Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 10.06.2012, 16:24:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ioanna - de acord cu tine in ceea ce priveste monumentul. Adica am inteles simbolurile. Mie insa imi lipseste putin omul (siluete in loc de cruci). Si toata suferinta aia la Aiud a fost a omului.

Schitul - eu am inteles ca este vorba de un schit unde vor vietui calugari sau maici (nu stiu exact).
De aia spun ca lipsesc anumite parti.

Acum tu spui ca este ceva tot in memoria detinutilor.
Nu cunosc zona. Totusi cred ca si aceasta arhitectura mult prea moderna nu este prea potrivita locului.
Ca sa intelegi ideea, daca tu cunosti Parisul, imagineaza-ti Defense-ul in mijlocul celorlalte monumente vechi ale orasului. Sau piramida din curtea muzeului Louvre.
Acel cartier este ceva f.curajos. La fel si acest centru pe langa orasul vechi.

O sa vedem pe viitor poze reale si modul in care se vor armoniza toate.
Este cumva cel mai bun exemplu de lupta intre traditie si evolutie (doua extreme). Toata lumea spune ca ortodoxie = traditie.
Si aici chiar lipseste.
Cum spuneam mai sus: sunt curioasa cum este interiorul bisericii.

Mai este ceva: ar merge si cum spui tu: ceva memorial, dar atunci fara vietuitori (calugari/maici), ci doar ca muzeu, loc de studiu si aducere aminte.

Sau am inteles gresit si nu asta din planuri si poze este schitul, ci altul. Nu inteleg bine. Cum este?

a. monument, schit, centru memorial
sau
b. monument, schit
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #102  
Vechi 10.06.2012, 16:30:07
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi place mai mult proiectul Man. de la Poarta Alba-Manastire inchinata martirilor de la Canal.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 10.06.2012, 18:02:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sau am inteles gresit si nu asta din planuri si poze este schitul, ci altul. Nu inteleg bine. Cum este?
a. monument, schit, centru memorial
sau
b. monument, schit
Monumentul este "Calvarul Aiudului", care exista. (acela cu crucile mici verticale ce poarta o cruce mare orizontala).

Tot ansamblul din poza, cu biserica-martirion in mijloc si corpurile acelea ce o inchid perimetral pe toate laturile se vrea a fi :
- un mijloc de resuscitare a memoriei colective, pentru ca memoria, cu cat este mai putin traita in interior, cu atat are nevoie de repere tangibile pentru a fi expusa.
- un loc de cinstire prin rugaciune si liturghie in duh crestin-ortodox.
Deci ansamblul acela e o imbinare intre programul de arhitectura religioasa (manastire cu chilii, bucatarie, cazare oaspeti ... ) si programul de arhitectura memoriala (centru de studiu si informare cu spatii pentru organizarea de simpozioane, conferinte, spatiu muzeu, osuar ...) Cele doua spatii (manastirea si memorialul) ocupa nivele diferite, nu se intercaleaza, au si intrari diferite. Fiind o manastire urbana, nu va avea anexe pentru cresterea animalelor sau teren pentru munci agricole, de care aminteai tu. Cel putin nu cred, e absurd, doar sunt blocuri de locuinte in vecinatatea ei. Btw, din ce se vede in plan si sectiune, biserica respecta succesiunea spatiilor pe orizontala, cat si pe verticala, orientarea cardinala e buna, deci respecta canoanele bisericesti privind spatiul cultic ortodox. Nu suntem noi obisnuiti cu biserici care se despart de stilul muntenesc sau moldovenesc, iar daca e o viziune mai moderna suntem tentati sa spunem ca nu e canonica.Din ce stiu pictorii iconografi au canoane stricte privind pictura bizantina, insa ca arhitectura nu esti obligat sa o faci bizantina, poti studia si modelele din crestinismul primar si sa le actualizezi, reinterpretezi, insa arhitectura bizantina e considerata o culme a patrimoniului cultural ortodox, de aceea multi fac trimitere la ea.

Din ce am inteles au existat doua tabere: unii vroiau doar manastire, altii spuneau ca nu se poate sa nu faca si un memorial la Aiud, mai ales intr-un loc atat de semnificativ pentru trecutul nostru, iar atunci au hotarat sa fie un ansamblu care sa raspunda ambelor necesitati.

Uite o poza cu zona (se vede biserica ridicata la rosu)

poza preluata de pe saccsiv blog

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Imi place mai mult proiectul Man. de la Poarta Alba-Manastire inchinata martirilor de la Canal.

poza preluata de pe roncea.ro


La Aiud am vazut doar doua variante, nu stiu din cate au avut ei de ales: varianta lui Radu Mihalescu pe care am postat-o si inca una, care sincer nu mi-a placut.

Last edited by ioanna; 10.06.2012 at 19:34:44.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 10.06.2012, 21:19:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, asta imi place. Este superb! Poate in afara de acel rosu (daca era albastru era mai bine).
Dar arhitectonic este asa cum trebuie sa fie o manastire.

Nu stiu ce vrei sa spui cu planurile (la Aiud).
Cred ca ceea ce pare ciudat pentru multi este ca manastirile de fapt nu sunt in orase. Sunt mai izolate.

Si revin la idee: am inteles ideea de memorial si rugaciune, dar ce are manastirea a face acolo? Poate ca era suficient doar o biserica.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #105  
Vechi 10.06.2012, 21:26:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, asta imi place. Este superb! Poate in afara de acel rosu (daca era albastru era mai bine).
Dar arhitectonic este asa cum trebuie sa fie o manastire.
Acuma si tu, e o randare intr-un program, nu te lua dupa nuante ca nu-s neaparat reale
Sper sa fie brun nu rosu :)


Citat:
Si revin la idee: am inteles ideea de memorial si rugaciune, dar ce are manastirea a face acolo? Poate ca era suficient doar o biserica.
Nu stiu; unii au dorit manastire, in special pr. Iustin Parvu, altii din contra vroiau memorial si pana la urma le-au imbinat. La cate terase inierbate le-au facut, sigur au de lucru calugarii :) Banuiesc ca monahii vor fi principalii curatori ai moastelor, ai muzeului si centrul de studii, nu se poate spune ca nu vor avea activitate, ci vor avea una educationala, de studiu si cercetare.

Last edited by ioanna; 10.06.2012 at 21:41:16.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 14.10.2012, 16:48:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

S-a discutat de arhitectura lacaselor de cult ortodoxe aparute in ultimii ani, dandu-se si exemple, insa mai putin sau chiar deloc despre arhitectura lacaselor heterodoxe. Poza aceasta nu o postez pentru ca o consider o realizare arhitecturala de exceptie, pentru ca nu e, ci pentru ca e prima data cand eu vad o expresie arhitecturala a unei biserici baptiste care incearca sa transmita un mesaj. Silueta- nava orizontala cu turn clopotnita e clasica: axa orizontala + axa verticala (slujirea indreptata spre cer), un element de articulare a spatiului si totodata un reper vizibil ce transmite in mod explicit si lizibil: ”da,suntem crestini si ne asumam asta”, fara teama de a fi catalogati drept “ idolatrii” (cum cred multi np despre noi datorita locului pe care-l ocupa crucea in cultul divin public si particular al bisericii) pentru ca ar fi dat prea mare importanta “crucii”.

poza: biserica baptista Betel, Cluj-Napoca




Intotdeauna a existat o legatura intre modul de a construi o biserica si gandirea si modul de viata al oamenilor, pentru ca credinta nu e o realitate conceptuala, lipsita de forme vizibile si culturale. Asa cum Scriptura se diferentiaza de orice alta carte scrisa, in aceeasi masura se diferentiaza si arhitectura religioasa de orice alt program de arhitectura sau se diferentiaza imnografia, cantarile bisericesti de orice alt gen muzical. Spre deosebire de lacasele de cult ortodoxe, catolice si protestante (luterane), lacasele baptiste si cele evanghelice in general, ce au aparut in Romania post-comunista, nu au o identitate arhitecturala proprie , nu sunt expresii ale unei anumite spiritualitati, ci constructii utilitariste, o consecinta a trairii intr-o forma puternic secularizata sau alterata de crestinism. Lipsa identitatii se poate de altfel observa si la nivel de cantare bisericeasca, nu doar la nivel de lacas de cult. Bisericile evanghelice nu sunt “spatii sacre” in sine, nu-s case ale Domnului, dar nici nu-ti sugereaza ca ar fi spatii sacralizate prin forta spirituala a comunitatii, expresia arhitecturala nu exprima nimic, nu trimite la “casa de rugaciune”, deci un spatiu cu caracter public dar totodata si cu caracter privat, locul intimitatii persoanei cu Dumnezeu, ci mai degraba spui ca sunt cluburi culturale, sala de sport, casa a sindicatelor sau orice altceva, de cele mai multe ori de slaba calitate arhitecturala.

poza: biserici baptiste


Mai sunt si exceptii, cand compozitia arhitecturala e reusita, insa tot nu trimite spre un loc de inchinare si rugaciune, nu citesti rapid functiunea in forma.

Pentru ca pentru prima data am vazut la bisericile baptiste actuale o incercare de “ intrupare” in forma a mesajului ecclesiologic am spus ca merita sa pun o poza si cu un lacas de al lor. Pacat ca au stricat eclerajul initial de pe fatada cu zidarie, ca sa nu mai spun ca au pus o usa termopanata oribila la intrare, dar nu mai pun poze, ca nu asta era ideea :)

Last edited by ioanna; 14.10.2012 at 18:03:30.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 15.10.2012, 04:25:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Credeam că topicul este despre bisericile ORTODOXE.

Nu văd de ce am infesta adventismul, baptismul samd pe-aici... hellooooo !!

(faptul că ești în branșă la arhitectură nu justifică deviația pe forumul ăsta)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 15.10.2012, 09:24:04
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sper ca ce voi spune este cat de cat on-topic.
Mie mi-au placut mai multe Biserici/Manastiri ca si arhitectura,istorie, iar una dintre ele este Manastirea Dintr-un Lemn,com. Frâncești, Valcea. Am fost cu scoala intr-o excursie si am vizitat si aceasta manastire. Desi a fost cu ceva ani in urma aceasta excursie, mi-a ramas in memorie aceasta Manastire. Am sa postez f.scurt despre Manastire si pun link-ul ptr.1-2 poze.

"Potrivit unei vechi tradiții locale, ar fi luat ființă în primele decenii ale secolului al XVI-lea, prin edificarea în acest loc a materialului unui singur stejar. Ea a fost ridicată în cinstea Icoanei Maicii Domnului, icoană ce se păstrează și azi în biserica de piatră a mânăstirii. În baza acestei tradiții așezarea monahală de aici poartă numele Dintr-un Lemn.

Cea mai veche mărturie despre mânăstire a fost consemnată în scris de diaconul Paul de Alep, care l-a însoțit pe Patriarhul Macarie al Antiohiei în călătoriile acestuia prin Țările Românești între anii 1653-1658. El susține că un călugar ar fi găsit o icoană a Maicii Domnului în scorbura unui stejar secular. În acel moment el ar fi auzit o voce ce l-ar fi îndemnat să zidească o mânăstire din trunchiul acelui copac.

Mitropolitul Ungrovlahiei, Neofit Cretanul, cercetând mânăstirea la 29 iulie 1745 scria: ”Un cioban cu numele Radu, în timpul lui Alexandru Vodă (1568-1577), a visat Icona Maicii Domnului despre care amintește Paul de Alep și, tăind stejarul în care a fost găsită icoana, a facut din lemnul lui o bisericuță, numită din această pricină Dintr-un Lemn”.

Cam același lucru îl afirmă în 1842 și poetul Grigore Alexandrescu. Existența stejarilor seculari, precum și a icoanei, se constituie astăzi în probe de necontestat pentru adevărurile consacrate în legendă.

Construită chiar pe locul stejarului purtator de icoană, după toate probabilitățile pe la mijlocul secolului al XVI-lea, bisericuța din lemn este lucrată din bârne groase, încheiate în coadă de rândunică. Are o formă dreptunghiulară, cu absida altarului decroșată, cu o lungime totală de 13 m, lățime de 5,50 m și o înălțime de aproximativ 4 m. Este înconjurată la exterior de un brâu în torsadă, săpat in grosimea lemnului, cu un pridvor deschis, fara turla.î

Iconostasul, sculptat în lemn de tei, în 1814, este o veritabilă operă de artă ca și multe din icoanele de lemn ce împodobesc bisericuța în interior."

http://www.arhiram.ro/files/monaster...n_lemn02_0.JPG
http://www.arhiram.ro/files/monaster...un_lemn02b.JPG
http://fototecaortodoxiei.ziarullumi...FIV1593F24.jpg
http://romania.ici.ro/images/turism/mm_dintrunlemn1.jpg
http://electronicaupit.com/resursa/R...one_oak-15.jpg

Last edited by Laura19; 15.10.2012 at 09:43:28.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 15.10.2012, 09:30:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Credeam că topicul este despre bisericile ORTODOXE.
Nu văd de ce am infesta adventismul, baptismul samd pe-aici... hellooooo !!
(faptul că ești în branșă la arhitectură nu justifică deviația pe forumul ăsta)
N-am perceput drept abatere imaginile postate de altii pe acest topic cu catedrala romano-catolica a lui Oscar Niemeyer sau catedrala luterana din Reykjavik, pentru ca nu traim intr-o lume rupta de realitatea ce ne inconjoara; e normal sa observam si unde se plaseaza altii raportat la noi. Pentru mine este imbucurator cand vad heterodocsi care investigheaza traditia si sesizez o “schimbare la fata” a arhitecturii religioase. E un mic pas spre intoarcerea lor acasa,de aceea am pus poza cu acel lacas de cult baptist, ce se distinge oarecum fata de celelalte existente. Stati linistita, n-am sa mai deviez acest forum.

Cititorilor acestui topic, dedicat lacaselor de cult ridicate in ultimii ani, le las o imagine cu o biserica ortodoxa din Cluj-Napoca, in speranta ca se vor anima si vor contribui in continuare cu alte exemple de arhitectura religioasa,ce au aparut in orasele lor in ultima perioada.

Biserica e aceea pe care am postat-o pe pag.6. Iata cum au evoluat lucrarile in decursul unui an:

Last edited by ioanna; 15.10.2012 at 09:55:22.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 15.10.2012, 10:06:40
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parohia Ortodoxa "Valea Cetatii-Brasov" s-a infiintat la 1.08.1989.Aceasta parohie are in jurisdictie aproximativ 2/3 din cartierul Valea Cetatii, infiintat intre anii 1980-1990.
In vara anului 1990 au inceput lucrarile de constructie a Bisericii Ortodoxe "Sfintii Imparati Constantin si Elena" - prima biserica inceputa dupa caderea comunismului in Brasov. (din cate am inteles, inca nu sunt terminate lucrarile)

poze:
http://parohia-ort-vcetatii-bv.ro/im...e/dscn3462.jpg
http://parohia-ort-vcetatii-bv.ro/im...e/r001-020.jpg

Link-urile cu mai multe informatii, in caz ca doreste cineva sa aflte mai multe despre aceasta parohie, sunt: http://www.fundatia-sf-const-si-el.ro/index.php si http://parohia-ort-vcetatii-bv.ro/index.php
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 18:05:04
Recaderea de dupa fallen Impartasania (Taina Euharistiei) 17 12.05.2012 21:57:32
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 28.06.2011 00:03:13
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 20:27:45
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 12:33:25