Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 19.03.2015, 09:56:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Să mmmmori de râs, nu alta!.....:)))
Reply With Quote
  #852  
Vechi 19.03.2015, 10:03:14
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Puteți vă rog frumos să lăsați erezia ”nemuririi sufletului” despre care s-a vorbit destul până să se închidă topicul respectiv și să reveniți la erezia închinării la icoane?
Mulțumesc.
Bre, singurul eretic de aici esti tu.Culmea e ca nici nu-ti trebuie argumente
teologice pentru a demonstra existenta sufletului dupa moartea fizica.
Ci doar argumente logice.Si culmea, aceste argumente logice fac apel
la inteligenta bunului simt. =))
Reply With Quote
  #853  
Vechi 19.03.2015, 10:08:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Puteți vă rog frumos să lăsați erezia nemuririi sufletului despre care s-a vorbit destul până să se închidă topicul respectiv și să reveniți la erezia închinării la icoane?
Mulțumesc.
Să fiu iertat că psihanalizez fără voie, dar îmi pare că numai unul obișnuit și resemnat deja cu propria moarte (sufletească) poate extrapola necazul lui în veșnicie și asupra tuturor.
Puteți, totuși, accepta că, deși noaptea toate pisicile sunt negre nu toți oamenii au bicicletă?

Last edited by Ioan_Cezar; 19.03.2015 at 10:14:12.
Reply With Quote
  #854  
Vechi 19.03.2015, 10:55:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Ci doar argumente logice.
In afara de argumentele teologice si logice, mai avem argumente stiintifice care sugereaza ca sufletul isi continua existenta cel putin un scurt timp dupa moartea trupului. Sunt sute (poate mii) de observatii facute de numerosi medici care au asistat pacientii lor si au constatat decesul lor.
Argumente stiintifice, dar de alt tip, sunt si acelea care arata ca sediul constiintei nu este neaparat in creier. Persoane care practic nu au creier (anencefali) si care duc o viata normala, au functii psihice superioare si sunt bine vazute la serviciu. Faptul ca sunt anencefali a fost o descoperire radiologica intamplatoare, in cadrul unor examene de rutina aplicate salariatilor.

Dealtfel, ipoteza ca sediul constiintei ar fi in creier este foarte noua, nesustinuta de traditie (desi necontrara ei). E vorba atat de traditia medicala europeana, cat si orientala, care concorda in a sustine ca sediul constiintei este la nivelul organului functional al inimii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #855  
Vechi 19.03.2015, 11:28:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Dati-mi, va rog,exemple din Vechiul Testament,incepand cu Geneza, unde se face referire la existenta''sufletului" dupa moarte.
Evrei 12:22-23
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #856  
Vechi 19.03.2015, 11:30:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Puteți vă rog frumos să lăsați erezia ”nemuririi sufletului” despre care s-a vorbit destul până să se închidă topicul respectiv și să reveniți la erezia închinării la icoane?
Mulțumesc.
te-am rugat dar nu ai facut ceea ce te-am rugatoti sa-mi spui cine este nemuritor?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #857  
Vechi 19.03.2015, 11:30:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Puteți vă rog frumos să lăsați erezia ”nemuririi sufletului” despre care s-a vorbit destul până să se închidă topicul respectiv și să reveniți la erezia închinării la icoane?
Mulțumesc.
te-am rugat dar nu ai facut ceea ce te-am rugat-poti sa-mi spui cine este nemuritor?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #858  
Vechi 19.03.2015, 12:43:53
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Vă rog frumos, respectați subiectul topicului. Înțeleg că vechiul topic despre nemurirea sufletului a fost în disperare de cauză închis, dar puteți deschide unul nou mai specific în genul: ”Dovezi biblice care atestă că sufletul este nemuritor” și vă promit răspunsuri la întrebările de mai sus. Mulțumesc.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #859  
Vechi 19.03.2015, 13:18:21
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Vreti sa spuneti ca sufletul nu este nemuritor si ca odata ce mori trupeste mori in toate sensurile?
Pai nu stii ca asta e doctrina adve? Cica once gone,gone for good. Si Invierea ce o face Domnul va fi, dupa doctrina AZS, o recompilaciune from scratch.
Reply With Quote
  #860  
Vechi 19.03.2015, 13:45:52
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vai! Asta e tot ce voi ati inteles din discutia mea cu crocodilu'?
Erau doua concluzii logice, una Il facea mic pe Dumnezeu, iar cealalta Il facea mare. Crocodilul a inteles care e treaba si d-aia o scalda el cu existenta. Dar voi... nimic! Perfect!
Dumnezeu sa va aiba in paza.
Reply With Quote
Răspunde