Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2015, 12:05:24
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit Parenting

Pentru ca s-a inceput o discutie la un topic despre cu totul altceva, am infiintat acest topic pentru a se putea continua discutiile, in liniste, la subiect.

Propun, pentru cine doreste, implicare din partea cat mai multor persoane;

Eu inca invat; urmeaza sa fiu mama in cateva luni; am niste principii pe care vreau sa le aplic, dar imi doresc sa aflu si alte pareri, metode, ce a functionat la voi intr-un anumit context etc.; intr-un cuvant, tot ce tine de parințeala.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2015, 14:22:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vezi că ai greșit titlul.

Ce găsesc eu mai important:

- alimentație cît mai sănătoasă în sarcină și după
- naștere naturală, caută un medic care crede în asta
- alăptare din primul minut și cît mai mult, de ordinul a 2-3 ani
- fără vaccinuri - părerea mea
- diversificare de la 6 luni dar fără porții, ci gradual, în timp
- imunizare naturală, nu te feri prea mult de bacterii și viruși; fără antibiotice sintetice
- și multe altele
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2015, 19:36:25
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- fără vaccinuri - părerea mea
Cu restul sunt de acord. Cu asta, nu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2015, 20:36:01
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

O carte exceptionala, scris de un doctor exceptional ( doctor Emil Capraru impreuna cu sotia dansului, doamna Herta Capraru) cred ca iti poate fi de un real folos in viitor. Cartea se numeste ,,Mama si copilul". Dumnezeu sa-ti ajute in toate si sa fii o mama minunata.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 17.09.2015 at 20:39:22.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2015, 23:18:45
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Aoleu, ce mă fac? Tudor tocmai a fost (iar) vaccinat. C-a început școala, iar băieții s-au luat la trântă de bucurie și s-au cam dat cu capul de pereți iar Tudor a preferat un gard ruginit... Și i-au spart arcada, cum îi șade bine unui adevărat luptător. Și l-am dus la Urgențe să îl coasă fetele (e a treia oară când merge acolo, data trecută a avut de reparat două oase rupte, tot din sporturi extreme), și după ce l-au cusut, țuști! i-au făcut și vaccinul (antitetanos). Impostorii! Ce-or fi avut cu micuțul, că doar se știe că tetanosul fortifică organismul - piatră îl face, nu alta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.09.2015, 12:36:20
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O carte exceptionala, scris de un doctor exceptional ( doctor Emil Capraru impreuna cu sotia dansului, doamna Herta Capraru) cred ca iti poate fi de un real folos in viitor. Cartea se numeste ,,Mama si copilul". Dumnezeu sa-ti ajute in toate si sa fii o mama minunata.
foarte invechita, informatii depasite.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.09.2015, 17:21:27
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
foarte invechita, informatii depasite.
Dumnezeu mi-a randuit, in marea Lui mila, dintre doctori, doi ingeri in forma umana in copilaria mea: domnul doctor Pesamosca, batjocorit de unii oameni la finalul vietii dar mutat in dragostea lui Dumnezeu si domnul doctor Capraru care, cu extraordinara dragoste si profesionalism, m-a ingrijit in copilarie. Acum are mari probleme cu vederea, este batran dar recunostiinta multora ca mine sper sa-i lumineze viata.

Impreuna cu sotia mea am aplicat sfaturile dansului in familia noastra. Totul a fost foarte bine, nici un fel de probleme. Prin prisma acestor experiente i-am recomandat cartea. Timpurile s-au mai schimbat, in mod cert si nivelul cunoasterii in medicina.Daca dvs aveti materiale mai bune atunci Doamne ajuta si sa va fie de folos. Dumnezeu sa va calauzeasca si sa va aiba mereu in grija Lui.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 22.09.2015 at 17:23:49.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.09.2015, 12:35:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cu restul sunt de acord. Cu asta, nu.
Nici eu. Sunt pro vaccinare. In rest sunt de acord cu cele din acea postare. Cu toate.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.09.2015, 00:31:46
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- naștere naturală, caută un medic care crede în asta
De crezut, toti cred, numai ca unii au tendinta din motive materiale sa constranga femeile sa faca cezariana. Iar ea ca pacienta, ii poate cere sa nasca natural si daca nu exista probleme care sa puna in pericol viata ei sau a fatului, medicul e dator sa ii respecte decizia. Nu e legal si nici etic sa obligi o pacienta sa faca cezariana impotriva voii ei.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
fără vaccinuri - părerea mea
Uite asa vor reveni o groaza de epidemii care fusesera pe cale sa fie eradicate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2015, 09:00:37
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Sa stii ca modern dar si tzaranesc e la moda ca "parentingul" sa-l faca
bunicii in timp ce autorii biologici al copilului isi reiau viatza lor de dinainte
de nasterea copilului.
Practic autorii biologici predeau "anexa" bunicilor.

Copacel, cata dreptate ai aici...cati stiu care fac/au facut asa.
La mine mama ar vrea sa imi creasca ea copilul (sa m intorc eu la munca chipurile - ca avem nevoie de bani), insa eu nu sunt de acord cu asa ceva nici in ruptul captului. E copilul nostru, noi il crestem, iar bunicii sa fie bunici, nu parinti.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Modern dar și cool e să dai copilul obligatoriu la grădi, altfel îți sare lumea-n cap că nu socializează destul. Din cei 7 ani numai vreo 2-3 sînt de-acasă, restul e și-n sistem.
Obligatoriu nu cred ca este...adica nah...nu stiu cati parinti chiar isi doresc gradinita neaparat, dar din considerente materiale cam esti nevoit la un moment dat sa o faci. Daca ma ajuta Dumnezeu, voi fi nevoita sa imi las fetita la gradi 4 ore, nu mai mult (daca reusesc sa devin cadru didactic, cum intentionez), desi, daca as avea posibilitatea, cu siguranta as alege sa fiu casnica, sau "stay at home mom" cum se zice la americani.

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O carte exceptionala, scris de un doctor exceptional ( doctor Emil Capraru impreuna cu sotia dansului, doamna Herta Capraru) cred ca iti poate fi de un real folos in viitor. Cartea se numeste ,,Mama si copilul". Dumnezeu sa-ti ajute in toate si sa fii o mama minunata.
Am si eu cartea in format doc sau pdf (nu mai stiu exact); ma pregatesc sa o printez.

Florin, intentionez sa nasc natural, cu medicul care va fi de garda. Acum, sper sa si fie posibil, sa nu apara vreo complicatie; pentru ca n-as vrea cezariana deloc. Nici de epidurala nu-s sigura ca voi dori (ma perie ideea e ac in coloana), dar probabil voi avea un kit de epidurala cu mine in spital, just in case.

Adelina, cam asa e cu medicii; in plus, asa e destul e sigur ca nsti cu ei si nu pici pe tura altui medic, si asa isi ia el banutii.

Florin, sunt de acord cu tot ce zici, mai putin cea cu fara vaccinuri. In rest, perfect de acord si sper sa reusesc.

in ADN iti sunt scrise si lucruri gresite; uite-te la unele familii aparant fericite, in care bataia-i rupta din rai, in care interditiile banale-s la ele acasa, in care copilul e privat de dragoste si caldura etc. Informatiile din ADN cu putina educare si informare in ensul cresterii copilului nu are cum sa faca rau. Mai ales acum, cand exist surse de informare, inclusiv de foarte buna calitate.
Iar experientele altor printi nu au cum sa strice (vezi forumurile de mamici si parnti de exemplu sau paginile de facebook pe teme copii/sarcin etc.).


ps: Se poate modifica cumva titlul? Sa-l scriu frumos pe romaneste sau macar sa schimb "t" ul cu "r".?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde