Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.03.2010, 13:46:46
Bilibox
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Ori, daca toata viata ai aderat la "cultura de mall" si hypermarket, fara sa stii ca exista si altceva, am impresia ca liberul arbitru ti-a fost siluit deja.
Poti sa pui si cultura de biserica in ghilimelele alea, fara frica. http://dorupope.com/wp-content/uploa...4/biserica.jpg
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.03.2010, 13:49:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Putem sa ne ajutam sufleteste si trupeste daca nu mai mergem pe la hipermarket si la super market si la mall sa cumparam nimic de acolo si mergem in schimb in piata.
Stai linistit ca cel care este stapanit de "a avea", nu se va vindeca prin piata. In loc de 2kg de cartofi va lua 10, in loc de doua legaturi de ridichi va lua 10 si tot asa. Taranul nu-i va spune - luati domnule mai putin sa nu cadeti in patima, dimpotriva, tu ii ceri patrunjel si el sare in fata ta cu telina, morcovul, ceapa ... "dar din astea nu doriti?".

Nu sunt un om al supermarket-ului, dar am prieteni care merg o data pe saptamana si ies cu un carucior cu cele necesare pentru 7 zile. In celelalte zile nu mai stiu de cumparaturi, pe cand eu dau si cate doua ture intr-o zi prin piata.

Nu produsele aranjate, nu muzica, ma fac sa cumpar, ci consumul irational. Asa ca nu in afara mea este vindecarea, ci in mine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2010, 14:36:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Stai linistit ca cel care este stapanit de "a avea", nu se va vindeca prin piata. In loc de 2kg de cartofi va lua 10, in loc de doua legaturi de ridichi va lua 10 si tot asa. Taranul nu-i va spune - luati domnule mai putin sa nu cadeti in patima, dimpotriva, tu ii ceri patrunjel si el sare in fata ta cu telina, morcovul, ceapa ... "dar din astea nu doriti?".

Nu sunt un om al supermarket-ului, dar am prieteni care merg o data pe saptamana si ies cu un carucior cu cele necesare pentru 7 zile. In celelalte zile nu mai stiu de cumparaturi, pe cand eu dau si cate doua ture intr-o zi prin piata.
Acum sincer, daca am nevoie iau si ce imi baga taranul in ochi...dar totusi daca nu am chef ii pot si linisti elanul cu un simplu " Nu multumesc, nu am nevoie!"

Si in plus poti cumpara 10 kg de cartofi ( eu chiar asa cumpar de fapt) pentru ca nu vad sensul sa fac drumuri in fiecare zi pentru cate 1 kg de cartofi...sau cate o legatura de ridichi, deci daca merg o data, estimez sa imi ajunga pe cateva zile, sau o saptamana....si ies mai bine chiar decat daca sa ies zilnic pentru o paine, si mai ies de fapt si cu altele de care ma puteam lipsi!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.03.2010, 14:46:41
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Duhurile rele prin unii de ii inseala au facut acestea.Nu zic ca e pacat sa fii vanzator la super-marketuri .Dar poti fiind vanzator acolo sa incetinesti vanzarea fara ca patronul/seful sa isi dea seama.Daca isi da seama si ameninta ca te da afara ameninti si tu ca il dai in judecata ca te discrimineaza etc.

Pe langa aceasta si foarte multe din produsele de mancare vandute acolo sunt nesanatoase.
Putem sa ne ajutam sufleteste si trupeste daca nu mai mergem pe la hipermarket si la super market si la mall sa cumparam nimic de acolo si mergem in schimb in piata.
Cei care avem posibilitatea si pentru ce avem posibilitatea sa facem asa.
Eu nu sunt de acord cu:
1.Cum exact sa incetinesti ca vanzator, vanzarea?Miscandu-te in mod deliberat mai incet?Asa oamenii vor cadea in pacatul maniei.
2.SAbotarea firmei la care lucrezi sau a companiei, este ilegala din cate stiu.Si nu prea merge in Romania sa dai in judecata pentru discriminare, decat daca ai dovezi solide si multi bani pentru proces.
3.Nu toate produsele sunt nesanatoase.Sunt de exemplu branzeturi, galeti cu iaurt, etc.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.03.2010, 00:48:43
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Personal, raspunsul la aceasta problema l-am aflat astazi citind articolul principal de pe acest site (Lacomia).

Aceasta patima nu face sa arate decat ca problema nu ne este una exterioara, ci una interioara.

Ceea ce se intampla acum este un lucru normal deoarece piata are mecanismul sau de autoreglare. Atat timp cat va exista cerere va exista si oferta.

Problema este ca o intreaga industrie, o buna parte a economiei mondiale, se intemeiaza pe aceasta patima a oamenilor, pe lacomie. Este patima care aduce cel mai mare profit si multi stiu sa se foloseasca de acest lucru.

Iesirea din acest impas, la nivelul intregii lumi, o propovaduieste Biserica de doua milenii. Pe cat putem si in orice vreme, sa ne obisnuim trupul si sufletul cu infranarea.
perfect adevarat
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.03.2010, 01:06:16
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Lumea vine cu momelile ei! Si nu se va opri aici! Mereu va cauta sa atraga pe om spre ale ei... sa ii dea ocupatie sa uite pe Dumnezeu, sa uite de suflet!
De aceea Sfintii Bisericii ne indeamna la infranare si la discernamant! Toate sa le facem numai atat cat avem nevoie! Ce este prea mult, este de la draci!
Nu sunt de vina magazinele, ci omul care nu stie sa se limiteze numai la ce are nevoie din magazine! Lipsa de discernamant duce la nebunie! Putem chivernisi bine banii munciti, fie ei si putini, dar sa asude in mana cand trebuie sa ii dai! Adica sa stii bine pt ce ii cheltuiesti, nu sa ii arunci fara folos, apoi sa te plangi ca nu ai bani!
Sa cerem de la Dumnezeu sa ne dea discernamant sa binevietuim si sa facem toate cu discernamant si spre Slava Lui!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.03.2010, 07:39:46
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Hypermarket-uri, mall-uri, superstores, vin in general din lumea capitalista, ca tip de magazine. In principiu, au fost infiintate, pentru a da prilej cumparatorului de a gasi totul intr-un singur loc, fara sa alerge ca nebunul, de la un capat de oras la altul, cind timpul este scurt, odihna putina.
Preturile in general, sint mai mari, deoarece desi taxele vor fii aceleasi ca si la orice alt magazin singur, totusi chiriile pe spatiile comerciale sint mult mai mari, apoi in plus au si mentinerea spatiilor dintre un magazin si altul, holurile, lifturile etc.
Problema este ca aceste mall-uri vor aduce tot mai mult si mai mult pe piata asa numitul "fast food" si "junk food", ceea ce inseamna ca de fapt piata adevarata, cu produse naturale care voi diminui incetul cu incetul. Asta in detrimentul omului, bineinteles, eoarece tot mai mutle conservante si substante chimice care de fapt produc o goraza de boli, vor aparea ca si in societatile americane, unde problema este mancarea de la magazine tip MacDonald si nu numai, care de fapt au ceva ce te face sa maninci mereu, deci ca un fel de dependenta alimentara.
Obezitatea, atacurile de inima, colesterolul, diabetul sint unele dintre putinele boli cu care societatile de azi se confrunta tot mai mult si mai mult.
Orice supermarket are si scopul de a proteja lumea in timpul iernii, de a sta prea mult pe afara:mergi acolo, cumperi-nu cumperi, te duci la cienma totul in acelasi loc, unele au si piscina, deci e un mod de a petrece ziua in timpul iernii, de a iesi din casa.
Fondul muzical, mancarea si toate celelalte, nu sint decit mici detalii pentru a pastra o atmosfera cit mai placuta in interiourul mall-ului. Patronului , care sigur, are interesul de a-si vinde marfa, nu i s epaote nimic, este o lege normala a comertului.
Problema nu este patronul, ci cumparatorul in sine.
De obicei, o persoana cind merge la un mall, ar trebui sa aiba o lista de cumparaturi in prealabil, mai ales, daca nu e o persoana foarte cumpatata la a-si cheltui banii.
Pe de alta parte, cumparatorul, ar trebui sa-si faca o asa zisa "tema de casa" si sa caute in internet, preturi comparabile, in felul acesta, nu te opresti la primul magazin, cumperi, iar pe strada urmatoare vei gasi la jumatate de pret.
Vina nu este a patronului. El are un pret.
Insa cumparatorul, are banii, deci cumparatorul este cheia aici, nu patronul unui magazin. Patronul oricarui magazin, nu poate obliga pe nimeni sa-i cumpere marfa sau nu. Totul depinde de cumparator si numai de acesta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.03.2010, 12:53:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nu stiu cum este in alte tari, dar aici in Europa de Vest este din ce in ce mai raspandita mentalitatea ca trebuie sa te hranesti sanatos, ca junk foodul si semipreparatele nu sunt bune, ca trebuie sa preferam mancarea bio etc. Deci si magazinele de care vorbiti se adapteaza si vand multe produse sanatoase la un pret accesibil (mai ieftin ca la magazinele bio vreau sa zic).
Si dimpotriva, preturile din supermarketuri sunt mai mici decat la piata si in magazinele mici, acest lucru este chiar adesea criticat, se anunta 'moartea' micilor comensanti.
Pana la urma, alegerea este a noastra cat si ce cumparam. Este o disciplina proprie care prebune formata.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.03.2010, 13:10:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Andrusca, am uitat sa mentionez - stau langa o piata.

Fani, partea dureroasa e ca omul din zilele noastre alearga spre supermarket nu doar pentru motivul ca acolo produsele sunt mai ieftine, ci si pentru ca acolo gaseste cele mai noi produse. Vrea sa le consume. Au fost servite la TV si doreste sa se numere printre primii consumatori. Grav este cand toata cautarea din viata unui om se rezuma doar la a cauta pe raftul unui supermarket.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.03.2010, 13:19:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Andrusca, am uitat sa mentionez - stau langa o piata.

Fani, partea dureroasa e ca omul din zilele noastre alearga spre supermarket nu doar pentru motivul ca acolo produsele sunt mai ieftine, ci si pentru ca acolo gaseste cele mai noi produse. Vrea sa le consume. Au fost servite la TV si doreste sa se numere printre primii consumatori. Grav este cand toata cautarea din viata unui om se rezuma doar la a cauta pe raftul unui supermarket.
Poate.. Cred ca asta se intampla si cand aceste magazine sunt noi, cum sunt in Romania. Aici in vest lumea s-a mai blazat si acum revine moda cu pietele si magazinele mici. Asta e snobismul actual - nu sa te duci la supermarket.Pana la urma si sa te duci la piata sau la un magazin mic sau bio poate deveni sursa de patimi - de vanitate, de risipa, de lacomie, etc...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Instrumentele muzicale in biserica mihaitzaneicu Generalitati 65 08.01.2013 16:55:58
Parintii hiper-protectori = o cauza majora a bolilor psihice UNNOOM Generalitati 10 11.12.2012 03:10:29
Super-ascetul inselat care facea 3000 de matanii pe zi colaps Generalitati 36 04.10.2010 18:49:02
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 13:00:26
Alimentatia, sufletul si trupul omului sophia Generalitati 22 14.03.2010 02:39:51