Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2013, 21:06:27
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Realizare științifică importantă!

"Sonda americană Voyager 1, lansată în 1977, a părăsit Sistemul Solar, devenind astfel primul obiect fabricat de om care a ajuns în spațiul intersideral, au confirmat, joi, oficialii americani.
Potrivit unor măsurători ale căror rezultate au fost publicate în revista Science și au fost confirmate de NASA, sonda Voyager 1 a părăsit deja Sistemul Solar în urmă cu un an, în 2012: "Acum că avem aceste noi date-cheie, suntem de părere că omenirea a făcut un pas istoric, intrând în spațiul interstelar", a declarat Ed Stone, coordonatorul științific al acestei misiuni, de la Institutul de Tehnologie din California.
"Voyager deschide o nouă eră de explorare", a adăugat el într-o conferință de presă telefonică.
Noile analize ale densității plasmei din jurul sondei, realizate pe baza unor date primite între 9 aprilie și 22 mai, s-au dovedit conforme cu densitățile care se află în regiunea interstelară prezise de modelele de calcul, potrivit cercetătorilor de la Universitatea Iowa, coordonați de Don Gurnett, principalul autor al acestui studiu.
Potrivit astrofizicienilor americani, sonda Voyager 1, care se află de acum la o distanță de aproape 21 miliarde de kilometri de Soare, a ieșit din heliosferă, o zonă frontalieră a Sistemului Solar, pentru a intra în zona rece și întunecată a spațiului interstelar, în jurul datei de 25 august 2012.
"Am tresărit pe scaunele noastre atunci când am constatat aceste oscilații în datele noastre, pentru că ele arată faptul că sonda Voyager 1 se află într-o regiune complet nouă, conformă cu ce putem să ne așteptăm de la spațiul intersideral și complet diferită de heliosferă, bula formată de razele solare", a explicat Don Gurnett.
Pe parcursul acestei conferințe de presă telefonice, cercetătorul american a prezentat și prima înregistrare cu fondul sonor al spațiului interstelar.
Potrivit aceluiași cercetător, câmpul magnetic nu și-a modificat direcția la ieșirea sondei din Sistemul Solar, fapt care rămâne deocamdată inexplicabil.
Acest moment istoric mult așteptat a generat o serie de controverse în ultimele luni. Două studii publicate în acest an, dintre care unul chiar în luna august, realizat pe baza altor date, au ajuns la concluzia că sonda americană ieșise din Sistemul Solar în 2012, însă NASA a considerat că aceste studii nu erau concludente.
Studiile aveau la bază o diminuare puternică și bruscă a particulelor emanând din Sistemul Solar și o creștere a radiațiilor intergalactice, indicate de instrumentele de pe Voyager 1.
Potrivit studiului astrofizicianului Marc Swisdak, de la Universitatea Maryland, publicat în august, Voyager 1 ar fi părăsit Sistemul Solar pe 27 iulie 2012.
El consideră că "este pentru prima dată când omenirea iese din leagănul Sistemului Solar al ei pentru a explora restul galaxiei". "Voyager 1 permite astfel efectuarea unor observări directe din afara Sistemului Solar", a adăugat Marc Swisdak.
John Grunsfeld, directorul misiunilor științifice de la NASA, consideră că "Voyager 1 s-a aventurat acolo unde nicio altă sondă nu a plutit înainte, marcând astfel una dintre realizările tehnologice cele mai semnificative din analele istoriei științei".
Durata de viață a celor două sonde Voyager, lansate în 1977 la un interval de o lună una de alta, în direcții opuse, care se deplasează cu viteze de 55.000 kilometri pe oră, nu trebuia să depășească cinci ani, însă ele se află și acum în stare bună de funcționare. Camerele lor video au fost oprite în 1990, pentru a prelungi durata de viață a bateriilor cu plutoniu, ce urmează să se consume complet în anii 2020.
Instrumentele de pe cele două sonde Voyager au la bază tehnologii considerate astăzi rudimentare. Un iPhone din primele generații are o memorie de 240.000 de ori mai mare decât computerele de pe Voyager, iar puterea transmițătoarelor lor (23 wați) este echivalentă cu aceea a unui bec de frigider.
Programul de explorare Voyager avea ca obiectiv studierea planetelor din Sistemul Solar. Voyager 1 și Voyager 2 au survolat planetele Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun și 48 sateliți ai acestora. Datele transmise de cele nouă instrumente aflate la bordul fiecăreia dintre sonde au făcut ca această misiune de explorare a Sistemului Solar să fie considerată cea mai fructuoasă din întreaga istorie spațială a omenirii.
Cele două sonde transportă fiecare un disc din aur placat cu cupru, cu diametrul de 30 centimetri, conținând 115 fotografii și o varietate de sunete naturale, ca și mesaje audio înregistrate în 55 de limbi. Mesaje înregistrate de președintele americane din acea vreme Jimmy Carter și de secretarul general al ONU din epocă, Kurt Waldheim, "călătoresc" astfel în spațiu la bordul celor două sonde americane, de peste 35 de ani.
Potrivit oamenilor de știință, Voyager 1 și Voyager 2 - care va părăsi și ea Sistemul Solar în următorii trei ani - vor ajunge în vecinătatea altor stele și la aproximativ doi ani-lumină (un an lumină are 9,461 miliarde de kilometri) de Soare, peste 40.000 de ani.
"Nimic nu poate opri cursa în spațiu a sondei Voyager 1 care își va continua periplul timp foarte îndelungat, probabil câteva miliarde de ani", a prezis astrofizicianul Marc Swisdal."
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2013, 22:35:57
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

tot asa.

cred ca ne mai trebuie o cursa spatiala.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2013, 23:43:49
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Apropo de cursele spațiale...

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
tot asa.

cred ca ne mai trebuie o cursa spatiala.
Ați auzit că, în 229, va fi trimisă o echipă de voluntari pe Marte, pentru a începe colonizarea planetei? :) Ei nu se vor întoarce niciodată pe Terra... :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2013, 23:47:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Știri de la NASA? Ăia care au pierdut documentele oficiale cu aselenizarea?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde