Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.06.2011, 18:45:11
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

In cartea Marthei Stout exista un test prin care poti sa-ti dai seama daca vei fi o posibila victima a unui sociopat. La mine a iesit ca sunt cu risc major....
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.06.2011, 21:40:39
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation Tot patitu-i priceput!

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Un prieten adevarat se implica in munca alturi de tine, unul fals se trage cand da de greu, si se duce de la tine cu 100 pe ora, cautand alti fraieri !!!
Fii linistita ca ala nu sta sa puna osul la treaba !

Tocmai ca sa te asigure de "buna credinta" si "reala prietenie", va munci alaturi de tine. Nu este o metoda eficace. Tot patitu-i priceput!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.06.2011, 21:41:58
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit raspuns !

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Eu nu vreau sa va contrazic pentru ca dvs. aveti aceleasi opinii pe care le aveam si eu inainte de a fi muscata de sarpe.
Exista o carte scrisa de Martha Stout - "The sociopath next door" este foarte interesanta nu stiu daca se gaseste si in varianta tradusa in romana.
Ce mi s-a intamplat nu pot sa-mi explic nici acum, insa, ce pot sa spun cu siguranta este ca pur si simplu nu am mai judecat normal. Nu pot sa-mi explic cum am putut sa-i cred toate tampeniile pe care mi le spunea. Aveam in acea perioada o stare de agitatie continua si credeam absolut tot ceea ce imi spunea. Nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva.Am avut o reputatie de om echilibrat si normal, dar, atunci nimic nu a mai functionat cum trebuie. Daca as fi fost doar eu singura persoana pe care a inselat-o as fi spus:Da! Sunt o naiva, o cretina si imi merit soarta, dar, au mai fost si altii.
Eu in viata mea nu am intalnit un astfel de om si nu doresc nici celui mai mare dusman al meu sa i se intample asa ceva.
Nici chiar parintii acestei "prietene" nu realizeaza cat de grava este situatia fiicei lor. Eu am aflat ca ea si inainte de aceasta poveste a mai avut antecedente cu altii.
Recent am vazut pe Discovery un reportaj despre un astfel de om. Tipul asta a ajuns pana acolo incat si-a inselat propria familie spunandu-le ca este bolnav de cancer. Si-a cumparat de la un magazin sange fals si-a inscenat lesinuri, s-a ras in cap, si-a facut cearcane la ochi o gramada de tampenii.....totul pentru a obtine bani!
Eu sper sa depasiti aceasta perioada nefasta din viata dvs,. si sa nu va pierdeti increderea in oameni !
Insa, ar fi fost interesant,daca tot am ajuns in aceasta discutie,sa aflam mai multe detalii, eventual,ce s-a intamplat concret,asa ca sa vada si alti oameni, si sa se fereasca pe viitor !
Poate ca patania dvs, i-ar putea preveni si pe altii,si atunci ,ar avea macar acest folos !
Insa dvs decideti daca doriti sa detaliati sau sa nu !
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.06.2011, 21:56:07
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Tocmai ca sa te asigure de "buna credinta" si "reala prietenie", va munci alaturi de tine. Nu este o metoda eficace. Tot patitu-i priceput!
Poate ca se va preface ca "munceste"...ca altfel,totusi ceva nu se leaga,logic !
Pentru ca,daca acest sociopat,pus la jug va trage ca boul,inseamna ca-i de fapt un om de isprava,dintr-o bucata,direct si nu unul dispus sa o ia pe "scurtatura" adica sa fie smecher,inselator...etc...

cred,mai degraba,ca acest tip de om, se fereste cand da de greu...si isi cauta rapid alti asa zisi "prieteni" !
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.06.2011, 22:00:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Poate ca se va preface ca "munceste"...ca altfel,totusi ceva nu se leaga,logic !
Pentru ca,daca acest sociopat,pus la jug va trage ca boul,inseamna ca-i de fapt un om de isprava,dintr-o bucata,direct si nu unul dispus sa o ia pe "scurtatura" adica sa fie smecher,inselator...etc...

cred,mai degraba,ca acest tip de om, se fereste cand da de greu...si isi cauta rapid alti asa zisi "prieteni" !
Depinde de miza pe care si-a propus-o. Scriam ca "tot patitu-i priceput!", deci am patit-o. Psihopatii sunt mai vicleni decat ne putem inchipui ("logic").
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.06.2011, 22:12:34
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Depinde de miza pe care si-a propus-o. Scriam ca "tot patitu-i priceput!", deci am patit-o. Psihopatii sunt mai vicleni decat ne putem inchipui ("logic").
si eu am patit, insa eu mi-am dat relativ repede seama din ce directie bate vantul !
insa,situatia la mine a fost usor diferita !
deci nu intamplator, poate, suntem aici, vorbin de acest subiect, evident !
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.06.2011, 22:20:19
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
si eu am patit, insa eu mi-am dat relativ repede seama din ce directie bate vantul !
insa,situatia la mine a fost usor diferita !
deci nu intamplator, poate, suntem aici, vorbin de acest subiect, evident !
Asadar, sunt situatii si situatii si tocmai de aceea nu exista retete. Subliniam ca munca nu este un criteriu evident pentru o proba clara de sinceritate.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 20.06.2011, 20:19:20
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Asadar, sunt situatii si situatii si tocmai de aceea nu exista retete. Subliniam ca munca nu este un criteriu evident pentru o proba clara de sinceritate.
totusi, se zice ca munca face pe om, sau il exprima, adica,iti dai seama de caracterul omului si dupa ce-l vezi cum tine in mana o lopata, sau un tarnacop !
acest aspect ,zic ca merita totusi studiat !
Reply With Quote
  #59  
Vechi 20.06.2011, 22:52:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
totusi, se zice ca munca face pe om, sau il exprima, adica,iti dai seama de caracterul omului si dupa ce-l vezi cum tine in mana o lopata, sau un tarnacop !
acest aspect ,zic ca merita totusi studiat !
Hai ca deja exagerezi. Daca un medic chirurg de un inalt profesionalism si de o conduita morala de exceptie, un om bun, "de pus pe rana" cum se spune, din toate punctele de vedere, nu stie sa tina in mana o lopata si un tarnacop, inseamna ca nu are caracter???
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.06.2011, 23:09:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Hai ca deja exagerezi. Daca un medic chirurg de un inalt profesionalism si de o conduita morala de exceptie, un om bun, "de pus pe rana" cum se spune, din toate punctele de vedere, nu stie sa tina in mana o lopata si un tarnacop, inseamna ca nu are caracter???
Ce sa-i faci Melissa?
Sa ne fereasca Domnul si de constructori si gradinari care vor sa tina in mana bisturiul :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viclenia cea mai mare e a celor care se dau mai ortodocsi ca toti Ekaterina Morala Crestina 0 29.08.2012 18:56:24
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
Despre viclenia sectantilor georgel23c Secte si culte 3892 03.10.2011 10:49:18
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40