Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2020, 20:07:34
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Un sfat

Bună ziua tuturor. Numele meu este Cosmin și voi trece direct la subiectul care mă interesează. Doresc foarte mult un sfat legat de un părinte sau călugăr pe care aș putea să-l vizitez, pentru a discuta unele probleme cu dânsul. Sunt din Brăila și dacă a-ți știi o astfel de persoană prin apropierea Brăilei ( de exemplu o mânăstire chiar si prin apropierea orașelor Galați, Călărași, Tulcea, Constanța, Focșani ), de care știți că poate fi de ajutor. Menționez că problema pe care o am nu este neapărat una gravă, ci doar că aș vrea să cer sfatul unei astfel de persoane. Nu ține nimic de blesteme sau vraji sau orice altceva de acest gen, ci doar o problemă sufletească. Uneori este bine să primești sfaturi de la o persoană ce și-a trăit o mare parte din viață în slujba Lui Dumnezeu. De aceea doresc să discut cu o astfel de persoană.

Vă mulțumesc foarte mult pentru ajutor și pentru răbdarea acordată în citirea acestei postări. Vă doresc o zi minunată și succes în viață. Doamne ajută.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2020, 12:14:35
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Bună ziua tuturor. Numele meu este Cosmin și voi trece direct la subiectul care mă interesează. Doresc foarte mult un sfat legat de un părinte sau călugăr pe care aș putea să-l vizitez, pentru a discuta unele probleme cu dânsul. Sunt din Brăila și dacă a-ți știi o astfel de persoană prin apropierea Brăilei ( de exemplu o mânăstire chiar si prin apropierea orașelor Galați, Călărași, Tulcea, Constanța, Focșani ), de care știți că poate fi de ajutor. Menționez că problema pe care o am nu este neapărat una gravă, ci doar că aș vrea să cer sfatul unei astfel de persoane. Nu ține nimic de blesteme sau vraji sau orice altceva de acest gen, ci doar o problemă sufletească. Uneori este bine să primești sfaturi de la o persoană ce și-a trăit o mare parte din viață în slujba Lui Dumnezeu. De aceea doresc să discut cu o astfel de persoană.

Vă mulțumesc foarte mult pentru ajutor și pentru răbdarea acordată în citirea acestei postări. Vă doresc o zi minunată și succes în viață. Doamne ajută.
Când ucenicul e pregătit apare și maestrul, zice-se... Și eu de vreo câțiva ani mă fac că îmi caut duhovnic, sau un părinte trăitor în duh... Dar după mă gândesc, de ce să caut un asemenea om din moment ce eu trăiesc în cea mai mare mizerie, orice îmi va spune acelo om, eu tot nu voi asculta... Mai trec ani, și Dumnezeu îmi tot da semne, eu iar le ignor, mai îmi trimite și oameni, eu tot nu ii ascult... Ce-o de făcut???..... Mai zic, ar trebui întâi să mă lepăd de păcat de vicii, că degeaba ma duc eu la un părinte induhovnicit cu traista plină de păcate și probleme... Acuma scuzați-mă ca nu sunt chiar pe subiect, dar și eu as avea nevoie de un duhovnic, însa ceea ce știu este ca schimbarea vine dinăuntru, lupta e a noastră, voința la fel, etc... De asta am cam renunțat sa merg sa ma plâng altora, sa cer iertare doar ca să pot păcătui iar... Vreau o schimbare reală și asta vine doar când o facem cu toată convingerea...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2020, 18:05:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Cu cât amânați mai mult pocăința, cu atât sunt șanse tot mai mici să găsești preoți adevărați, pentru că unii mor, alții se retrag sau sunt caterisiți.

Așa că dacă începi de acum, ai șanse mai mari să te organizezi mai bine, ai timp să faci mai multe drumuri, că e greu de crezut că vei reuși să găsești un duhovnic din primul preot ieșit în cale..

Peste câtva timp s-ar putea să dai numai de birocrați bisericești, care predică erezii teologico-marxiste și care abordează credința la nivel de teorie filosofică, nu ca pe o trăire care face diferența între viață și moarte.

Nivelul de moralitate al poporului român va merge inevitabil în jos, de la an la an, educația va fi ideologizată marxist pt a-i face pe tineri captivi într-un sistem politic utopico-paradisiac pe care să-l tot voteze, exact pe modelul statelor cu guvernatori democrați în SUA, în care sexualitatea și viciul sunt arme politice, iar cei care aduc în discuție morala publică sunt demonizați.

Peste câtva timp nu vei mai găsi preoți care să mustre păcatul pt că vor fi amendați și hărțuiți penal pentru crime de gândire, hate speech, homofobie etc.

Nu știm dacă nu suntem în anii durerii venirii lui Antihrist, când foarte multe suflete se vor pierde, vor cădea chiar și dintre cei aleși, deci nu mai e timp de amânare a pocăinței.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2020, 02:59:29
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...Nu știm dacă nu suntem în anii durerii venirii lui Antihrist, când foarte multe suflete se vor pierde, vor cădea chiar și dintre cei aleși, deci nu mai e timp de amânare a pocăinței.
Ba stim cu certitudine.
Nu vreau sa va suparati, mai ales ca asa ati formulat incat sa se inteleaga ca suntem foarte aproape de nefericita intronare; ultimele profetii o certifica.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7;
Acuma scuzați-mă ca nu sunt chiar pe subiect, dar și eu as avea nevoie de un duhovnic, însa ceea ce știu este ca schimbarea vine dinăuntru, lupta e a noastră, voința la fel
Chiar ca esti pe subiect fiindca si tu ai fost chemat, cautat, trimis la duhovnic, dupa cum tu singur ne-ai spus, insa te-ai obisnuit cu necuratia pana la a nu incuraja pe aproapele(Cosmin) sa faca ceea ce doreste si trebuie sa faca.

Eu te rog sa-i spui lui ceea ce el intreaba: numele acelui duhovnic la care ai fost trimis tu si nu te-ai dus, sau mergeti impreuna; a sosit momentul/ocazia si pentru tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2020, 12:42:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ba stim cu certitudine.
Nu vreau sa va suparati, mai ales ca asa ati formulat incat sa se inteleaga ca suntem foarte aproape de nefericita intronare; ultimele profetii o certifica.

Chiar ca esti pe subiect fiindca si tu ai fost chemat, cautat, trimis la duhovnic, dupa cum tu singur ne-ai spus, insa te-ai obisnuit cu necuratia pana la a nu incuraja pe aproapele(Cosmin) sa faca ceea ce doreste si trebuie sa faca.

Eu te rog sa-i spui lui ceea ce el intreaba: numele acelui duhovnic la care ai fost trimis tu si nu te-ai dus, sau mergeti impreuna; a sosit momentul/ocazia si pentru tine.
Ultimul părinte care mi-a fost recomandat, practic de un necunoscut, un peregrin rătăcitor,cu care am discutat ore întregi, a fost Părintele Irineu, de la Mănăstirea Ponor.Recunosct nu l-am cautat. Alt părinte recomandat tot de un părinte a fost părintele Rafail Noica, în urma cu mai mulți ani, nu l-am cautat nici pe acesta... Acuma ultima și cea mai vie conversație pe care am avut-o cu un părinte este cea cu un părinte de la catedrala din Cluj....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2020, 18:01:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ultimul părinte care mi-a fost recomandat, practic de un necunoscut, un peregrin rătăcitor,cu care am discutat ore întregi, a fost Părintele Irineu, de la Mănăstirea Ponor.Recunosct nu l-am cautat. Alt părinte recomandat tot de un părinte a fost părintele Rafail Noica, în urma cu mai mulți ani, nu l-am cautat nici pe acesta...
Părintele Rafail Noica, am înțeles că nu mai primește oameni la discuții și spovedit de câțiva ani buni, s-a retras într-o casă, undeva prin munții Apuseni și mai iese foarte rar la câte o conferință.

Câteva nume interesante de duhovnici:

Parintele Serafim Bădilă de la mănăstirea Cășiel, teologul Danion Vasile spunea că pr Serafim e unul dintre ucenicii pr. Iustin Pîrvu, e destul de bătrân.

Părintele Negreanu de la Biserica Studenților, fiind duhovnicul studenților e la curent cu diferite frământări ale tinerilor.

Protosinghelul Siluan Popescu, duhovnicul mănăstirii Sf Elisabeta, din Cluj Napoca, prin cartierul Bună Ziua din Cj.

Protosinghelul Siluan, are și un canal youtube de cateheze faine, exemplu: despre Spovedanie https://www.youtube.com/watch?v=_iAGbI64roY

Nu zic neapărat că ultimii doi părinți sunt îmbunătățiți, dar cred că au ceva experiență în discutat cu oamenii și se poate lua măcar sfat de la ei într-o spovedanie.

Nu cred că e păcat să te spovedești la mai mulți preoți, ca să vezi dacă sunt pe o lungime de comunicare cu tine, dacă au timp de oameni.

Sunt buni și cei care măcar au ceva exercițiu în spovedanie și în discernerea problemelor.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ba stim cu certitudine.
Nu vreau sa va suparati, mai ales ca asa ati formulat incat sa se inteleaga ca suntem foarte aproape de nefericita intronare; ultimele profetii o certifica.
Nu mă supăr stai liniștit, ideea era că nu știm exact timpul, or mai fi 10 ani, un an, 20, mai e și ”plandemia” despre care se aude că s-ar putea întinde pe 3 ani, sper să nu ne tezim peste nu știu cât timp să fie interzise călătoriile fără declarație în localitate și-n afara ei, iarăși să fie greu de ajuns la spovedit, de aceea lucrurile se fac din timp.

Vedem cu ochiul liber că pe zi ce trece oamenii care erau grei în bătălia pt o societate creștină îmbătrânesc, obosesc, unii s-au retras într-un con de umbră mă refer la dr. Pavel Chirilă care a avut probleme serioase de sănătate anul trecut, pr Nicolae Tănase de la Valea Plopului, Virgiliu Gheorghe care nu mai conferențiază sau căruia nu-i mai apar pe net conferințele, Maica Siluana am înțeles că avea sau are o formă de cancer, ce va fi oare după ei ?

Am auzit într-o predică pe net a pr Ciprian Staicu, că unul din semnele sfârșitului ar fi că Turcia atacă Grecia, așa ar fi zis părintele Paisie Aghioritul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2020, 02:03:09
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...Am auzit într-o predică pe net a pr Ciprian Staicu, că unul din semnele sfârșitului ar fi că Turcia atacă Grecia, așa ar fi zis părintele Paisie Aghioritul.
De secole Turcia ataca continuu Grecia in diferite moduri, chiar daca au reprezentante diplomatice reciproce si cateodata mai apar niste reconcilieri ocazionale pe fondul tensiunilor istorice; proorocirile nu fac referiri temporale pentru ca la Dumnezeu nu este timp, asa ca orice atac, chiar unul ispravit demult, poate fi subiectul unei profetii; prin asta nu vreau sa spun ca nu va fi inca un atac, ci ca nu e cazul sa luam asta drept o referinta exclusiva in forma clasica deoarece mesajul duhovnicesc este foarte simbolic si in plus, oricum suntem in plin "razboi" de ani buni, dinainte de "executia" turnurilor asemenea, care a fost doar un pretext.

Sunt si alte referinte in profetia par. Paisie: http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...ial-rugaciune/
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 04.07.2020 at 05:36:19.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2020, 03:54:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Bună ziua tuturor. Numele meu este Cosmin și voi trece direct la subiectul care mă interesează. Doresc foarte mult un sfat legat de un părinte sau călugăr pe care aș putea să-l vizitez, pentru a discuta unele probleme cu dânsul. Sunt din Brăila și dacă a-ți știi o astfel de persoană prin apropierea Brăilei ( de exemplu o mânăstire chiar si prin apropierea orașelor Galați, Călărași, Tulcea, Constanța, Focșani ),

Uneori este bine să primești sfaturi de la o persoană ce și-a trăit o mare parte din viață în slujba Lui Dumnezeu. De aceea doresc să discut cu o astfel de persoană.
Încearcă să cauți tu ce mănăstiri sunt apropiate de arealul tău geografic și mergi din aproape în aproape, spovedește-te la mai multe mănăstiri și cere sfat pt aceiași problemă să vezi care preot răspunde mai realist și mai aplicat pe problemă.

De obicei în mănăstirile unde se ține priveghere de noapte, cu rânduială ca pe muntele Athos sunt șanse mai mari să se simtă harul lucrător și să fie preoți îmbunătățiți.

Iar în parohiile de mir tot așa, până nu te spovedești la mai mulți duhovnici, nu afli care ar fi mai potrivit, începi să cauți în parohii mai apropiate de tine și după dacă nu găsești acolo te duci mai departe.

Cel mai bine ca să nu fii nemulțumit de anumite recomandări de preoți sau călugări, e să cercetezi tu pe cont propriu de la cea mai apropiată parohie până la cea mai îndepărată, că poate o recomandare l-a ajutat pe cel care recomandă, dar nu-l ajută pe cel căruia îi este recomandat, pt că firile oamenilor diferă și așteptările lor, nivelul de înțelegere etc






.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2020, 15:19:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Vladimiresti.
Sau peste Dunare.. acolo sunt tare multe manastiri - Saon, Celic-dere, Cocos, Dervent, Pestera Sfantului Apostol Andrei.


Dar mai mult, ai putea sa incepi sa te rogi - iti zic ca o sa te ajute la fel de mult ca o povata, o sa se limpezeasca gandurile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2020, 16:04:01
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Dragi mei, vă mulțumesc foarte mult pentru sfaturile date, chiar de nu m-am găsit în niciunul din acestea. Dar să nu vă aveți vreo apăsare căci, ati dorit să faceți un bine.

Cât înlegătură cu problema mea sufletească, am găsit până la urmă un părinte, la care am fost Duminica trecută. Și sper foarte mult ca de acum înainte, să fie totul bine.

Cât despre rugăciune, da. M-am rugat mult, așa cum am putut pentru a-mi ajuta Bunul Dumnezeu însă, nu au fost rezulatele la care m-am așteptat. Acum sper că, din ceea ce am vorbit cu părintele și mi-a dat să fac, să fie totul bine și în viitor să pot reuși unde-mi doresc.

Toate cele bune tuturor și Doamne ajută !
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare