Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.08.2012, 18:11:01
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit Casatoria in trei

Casatoria in trei, cu acte in regula

Din seria “aberatii contemporane - cititi si va cruciti”, (au mai fost pe forum cazuri neverosimile de genul “Germanul care s-a casatorit cu o pisica” - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9874 ), iata o noua anomalie in rasparul randuielii lasate de Dumnezeu: casatoria in trei, cu acte in regula.

"Asa-numitul “ménage a trois” lupta sa intre cu drepturi depline în rândul lumii. Initiativa vine din “tara tuturor posibilitatilor”, din localitatea cu nume parca predestinat, “Loveland”, din statul Colorado, unde traieste o comunitate însemnata de “poliamoristi”, care practica de câteva decenii “triada” sau “casatoria în trei”.

Organizat într-un ONG – Loving More -, grupul de poliamoristi din Loveland, World Polyamory Association (WPA), condus de lesbienele Sasha (68 de ani) si Janet Kira (55) Lessin, din Maui, care s-au casatorit legal în anul 2000, face de câtva timp lobby intens pentru legalizarea casatoriilor în trei.

Acum un an si jumatate, cuplul de lesbiene si-a gasit un “sot”, pe Shivaya, de 60 “si ceva” de ani, iar acum, cele doua femei vor sa se casatoreasca cu el
într-o “ceremonie publica”, scrie Daily Beast.

“Vreau sa mergem pe strada mâna în mâna în mâna, sa traim împreuna în mod deschis si sa ne aratam relatia. Si, de asemenea, sa avem toate drepturile mostenitorilor, reduceri de impozite si toate celelalte”, a declarat Sasha. “Noi nu suntem cetateni de mâna a doua. Oricine vrea sa se casatoreasca având toate drepturile si obligatiile unui mariaj, ar trebui sa aiba dreptul legal s-o faca. Argumentul fals ca mariajul este dedicat procrearii este ridicol”, spune, la rândul ei, Janet.

COMBINATII POSIBILE

Poliamoristii americani încearca sa aduca argumente cât mai plauzibile, prin care sa disculpe oarecum bizarul tip de casatorie în trei. Ei pretind ca aceste “uniuni” nu au la baza sexul cu parteneri multipli si nu sunt relatii în care o persoana are legaturi cu alte doua, fara ca acestea sa fie, la rândul lor, implicate una fata de cealalta, pentru ca ar semana cu bigamia. Din contra, “triadele” presupun, în opinia lor, ca fiecare dintre cei trei parteneri sa aiba “relatii complete si totale cu ceilalti doi”.

Din explicatia lor rezulta ca “triada” ar putea fi o combinatie între casatoria traditionala, între un barbat si o femeie si cea între homosexuali. Dar este posibila “uniunea” si între trei persoane de orientare homosexuala.

Daily Beast da si exemple de asemenea cazuri. Unul dintre acestea este cel al “triadei” masculine Doug Carr, Robert Hill si Paul Wilson, care traiesc fericiti, dupa cum spun ei, de 29 de ani. Cei trei “soti” locuiesc lânga Austin, în Texas, si împart în trei nu numai patul, ci si contul din banca si un “ranch” de toata frumusetea, pe care sunt stapâni în mod egal, cu acte-n regula.

“A fost o forma stângace de a consolida relatia noastra într-un context legal”, a explicat Hill (numele lui si ale celorlalti doi sunt, la cererea lor, pseudonime, dupa cum precizeaza autorul articolului din Daily Beast), fost finantist, în vârsta de 69 de ani. Hill povesteste cum el si Wilson, care de zece ani erau o “diada”,
s-au întâlnit în 1980 cu Carr într-un magazin de mobila din Dallas. Lui Carr i-a placut foarte mult de ei, au devenit amici, apoi prieteni si, în scurt timp, amanti.

Wilson recunoaste ca la început a fost mai sceptic în privinta relatiei în trei, dar a acceptat situatia de dragul lui Hill. Îl iubea de fapt pe Carr, dar nu vedea cum ar putea sa mearga înainte “triada”. S-a “luminat” la Viena, unde mersesera toti trei într-o vacanta si dupa ce citise un articol de presa despre cum sa faci sa mearga o “triada”. Atunci le-a spus lui Hill si Carr: “Te iubesc, si pe tine te iubesc, hai sa facem chestia asta sa mearga!”.

TATA, TATI SI TATICU

În 1984 au consfintit relatia lor într-o ceremonie “de angajament” în fata a 20 de prieteni, apoi, printr-o petrecere cu 200 de invitati la ei acasa, unde s-au prezentat în fata oaspetilor pentru prima oara ca fiind de-atunci încolo o “triada”. Acum si-ar dori sa poata sa încheie si o casatorie oficiala, de aceea sustin miscarea “triadelor”.
În tot acest rastimp, ei au mers si mai departe cu alternativele sexuale la viata obisnuita de cuplu. Cu o pereche de lesbiene, Carr a conceput cvadrupleti, care au acum 4 ani.

Micutii au fost învatati de mici cu “ierarhia” neobisnuitei lor familii: Carr este, indubitabil, “tata”, iar Hill si Wilson, “tati” si “taticu’”. “Am paternalizat relatia noastra dupa modelul parintilor nostri. Multi homosexuali abandoneaza valorile cu care au fost obisnuiti initial în familie. Noi nu am facut asa. Iar, în ceea ce priveste relatia noastra, în fata lui Dumnezeu suntem deja casatoriti, iar din punct de vedere economic am facut tot ce am putut mai mult”, a mai explicat Hill, care, ca si ceilalti, este pe deplin împacat sufleteste.

COMUNICARE

Ca și în cuplurile tradiționale, cheia funcționării unei "triade" este comunicarea, după cum afirmă psihologii. În acest sens, WPA promovează conceptul de "compersion", care înseamnă să înțelegi și să înveți să te bucuri de bucuria celuilalt. Evident, nu e deloc ușor, mai ales că, la fel ca în orice relație amoroasă, intervine și gelozia. Dar tocmai asta este "cheia" reușitei unei relații în trei, să anihilezi cât se poate de firesc acest sentiment opus dragostei sau o formă negativă a dragostei, cum îl mai numesc unii.

"Pentru cei mai mulți nu mai este nici un impediment, o dată ce au căpătat sentimentul că nu sunt de fapt abandonați în favoarea altora", afirmă Sasha Lessin. Cele două femei, care conduc și o școală de tantra, mai spun că unele "triade" încheie în scris "înțelegeri" de tipul contractelor prenupțiale tradiționale, în care detaliază totul, de la chestiuni economice personale până la reguli de coabitare. Unele dintre acestea se fac pe termen limitat, ca pentru o căsătorie de probă, cu posibilitatea de renegociere, dar sunt recunoscute deocamdată doar în comunitatea "triadelor". Unii vor însă și protecția legală a acestor înțelegeri, pentru a beneficia de toate drepturile, ca și cuplurile tradiționale.

"Triadele" beneficiază din plin de asistență psihologică. Au acces săptămânal la conferințe, unde sunt abordate deschis diferite teme ca onestitatea, respectul, comunicarea sau gelozia.

Deși nu există încă o statistică oficială a "triadelor", directorul executiv al "Loving More", Robyn Trask, afirmă că a identificat aproximativ 50.000 de "poliamoriști" în Statele Unite, iar 25% dintre ei trăiesc într-o relație de căsătorie "cvasi-binecuvântată". Un număr "disproporționat" dintre ei, după cum îl califică Trask, aparține generației "baby boom".

sursa: http://www.jurnalul.ro/special/ptiu-...rei-508040.htm

Imi cer iertare, stiu ca nu trebuie sa-mi aduc si eu contributia la sminteala si nebunia lumii, nici macar prin a colporta sau amplifica asemenea stiri, insa mi-e greu sa ma abtin sa nu zic: piscati-ma careva de mana, ca altfel nu-mi vine sa cred cu cata nonsalanta e confundat aberantul cu firescul.

Last edited by delia31; 23.08.2012 at 22:55:19.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.08.2012, 18:51:29
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Era si un serial tv care incerca sa arate ce normal e sa fii poligam. Ala cu barbatul cu trei neveste.
Pai nu se plang barbatii americani si de o singura nevasta (ex Al Bundy)? Cum sa managerieze atunci doua sau mai multe?!? Si inca si cu drepturi de mostenire - aia era problemaaa, problema adevarata, de suflet!
Ce porcarie. Astia sunt oameni care au prea mult timp liber si prea multi bani.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2012, 19:23:39
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit rad ca sa nu plang

am ras cu lacrimi, oamenii acestia nu au toate tiglele pe casa.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.08.2012, 20:51:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă dispare conceptul de căsătorie ca uniune dintre un bărbat și o femeie, azi în unele țări putând fi între doi bărbați ori între două femei, atunci ne-am înscris pe un drum care, cum ar spune Patapievici, "nu are principiu de limitare intern". De ce nu ar fi căsătoria o uniune între doi bărbați și trei femei, de exemplu ?

Ascultați-mă bine: cei mai mulți dintre noi vom fi încă în trup când subiecte de drept civil vor fi căsătoriile zoofile. În ce bază ar fi permisă homosexualitatea și nu ar fi permisă zoosexualitatea. Eu și cu găina mea ne iubim ! Nu e vorba numai de sex aici, între mine și găina mea există o afecțiune profundă. Fără găina mea, viața nu are sens și, la rândul ei, găina mea ar fi nenorocită fără mine. Dumnezeu, care este iubire, desigur că nu are nimic împotriva iubirii pure dintre mine și găina mea și numai dinozaurii fundamentaliști care conduc instituția osificată a Bisericii pot pune bețe în roate iubirii dintre un bărbat și o pasăre, declanșând, din nou, Inchiziția asupra noastră, a minorității sexuale zoofile.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.08.2012, 21:01:40
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai era de asteptat ca la spalacitii anglofoni sa apara aberatii de astea. Doar ei sunt cu "libertatea " "omului" fata de Dumnezeu si normalitate. Nu cred in aiureli movulii de "profetii mass-media", dar sper ca tiganul ala smecher de Sundar Singh sa fi nimerit-o cand a zis ca SUA va ajunge un mare cimitir. Atata nebunie sexuala si "spirituala" ca in supercancerul, pardon, superputerea planetei nu s-a mai pomenit nici pe vremea legendarelor Sodoma si Gomora.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.08.2012, 22:49:52
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Ce polifonie sufleteasca trebuie sa iasa cand triunghiul fericit incepe sa isi dispute randul la wc, telecomanda sau accesul la conturile bancare.
Oare cum arata divortul in aceasta institutie? "Draga John, trebuie sa iti marturisesc ca eu si Jane consideram ca nu ne respecti ca femeie. Iar copiii, ia aminte, copiii vor ramane la noi!" Ele divorteaza de el, ei divorteaza de ea, ea si el divorteaza de... deja am ametit. Isi iau toti liber de la serviciu "scuzati, trebuie sa ma duc sa divortam de a doua mea sotie"?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.08.2012, 23:16:19
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă dispare conceptul de căsătorie ca uniune dintre un bărbat și o femeie, azi în unele țări putând fi între doi bărbați ori între două femei, atunci ne-am înscris pe un drum care, cum ar spune Patapievici, "nu are principiu de limitare intern". De ce nu ar fi căsătoria o uniune între doi bărbați și trei femei, de exemplu ?

Ascultați-mă bine: cei mai mulți dintre noi vom fi încă în trup când subiecte de drept civil vor fi căsătoriile zoofile. În ce bază ar fi permisă homosexualitatea și nu ar fi permisă zoosexualitatea. Eu și cu găina mea ne iubim ! Nu e vorba numai de sex aici, între mine și găina mea există o afecțiune profundă. Fără găina mea, viața nu are sens și, la rândul ei, găina mea ar fi nenorocită fără mine. Dumnezeu, care este iubire, desigur că nu are nimic împotriva iubirii pure dintre mine și găina mea și numai dinozaurii fundamentaliști care conduc instituția osificată a Bisericii pot pune bețe în roate iubirii dintre un bărbat și o pasăre, declanșând, din nou, Inchiziția asupra noastră, a minorității sexuale zoofile.
:)) genial. Hai si cu roboti, ca deja exista modele care seamana destul de bine extern cu noi, si multe sunt construite si folosite in scopuri... promiscue.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.08.2012, 23:41:40
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă dispare conceptul de căsătorie ca uniune dintre un bărbat și o femeie, azi în unele țări putând fi între doi bărbați ori între două femei, atunci ne-am înscris pe un drum care, cum ar spune Patapievici, "nu are principiu de limitare intern". De ce nu ar fi căsătoria o uniune între doi bărbați și trei femei, de exemplu ?

Ascultați-mă bine: cei mai mulți dintre noi vom fi încă în trup când subiecte de drept civil vor fi căsătoriile zoofile. În ce bază ar fi permisă homosexualitatea și nu ar fi permisă zoosexualitatea. Eu și cu găina mea ne iubim ! Nu e vorba numai de sex aici, între mine și găina mea există o afecțiune profundă. Fără găina mea, viața nu are sens și, la rândul ei, găina mea ar fi nenorocită fără mine. Dumnezeu, care este iubire, desigur că nu are nimic împotriva iubirii pure dintre mine și găina mea și numai dinozaurii fundamentaliști care conduc instituția osificată a Bisericii pot pune bețe în roate iubirii dintre un bărbat și o pasăre, declanșând, din nou, Inchiziția asupra noastră, a minorității sexuale zoofile.

Aș plânge da nu mai pot de râs. Sau poate invers. Aș râde da mă bufnește plânsu.

Pe topicul acela cu germanul care s-a casatorit cu pisica lui, Cecilia, cineva haios intreba: si ce o sa faca daca mâța va vrea sa divorteze? Ii va plati pensie alimentara?

N-as vrea sa va dezamagesc, dar acel viitor maladiv de care vorbiti, it's already happening.
Dar n-as vrea sa apuc ziua in care as putea fi invitata la nunta vreunui cunoscut cu o gaina sau a vreunei femei cu un cocos. Nu, nu sunt deloc curioasa cum ar arata o gaina cu rochie de mireasa, colier de perle si verigheta sau un cocos cu papion. Ma intreb ce ar face barbatul la prima lor cearta Ar intenta divort sau ar pune Delikat de-o supa cu galuste ? :)

Acuma, chiar, nici nu stii sa razi sau sa plangi. Sunt unii oameni atat de dereglati, incat s-au facut chiar nominalizari ale celor mai ciudate casatorii din lume. Nu stiu pe care as pune-o pe primul loc in top. Daca mai conteza, cumva.

1. Erika, in varsta de 37 de ani, spune ca dintotdeauna a avut o pasiune pentru obiecte. Prima data s-a atasat de un arc cu sageti, apoi de Zidul Berlinului, dar si de o parte dintr-un gard pe care il tine in dormitor. Insa marea dragoste a nutrit-o pentru Turnul Eiffel. S-a indragostit in asa hal de el incat l-a luat de “barbat”, in cadrul unei ceremonii restranse. Acum, femeia si-a schimbat numele in Erika La Tour Eiffel, ca orice femeie maritata.






2. Chinezul Liu Ye, 39, este un alt exemplu de barbat indragostit, nu de o femeie, ci de el insusi! Se iubeste atat de tare incat s-a luat si de sot in prezenta a peste 100 de invitati intr-o ceremonie traditionala. Imbracat in costum de mire si avand alaturi o macheta cu al sau chip, imbracata intr-o rochie rosie, Liu si-a jurat iubire vesnica in fata altarului.




3. Eija Riita, 54 de ani, s-a casatorit cu Zidul Berlinului in 1979. Femeia a fost diagnosticata cu o afectiune numita "dependenta sexuala de obiecte". Doamna Zidul Berlinului spune ca s-a indragostit la prima vedere de zid, dupa ce l-a vazut la tv. Avea 7 ani pe atunci. Pana sa ajunga sa-l ia de sot, femeia a colectionat poze cu el. Riita este virgina, insa spune ca relatia cu zidul o implineste din toate punctele de vedere.




4. Tot aici trebuie amintit si japonezul care a luat-o de sotie pe Nene Anegasaki, personajul din jocul video Nintendo. Tanarul a avut parte de o ceremonie reala in Guam, unde, se pare, ca o casnicie cu obiecte imaginare este legala.

Last edited by delia31; 24.08.2012 at 00:03:33.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2012, 23:42:36
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

5. Magali Jaskiewicz si-a iubit atat de tare logodnicul incat dupa moartea acestuia femeia nu a renuntat la casatorie si a facut nunta cu poza lui. Tanara a invocat un punct din Codul Civil francez care permite casatoria cu un mort daca formalitatile au fost completate inainte de moartea partenerului. Si cum barbatul a murit cu doua zile inainte de nunta, totul era aranjat. Potrivit unui oficial, in jur de 10 casnicii postmortem au loc in fiecare an in Franta.




6. Germanul care s-a casatorit dupa 10 ani de dragoste profunda cu iubita lui. Nimic neobisnuit pana aici, doar ca aleasa este o pisica. Si desi are 15 ani, Cecilia, pisica lui Uwe Mitzscherlich, de 39 de ani, a spus raspicat „miau" cand a fost intrebata daca il doreste de sot.




7. Nu trebuie uitat nici domnul din Coreea ce s-a casatorit cu o perna. Cat de disperat trebuie sa fii sa te casatoresti cu o perna?



8. sau femeia care in 2006 a facut nunta cu un sarpe


9. Edward Smith, barbatul care are o relatie de durata cu “iubita sa”, un Volkswagen Beetle. Edward spune ca a facut sex pentru prima data cu o masina la varsta de 15 ani si ca niciodata nu l-au atras femeile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2012, 23:54:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Era un topic pe aici..ceva de genul "sa nu radem de oamenii cu probleme"...

Dar uite ca nu ne putem abtine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trei zile de intuneric Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 20 27.08.2011 22:04:23
Trei pastori Rodica50 Intrebari utilizatori 0 28.11.2010 09:11:09
Trei zile la Sihastrie OmuBun Pelerinaje la locuri Sfinte 2 15.10.2010 23:48:46
Trei nasi de botez ? cain2k Botezul 4 01.07.2009 21:18:21
Sfintii Trei Ierarhi adorcrysti Despre Biserica Ortodoxa in general 6 30.01.2009 19:17:55