Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 25.01.2017, 16:40:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, fa sinteza-raspuns la obiect ca sa arati ca macar tu ai citit ce postezi pe aici si nu doar ai citit ca un soi de analfabet functional ci ai si priceput ceva cat de cat.
Eu nu sunt teolog si nu ma pun in locul lor.Ecumenismul este premergator venirii antihristului.cititi si faceti fiecare sinteza proprie ,nu primiti totul de-a gata citit pe mai multe pareri si trageti-va singuri concluzia caci si dc as face asa ceva tot nu ai crede in sinteza mea.
__________________
Reply With Quote
  #382  
Vechi 25.01.2017, 16:44:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
cititi pe siteul lor graiul ortodox dc.vreti lamuriri suplimentare.
Sa inteleg ca de fapt tu nu pricepi mai nimic din tot ce postezi cu sarg pe aici..

Nu pricepi sau lenea e prea mare ca sa citesti macar ce postezi?

Atunci de ce ai impresia ca cei care nici pe departe nu inclina sa dea credit ideilor astea, ar citi ceva din ele?

De principiul KISS ai auzit?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.01.2017 at 16:52:11.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 25.01.2017, 16:56:45
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De principiul KISS ai auzit?
Eu am auzit, KISS FM
Reply With Quote
  #384  
Vechi 25.01.2017, 16:57:36
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Pentru nepomenitori:

Keep It Simple, Stupid!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #385  
Vechi 25.01.2017, 17:05:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Yep, cand postezi un milion de link -uri care de mai care din surse mai dubioase dar cu nume si merite umflate cu pompa dovedind ca nici tu care esti fan al miscarii nu poti procesa informatia recomandata, evident esti intr-un impas serios si ti-ai prins singur urechile in atata "informatie" care produce kilometri de text fara sa spuna de fapt mai nimic la obiect.

Eu in afara de aia cu "de ce s-a scris "biserica" pentru adunarile alorlalti" nu stiu un alt pretext la obiect. Si nu ca asta ar fi fundamentat!

Dar vreau sa aflu. Cineva?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 25.01.2017, 19:24:26
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
nu putem sa nu tinem cont de sfintii lui DUMNEZEU care spun despre aest sinod,SF.KUSCA AL ODESEI,SF.IUSTIN POPOVICI SAU DUHOVNICULIULIAN DE LA SCHITUL PRODROMU,SAU SFINTII RUGATORI IN PESTERILE DE LA ATHOS.
Există infailibilitatea papală, la catolici: un anumit ierarh, în anumite circumstanțe, nu poate greși.

Mai există infailibilitatea sfinților, la unii ortodocși: sfinții nu pot greși (decât uneori, când nu au susținut ceea ce vrem noi).

Și mai există și această formidabilă infailibilitate (am întâlnit-o și la catolici și la ortodocși) nu a sfinților, ci a acelor câteva persoane, sfinți canonizați sau nu, în viață sau nu, pe care le denumim cu cele mai bombastice epitete: "MARII DUHOVNICI !!!", sau "SFINȚII LUI DUMNEZEU !!!!!!!", sau "MARII RUGĂTORI ATHONIȚI !!!!!!!!!!!!!!!" etc.

Aceste persoane sunt infailibile în virtutea faptului că susțin ceea ce vrem noi să auzim.

Ceea ce înseamnă că, de fapt, noi suntem infailibili, nu-i așa ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #387  
Vechi 25.01.2017, 20:21:06
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu am zis de tine, ci de cei ce afirma aceste lucruri, inclusiv Diac. Ioan Ica, daca citesti articolul acesta e criticat destul de dur.
Pe langa faptul ca incearca sa critica trecerea incadrarii de la factiunea monofizita la cea nestoriana, deci o chestie incompleta, critica pare destul de circulara ca logica.
"Pai, n-avea domne cum sa fie eretic, ca e al nostru, si noi nu avem non-ortodocsi in calendar, deci era in comuniune cu ortodocsii, cumva."
Imi aduce aminte de un articol pe care l-am citit odata (vroiam sa ma amuz de prostiile pe care le debiteaza unii) scris de nu stiu ce "pastor" neoprotestant despre alcool.
Dupa ce ne explica ca cuvantul vin nu inseamna vin, si ca oaspetii s-au bucurat de fapt ca Iisus le-a dat suc curat si racoritor de struguri, zice ca "pai si in celelalte locuri in care Hristos consuma vin, de fapt nu a fost asa, ca ar fii incalcat legea lui Dumnezeu, si Iisus nu incalca legea lui Dumnezeu, da?"
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand asta si spuneam, Sfantul Isaac Sirul nu a facut parte din nicio "biserica" nestoriana, sau alta grupare. Un adventist e adventist daca e in acel cult, chiar daca el are invatatura ortodoxa. Chiar si azi exista Biserica Ortodoxa inclusiv in Siria, cu atat mai mult in acea perioada. Cand era o erezie nu trecea toata regiunea la acea erezie, se imparteau.
Aiurea. Nu era nici o imparteala. Toate datele pe care le avem il arata ca episcop al Bisericii Asiriene, si in contact cu membrii acestuia.
Faptul ca nu era o schisma totala si bine-definita la momentul ala, si cu timpul, Biserica a devenit mai nestoriana din varii motive, e altceva.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum se afirma in articol Sfantul Isaac a facut parte din Biserica Ortodoxa, nu a fost in alt cult, sunt niste date false luate din surse nestoriene/monifizite.
Deci singurele surse despre un sfant din Siria apar in condicele lor.
Cred ca asta ar trebui sa iti spuna ceva.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 25.01.2017, 20:27:11
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
rusii sunt pro creta.
Am trait sa o aud si pe asta.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 25.01.2017, 20:40:37
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Biserica Rusă nici nu a participat la Sinodul din Creta.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 25.01.2017, 20:44:56
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Pr. Petru Pruteanu - Gustul amar al Sinodului din Creta

http://www.teologie.net/2016/07/12/g...lui-din-creta/
Reply With Quote
Răspunde