Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 04.10.2016, 19:50:22
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

tu faci confuzia intre ecumenic si ecumenist.
Restul e tralala...
Reply With Quote
  #232  
Vechi 04.10.2016, 20:26:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Hai să vedem ce înseamnă un ecumenist și un antiecumenist.

Păi ecumenismul vine de la cele 7 sfinte sinoade ecumenice prin care s-a revelat de la Duhul Sfânt Cunoașterea lui Dumnezeu.

Deci un ecumenist ar trebui să fie un ortodox foarte fidel sfintelor canoane puse ca dreptar de către sfinții celor 7 sfinte sinoade ecumenice.

De aici rezultă că un anti-ecumenist ar fi un eretic sau un sectant sau satana cel mincinos și rău și ispititor.

Știind asta, ereticii și sectanții au îmbrăcat haina ecumenismului pentru a păcălii ortodocșii veritabili ca să lărgească Calea cea strîmtă care duce la Viață militînd pentru lepădarea de pocăință, de rugăciuni, de canoane, de posturi, de poruncile mai mici sau mai mari pînă acolo încît susțin că nu mai e nevoie de nimic ca să te mîntuiești ci ești gata mîntuit dacă îi primești pe ei de șefi și le asiguri lor stăpînirea în ''numele'' Domnului.

Deci un ecumenist a devenit simbolul ereticului și sectantului îmbrăcat în haină de lup.

Antiecumenistul atunci a devenit brusc apărătorul ortodoxiei... doar că serv-viciile știind și ele asta l-au pus să le facă jocurile și să le ducă la îndeplinire interesele ascunse și mafiote de a rămîne la putere cu orice preț dictatorii și cultul personalității lor impostoare...

Și așa iată-ne într-o piesă absurdă, într-un război fratricid în care ambele tabere surpă ortodoxia și mîntuirea lor și a noastră a tuturor trăgînd fiecare din toate direcțiile în Dumnezeu.

Deci poate să-mi spună și mie cineva: Io cu cine votez? (Eu sunt ''nebunul'' turmentat și ''sectant'', pîrît că aș fi troll sau că batjocuresc, tot eu... ortodoxia)

În concluzie la concluzie, deci, fraților, voi sunteți normali la cap?
Dacă ziceți că da... atunci vă rog frumos să-mi răspundeți:

Și totuși... Io cu cine votez? (Retoric vă întreb că eu știu cu cine să votez!)
Na belea! Cea mai mare jignire ai adus o antecumenistiilor. Auzi acolo! Toți sunt puși de serviciile secrete sa... Te rog sa -mi spui dacă Sf. Marcu Evghenicu a fost pus de vreun serviciu secret sa ia atitudine împotriva ereziilor.

Last edited by antoniap; 04.10.2016 at 21:46:29.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 04.10.2016, 21:04:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cotneaza ce vor spune, tot calugaru' vagabond de la Athos & "parintele de la Oituz" vor avea dreptate, pentru cei ca antoniap cine nu demonizeaza BOR este fricos, vandut, ecumenist, etc.

Asta ca sa stim cu cine avem de a face.
Eu nu pot sa demonizez pe nimeni. Fiecare se demonizeaza singur dacă are o răutate ascunsa și dacă apară minciuna. Atunci demonii își fac sălaș în sufletul lui, iar Duhul Sfânt se îndepărtează. La vămile văzduhului vom vedea mai clar cu cine avem de-a face fiecare.

Aici, ne mai certam noi, dar acolo plătim pentru toate. Acolo nu vei putea nici sa mă aperi, nici sa mă acuzi. Și nici invers. Iar aici, chiar nu mai contează. Nu-ți port pica pentru jignirile personale. Te iert și mă rog ca Dumnezeu sa te ajute sa-ti câștigi un locșor în Rai la vremea rânduită. Mă rog sa-ti fie bine în veșnicie. Însă trebuie sa-ti dorești și tu mântuire și sa lupți pentru a o obține.

Însă cu ecumenismul nu pot fi de acord, indiferent cât de demodata as rămâne. Păcatul e păcat, indiferent cine l-ar săvârși. BOR este acolo unde se marturiseste adevărul.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 04.10.2016, 22:40:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sectarel, cand vezi lup, ii spui 'lup' nu oitza cu coltisori, fandositule.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 04.10.2016, 23:01:08
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cotneaza ce vor spune, tot calugaru' vagabond de la Athos & "parintele de la Oituz" vor avea dreptate, pentru cei ca antoniap cine nu demonizeaza BOR este fricos, vandut, ecumenist, etc.

Asta ca sa stim cu cine avem de a face.
Asa este, ai dreptate. Monahul ala e athonit cum sint eu de pe Zakuul. Sau, daca e athonit atunci e din cuibul scandalagiilor, Esfigmenu, care si-au aruncat mintuirea la gunoi, intrind in comuniune cu un sinod stilist.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 05.10.2016, 00:30:42
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Din pacate, nebunia se extinde, nu e doar la noi sau la greci:

https://youtu.be/6TujPyJS0cQ

Fuck'em. Insane zealots.

https://youtu.be/URy3ooFce-M

https://youtu.be/Tn3Z3hmIsJI
Reply With Quote
  #237  
Vechi 05.10.2016, 01:12:54
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am rabdare sa citesc toata poliloghia aia teologica greceasca:

http://parembasis.gr/index.php/holy-...and-their-fate
Reply With Quote
  #238  
Vechi 05.10.2016, 10:30:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu nu pot sa demonizez pe nimeni. Fiecare se demonizeaza singur dacă are o răutate ascunsa și dacă apară minciuna. Atunci demonii își fac sălaș în sufletul lui, iar Duhul Sfânt se îndepărtează. La vămile văzduhului vom vedea mai clar cu cine avem de-a face fiecare.

Aici, ne mai certam noi, dar acolo plătim pentru toate. Acolo nu vei putea nici sa mă aperi, nici sa mă acuzi. Și nici invers. Iar aici, chiar nu mai contează. Nu-ți port pica pentru jignirile personale. Te iert și mă rog ca Dumnezeu sa te ajute sa-ti câștigi un locșor în Rai la vremea rânduită. Mă rog sa-ti fie bine în veșnicie. Însă trebuie sa-ti dorești și tu mântuire și sa lupți pentru a o obține.

Însă cu ecumenismul nu pot fi de acord, indiferent cât de demodata as rămâne. Păcatul e păcat, indiferent cine l-ar săvârși. BOR este acolo unde se marturiseste adevărul.
vamile vazduhului?! Chiar crezi in asa ceva?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #239  
Vechi 05.10.2016, 11:07:58
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
vamile vazduhului?! Chiar crezi in asa ceva?
Iti dai seama ca, odata ce e pietista si propovaduitoare a neascultarii, crede in toate idioteniile mistice.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 05.10.2016, 11:13:26
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
vamile vazduhului?! Chiar crezi in asa ceva?
Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Iti dai seama ca, odata ce e pietista si propovaduitoare a neascultarii, crede in toate idioteniile mistice.
http://www.crestinortodox.ro/inmorma...lui-70165.html
Prin vamile vazduhului trec numai cei care vor merita sa intre in Rai candva.

Se pare ca multi sfinti au vazut aceste vami:
"Vamile din vazduh sunt foarte limpede infatisate de Awa Isaia Pustnicul: "De cata bucurie trebuie sa cugeti ca va avea sufletul care a inceput sa slujeasca lui Dumnezeu si si-a desavarsit lucrarea lui? Caci la iesirea lui din lumea aceasta, va face sa mearga inaintea lui lucrarea lui si se vor bucura cu el ingerii cand il vor vedea scapat de stapanirile lumii. Deoarece cand va iesi sufletul, vor merge cu el ingerii si vor iesi in intampinarea lui toate puterile intunericului, voind sa-l ia in stapanire de vor avea ceva de al lor in el"

Coincidenta sau nu, toate pacatele din indreptarele de spovedanie se impar in categaorii de pacate.Fiecarui categorie ii corespunde o vama . SI la fiecare vama ti se infatiseaza toata pacatele pe care le-ai facut de-a lungul vietii din aceea
categorie, cate au fost sterse prin spovedanie si pocainta si cu cate ai mai ramas.Si tot asa.Si apoi intervine Taina lui Dumnezeu. Cu ce judecata ai judecat pe oameni pe pamant cu aceiasi judecata te va judeca Dumnezeu.De ai judecat oamenii cu judecata miloasa, milos va fi Dumnezeu cu tine, de ai judecat oamenii cu judecata dreapta, drept va fi cu tine Dumnezeu(fareasca Dumnezeu pe cineva sa fie judecat dupa dreptatea LUI ), de n-ai judecat pe nimeni in viata ta, Dumnezeu nu te va judeca.Prin urmare din moment ce n-ai judecat pe nimeni si ai trait dupa Cuvantul Lui, pofteste domne in Rai.

Last edited by Copacel; 05.10.2016 at 11:23:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare