Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 10.02.2023, 16:16:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din nou, thread sectar cu marturie sectara, rog atentie la ce se scrie de catre Morocel.
Nu face parte din Biserica Ortodoxa Romana, face parte dintr-o secta condamnata, acuza si condamna BOR.

Rog atentie la sectarul Morocel care isi face veacul pe forum.



Sectare, smereste-te in fata Bisericii prin pocainta, nu te fatarnici in fata mea facandu-o pe smeritul.

E smerit sectarul cand e trufas si huleste Biserica.

Tu esti hulitor al Bisericii de asta pururea te voi condamna si voi fi impotriva ta. Pentru ca hulesti Biserica!

Stii cum esti, esti ca un parazit caruia toata lumea ii spune ca e parazit dar el o face pe mieluselul. Mai bine ai vedea pe unde esti. Esti de ani de zile un parazit pe forum, care nu stie decat sa paraziteze, dar care o faci pe inteleptul.
Citat:
În prealabil postat de gpalama
(de pe alt thread)
Stii cum esti Morocele, incerci sa abati atentia de la dara de uratenie pe care o lasi in urma la chestii marunte precum corectitudinea politica a poluarii unui thread.

Diavolul umbla pe threaduri si le explica altora sa fie corecti cand vorbesc...


Vezi-ti barnele din propriii ochi si lasa corectitudinile nerelevante in pace...

S-a trezit diavolul sa fie corect in cele mici si el le incalca pe toate cele mari.

Dar tu vezi ca tot ce spui este poluare, ca poluarea ta pe threaduri e de zeci de ori mai mare decat orice imputi altora?
Tu spui. Tu "stii" ce spui cand spui si scrii ce scrii, ca-s sectant, ca hulesc, etc. asemenea celor ce au spus secta rea despre credinciosii din Cetate condamnandu-i pripit si iata o repeti mereu in scris! Nu trec cu vederea, nu te iert fara sa o ceri asa cum am scris in postarea anterioara. Ti-ai adugat. Tu "stii" ce ti-ai adaugat si sper ca o sa ne marturisesti ce ti se intampla de cand te-am eliberat de iertarea mea din oficiu, caci nu te mai iert fara sa o ceri pentru ca hula impotriva Duhului Sfant si Cuvantului lui Dumnezeu nu se iarta din oficiu si nu se trece cu vederea. Esti liber sa-ti primesti ce-ti cauti cu "lumanarea". Daca pacatul tau te va pedepsi si nu mai poti rabda astept sa-ti ceri iertare ca sa te iert, doar ce mi-ai gresit mie fiindca nu-s nici preot nici teolog, nici Duhul si nici Cuvantul. Vom vedea cand anume se va intampla.

[Oare chiar are nevoie Biserica noastra a carui cap este Hristos-Cuvantul formata din 18 milioane de ortodocsi si o intreaga ierarhie arhiereasca, preoteasca si calugareasca sa fie aparata de catre unii de textele (de pe forum) ale unui mirean ortodox din BOR fidel ortodoxiei care crede si in Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Domnului? Nu stiu, intreb... retoric, nu imput altora.
Si inchizitorule pripit @gpalama, nu ma smeresc spre deznadejde si nu ma pocaiesc pe dos, asa k lumea indreptandu-se spre iad, in fata bisericii, cum ceri si ai vrea, numai tu "stii" de ce, deci nu ma lepad de Domnul, de Hristos-Cuvantul oricat ai insista sa ma las tzepuit sau sa ma autotzepuiesc ca prostul innebunit de frica gresita.]
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.02.2023 at 11:05:15.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 16.02.2023, 00:02:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Tu spui. Tu "stii" ce spui cand spui si scrii ce scrii, ca-s sectant, ca hulesc, etc. asemenea celor ce au spus secta rea despre credinciosii din Cetate condamnandu-i pripit si iata o repeti mereu in scris! Nu trec cu vederea, nu te iert fara sa o ceri asa cum am scris in postarea anterioara. Ti-ai adugat. Tu "stii" ce ti-ai adaugat si sper ca o sa ne marturisesti ce ti se intampla de cand te-am eliberat de iertarea mea din oficiu, caci nu te mai iert fara sa o ceri pentru ca hula impotriva Duhului Sfant si Cuvantului lui Dumnezeu nu se iarta din oficiu si nu se trece cu vederea. Esti liber sa-ti primesti ce-ti cauti cu "lumanarea". Daca pacatul tau te va pedepsi si nu mai poti rabda astept sa-ti ceri iertare ca sa te iert, doar ce mi-ai gresit mie fiindca nu-s nici preot nici teolog, nici Duhul si nici Cuvantul. Vom vedea cand anume se va intampla.

[Oare chiar are nevoie Biserica noastra a carui cap este Hristos-Cuvantul formata din 18 milioane de ortodocsi si o intreaga ierarhie arhiereasca, preoteasca si calugareasca sa fie aparata de catre unii de textele (de pe forum) ale unui mirean ortodox din BOR fidel ortodoxiei care crede si in Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Domnului? Nu stiu, intreb... retoric, nu imput altora.
Si inchizitorule pripit @gpalama, nu ma smeresc spre deznadejde si nu ma pocaiesc pe dos, asa k lumea indreptandu-se spre iad, in fata bisericii, cum ceri si ai vrea, numai tu "stii" de ce, deci nu ma lepad de Domnul, de Hristos-Cuvantul oricat ai insista sa ma las tzepuit sau sa ma autotzepuiesc ca prostul innebunit de frica gresita.]
Si dracul se fatarniceste ca ar fi smerit. Cam ca tine. Dar nu se smereste de fapt. Tot hulitor de Dumnezeu este.

Tu esti un sectar de pe marginea drumului care spurca Biserica ori de cate ori prinde ocazia.

Valea de aici sectare. De 10 ani de zile iti zice lumea ca nu ai ce sa cauti pe aici si nu prea te prinzi ca nu ti-e locul aici.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 21.02.2023, 14:39:17
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Nu mai pot sa-ti mai iert minciunile, hulele , denigrarile si dezinformarile la adresa mea din oficiu daca nu-ti ceri iertare, caci daca mai iert fara sa-ti ceri iertare nu iti este de folos Credintei ci iti este spre pierzare caci io iti pot ierta doar ce-mi gresesti mie dar ce gresesti Domnului, Duhului si Cuvantului ti se tot adauga. Deci nu am citit, nu stiu ce ai scris si nu vreau sa stiu ce ai raspuns fiindca nu vreau sa ma las folosit ca sa-ti agravezi situatia de pripit incapatanat ce tine ca orbul de bata pana in panzele albe ale ”raiului” samurmuraiului kamikadze!

Dar cred ca are fiecare dreptul la dialog si la parere. Oricine e liber sa creada si sa scrie ce vrea, cat vrea, pe toate firele daca vrea despre acelasi subiect obsesiv, sa ma urmareasca, sa ma ispiteasca si sa ma provoace cat ii place, nu-l osandesc, nu-l acuz, nu-l speriu, nu-l judec, nu-i doresc raul, nu-l amenint, nu cer razbunare la Dumnezeu, nu-l blestem ci caut sa respect teoria si definitia libertatii democratice lansata de Ion Ratiu: ”sunt gata sa-mi vars si ultima picatura de sange (impreuna cu Hristos-Cuvantul) pentru ca tu sa ai dreptul sa nu fi deacord cu mine”... in orice domeniu fara sa ai parte de vreo silnicie din partea mea.

Repet ca nu sunt nici sectant, nici sateu, nici pagan, nici drac, nici demon si nici eretic ci mirean ortodox din BOR, practicant in Cluj-N la o biserica ortodoxa de cartier, deci cred in ortodoxie ca un pacatos oarecare, in sfinti si in Calea cea stramta, ortodoxa a Crucii dreptei Credinte in Iisus Hristos si in Duhul Adevarului, in Mangaietorul si pe langa asta mai cred si in Cuvantul lui Dumnezeu suflat prin Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Domnului care este defapt Capul bisericii chiar daca ortodoxia nu-L recunoaste. Io ca ortodox serios Il recunosc si cred sigur ca El este, Domnul!.. si ma refer doar la Cuvantul lui Dumnezeu Cel suflat prin Cele 7 Trambite Apocaliptice, adica la Numele Cel Nou al Domnului Iisus Hristos, Cel de acum 2000 de ani care s-a suit la Ceruri asa cum este scris in Evanghelii si in Apocalipsa si despre Carele a fost scris in Psalmi si in Prooroci de la Dumnezeu prin Duhul Proorociei.

Nu oblig pe nimeni sa ma creada, este pe net despre Noul-Ierusalim de la Pucioasa si Cuvantul lui Dumnezeu care se posteaza pe site, oricine poate citi si crede si sa caute sa se lamureasca dar io aici dialogand marturisesc liber ca este de crezut, de iubit si de urmat tot Cuvantul. Io asa fac, citesc si cred si ma stradui sa urmez in iubirea Dumnezeirii si a celor mai mici. Nu regret ca citesc si ca am datoria sa urmez si sa nu defaim, si n-as vrea sa ma delas oricat s-ar stradui unii sa ma ”incerce”, foarte mari ortodocsi, oricat ar fi de multi si orice functii mari ar avea, singuri sau impreuna, vrand ei sa ma ajute sa ma autotzepuiesc si sa ma razgandesc indoindu-ma sau nemaicrezand ca prostul si ca nebunul rau si lash! Deci nu-mi doresc sa ma lepad de Cuvantul ce este suflat prin Cele 7 Trambite Apocaliptice pentru ca lepadarea este echivalenta cu caderea, tradarea si pierzarea deci pentru mine este un iad si un rau foarte mare, de nespus s-o patesc. Si nu ma laud ca io cred fiindca aceasta Credinta este un dar de la Dumnezeu pentru care nu am niciun merit! Deci sunt la fel ca toti necredinciosii doar ca mie pacatosului, de mila i s-a daruit acest mare DAR!

(azi 20.03.2023 am citit ce ai postat si te intreb retoric (nu doresc raspuns (ca sa nu te autodistrugi)), domnule confuziv, cine esti tu si cine te crezi sa ma tot faci sectant ca sa instigi la a fi dat afara de ortodocsi? Iata iar ma confunzi intentionat cu Ewald Frank-enshtain ca viclenii care ”stiu”. Numai ei ”stiu” de la cine ”stiu”. Pai io-s ortodoxul din Biserica si care stiu ce vorbesc!!!.. iar unii din voi, nu dam nume... pe langa... aparand ca beroii hula criminala infiltrata in Biserica lingusind mai marii si adunarile populare si asmutind la inhaitare, la ura proletara ca ipocritii laudand cultul muncii bazata pe hula criminala in timp ce ei parvin la pile si privilegii iar mai nou, a aparut cultul USLamist al demoncratiei originale, a laudaroseniei de sine si de vrem o tara ca afara, de mare bantron trufas ce-si fura si-si vinde tot ce poate din tara asta pentru bani murdari, stiinta vremelnica iad-vesnic si justistitie oarba, averea care-i face ”mari”, adica sursa cu care-si cumpara libertatea faradelegii si a pacatelor numite pe scurt, hula criminala si tradare plina de trufistiinta laudaroasa, barnaiva.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.07.2023 at 13:25:31.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 01.02.2024, 05:45:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Observ ca "trimbitele apocaliptice" sunt prezentate drept persoane fizice nu instrumente muzicale asa cum citim in Apocalipsa.
De ce oare?

Iar daca spuneti ca sunt persoane, sa inteleg ca fiecare tara are alt grup de "trimbite"? Rusii de exemplu ar avea sute de sfinti, martiri ai inchisorilor.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 01.02.2024, 12:27:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Observ ca "trimbitele apocaliptice" sunt prezentate drept persoane fizice nu instrumente muzicale asa cum citim in Apocalipsa.
De ce oare?

Iar daca spuneti ca sunt persoane, sa inteleg ca fiecare tara are alt grup de "trimbite"? Rusii de exemplu ar avea sute de sfinti, martiri ai inchisorilor.
Daca Dumnezeu ne-a dat noua acest mare Dar pentru toti oamenii, Cuvantul lui Dumnezeu de la sfarsit de timp, Cel mai mare Dar al tuturor timpurilor, dumneata te apuci acuma si te indoiesti ca sa-mi pui ”intrebari”? Da' tu crezi ca io nu-mi dau seama? Da' tu crezi ca io nu vad ca nu vrei sa crezi si ca-ti bati joc cu "smerenie"? Ce instrumente muzicale? Ce rusii din inchisori? Aici nu e vorba de natzionalism si de iubire de sine insusi ci e vorba de Iubirea Lui Dumnezeu, pentru acest neam eroic, martir, neamul credinciosilor, tara credintei, pamantul sfintilor, Cerul Virtutilor!

Pune mana si citeste din Carti, din Trambitze si te informeaza, straduieste-te sa crezi si atunci vei vedea deslusit sa-ti scoti barfa, barna telescopica din ochi pentru care lovesti ca Mr. Lova Lova, fantastic, bombastic, Mr. Lier, Mr. Rong, Mr. Musculo instalatorul gel, si vazand tu deslusit te vei bucura traind mai departe in adevar si din Credinta... din aia cu putere mare care se si implineste complet, din aia ce poarta numele Domnului CHristos.

Pentru ce te indoiesti?
Crezi ca io n-am ce face decat sa te mint?
Ai impresia ca mi s-a urat cu binele si vreau in fundul iadului?

Hai, te rog sa fim seriosi!
Citeste cu onestitate si vei ajunge sigur la credinta. N-am nicio indoiala. Oricine poate primi acest mare Dar. Mai mare ca orice dar daruit de Dumnezeu pana acum oamenilor. Acuma se da Darul Cel mai mare al tuturor timpurilor! Luati-L, primiti-L! Nu va lasati tzepuitzi de tzepuitori ca sa-L refuzati smerindu-va k lumea, k prostii ce se cred intelepti sau precautzi!

Indrazniti!.. si cititi.

(Ti se pare ca rusii ca popor s-au smerit? Nu vezi ce razboaie au dus, ce tara mare au, nu vezi ce a facut revolutia lor in toata lumea? Cum ar putea fi vorba de ei? Iar taina Trambitelor e ca sunt instumente muzicale la care numai Dumnezeu poate suna si canta! Ma mir ca pui intrebari la care si copiii de gradinitza stiu raspunde. Vrei sa ma incant ca prostul naiv si pripit ca sa ma dau mare raspunzandu-ti la niste... ispite? Iti multumesc totusi ca mi-ai luat in seama. Nu despre mine e vorba aici. Io nu contez. Cuvantul insa e totul in toate si va fi totul in toate in vecii vecilor! Amin.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.02.2024 at 17:40:19.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 01.02.2024, 19:18:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce instrumente muzicale? Ce rusii din inchisori? Aici nu e vorba de natzionalism si de iubire de sine insusi ci e vorba de Iubirea Lui Dumnezeu, pentru acest neam eroic, martir, neamul credinciosilor, tara credintei, pamantul sfintilor, Cerul Virtutilor!
Departe de mine gindul de a pune intrebari cum zici tu, ispititoare, mai ales adresat unui nivel de discutii asa de elevat precum duceti domniile voastre aici. Vorbesc serios! Iarta-ma daca asa s-a inteles. Chiar n-am vrut sa te necajesc!

Intreb si eu doar pentru a ma lamuri nimic altceva. SIncer! N-am mai scos o vorba pe aici de ani de zile. Am mai urmarit doar ce-mi aduce veselie si bucurie inimii mele. Pe bune!

Multora ne este greu sa intelegem, din ce mai impartasesc cu prietenii. Iar de citit din cartea alba mi se cam pare redundant(nu zic ca-i rea) atita timp cit avem Evangheliile care sunt mai mult decit suficiente.
Personal nu reusesc a integra politica, eroismul, martiriul politic(vezi in prezent pe Assange) in urmarea si imitarea lui Hristos care oricum cu foarte mult greu mai reusim sa o facem,..cite o picatura pe ici colo, dupa care cadem din nou..si iar ne ridicam multumita lui Dumnezeu. Slava TIe Doamne!

Suferinta celor intemnitati este un capitol separat, ingrozitor de trist intradevar si greu de cuprins in totalitatea sa insa pe care eu tin sa-l tratez separat nu impreuna cu slujbele la care merg, cu Taina Liturghiei sau a Maslului ca exemplu.

Simion Zelotul a inteles destul de reprede dupa ce a fost ales sa-l reprezinte pe Hristos in lume ca trebuie sa uite de "zelotism", de martiriu motivat politic si desemenea de istoria lui POLITICA personala de activist iudaic impotriva "imperiului"...si de POLITICA in general. Sa o lase neamurilor care aleg sa-i serveasca lui Mamona!
La fel si cu ceilalti Apostoli carora la un moment dat Mantuitorul le-a comunicat clar ca "Ei toti NU mai sunt cine au fost inainte"...asa ca sa uite

Fara suparare...doar clarificare!

PS:
Sa stii ca apreciez mult "psalmurile" tale. Sunt scrise cu iscusinta! Au acel ceva in ele. Bravo si multumesc pentru partajare! Multa sanatate si in continuare multa putere de creatie!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 01.02.2024, 19:44:05
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Cum o sa fie redundant? E vorba de impartasit taine istorice direct de la Sursa. E vorba de inviere si de innoirea a toate si de biruintza asupra antihristului, doar cu suflarea gurii Sale. E vorba de viitor.

Este Darul Cel mai mare de la Dumnezeu-Iubirea. E mangaierea, e fericirea!

Pe de alta parte, ma bucura smerenia ta... ma mangaie discutia cu tine.
Bine ca mai dai pe aici... cu umilintza.
Esti pe calea cea buna.

Spor in iubire, in iubire, in iubire, in iubire.... in iubire...
O vei gasi. (Nu stiu sigur, as vrea sa cred.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.02.2024 at 20:04:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare