Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 10.02.2016, 23:36:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dar nu trebuie sa "asculti" pe ala si pe ala. Poti sa faci propriile experimente, de exemplu. Ia o cute de sticla si pune niste pamant pe fund. Pune o lampa peste si vezi la ce temperatura ajunge aerul din interior. Dupa aceea, ia niste dioxid de carbon (se gasesc butelii) si baga inauntru un pic, iar apoi repeta experimentul. E mai cald decat inainte?
Tu nu auzi ca important e in ce masura activitatea oamenilor influenteaza schimbarile climatice ? Doamne parca vorbesc cu peretii.
Degeaba pui taxe mai mari si reduci poluarea cu 2 procente daca maine erupe nu stiu ce vulcan de intuneca jumatate de continent. Sau mai invadeaza SUA vreo tara si aia isi dau foc la puturile de petrol. Sau chelim si padurile care ne-au ramas. Sau incalzeste Soarele din ce in ce mai tare ca asa vrea el. Sau...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 10.02.2016, 23:42:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Tu nu auzi ca important e in ce masura activitatea oamenilor influenteaza schimbarile climatice ? Doamne parca vorbesc cu peretii.
Degeaba pui taxe mai mari si reduci poluarea cu 2 procente daca maine erupe nu stiu ce vulcan de intuneca jumatate de continent. Sau mai invadeaza SUA vreo tara si aia isi dau foc la puturile de petrol. Sau chelim si padurile care ne-au ramas. Sau incalzeste Soarele din ce in ce mai tare ca asa vrea el. Sau...
1. Ti-am zis ca vulcanii nici nu se aproprie de cat produc oamenii. 200 de milioane e mai putin de 2% din 26 de miliarde de tone.

2. Datul foc e tot contributie umana :)

3. Soarele nu se incalzeste asa de mult. In plus, daca o face, o sa fie si mai multa energie captata de gazele de sera.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 10.02.2016, 23:46:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
1. Ti-am zis ca vulcanii nici nu se aproprie de cat produc oamenii. 200 de milioane e mai putin de 2% din 26 de miliarde de tone.
Anual? Din totalul de cat? Estimarile astea cum se fac?
Raspunsuri pentru restul intrebarilor la obiect? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 10.02.2016, 23:46:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

O veste buna, am citit ca pana in 2050 se reface tot stratul de ozon (asta fara vreo interventie artificiala), deci se duce si efectul de sera.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 10.02.2016, 23:58:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
1. Ti-am zis ca vulcanii nici nu se aproprie de cat produc oamenii. 200 de milioane e mai putin de 2% din 26 de miliarde de tone.

2. Datul foc e tot contributie umana :)

3. Soarele nu se incalzeste asa de mult. In plus, daca o face, o sa fie si mai multa energie captata de gazele de sera.
Pai si alarmismul asta cu global warming e tot contributie umana. Dar in afara de a inventa noi moduri de a face bani, si de a-i plati pe propagandisti ca sa ne sperie, nu vedem ca se intampla nimic. Ala la noi face cica "energie verde", noi platim pe factura de curent deja niste chestii, si el isi vinde energia aia verde in alta tara la pret normal. Sa tot traiesti in global warmingul asta.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 10.02.2016, 23:59:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
"Pamintul in centrul Universului, lumea facuta acum 6000 de ani, Pamintul asezat pe stilpi, cerul ca un sul, etc" sunt timpenii la fel de ridicole precum "ne tragem din maimuta, viata a aparut la intimplare".
1. Milioanele de ani au fost creati pentru un singur motiv: ca sa sustina teoria evolutionista. In cateva mii de ani nu s-a observat nicio evolutie, deci s-au inventat milioane de ani, ca sa existe timp. E un nonsens ca cineva sa creada in milioane de ani dar nu si in teoria evolutionista, din moment ce acele milioane au fost create cu un singur scop, sustinerea teoriei evolutioniste. La fel zilele ere din evolutionismul teist au fost nascocite dintr-un singur motiv: ca sa se fie in concordanta cu teoria evolutionista, cu milioanele de ani necesari evolutionismului. Cateodata credem in lucruri fara sa stim cauza lor.
2. Chiar si Dawkins spunea ca, datele stiintifice ne spun ca suntem in centrul Universului. Dar ca si in alt punct din Univers se vede acelasi lucru (asta fiind doar o teorie). Deci, din punct de vedere stiintific, noi ne aflam in mijlocul Universului. Asta nu inseamna ca Pamantul nu s-ar invarti in jurul Soarelui.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 11.02.2016, 00:07:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teoria bigbang nu este o "teorie materialista" :)
E ca si cand ai spune ca "teoria gravitatiei" este "materialista" pentru ca exclude o cauza supranaturala a gravitatiei :))
Teorie Big Bang cred ca este cu mult mai absurda si fara logica decat teoria evolutionista. Este contrazisa de aproape toate dovezile stiintifice, dar este adaptata de fiecare data ca sa se potriveasca, in loc sa se accepte faptul ca e o teorie gresita. Aici e o traducere in romaneste a analizei stiintifice facute de answer in genesis: http://alfaomega.tv/creationism/arti...#axzz3zlyxcvab
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.02.2016, 00:11:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Teorie Big Bang cred ca este cu mult mai absurda si fara logica decat teoria evolutionista. Este contrazisa de aproape toate dovezile stiintifice, dar este adaptata de fiecare data ca sa se potriveasca, in loc sa se accepte faptul ca e o teorie gresita. Aici e o traducere in romaneste a analizei stiintifice facute de answer in genesis: http://alfaomega.tv/creationism/arti...#axzz3zlyxcvab
Prefer sa discut despre BigBang cu abaaaabbbb63, cu certitudine pot primi niste raspunsuri mult mai informate si logice :)

Ti s-a mai explicat de vreo 1000 ori cum e treaba cu stiinta, dar nici o sansa sa pricepi ceva :)

O eroare intr-o teorie nu e un pacat capital :)

Tu de exemplu, daca iti torni un pahar cu lapte si ai varsat si pe jos, nu trebuie sa arunci tot laptele, cu pahar cu tot la gunoi, stiai asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 11.02.2016, 00:29:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Prefer sa discut despre BigBang cu abaaaabbbb63, cu certitudine pot primi niste raspunsuri mult mai informate si logice :)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 11.02.2016, 01:08:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Prefer sa discut despre BigBang cu abaaaabbbb63, cu certitudine pot primi niste raspunsuri mult mai informate si logice :)
Ti s-a mai explicat de vreo 1000 ori cum e treaba cu stiinta, dar nici o sansa sa pricepi ceva :)
O eroare intr-o teorie nu e un pacat capital :)
Tu de exemplu, daca iti torni un pahar cu lapte si ai varsat si pe jos, nu trebuie sa arunci tot laptele, cu pahar cu tot la gunoi, stiai asta?
De fapt preferi sa discuti cu abaa pentru ca ai aceleasi conceptii in privinta asta, nu are importanta adevarul sau dovezile (chiar si stiintifice). Tonul arogant si agresiv nu e un argument decat pentru cei ce nu au unul. Daca tu crezi intr-o aberatie nu e nimeni vinovat de alegerea ta. Aceeasi tactica, imii scrii ca si cand eu sunt singurul care nu cred in teoria Big Bang. Care ortodox de pe forum mai crede in teoria Big Bang? (afara de unul singur). Eu am spus ca e o teorie aberanta din punct de vedere stiintific, din punct de vedere crestin te las pe tine sa iti dai seama cum e. Un credincios care crede ca Domnul a creat un punct!
Ca sa nu expui teoria ta cu oamenii de stiinta sunt mult superiori si noi nu-i putem intelege, link-ul peste care nu te-ai uitat continea un articol facut tot de oameni de stiinta, nu de mine. Nu are rost sa continuma discutia, am inteles, tu esti un ortodox superior, nu orice ortodox crede in Big Bang, doar aia stiintifici.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare