Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 05.04.2017, 00:49:33
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Pentru cei cu „trec la catolici sau greco-catolici pentru a fi un mai bun ortodox”

Interviu monumental al unui maghiar Robert Lukacs, absolvent de teologie greco-catolică convertit la ortodoxie și preot misionar în Târgu Mureș la data interviului.
Spicuiesc din el, (e ultimul interviu):

„ Rober Lukacs:
– Prima mea întâlnire cu Ortodoxia a fost prin intermediul unei Liturghii transmise la televiziune, la care slujea Patriarhul Alexie al II-lea al Moscovei, în anul 1994, în Ungaria. Atunci eram elev în clasa a VIII-a. Cunoșteam Liturghia ortodoxă, căci greco-catolicii slujesc în rit bizantin, dar vedeam acum ceva mai adânc – în persoana Patriarhului, în slujbă… era o frumusețe de negrăit! De atunci am tot căutat la noi, la greco-catolici, ceea ce am văzut la acea Liturghie ortodoxă, dar nu am găsit…
În liceu ni se interzisese orice legătură cu ortodocșii, însă noi tot am mers la slujbele lor. Era și o bisericuță ortodoxă în apropiere, la Nyiregyháza, unde mergeam regulat la slujbe…
[…]
– Spuneați că ați fost supus unui proces de „reeducare”. În ce a constat acesta?
– Preotul greco-catolic cu care am făcut practica liturgică la sfârșitul Facultății de Teologie greco-catolică era și expert în Drept Canonic, iar înainte de a fi preot fusese inginer feroviar. Era considerat de toți un preot foarte învățat și, altfel, bine intenționat. Eu făceam parte dintr-un șir de studenți teologi cu inima ortodoxă – dar, până la urmă, toți în afară de mine au ajuns clerici greco-catolici…
Preotul de care v-am zis îi critica în fața mea pe studenții care trecuseră înaintea mea pentru practică: de ce își fac așa de multe cruci, de ce umblă în rasă, de ce au barbă etc. – de altfel, în Facultate ni se interzisese să purtăm barbă.
Mi-a vorbit despre „greșelile” lor, iar apoi mi-a arătat cum slujea el însuși. Nu vreau să îl judec, dar a făcut Proscomidia în 21 de secunde! (În Biserica Ortodoxă, Proscomidia – slujba de pregătire a pâinii și vinului pentru Euharistie – ține între 20 și 45 de minute).Eu stăteam în spatele lui și număram secundele; el a căutat între prescurile pe care le avea, să vadă care este mucegăită și care nu, a luat una care era mai puțin mucegăită și a pus-o pe Disc; a mai pus vreo patru-cinci bucăți de prescuri alături de ea – și, cu asta, gata Proscomidia!…
– Ați mai văzut și la alți preoți greco-catolici să facă astfel Proscomidia?
– Da, am mai văzut Proscomidie făcută și în… 30 de secunde! Ei îl pomenesc pe cel care a plătit Liturghia, se roagă pentru el, pentru sănătatea lui; nu prea pomenesc și pe alții, așa cum facem noi, ortodocșii. Pentru Maica Domnului și pentru sfinți scot și ei miride, dar trec foarte repede prin rugăciuni…

Dar în ce a constat încercarea acelui preot de a mă „reeduca”? S-a oferit să mă ducă la parohii unde preoții aveau fete, ca să le văd și să-mi găsesc o soție. I-am spus: „Dacă aveți benzină, mergem, de ce nu?…”
După ce am urcat în mașină, a început, de la primul metru al călătoriei până la ultimul, să îmi spună că ortodocșii și Ortodoxia nu-s buni de nimic; îi ponegrea cu tot ce-i venea în minte pe ortodocși. Nu ne auzea nimeni altcineva, iar el îmi vorbea întruna: că episcopul cutare a făcut asta, cum se comportau colegi, prieteni de-ai mei care făceau practica la el etc. Mi-a zis: „Tu ești băiat frumos, dar când vorbesc împotriva Ortodoxiei, nu mai zâmbești. De ce?”
În fiecare săptămână mergeam cu el undeva, prilej ca să fiu supus unei „reeducări” sistematice. Reeducarea se făcea în mașină, în grădină, la birou – oriunde mă prindea!
– Așadar, „reeducarea” consta îndeosebi în a-i defăima pe ortodocși?

– Exact. Teologic vorbind, respectivul preot nu s-a legat de nimic din cele ale Ortodoxiei, pentru că nu prea era în temă – mai mult îi ponegrea nominal pe ortodocși. M-a întrebat dacă mă deranjează că vorbește de rău Ortodoxia. „Părinte”, i-am răspuns eu, „mie îmi intră pe o ureche și-mi iese pe alta tot ce îmi spuneți împotriva Ortodoxiei.” Am crezut de mai multe ori că va face atac de cord – se enerva foarte tare văzând că nu mă poate convinge…

Dar ce a reușit în cele din urmă să obțină de la mine? Mi-a întărit doar convingerea că eu nu vreau să fiu un preot așa ca el. M-a pus să țin o predică; eu m-am pregătit din lucrările Sfinților Părinți, le-am vorbit credincioșilor și din Proloage – și am văzut că aceștia nu erau obișnuiți cu așa ceva. Atunci mi-am zis: „Ce caut eu printre ei? Eu tot timpul mă pregătesc din tezaurul Ortodoxiei! Ce să mai caut eu printre catolici, că n-am nici o treabă cu ei…”
– Ați fost nemulțumit de ceea ce ați învățat în facultatea greco-catolică?
– Am învățat teologie catolică după cărți germane de dogmatică
, traduse în limba maghiară. Trebuie să vă zic că teologia germană este foarte greu de înțeles, mai ales când este vorba de traduceri. Nu există o dogmatică greco-catolică scrisă de unguri.
Noi am învățat teologie romano-catolică, dar am avut și ore de teologie ortodoxă: dogmatică, ecleziologie, istoria dogmaticii etc. E adevărat, ortodocșii nu erau prezentați ca eretici, ca rătăciți (după Conciliul Vatican II nu se mai vorbea astfel), ci era o deschidere spre Ortodoxie – dar nu ni s-a predat teologia ortodoxă ca adevăr, ci așa, ca să înțelegem ritul bizantin, simbolurile și celelalte…
– Puteți detalia puțin subiectul?
– Ni s-a prezentat teologia ortodoxă ca materie – și atât! Ce era frumos și mai adânc în ea nu ni s-a prezentat, ci doar până la un punct, pentru că noi eram catolici. Ni se prezenta o teologie a minții. Așa se preda atunci, acum nu mai știu cum se face…”

Integral la sursă: http://www.cuvantul-ortodox.ro/recom...-la-ortodoxie/
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 05.04.2017 at 01:03:05.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 05.04.2017, 01:04:19
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se scrie Misse (latinism) sau Messe (frantuzism sau nemtism, cum vreti sa o luati). De asemenea, se mai poate scrie si in varianta romaneasca, ce a adoptat de mult un grecism: Liturghie.

Toate sunt corecte, eventual aratand o anumita optiune identitara. Dar "Masse" nu se poate scrie.
Scuzati, atunci.
Tot am avut contact cu varianta englezeasca si uneori latina, ca nu prea am auzit termenul in romana.
Si am vrut sa folosesc termenul pentru a desemna liturghia apuseana(desi Francisc era si un vicar al greco-catolicilor argentinieni), spre deosebire de cea rasariteana, care oricum are cu totul alta etimologie.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 05.04.2017, 07:25:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Scuzati, atunci.
Tot am avut contact cu varianta englezeasca si uneori latina, ca nu prea am auzit termenul in romana.
Si am vrut sa folosesc termenul pentru a desemna liturghia apuseana(desi Francisc era si un vicar al greco-catolicilor argentinieni), spre deosebire de cea rasariteana, care oricum are cu totul alta etimologie.
Cea mai bună variantă, în română, este să spunem Liturgie - având în vedere că și cărțile de cult romano-catolice editate la noi folosesc cuvântul în această variantă de scriere.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #144  
Vechi 05.04.2017, 08:15:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cam cati au fost si la amerindieni, pana la Columb.
Diferența este că înainte de Columb nu avea cine să meargă să facă misionariat la amerindieni, pentru că nu se știa că aceștia există.

Pe de altă parte, despre triburile de astăzi se știe că există, și totuși nu merge niciun misionar ortodox la ei.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si atunci de ce folosesti argumentul cu misionariatul catolic, din moment ce tu crezi ca nu are vreo importanta daca ii convertea cineva sau nu? Doar ca sa fie un argument?
Eu nu discut aici despre misionariatul catolic sau despre concepția catolică cu privire la mântuire, ci despre contradicția între opinia unor ortodocși cum că nimeni nu se va mântui dacă nu este ortodox și starea de fapt constând în lipsa misionariatului ortodox la aceste popoare izolate.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta am explicat si in mesajul precedent si in alte mesaje, e o intelegere diferita de persuasivitatea protestanta si catolica. Un om trebuie sa doreasca sa vina in Biserica lui Hristos, nu sa-l ademeneasca cineva, atunci cand se face misiune.
Dar cum ar putea să dorească să vină în BO cineva care nici n-a auzit în viața lui de BO sau despre Hristos ?


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar unele popoare au fost mai putin deschise la crestinism. Desi Sfantul Apostol Toma a ajuns pana in India nu prea s-au convertit prea multi, iar chinezi nici atat. La ce le-a folosit ca Apostolii au fost la ei, tot asa au ramas.
Poate nu ai auzit, dar mântuirea este individuală, nu colectivă.

Eu te întreb ce face BO ca să îl învețe Evanghelia lui Hristos pe chinezul Liu, dintr-un sat din vârf de munte, care toată viața lui a auzit doar despre Mao, iar tu îmi răspunzi: "Păi, au fost Apostolii în China acum două mii de ani; dacă nu s-au convertit străbunicii lui Liu, ghinionul lui."
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca o sa citesti din viata Apostolilor, o sa vezi ca primeau revelati ca in unele orase sau locuri sa nu mearga. De ce? Pentru ca aia nu aveau nicio treaba cu ce o sa propovaduiasca Apostolii, puteau doar sa ii omoare..
Aha. Și tu știi că s-a primit vreo revelație de către episcopii ortodocși actuali, să nu meargă să propovăduiască Evanghelia la triburile despre care vorbeam ?!!!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Bunul Dumnezeu stie ce e in inimile oamenilor si chiar ce se va intampla in viitor.
Aicea începi să aluneci către predestinare, care e o învățătură protestantă :)
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #145  
Vechi 05.04.2017, 08:19:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cea mai bună variantă, în română, este să spunem Liturgie -
Obiectez, onorabile! Avem aici o confuzie frecventa, ce e drept intretinuta de asemanarea acestor doua substantive intalnite in limbajul romano-catolic.

Astfel, LiturgHie (cu "h" si, de regula, cu majuscula initiala) este un alt cuvant pentru Missa. In timp ce liturgie (fara h) desemneaza totalitatea rugaciunilor si practicilor de rugaciune. Vom spune, asadar, "liturgia orelor" cu intelesul de "slujbele Ceasurilor", dar vom spune ca Duminica mergem la LiturgHie, adica la Sancta Missa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #146  
Vechi 05.04.2017, 08:27:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dar, sa nu ne "certam pe genealogii", ci sa revenim la un aspect mai apropiat de tema topicului.

S-a afirmat aici ca: "Nimic nu au schimbat ortodocsii din dogma, nici macar un cuvant. Catolicii au schimbat atat de mult ca au o multime de contradictii in invatatura."

Iar eu am intrebat ce anume au schimbat catolicii din dogma. In ce anume din ceea ce credeau Apostolii si Sfintii Parinti ai Bisericii Nedespartite nu ar mai crede catolicii de azi. Care anume sunt hotararile dogmatice sau morale ale papilor si conciliilor ecumenice din primul mileniu, pe care catolicii le-au rejectat. Astept o enumerare, niste exemple, ceva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.04.2017 at 08:29:48.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 05.04.2017, 10:54:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Obiectez, onorabile! Avem aici o confuzie frecventa, ce e drept intretinuta de asemanarea acestor doua substantive intalnite in limbajul romano-catolic.

Astfel, LiturgHie (cu "h" si, de regula, cu majuscula initiala) este un alt cuvant pentru Missa. In timp ce liturgie (fara h) desemneaza totalitatea rugaciunilor si practicilor de rugaciune. Vom spune, asadar, "liturgia orelor" cu intelesul de "slujbele Ceasurilor", dar vom spune ca Duminica mergem la LiturgHie, adica la Sancta Missa.
Na, că tocmai de acolo mi s-a tras, eram cu Liturgia Orelor în față :)

Revenind la subiect, bănuiesc deja ce vi se va răspunde: Biserica Catolică a schimbat dogma care spune că Duhul Sfânt numai de le Tatăl purcede, dogma care spune că Fecioara Maria s-a născut cu păcatul strămoșesc, dogma care spune că episcopul Romei nu e infailibil. Adică trei dogme care nu există.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #148  
Vechi 05.04.2017, 22:58:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Si Purgatoriul.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 06.04.2017, 00:28:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Aicea începi să aluneci către predestinare, care e o învățătură protestantă :)
Nu este invatatura protestanta, este prestiinta, un atribut al lui Dumnezeu. Diferenta intre prestiinta si predestinare: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...are-80069.html
"Trebuie sa se stie ca Dumnezeu stie totul dinainte, dar nu le predestineaza pe toate. Cunoaste mai dinainte pe cele ce sunt in puterea noastra, dar nu le predestineaza."
Dar ai amintit bine de predestinare. Predestinarea a fost luata de protestanti de la Fer. Augustin, care a interpretat gresit sintagma "cei alesi". In schimb, interpretarea corecta exemplifica exact ceea ce voiam sa spun. Cei alesi nu sunt alesi in mod arbitrar cum sustine predestinarea si Fer, Augustin, ci asa cum spune Sfantul Serafim de Sarov, in urma faptelor sale bune un om poate primi luminarea, adica harul chemator. De aceea spuneam ca intelegerea ortodoxa este diferita de cea protestanta sau catolica, omul se converteste daca el cauta mai intai adevarul si doreste acest lucru, nu daca sta cineva pe capul lui sa il convinga. Inainte nu circula informatia, dar azi avem internet, aproape orice om poate cauta adevarul, poate citi despre ortodoxie sau poate intreba pe net pe un ortoodox. Asa cum spnea si Parintele Cleopa sau Parintele Galeriu, fiecare om are posibilitatea sa afle adevarul daca vrea. Dar daca toata viata nu a stat cateva minute sa se intrebe de Dumnezeu sau care e religia adevarata atunci ce scuza are?
Revenind la misonariat, rusii au avut misionari in toata Asia, in China, Japonia, Alaska, etc. In China sunt cateva sute de martiri ortodocsi, cinstiti in Biserica Ortodoxa. In primul mileniu Biserica nu a facut misonariat in Asia, de exemplu, ca era cunoscuta. S-au convertit popoarele care au venit in contact cu europenii (rusii, ceilalti slavi, bulgarii, ungurii, mai inainte popoarele germanice, etc.). Se pare ca nu exista o febra a convertirii tuturor, pe care o invoci tu sau catolicii. Convertirea la catolicism de dupa Schisma a venit in urma cuceririi acelor popoare de tari catolice si nu neaparat unei dorinte de a converti pe toti, cum invoci tu. Erau mai mult motive politice, decat religioase. In concluzie, nu e adevarat ceea ce sustii.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 06.04.2017, 00:50:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E adevarat ca Biserica Ortodoxa are lipsa asta, cine nu recunoaste asta inseamna ca e orb. Ar trebui sa faca misionarism de sute de ori mai mult decat face daca tot are constiinta ca e adevarata Biserica. Pentru ca toti oamenii sunt in grija ei, nu doar propria turma.

Nu mai zic de momentele hazlii in care ii acuza pe altii de prozelitism si spune oarecum cu mandrie ca spre deosebire de alte culte, Biserica Ortodoxa nu face prozelitism. Pai e foarte rau ca nu face, inseamna ca ii lasa cu buna stiinta pe oamenii aia in greseala in loc sa incerce sa le arate adevarul.
Reply With Quote
Răspunde