Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.09.2015, 07:45:11
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din fericire, se pare ca de altceva e vorba in cazul la care va referiti. Dand mai multe detalii, eventual folosind mesageria privata, poate ca un raspuns ar fi mai de folos.
Am inteles.Multumesc.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.09.2015, 14:31:14
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din fericire, se pare ca de altceva e vorba in cazul la care va referiti. Dand mai multe detalii, eventual folosind mesageria privata, poate ca un raspuns ar fi mai de folos.
Initial am vrut sa trimit un mesaj privat, asa cum mi-ati spus(daca am inteles bine).Dar poate mai citesc si alte persoane acest topic, poate ajuta.
E vorba de cineva care sufera de o depresie foarte puternica, incercand in cateva randuri sa renunte la viata.Nu imi este ruda, nici macar nu face parte din cercul meu de apropiati.Mi-am cam depasit demult atributiile, insa nu am putut sa fiu indiferenta fata de atata suferinta.Cine nu a trecut prin asa ceva nu intelege, sau intelege prea putin si judeca foarte repede.Stiu si eu cum e sa te simti pierdut, sa simti ca viata ta nu valoreaza nimic, ca nu esti iubit de nimeni, ba poate chiar nedorit.Sa te simti ca refugiat in propria familie si chiar neam, in propria tara.Sa simti ca ai obosit si ca nu mai ai speranta si nici sens.Cumva, eu am depasit toate aceste etape.Nu stiu exact ce itinerar interior am urmat, stiu doar ca, la un monent dat, au fost pe alocuri oameni care au inteles ce traiesc si intr-un fel sau altul m-au ajutat si m-au sustinut, si culmea, nu au fost intotdeauna din familie sau

prieteni.Asa ca nu am putut nici eu sa fiu indiferenta vazand un om in aceasta situatie, fara sa incerc sa fac ceva.Problema e ca nu stiu cum ai putea reaprinde speranta intr-un suflet prea lovit, mintit si impietrit de atata suferinta si singuratate.

Am inteles: vizitele la psiholog/psihiatru(cu antidepresivele necesare), grup de suport(unde dupa ce trece entuziasmul inceputului ajunge de undeva pkecat), prezenta unui parinte duhovnic( in care e greu sa te increzi, daca esti facut tandari pe dinauntru din copilarie, nu ca nu ai vrea) etc..Si daca toate astea nu merg?Cum poate fi ajutat cineva, ce i-am putea spune pentru a capata o speranta pe care niciodata nu a avut-o.Cred ca atunci cand folosim cuvinte atat de frumoase, plini de entuziasm,de fapt le spunem tot pentru noi.Pentru cei aflati in situatia asta e prea putin.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.09.2015, 14:47:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
.Dar poate mai citesc si alte persoane acest topic, poate ajuta.
Spune-i numele de Botez poate niste rugaciuni ale altor persoane ii vor face
bine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.09.2015, 15:16:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Am inteles: vizitele la psiholog/psihiatru(cu antidepresivele necesare), grup de suport(unde dupa ce trece entuziasmul inceputului ajunge de undeva pkecat), prezenta unui parinte duhovnic( in care e greu sa te increzi, daca esti facut tandari pe dinauntru din copilarie, nu ca nu ai vrea) etc..Si daca toate astea nu merg?Cum poate fi ajutat cineva, ce i-am putea spune pentru a capata o speranta pe care niciodata nu a avut-o.Cred ca atunci cand folosim cuvinte atat de frumoase, plini de entuziasm,de fapt le spunem tot pentru noi.Pentru cei aflati in situatia asta e prea putin.
1. Nu, nu e vorba de vizite. De vizitat putem vizita Muzeul Țăranului Român, casa Poporului sau Luvrul. Când un om e bolnav nu concepe relația cu terapeutul ca pe o vizită, ci cam așa cum făceau cei de la scăldătoarea din Vitezda. Vorbim aici de o terapie. Asta e o treabă serioasă. Uneori poate dura ani de zile. Asta e realitatea.
2. Entuziasmul începutului poate fi o capcană pentru mulți. Faptul că după entuziasm pacientul se întoarce de unde a plecat se numește recădere și se tratează, iarăși, în cabinet și în biserică. E o problemă specifică a psihoterapiei și a psihiatriei, precum și a relației duhovnicești. Nu e de flecărit în publicul de gură-cască.
3. Duhovnic în care e greu să te încrezi? Păi, unde l-ați dus doamnă? La vraci? La Mița ghicitoarea? Păi de încrezut în duhovnic e vorba? De când punem așa problema în Biserică?

Una peste alta, eu nu înțeleg ce vreți de fapt. Ridicați o problemă de strictă specialitate (pacient depresiv cu tentative de suicid și care acuză lipsă de speranță, lipsă de sens al vieții etc.) și ne oferiți următoarele:
1. Psihoterapie, nu merge.
2. Psihiatrie, nu merge.
3. Duhovnic, nu merge.

Și ce vreți de fapt? Să spunem și noi, cu dvs. în cor: nimic nu merge! Dar știm noi mai bine, forumiștii lu pește prăjit (sau fiert?) cum facem să meargă! Credeți că posedăm rețete miraculoase?

Problema e una de strictă specialitate și nu se rezolvă cu aiureli esperantiste și bonomie siropoasă "creștină", ci exact cum am spus: în relații terapeutice concrete, față către față cu: psihiatru, psihoterapeut, duhovnic. Iar dacă pacientul nu vrea să coopereze, atunci să-i fie de bine. Primește fix ce a ales.
Vrea cumva atenție și afecțiune pe o cale morbidă, de șmecheraș care se hrănește, sub masca lui îndurerată, cu energia vie a celor dispuși să îl compătimească?
Se ține de lamentații nesfârșite și șantaj cu suicidul?
Atunci să avem în vedere că sunt și alți oameni bolnavi, care stau la coadă la cabinet ori în tinda bisericii. Și care chiar vor să trăiască și să se însănătoșească! Aceștia, da, merită să fie ajutați și primesc deja ajutorul prin atitudinea lor deja smerită.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.09.2015, 16:22:58
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vedeti, nu intelegeti si judecati.Si nu sunteti singurul.Doar cine a trait ceva asemanator poate intelege.Dvs. ar trebui sa stiti ca nu in toate situatiile functioneaza partea care tine de vointa.Sunt oameni care vor sa se recupereze dar nu pot.Si asta nu inseamna va nu merita compasiunea noastra si ajutorul, atunci cand il cer.Nu ineamna ca in fata unui bolnav de diabet, care e cronic si de multe ori iremediabil, are intaietate unul bolnav de gripacare e mai usor.Amandoi vor sa se vindece, unul poate, altul nu.In fine, nu mai are rost sa despicam firulde par in patru.Daca l-ati fi cunoscut pe Robin Williams, nu v-ar fi parut rau ca nu ati incercat sa il ajutati, dupa ce ati fi aflat de gestul fatal pe care l-a facut?A facut ani de terapie psihologica si tratament, si tot degeaba.Oare sa fie un pic de vina si indiferenta celor din jurul lui?E doar o intrebare.

Si aveti dreptate cu vizitele la terapeut.E nevoie de ani.Problema ramane problema si mai mare, cand nu sunt bani(ca te usuca), si atunci cand mergi totusi, cand dai peste un incompetent plictisit de viata, care face experiente pe tine si cand acasa poate ai o familie care in loc sa te sustina, mai rau te distruge.Sunt foarte multe variabile, e usor sa judecam.S
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.09.2015, 16:24:09
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Spune-i numele de Botez poate niste rugaciuni ale altor persoane ii vor face
bine.
Multumesc, dar pe un forum nu as da nici macarnumele meu.Nu pot sa dau numele altei persoane.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.09.2015, 22:45:31
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Multumesc, dar pe un forum nu as da nici macarnumele meu.Nu pot sa dau numele altei persoane.
Chiar ca-i saraca persoana aia.Nici macar ajutor de la distanta nu i se permite.
Un asa nivel de "ortodoxism" n-am vazut nici la pagani.
Zicea Hristos ca-i mai usor camilei sa treaca prin urechea acului ? Stai sa ne vezi pe noi.Cum vor trece "vapoarele"
ortodoxe prin urechea acului ? Cum bagi un vapor prin urechea acului ?
Naspa.

Last edited by Copacel; 20.09.2015 at 22:48:39.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2015, 23:27:15
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Forumul acesta este unul public, deci poate vedea oricine, inclusiv persoana pt care s-a deschis topicul. Probabil de aceea nu a dat nume.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.09.2015, 23:59:42
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Forumul acesta este unul public, deci poate vedea oricine, inclusiv persoana pt care s-a deschis topicul. Probabil de aceea nu a dat nume.
Dar am cerut numele de Botez, adica prenumele.Iar Slava Domnului ca la
romani multi au acelasi prenume.
Zici Gheorghe ia sa vezi cate hipermarketuri raspund.

Dar in fine scuze si pretexte diferite cam penibile.
"-Vreau, caut persoane care sa-l ajute pe X"
"-Pe hai sa-l ajutam cum putem pe X"
"-A nu, nu , n-am acordul lui X pt asa ceva"
"-Pai daca X vrea sa fie ajutat, se supara daca il ajuta cineva ?"
"-Pff..., pai stii asta e un forum public deci poate vedea oricine".

Cam asta este sumarul.

PS:Doamne, cata rabdare ai.Intra-adevar trebuie sa fii Dumnezeu ca sa
ai rabdare.Eu unul n-as avea.
Timp pierdut topicul asta(parerea mea).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.09.2015, 06:29:33
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Vedeti, nu intelegeti si judecati.Si nu sunteti singurul.Doar cine a trait ceva asemanator poate intelege.Dvs. ar trebui sa stiti ca nu in toate situatiile functioneaza partea care tine de vointa.Sunt oameni care vor sa se recupereze dar nu pot.Si asta nu inseamna va nu merita compasiunea noastra si ajutorul, atunci cand il cer.Nu ineamna ca in fata unui bolnav de diabet, care e cronic si de multe ori iremediabil, are intaietate unul bolnav de gripacare e mai usor.Amandoi vor sa se vindece, unul poate, altul nu.In fine, nu mai are rost sa despicam firulde par in patru.Daca l-ati fi cunoscut pe Robin Williams, nu v-ar fi parut rau ca nu ati incercat sa il ajutati, dupa ce ati fi aflat de gestul fatal pe care l-a facut?A facut ani de terapie psihologica si tratament, si tot degeaba.Oare sa fie un pic de vina si indiferenta celor din jurul lui?E doar o intrebare.

Si aveti dreptate cu vizitele la terapeut.E nevoie de ani.Problema ramane problema si mai mare, cand nu sunt bani(ca te usuca), si atunci cand mergi totusi, cand dai peste un incompetent plictisit de viata, care face experiente pe tine si cand acasa poate ai o familie care in loc sa te sustina, mai rau te distruge.Sunt foarte multe variabile, e usor sa judecam.S
Hai, duduie, haide, valea! Mergi, mergi cu Domnul, du-te unde îți e locul.
Pace ție!
Reply With Quote
Răspunde