru care se poate constitui ca patima:
- cei care nu merg la biserica regulat si care nu absenteaza din motive binecuvintate;
- cei care sunt certati de ,,moarte" cu alte persoane si nu voiesc sa se impace in ruptul capului preferind sa aibe o viata bisericeasca asa cum o inteleg ei;
- cei care simpatizeaza cu alte religii ascultind slujbe, citind carti, practicind anumite obiceiuri din aceste credinte;
- cei nebotezati ortodox si cei care au fost ortodocsi, au trecut la alte religii , s-au reintors la ortodoxie dar necanonic (daca nu au fost inca botezati in noua religie atunci sa li se fi facut din nou mirungerea rituala sau daca au fost botezati deja in noua religie sa fie din nou exorcizati, rebotezati si sa declare in scris ca se leapada de credinta pe care au adoptato ulterior)

Daca resperctivul pe care dorim sa-l trecem este ortodox atunci conditia minima si suficienta ca sa poata fi trecut la orice slujbe este sa fie spovedit cu regularitate.
Toti cei care au interdictie de pomenire la aceste slujbe se pot pomeni insa doar la Psaltire (cu binecuvintarea duhovnicului; nimic din cele duhovnicesti nu se face fara binecuvintare !) la actegoria lor : parinti, preoti, vrasmasi, vi, adormiti, etc.
Acum , de ce asa?
O data cu slujirea sfintelor taine , dar si a celorlalte slujbe, simultan cu biserica vazuta (poporul enorias) in biserica zidita (in locasul numit biserica) deci simultan , in ceruri se slujeste sfinta liturghie . Nu este un simbolism , o comemorare sau o readucere aminte a celor sfinte ci o slujire reala, adevarata, acum prezenta , marturisita de sfintii cu duhul vederii ingerilor , simultana cu liturghia oamenilor. Nu este o gluma sau o inchipuire ci o realitate absoluta . Numai vorba lumeasca, didactica , este ca in ortodoxie exista un simbolism bogat . Absolut gresit , nu exista nici un simbolism ci o traire absolut reala. Cine crede ca este simbolism , cu simbolism se impartaseste si cu un simbol se uneste ! Hristos nu se jertfeste simbolic , comemorativ ci absolut real , acum pe sfinta masa din altar. Hristos si jerfa sa nu este simbol si simbolica ci perpetua , mereu actuala si adevarata . Noi nu ne impartasim cu simboluri (desi sunt multi in stadiul acesta si ca atare se impartasesc doar cu piine si vin si nu cu Hristos iar de unit nu se unesc cu Hristos ci doar cu impresiile lor din cauza necredintei lor !) . Dar sfinta liturghie reprezinta esenta si centrul cultului divin public , simultana cu cea cereasca , jertfa suprema a Mintuitorului . Ori la aceasta extraordinara slujba nu se admit greseli , indiferente, mindria prin care te dai mai ingaduitor si mai iertatator decit sfintii care au facut canoanele trecind in felul acesta orice ,,palamida sau buruiana" acolo unde nu este locul lor . Nu este vorba ca nu-i iubim pe cei care nu sunt de terecut la sfinta liturghie si ca in felul acesta ii respingem cu indiferenta in loc sa-i apropiem cu dragoste ci ca daca vor sa fie pomeniti la marea taina a sf. liturghii atunci ei insasi trebuie sa-si doreasca aceasta , sa se indrepte , sa se lase de patimi , sa se spovedeasca si sa vina in rindul crestinilor practicanti adevarati . Nu este suficient sa murim noi de dorul lor pt. bine lor ci trebui ca si ei sa-si doreasca aceasta din suflet . Hristos nu obliga pe nimeni sa se treaca la sfinta liturghie , decit cine vrea , dar cine vrea trebuie sa fie intr-un anume fel minim de curatie si drepatate .
Nu stiam ca sfintii ingeri taie ei de pe pomelnic pe nevrednici si nic nu trebuie sa ne bazam pe asta gindind astfe : ei, eu il trec si daca nu este bine il scot ingerii. Nu se face astfel deoarece cadem in pacatul indiferentei si a desconsiderarii canoanenelor , nesupunindu-ne in tocmai lor .
Stim insa , din istoria bisericii universale , si din proloage ca sfintul Grigorie cel mare s-a rugat mult pt. mintuirea imparatului roman Nerva Traian , paginul . Ca s-a rugat indelung pina ce in vis i-a aparut Mintuitorul spunindu-i ca la iertat si mintuit pe imparat dar nici o data in viata lui sa nu se mai roage pt. pagini .
Stim , de exemplu, ca Hristos a facut de multe ori aprecieri laudative la adresa paginilor chiar sfintii apostoli pe unii i-a tratat cu multa bunavointa dar rinduiala slujbelor este ceva absolut aparte cu reguli speciale si de netagaduit cu dragostea noastra contrafacuta pt. ,,pagini". Dragoste adevarata avem atunci cind acultam de Hristos si de canoanele sale pina la adormire si nu cind ne dam mai iubitori decit sfintii apostoli si sfintii bisericii ortodoxe . Credeti ca mai era nevoie de canoane, pai ce sfintii nu erau in stare de iubire asa profunda ,,ca noi" fata de toti acestia, ba da dar mai intii de toate au avut dragoste netarmurita fata de Hristos iar mai apoi tarmutita cu cei care era necesar sa si-o tarmureasca !

Nici o scoala de teologie si nici un manual de liturgica nu invata cum se intocmeste un pomelnic pt. slujba, ce legi trebuie sa respectam la scrierea lui, si de ce se face asa. Se invata in schimb neoficial aceasta . Cel mai corect o stiu monahii , deoarece aici se pastreaza credinta si ritualul corect si adevarat . Dar nu mare mi-a fost mirarea cind am vazut calugari care sa dea deslegare sa se treaca pe pomelnice pe oricine cum de altfel am vazut (extrem de rar) preoti de mir care sa stie cum se intocmeste corect un pomelnic.

Peste toate acestea adevarul este ca : trecerea cu indiferenta pe oricine pe un pomelnic mai ales pt. sfintele taine , necunoscindu-i f. bine viata, ne poate predispune la tot felul de pericole, de la cele mai mici pina la mari fara a constientiza sau a crede la timp ca aceasta ar fi vina .

Chiar am vazut si aici pe forum ,,bunavointa" de a ne pomeni la sfintele taine unii pe altii fara cel mai mic discernamint . Pai ne cunoastem noi unii pe altii atit de bine incit sa ne pomenim la sfinta liturghie sau maslu ? . Da, ne putem pomenii unii in rugaciunile altora(verbale) si la Psaltire sau pe cei f.bine cunoscuti la toate slujbele , dar cu multa atentie si discernamint deoarecem daca pomenitii nu sunt vrednici de asta ne luam mare nevointa , incercari si ispitiri din care de obicei cu greu se iese deoarece in primul rind crestinii nu prea cred asta si deci nu acorda importanta cuvenita gestului fiind minati de ,,bunavointa" nejustificata . Chiar daca fratele afirma ca el se pomeneste staruitor la sfinta liturghie macar sa-l intrebam daca se spovedeste periodic si cit inseamna acest ,,periodic". Periodic nu inseamna doar de 2 ori pe an; aceea nu este spovedanie regulata ! Multe impedimente care impiedica pomenirea la sfintele taine sunt legate de viata sexuala in care de multe ori inconstient (din ignoranta si necunoastere de canoane ) se fac pacate grele si cind spun asta nu ma refer la avorturi si contraceptive si mai sunt si multe altele precum : modul de impreunare , respectarea perioadei de necuratie a femei, a sarcinii in primele saptamini, s.a.m.d.
In concluzie , trecerea la sfintele taine se face cu extrem de multa grija pt. a nu cadea in pacate grele . Acum exista pe net sfintele canoane si ne putem documenta despre orice , cu rabdare , pina devenim siguri .

Nu stiu daca raspunsul meu a reusit sa raspunda intrebarilor tale dar nadajduiesc ca macar atit iti este spre folos !
Apropos ca ,,lucrurile s-au mai schimbat " , canoanele nu s-au schimbat inca , doar necunostinta sau ignoranta preotilor este in continua miscare si schimbare . Doar preotul care desleaga orice, atunci si raspunde pt. orice !

Last edited by zaharia_2009; 15.07.2010 at 21:40:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2010, 21:43:30
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Precizare : raspund doar userului anna21 postind invatatura citorva duhovnici romani . Nu dau explicatii suplimentare si nu doresc sa polemizez cu nimeni . Cei care doresc sa primeasca aceasa invatatura este spre binele lor . Cei care nu doresc o pot ignora categoric sau isi pot nota aspectul si sa urmareasca sa se clarifice ulterior .
Faca fiecare cum o crede de cuvinta !

Deci anna21: Atit la sfinta liturghie precum si la sf. maslu (acestea ca si sf. taine) dar si la pomelnicele pt. acatiste si paraclise nu se trec :
- cei care traiesc in ,,familie" nefiind cununati;
- cei care sunt stapiniti de patimi: alcoolici, malahisti, avortoare sau folositoare de contraceptie, fumatori, desfrinati, orbiti de bani si averi si orice alt lucru care se poate constitui ca patima:
- cei care nu merg la biserica regulat si care nu absenteaza din motive binecuvintate;
- cei care sunt certati de ,,moarte" cu alte persoane si nu voiesc sa se impace in ruptul capului preferind sa aibe viata bisericeasca asa cum o inteleg ei;
- cei care simpatizeaza cu alte religii ascultind slujbe, citind carti, practicind anumite obiceiuri din aceste credinte;
- cei nebotezati ortodox si cei care au fost ortodocsi, au trecut la alte religii , s-au reintors la ortodoxie dar necanonic (daca nu au fost inca botezati in noua religie atunci sa li se fi facut din nou mirungerea sau daca au fost botezati deja in noua religie sa fie din nou exorcizati, botezati si sa declare in scris ca se leapada de credinta pe care aadoptato ulterior)

Daca resperctivul pe care dorim sa-l trecem este ortodox atunci conditia minima si suficienta ca sa poata fi trecut la orice slujbe este sa fie spovedit cu regularitate.
Toti cei care au interdictie de pomenire la aceste slujbe se pot pomeni insa doar la Psaltire (cu binecuvintarea duhovnicului; nimic din cele duhovnicesti nu se face fara binecuvintare !) la actegoria lor : parinti, preoti, vrasmasi, vi, adormiti, etc.

Acum , de ce asa?
O data cu slujirea sfintelor taine , dar si a celorlalte slujbe, simultan cu biserica vazuta (poporul enorias) in biserica zidita (in locasul numit biserica) deci simultan , in ceruri se slujeste sfinta liturghie . Nu este un simbolism , o comemorare sau o readucere aminte a celor sfinte ci o slujire reala, adevarata, acum prezenta , marturisita de sfintii cu duhul vederii ingerilor , simultana cu liturghia oamenilor. Nu este o gluma sau o inchipuire ci o realitate absoluta . Numai vorba lumeasca, didactica , este ca in ortodoxie exista un simbolism bogat . Absolut gresit , nu exista nici un simbolism ci o traire absolut reala .Hristos nu se jertfeste simbolic , comemorativ ci absolut real , acum pe sfinta masa din altar. Hristos si jerfa sa nu este simbol si simbolica ci perpetua , mereu actuala si adevarata . Noi nu ne impartasim cu simboluti (desi sunt multi in stadiul; acesta si ca atare se impartasesc doar cu piine sui vin si nu cu hristos iar de unit nu se unesc cu Hristos ci doar cu impresiile lor din cauza necredintei lor !) . Dar sfinta liturghie reprezinta esenta si centrul cultului divin public , simultana cu cea cereasca , jertfa suprema a Mintuitorului . Ori la aceasta extraordinara slujba nu se admit greseli , indiferente, mindria prin care te dai mai ingaduitor si mai iertatator decit sfintii care au facut canoanele trecind in felul acesta orice ,,palamida sau buruiana" acolo unde nu este locul lor . Nu este vorba ca nu-i iubim pe cei care nu sunt de terecut la sfinta liturghie si ca in felul acesta ii respingem cu indiferenta inloc sa-i apropiem cu dragoste ci ca daca vor sa fie pomeniti la marea taina a sf. liturghii atunci ei insasi trebuie sa-si doreasca aceaSTA , SA SE INDREPTE , SA SE LASE DE PATIMI , SA A sa se spovedeasca si sa vina in rindul crestinilor practicanti adevarati . Nu este suficient sa murim noi de dorul lor pt. bine lor ci trebui ca si ei sa-si doreasca aceasta din suflet . Hristos nu obliga pe nimeni sa se treaca la sfinta liturghie , decit cine vrea , dar cine vrea trebuie sa fie intr-un anuyme fel minim de curatie di drepatate .
Nu stiam ca sfintii ingeri taie ei de pe pomelnic pe nevrednici sdi nic nu trebuie sa ne bazam pe asta gindind astfe; : ei, eu il trec si daca nu este bine il scot ingerii. Nu se face astfel deoarece cadem in pacatul induiferentei si a desconsiderarii canioanenelor , nesupunindu-ne in tocmai lor .
Stim insa , din istoria bisericii universale , si din proloage ca sfintul Grigorie cel mare s-a rugat mult pt. mintuirea imparatului roman Nerva Traian , paginul . Ca s-a rugat indelumg pina ce in vis i-a aparut mintuitorul spunindu-i ca la iertat si mintuit pe imparat dar nici o data in viata lui sa nu se mai roage pt. pagini .
Stim , de exemplu, ca Hristos a facut de multe ori aprecieri laudatuive la adresa paginilor chiar sfintii apostoli pe unii i-a tratat cu multa bunavointa dar rinduiala slujbelor este ceva absolut aparte cu reguli speciale si de netagadui cu dragostea noastra xcontrafacuta . Dragoste adevarata avem atunci cind acultam de Hristos si de canoanele sale pina la adormire si nu cind ne dam mai iubitori decit sfintii apostoli si sfintii bisericii ortodoxe . Credeti ca mai era nevoie de canoane, pai ce sfintii nu erau in stare de iubire asa profunda ,,ca noi" fata de toti acestia, ba da dar mai intii de toate au avut dragoste netarmurita fata de Hristos iar mai apoi tarmutita cu cei care era necesar sa si-o tarmureasca !

Nici o scoala de teologie si nici un manual de liturgica nu invata cum se intocmeste un pomelnic pt. slujba, ce legi trebuie sa respectam la scrierea lui, si de ce se face asa. Se invata in schimb neoficial aceasta . Cel mai corect o stiu monahii , deoarece aici se pastreaza credinta si ritualul corect si adevarat . Dar nu mare mi-a fost mirarea cind am vazut calugari care sa dea deslegare sa se treaca pe pomelnice pe oricine cum de altfel am vazut (extrem de rara) preoti de mir care sa stie cum se intocmeste corect un pomelnic.

Peste toate acestea adevarul este ca : trecerea cu indiferenta pe oricine pe un pomelnic mai ales pt. sfintele taine , necunoscindu-i f. bine viata, ne poate predispune la tot felul de pericole, de la cele mai mici pina la mari fara a constientiza sau a crede la timp ca aceasta ar fi vina .

Chiar am vazut si aici pe forum ,,bunavointa" de a ne pomeni la sfintele taine unii pe altii fara cel mai mic discernamint . Pai ne cunoastem noi u7nii pe altii atit de bine incit sa ne pomenim la sfinta liturghie sau maslu ? . Da ne putem pomenii unii in rugaciunile altora(verbale) si la psaltire sau pe cei f.bine cunoscuti la toate slujbele , dar cu multa atentie si discernamint deoarecem daca pomenitii nu sunt vrednici de asta ne luam mare nevointa , incercari si ispitiri din care de obicei cu greu se iese deoarece in primulrind crestinii nu prea cred asta si deci nu acorda importanta cuvenita gestului fiind minati de ,,bunavointa" nejustificata . Chiar daca fratele afirma ca el se pomeneste staruitor la sfinta liturghie macar sa-l intrebam daca se spovedeste periodic si cit inseamna acest ,,periodic". Periodic nu inseamna doar de 2 ori pe an; aceea nu este spovedanie regulata ! Multe impedimente care impiedica pomenirea la sfintele taine sunt legate de viata sexuala in care de multe ori inconstient (din ignoranta si necunoastere de canoane ) se fac pacate grele si cind spun asta nu ma refer la avorturi si contraceptive si mai sunt si modul de impreunare , respectarea perioadei de necuratie a femei, a sarcinii in primele saptamini, s.a.m.d.
In concluzie , trecerea la sfintele taine se face cu extrem de multa grija pt. a nu cadea in pacate grele . Acum exista pe net sfintele canoane si ne putem documenta despre orice , cu rabdare , pina devenim siguti .

Nu stiu daca raspunsul meu a reusit sa raspunda intrebarilor tale dar nadajduiesc ca macar atit iti este spre folos !


Vă rog să mă iertați că nu vă ascult recomandarea de-a nu interveni.
Oricum, nu întreb nimic, doar punctez, un "vot pentru" la ceea ce susțineți.
Subscriu ÎNTRU TOTUL. Acestea sunt tradițiile autentice ale Bisericii ortodoxe, dar regretabilele "cosmetizări" de astăzi sunt mult mai pe placul credincioșilor. Și ne mai mirăm de toate necazurile care cad peste noi!
Dacă acestea ar fi respectate și astăzi, responsabilitatea în rândul creștinilor ar fi mult mai mare. N-ar crește "turma" de susținători, de pildă, ai sinucigașilor. Și n-ar fi privite onanismul, homosexualitatea etc. ca atitudini firești care trebuie respectate datorită "libertății" naturale a omului și n-ar fi acceptate violența, beția etc. ca și "comportamente deviante" rezolvabile prin atitudinea competentă și binevoitoare a psihologilor.
Pentru că o astfel de rânduială de întocmire a pomelnicelor, ar elibera pe vreo câțiva de "apucăturile firești" ale naturii umane și i-ar responsabiliza cu adevărat!

Dumnezeu să vă binecuvânteze domnule Zaharia_2009!

Doamne ajută!

P.S. Cred că ar fi de folos găsirea unei formule pentru aducerea la cunoștința credincioșilor a tradiției autentice a Bisericii Ortodoxe.
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2010, 21:57:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Multumesc mult, frate Zaharia.
Este raspunsul pe care-l asteptam.

Desi am stiut ca este gresit sa trec anumite persoane, am inchis ochii (m-am bazat pe ingaduinta preotului.. care precis stie cum se alcatuieste un pomelnic, dar stie si ca sunt multi care-l fac gresit si cred ca s-a gandit lumeste sa nu opereze cu standarde diferite)..
M-am inselat o vreme gandind ca poate asa Dumnezeu ii va ajuta pe cei apropiati mie care traiesc in concubinaj si poate se vor casatori, poate ca cel hulitor isi va schimba inima si se va intoarce la credinta etc...

Dar cand am citit despre Sf. Liturghie si faptul ca Insusi Hristos si Maica Domnului sunt prezenti... iar eu imi aduc acolo rudele care traiesc in desfranare - am inteles ca este pacat mare.
Si nu numai ca nu-mi ajut cunoscutii, ci probabil ca-mi atrag eu ispite si greutati.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2010, 22:29:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Unde sunt scrise toate aceste reguli cu pomelnicul?
Daca nici monahii si preotii nu le respecta, de unde stiu unii dintre noi mai bine ce este de facut? De unde le scoateti?
Cine suntem noi (toti oamenii) sa judecam si sa hotaram in locul lui Dumnezeu pe cine iertam si pe cine nu si altele (ca de fapt asta doriti din cate inteleg).
Adica noi oamenii hotaram cine este vrednic si cine nu? Unde esti tu Doamne sa vezi ce se intampla!!!
Bine ca nu ne punem si in locul preotului in altar sa citim acatiste si pomelnice...

Am mai rugat si mai rog odata si de cate ori va mai trebui, sa se verifice cele ce se scriu pe acest forum, ca se smintesc oamenii. Sa vina preotii (adevarati) si sa vada.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2010, 23:05:22
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Unde sunt scrise toate aceste reguli cu pomelnicul?
Daca nici monahii si preotii nu le respecta, de unde stiu unii dintre noi mai bine ce este de facut? De unde le scoateti?
Cine suntem noi (toti oamenii) sa judecam si sa hotaram in locul lui Dumnezeu pe cine iertam si pe cine nu si altele (ca de fapt asta doriti din cate inteleg).
Adica noi oamenii hotaram cine este vrednic si cine nu? Unde esti tu Doamne sa vezi ce se intampla!!!
Bine ca nu ne punem si in locul preotului in altar sa citim acatiste si pomelnice...

Am mai rugat si mai rog odata si de cate ori va mai trebui, sa se verifice cele ce se scriu pe acest forum, ca se smintesc oamenii. Sa vina preotii (adevarati) si sa vada.
Asa e cum zice fratele Zaharia.
Eu nu am umblat la n preoti sa intreb, dar parintele meu duhovnic (de mir) si un alt parinte arhimandrit la care m-am spovedit mi-au spus acelasi lucru. Si sunt fiecare la un capat de tara. Insasi mama mea a suferit enorm ani de zile - din pacate eu nu stiam, nu-mi pasa, eram in bezna totala - ca nu a putut sa ma puna pe pomelnice la Liturghie.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 17:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 16:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 22:41:47
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 20:38:22