Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2010, 21:39:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit A trecut la cele vesnice parintele Teofil Badoiu

Parintele arhimandrit Teofil Badoiu , staretul Manastirii Slanic , din judetul Arges , a trecut la cele vesnice sambata , 17 iulie , la varsta de 84 de ani . Cunoscutul duhovnic s-a nascut la 11 septembrie 1925 , a intrat in manastire la 20 februarie 1944 si a fost tuns in monahism pe 30 martie 1947 . Dumnezeu sa-l odihneaca ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2010, 22:59:09
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Eu l-am cunoscut personal, de multe ori venea sa se odihneasca pe la manastirile de maici.
Era simpatic si a trecut prin multe greutati in viata de calugar dar s-a mentinut...asa incat in ultimul timp era exact ca un copil...nu a trecut degeaba prin viata si prin manastire.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2010, 23:08:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

63 de ani de manastire inseamna automat si prigoana, suferinta pentru credinta in Hristos, jertfa, rabdare si multa dragoste. Am convingerea ca Dumnezeu ne-a mai dat un Sfant roman acolo sus, care sa se roage pentru noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2010, 23:28:27
Relika Relika is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Mesaje: 1
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca in pace in imparatia sa

Eu am avut ocazia sa-l cuunosc personal,a fost un om deosebit si un mare duhovnic al tari noastre.a trecut prin foarte multe greutati in viata sfintiei sale
DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2010, 19:41:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit La Manastirea Slanic va fi inmormantat Parintele Arhimandrit Teofil Badoiu

Parintele Arhimandrit Teofil Badoiu , va fi inmormantat maine , 20 iulie , la Manastirea Slanic , locul in care s-a nevoit timp de 66 de ani. Slujba inmormantarii va fi oficiata dupa Sfanta Liturghie de Mitropolitul Moldovei si Bucovinei , Inaltpreasfintitul Parinte Teofan , Inaltpreasfintitul Calinic , Arhiepiscopul Argesului si Muscelului si de Preasfintitul Varsanufie Prahoveanul , Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor . VESNICA LUI POMENIRE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2010, 21:26:03
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Vesnica lui pomenire!
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2010, 22:30:04
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca! Eu l-am vazut la Trinitas intr-un interviu si mi-a placut tare mult. Imi pare rau ca a murit. Rand pe rand ne parasesc toti oamenii deosebiti.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2010, 23:31:17
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii si sa-l aseze alaturi de ceilalti bine-placuti sarguitori ai vietii monahale.
De Manastirea Slanic de Arges ma leaga o amintire deosebita. Anul trecut, pe la sfarsitul lunii iulie ma intorceam de la Manastirea Prislop din Hunedoara si ma indreptam cu familia catre Curtea de Arges pe traseul catre Rm. Valcea. La un moment dat, pe stanga noastra se facea un drum de tara, iar pe marginea drumului era un calugar la vreo 35-40 de ani care astepta , doar-doar s-o gasi cineva care sa mearga pe directia aceea. Desi aveam ceva viteza, am oprit, am dat inapoi si am facut stanga, invitandu-l pe parinte sa urce ca-l duc eu. In prima faza a ramas surprins, apoi mi-a zis ca unde merge el nu crede ca pot eu urca cu masina mea. L-am intrebat daca a urcat cineva cu Dacia si a zis ca da. Ei atunci de ce sa nu urcam si noi cu Passat-ul?
Intr-adevar, drumul a fost extrem de anevoios, cu bolovani si hartoape, dar am ajuns cu bine, iar el s-a straduit sa fie o gazda extrem de ospitaliera. Ne-a povestit cum cu cutiva ani in urma nici curent electric nu aveau, iar odata cu electricitatea au aparut si dotarile, cum s-au gospodarit si si-au facut un helesteu unde acum aveau peste din belsug, ca se lucreaza la o sosea care va usura accesul catre sfanta Manastire, obstea s-a intregit cu calugari veniti de la alte manastiri... Am intrat si ne-am rugat in biserica deosebit de frumoasa, unde un grup de studenti la teologie faceau inregistrari cu cantari bisericesti, iar sunetul era cu totul divin.
Am refuzat sa ramanem la masa fiindca inca mai aveam drum lung de facut, am multumit pentru tot apoi ne-am luat ramas bun.
Desi stiam ca nu el era staretul Manastirii, n-am indraznit sa cerem informatii mai multe decat a dorit el sa ne furnizeze. Acum, dupa un an, aflu noutati. Triste, din pacate.
Se spune ca in momentul cand numarul ingerilor cazuti va fi completat de oamenii cei bine-placuti Lui Dumnezeu, pacatul lui Adam va fi iertat, iar omul isi va putea relua locul pierdut la inceputul inceputurilor. Nadajduiesc ca si Parintele Teofil Badoiu s-a alaturat preafericitilor parinti din Imparatia Cerurilor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.07.2010, 04:02:57
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii si sa-l aseze alaturi de ceilalti bine-placuti sarguitori ai vietii monahale.
De Manastirea Slanic de Arges ma leaga o amintire deosebita. Anul trecut, pe la sfarsitul lunii iulie ma intorceam de la Manastirea Prislop din Hunedoara si ma indreptam cu familia catre Curtea de Arges pe traseul catre Rm. Valcea. La un moment dat, pe stanga noastra se facea un drum de tara, iar pe marginea drumului era un calugar la vreo 35-40 de ani care astepta , doar-doar s-o gasi cineva care sa mearga pe directia aceea. Desi aveam ceva viteza, am oprit, am dat inapoi si am facut stanga, invitandu-l pe parinte sa urce ca-l duc eu. In prima faza a ramas surprins, apoi mi-a zis ca unde merge el nu crede ca pot eu urca cu masina mea. L-am intrebat daca a urcat cineva cu Dacia si a zis ca da. Ei atunci de ce sa nu urcam si noi cu Passat-ul?
Intr-adevar, drumul a fost extrem de anevoios, cu bolovani si hartoape, dar am ajuns cu bine, iar el s-a straduit sa fie o gazda extrem de ospitaliera. Ne-a povestit cum cu cutiva ani in urma nici curent electric nu aveau, iar odata cu electricitatea au aparut si dotarile, cum s-au gospodarit si si-au facut un helesteu unde acum aveau peste din belsug, ca se lucreaza la o sosea care va usura accesul catre sfanta Manastire, obstea s-a intregit cu calugari veniti de la alte manastiri... Am intrat si ne-am rugat in biserica deosebit de frumoasa, unde un grup de studenti la teologie faceau inregistrari cu cantari bisericesti, iar sunetul era cu totul divin.
Am refuzat sa ramanem la masa fiindca inca mai aveam drum lung de facut, am multumit pentru tot apoi ne-am luat ramas bun.
Desi stiam ca nu el era staretul Manastirii, n-am indraznit sa cerem informatii mai multe decat a dorit el sa ne furnizeze. Acum, dupa un an, aflu noutati. Triste, din pacate.
Se spune ca in momentul cand numarul ingerilor cazuti va fi completat de oamenii cei bine-placuti Lui Dumnezeu, pacatul lui Adam va fi iertat, iar omul isi va putea relua locul pierdut la inceputul inceputurilor. Nadajduiesc ca si Parintele Teofil Badoiu s-a alaturat preafericitilor parinti din Imparatia Cerurilor.

Doamne ajută!
Nu degeaba vă numiți "OmuBun"...!
Și eu l-am cunoscut pe părintele Teofil prin anii '94, însă din păcate nu am mai fost la dânsul de atunci, dar am mai auzit multe lucruri frumoase și bine-plăcute lui Dumnezeu despre el, și cred că Dumnezeu îl va așeza în Ceata Sfinților.
Încet, încet pleacă la cele veșnice toți "stâlpii" noștri duhovnicești.
Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească cu Drepții.
Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.07.2010, 15:10:46
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Domnul Dumnezeu sal odihneaca in pace si sa se roage parintele si pentru sufletele noastre pline de pacate si sa fie cu noi cu toti!
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc a trecut la cele vesnice gabor florin Intrebari utilizatori 4 19.07.2011 21:13:02
Parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 8 29.04.2011 15:51:00
Parintele Gheorghe Mihoc a trecut la cele vesnice printr-un accident rutier! florina_drossu Stiri, actualitati, anunturi 19 29.12.2010 12:47:14
Parintele Teofil Paraian a trecut la cele vesnice costel Stiri, actualitati, anunturi 72 03.12.2009 16:02:43
PS Dorimedont a trecut la cele vesnice ierom_petru Stiri, actualitati, anunturi 2 06.01.2007 23:52:30