Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2006, 10:50:59
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

yawn_life!nu placa de pe forum!Ca oricum pe toti,nu ne poti sminti!Vino aici,si du-te nu in ultimul rand la duhovnic,aceea e calea cea adevarata.si daca vrei sa asculti prin ce peripetii a trecut ex yoghinul Danion Vasile,si cum s-a vindecat acesta in dreptmaritoarea noastra biserica,am sa-ti trimit situl!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.03.2006, 00:35:45
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

yawn_life:"...Cu vointa Lui o sa descoperim si cum se cloneze Oamenii...".

Credeti ca in viitor Dumnezeu va ingadui asa ceva? Eu l-am auzit pe un parinte zicind ca oamenii nu vor ajunge pina acolo(sa cloneze oamenii) dar stiinta va evolua doar cit pentru a ajunta oameni....
Ma gindesc ca omul are trup si suflet(nu e ca oaia Dolli) si daca Dumnezeu vrea pune suflet daca nu ,nu!
Totusi "clonarea oamenilor" nu-mi place deloc cum suna!:(:(
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.03.2006, 20:39:42
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

"Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos". La ce poate folosi clonarea?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.03.2006, 00:30:36
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

phradmon "Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos". La ce poate folosi clonarea?


Tocmai de asta,ca nu prea foloseste la nimica(sau cel putin asa vad eu lucrurile),cred ca nu o s-o ingaduie Dumnezeu.:dozingoff:
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.03.2006, 00:30:57
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

phradmon "Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos". La ce poate folosi clonarea?


Tocmai de asta,ca nu prea foloseste la nimica(sau cel putin asa vad eu lucrurile),cred ca nu o s-o ingaduie Dumnezeu.:dozingoff:
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.03.2006, 11:30:57
andrewculda andrewculda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2006
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cain
Citat:
În prealabil postat de mihaiporubin
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Ce este stiinta? Pai ce sa fie decat harul si Puterea Duhului Sfat, nestiinta truditorului si rabdarea (nesfarsita si nemasurata rabdare a), Lui Dumnezeu pentru copiii Lui!
Ce mai este stiinta, reflecsia Lumnii Fara de inceput si de Sfarsit, intr-un ciob de lut , zbatrea "grasului si pamantescului suflet" la atingerea harica, nesfarsita a aripii Duhului Sfant, ingerul cel de toata ziua, modul de a fi om, slava si Slava Lui Dumnezeu Cel in Treime inchinat si marit, pentru toate, si la sfarsit dragostea! ".......si tainele toate de le-as cunoaste si orice stiinta........stiinta se va sfarsi.....si acum raman acestea trei: CREDINTA, NADEJDEA, SI DRAGOSTEA. Iar mai mare dintre acestea este DRAGOSTEA!"
CE-I STIINTA? DRAGOSTE!
mihaiporubin: eu cred ca stiinta este poarta pe care Domnul Dumnezeu a deschis-o oamenilor cand a dat Legea urmatoare: "...si stapaniti pamantul..."
oricum nicio descoperire stiintifica si nici un experiment secret nu se poate face fara incuviintarea Domnului Dumnezeu
"nicio descoperire stiintifica si nici un experiment secret nu se poate face fara incuviintarea Domnului Dumnezeu" - sa inteleg ca Domnul Dumnezeu si-a dat acordul si-n privinta experimentelor oamenilor de stiinta nazisti? daca nu stii care-i faza cu ei, hai sa-ti dau un exemplu de experiment: au legat picioarele unei gravide in momentul in care trebuia sa nasca. doar asa...sa vada ce se intampla. si la cat de categoric ai fost, inseamna ca asa si este - Dumnezeu i-a vazut dar i-a lasat in pace, nu? ca doar ce mai conteaza o femeie in plus sau in minus...
In primul rand, pt ca sunt nou-venit, transmit un "bine v-am gasit!" tuturor participantilor la acest forum, si vreau sa felicit moderatorii si creatorii acestuia.
Acum cu privire la diversele pareri asupra stiintei vazuta din pdv teologic...
Ce este stiinta?
Ar fi foarte multe de spus aici, dar fiindca este un forum trebuie prezentate pe scurt parerile fiecaruia, fara a intra in detalii (decat daca sunt cerute ;) ).
Stim cu totii ca exista de multa vreme ideea ca stiinta ar fi in contradictie cu invatatura crestina. Aceasta idee generalizata este cauzata de mai multi factori. Cineva spunea ca intotdeauna contradictia aceasta era de fapt nu intre stiinta si Biblie, ci intre Biblie si ceea ce omenirea "credea" ca stie la un anumit moment in istorie despre natura.
Foarte usor este sa calificam invatatura crestina si marturiile biblice ca fantastice, pe simplu motiv ca nu indeplinesc conditiile stiintei contemporane.
Intr-adevar, un numar foarte mare de savanti de-alungul istoriei au fost combatanti ai doctrinei crestine, deoarece nu era compatibila descoperirilor proprii intr-un anumit domeniu stiintific. Si aici cred ca nu mai are rost sa amintim altii afara de Darwin. Cu totii stim cine a fost si ce a sustinut. Nu am sa ma apuc sa intru in detalii in combaterea unei anumite filosofii contrare crestinismului.
Nu este bine nici sa ne hazardam in afirmatii acuzatoare la adresa acestor eretici. Dumnezeu ne-a dat gandire si logica proprie, astfel ca sa putem sa ne intarim credinta prin experimentarea si cunoasterea logica a conceptelor si ideologiilor insuflate de Dumnezeu oamenilor. Dar la un anumit moment dat nu ne dam seama ca suntem ingraditi de anumiti factori sociali (mentalitatile sunt incrustate adanc in personalitatea fiecarui individ, si ii afecteaza gandirea, si perceptia asupra religiei etc), si trebuie sa fim constienti de primordialitatea credintei in fata logicii proprii. Caci ce inseamna de fapt acest lucru, adica sa ne bazam pe credinta inainte de a ne baza pe gandirea noastra proprie? Inseamna inca sa ne aplicam logica pe care am primit-o de la Bunul Dumnezeu. Inseamna sa facem alegerea intre gandirea umana (care stim cu totii cum este.. supusa erorii) si perfectiunea cunoasterii divine, care a creat totul, alegere facuta in acceptiunea personala ca aceasta din urma este superioara celei dintai. Este logic nu? Sa alegem intre perfectiune si eroare, perfectiunea.
Am sa sa incerc aici sa reproduc o mica povestioara care sa ilustreze mai bine ce am spus. Nu mai stiu unde am citit-o :D..."Doi copii se jucau undeva pe plaja, in nisip. Pe la amiaza unul dintre ei ii spune celuilalt: <<Ia te uita, soarele s-a mutat! Cand am inceput sa ne jucam era in partea cealalta! Acum si-a schimbat partea!>> Celalalt ii spuse insa: <<Mie tata mi-a spus ca nu soarele se misca, ci Pamantul in jurul soarelui!>>; <<Da de unde!! Nu am stat noi pe el tot timpul? Si nu s-a miscat deloc!>> replica convins primul.<<Eu cred ce spune tata, ca tata stie mai bine!>> raspunse al doilea."
Deci trebuie sa fim constienti in primul rand de starea noastra imperfecta si foarte inferioara in cunoastere inainte de a mai ne aventura in a combate Biblia.
Istoria ne invata ca de fiecare data stiinta vremii s-a inselat iar Biblia a avut dreptate. Un singur exemplu dau, poate cel mai concludent: acela al pozitiei pamantului. Inainte de descoperirile stiintifice, existau o sumedenie de teorii conform carora pamantul este sustinut in spatiu ba de piloni de sustinere, ba agatat de sfori... care de care mai aberante ce ni se par noua acum, fiind in cunostinta, dar pe atunci chiar clericii cautau alte interpretari ale afirmatiei din Iov 26:7 "El intinde miaza-noaptea deasupra spatiului gol si tine suspendat pamantul pe neant". Si, dupa mii de ani... Biblia a avut dreptate in ciuda tuturor teoriilor stiintifice, si asa-zisei logici umane. Pt ca vedem ca nu s-a contrazis aici logica umana cu biblia, ci biblia cu eroarea umana.

Ca sa nu ma intind prea mult odata, am sa ma opresc aici... deocamdata :D
Nu inainte insa de a face referire la citatul de mai sus din ceea ce a scris cain.
Din pacate gandirea aceasta nu este izolata, ci ea se regaseste in f multe mentalitati, cu precadere la tineret. "Cum sa cred intr-un Dumnezeu care permite asa ceva?" se intreaba multi, facand referire la unele nenorociri abatute.
In aceasta problema, din nou intervine credinta! Orice incercare a vreunui crestin de a apara logic dreptatea lui Dumnezeu prin explicarea acestor evenimente este zadarnica. Pentru ca nu poate! Misterioase sunt caile Domnului. Oricat ne-am stradui nu putem sa gasim o logica in moartea a 20000 de copii... dar aceasta nu inseamna ca ea nu exista.. pur si simplu nu ne este accesibila noua.
Noi alegem... acuzam ceea ce nu intelegem, pt ca ne este superior din pdv al logicii si intelegerii, sau acceptam ca superior, si ne supunem. De fapt alegerea se face doar la nivel mental, caci practic nu putem face altceva decat sa ne supunem... Caci voia Domnului se face fie ca suntem sau nu de acord.
As mai scrie dar.. trebuie sa plec. Sper ca am adus si eu o contributie discutiei :p.
Ilie Andrei Culda
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.03.2006, 15:04:34
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Stiinta e un instrument, unul care i-a dat omului multa putere. Ca orice alt soi de putere se poate folosi rau sau bine, asta nu de pinde de instrument, ci de cel ce-l foloseste. In lumea asta nu prea sint lucruri bune sau rele prin natura lor, ele primesc valoare dupa situatie.

E ca in zicala aceea, un cutit il poti folosi sa tai painea, sau sa ranesti pe cineva.

Dar in stiinta se pot face studii de la inceput indreptate in sens negativ, studiile pentru arme nucleare sau biologice s-au desprins de mult de ramurile ingineriei nucleare sau biologice care ar putea fi utilizate si in alte scopuri.
Cu clonarea umana e mult mai grav decat pare, sa nu va ganditi “ca nu e de folos” (poate modificarile genetice in agricultura sa para chiar “de folos” ca sporesc productia) ci sa va ganditi la ce urmari ar putea duce asta. Si inca cat de grav ar fi sa-i fie cuiva de folos !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.03.2006, 14:55:39
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

"Putina stiinta duce la ateism, dar mai multa stiinta duce mintea la cunoasterea unui Dumnezeu" - Bacon;
"Religia fara stiinta este schiloada si neconvingatoare, iar stiinta fara religie este oraba" - Einstein.
"Cu nici un chip nu este posibila cunoasterea lui Dumnezeu pe calea cercetarilor stiintei omenesti, ci numai prin experienta mistica si pe baza unei infuzii de har" - parintele Casian, Man. Stanisoara.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.04.2006, 14:54:14
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

De ce nu deschideti ochii? Toti oamenii incep sa creada in stiinta si nu in Dumnezeu! Oare nu stiinta spune ca universul sa format singur prin BIG-BANG si nu a fost creat de Dumnezeu?, si nu e stiinta oare mana in mana cu arheologia si nu sustin acestea faptul ca omul se trage din maimuta?prin teoria lui Darwin , oare mai sunt atati oameni care cred in Dumnezeu la fel ca acum 1500 de ani? Poate ca sunt mai multi deoarece populatia a crescut ,insa il mai stiu oare oamenii la fel de bine pe Iisus?
Oamenii de stiinta cred ca pot afla totul prin stiinta,chiar si cine este Dumnezeu, dar va spun ca vor ajunge la acelasi rezultat pe care il da Sfanta Scriptura ,insa atunci va fii prea tarziu! De ce oare prefera oamenii drumul cel lung si dureros?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.04.2006, 14:23:48
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Contradictie intre Stiinta si Religie n-a fost niciodata, contradictiile au fost intre anumiti oameni, intre ce au inteles unii din stiinta, la stadiul la care se afla atunci, si ce au inteles altii din Scripturi, sau ce au vrut sa inteleaga.

Aparentele contradictii sau asemanari sint doar jocuri de lumini si umbre.
Omul e imperfect nu numai in conceptele stiintifice, care cu timpul a evoluat sau au fost abandonate, dar si in intelegerea textrelor scripturii.

Scripturile sint texte religioase, nu stiintifice !

Nu cred ca trebuie sa scoatem cine stie ce teorii stiintifice din paginile Scripturii.
E drept ca vedem tot mai multe confirmari din partea stiintei, totusi, Biblia nu a fost scrisa cu acest scop, ea e un indrumator pe calea duhovniceasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai domol cu stiinta heorhe Teologie si Stiinta 24 18.07.2011 23:38:30
Stiinta nu este in opozitie cu religia. Templier Knight Teologie si Stiinta 190 01.05.2011 15:22:02
Stiinta si tehnologia Delirul Generalitati 16 24.02.2010 13:49:43
situri cu stiinta cristi88 Teologie si Stiinta 9 28.01.2010 22:41:51