Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 05.09.2011, 00:57:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
De la Collegia Fabrorum care au ridicat toate marile edificii romane in antichitate si pana in perioada renasterii, masoneria constructiva a facut legea
Cred că și astăzi arhitecții au mai păstrat unele "tertipuri" din perioadele "underground ". Sunt secretoși și distanți, circumspecți și temători, deși parctică una dintre cele mai riguroase meserii de pe pământ. Mă gândesc că își gândesc și viața personală ca pe un proiect desăvârșit, perfect echilibrat, rezistent la cele mai amenințătoare cataclisme.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #482  
Vechi 05.09.2011, 01:18:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cred că și astăzi arhitecții au mai păstrat unele "tertipuri" din perioadele "underground ".
Mie mi se par oameni normali, ca oricare altii . Ce ma amuza la lojiile astea masonice e ca pastreaza gradele vechi, care nu mai au nicio insemnatate azi. Atunci, maestrul, care era arhitectul, cel care concepea planurile, normal ca avea ca si grad compasul si echerul, doar cu ele lucra la planseta, gradele inferioare erau cei care munceau in executie, cu dalta , ciocanul si se ajungea pana la sort, insa azi e cam absurd :) In fine, nu ma pasioneaza subiectul.

p.s reminescente din perioada "underground": in anul 1, ii pune sa jure pe T si echer, intr-un ritual de initiere :) cam cum fac medicii cu juramantul lui Hippocrat, insa nu atat de "oficial". Pana la urma toti se initiaza in meserie cu un juramant.

Last edited by ioanna; 05.09.2011 at 01:31:04.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 05.09.2011, 10:33:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
De la Collegia Fabrorum care au ridicat toate marile edificii romane in antichitate si pana in perioada renasterii, masoneria constructiva a facut legea Macar de-ar fi ramas asa, insa s-a trecut la masoneria speculativa, s-au pervertit si ei.

@stefan florin: lasati-i pe Iluminati si teoria, dmv. cunoasteti in practica organizatiile masonice de la noi din tara, macar pe o parte din membri ei? Stiti cu ce se ocupa, ce activitati au ? Imi fac si eu maine o organizatie , Rosa Crucea, si-i spun cale de initiere in sufismul islamic combinat cu crestinism. Credeti ca BOR se va simti amenintata de asociatia mea?

Cei pe care ii stii sunt doar de fatada cum a fost si Florian Pitis.Acestia sunt folositi de masoni pentru defilare ca sa arate ca nu au nimic de ascuns. Importanti sunt cei din spatele lor, cei care trag sforile. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #484  
Vechi 05.09.2011, 12:48:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Cei pe care ii stii sunt doar de fatada cum a fost si Florian Pitis.
Nu stiu de unde stiti dmv. pe cine cunosc eu, insa sa inteleg ca dumneavoastra ii cunoasteti pe cei "care trag sforile" si mai ales cum o fac? stiti sigur ca masoneria actuala lupta impotriva BO? (ca tot am citit unele mesaje de pe acest topic, ca sa nu mai zic ca pentru unii mason e echivalent cu ecumenist. In Ordinul Cavalerilor de Malta, de exemplu, exista si ortodocsi, nu doar catolici, agnostici, atei etc. doar masoneria nu e o religie)

Last edited by ioanna; 05.09.2011 at 13:06:54.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 05.09.2011, 13:52:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu stiu de unde stiti dmv. pe cine cunosc eu, insa sa inteleg ca dumneavoastra ii cunoasteti pe cei "care trag sforile" si mai ales cum o fac? stiti sigur ca masoneria actuala lupta impotriva BO? (ca tot am citit unele mesaje de pe acest topic, ca sa nu mai zic ca pentru unii mason e echivalent cu ecumenist. In Ordinul Cavalerilor de Malta, de exemplu, exista si ortodocsi, nu doar catolici, agnostici, atei etc. doar masoneria nu e o religie)

Doamna mea, m-am referit la masonii (persoane publice) care si-au declarat public apartenenta la acesta organizatie. Spune-mi si mie ce legatura exsita intre Iisus Hristos cu Marele Arhitect al Universului? Cand am sa ma intorc din concediu am sa postez un mesaj cu numele dumnezeului masonilor. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #486  
Vechi 05.09.2011, 14:02:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Doamna mea, m-am referit la masonii (persoane publice) care si-au declarat public apartenenta la acesta organizatie. Spune-mi si mie ce legatura exsita intre Iisus Hristos cu Marele Arhitect al Universului? Cand am sa ma intorc din concediu am sa postez un mesaj cu numele dumnezeului masonilor. Doamne ajuta!
Daca ei doresc sa-i spuna Lui Dumnezeu Marele Arhitect, facand apel la calitatea Sa de Creator al Universului, e problema lor. Raman la parerea ca influenta lor, daca exista, nu e de ordin spiritual, ci financiar-politic. Concediu placut :)
Reply With Quote
  #487  
Vechi 05.09.2011, 14:13:27
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

sunt ff multi cei ce iau apararea slujitorilor lui satan (masonilor)!
Reply With Quote
  #488  
Vechi 05.09.2011, 14:54:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca ei doresc sa-i spuna Lui Dumnezeu Marele Arhitect, facand apel la calitatea Sa de Creator al Universului, e problema lor. Raman la parerea ca influenta lor, daca exista, nu e de ordin spiritual, ci financiar-politic. Concediu placut :)
Deoamna mea, faceti o confuzie. Vedeti descrierea acestui Arhitect al Universului si vezi daca corespunde cu descrierea lui Hristos. Daca indianul ii zice lui Dumnezeu Shiva insemna ca acest Shiva este tot una cu Iisus Hristos? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #489  
Vechi 05.09.2011, 15:06:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nu fac nicio confuzie, sunt foarte multe lojii , ramuri si ordine masonice, nu toate au inclinatii spirituale, insa nu vad de ce ne-ar afecta pe noi asta. Organizatii religioase sunt o multime in lumea asta, nu doar acele asociatiile masonice ce au si inclinatii mistice. V-am spus ca ei merg pe principiul Ex oriente lux (spiritualitatea orientala/rasariteana), deci s-ar putea ca unii sa mearga pe ramura sufismului, alta lojie pe hinduism, altii pe un sincretism iudeo-crestin, insa majoritatea n-au preocupari spirituale si-au pierdut acel caracter initiatic, odata cu desacralizarea lumii, ci preocuparile sunt de natura politica/economica/financiara/culturala.

Eu ma retrag de la aceste discutii; probabil altii, care-s foarte la curent cu "slujitorii lui Satan" si mai putin interesati de cei ai Domnului, stiu mai bine despre ce e vorba.

Last edited by ioanna; 05.09.2011 at 15:18:46.
Reply With Quote
  #490  
Vechi 05.09.2011, 15:41:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44