Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 11.06.2009, 13:35:36
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
Ce te face sa crezi asa de infocat ca tu esti marele depozitar al adevarului, ca nimeni nu-l cunoaste pe Dumnezeu mai bine ca tine .... daca ma gandesc putin ... conform teoriei tale cand biserica ortodoxa s-a desprins de cea catolica a fost vorba tot de formarea unei secte... sau regulile se schimba in functie de situatie...?
Nu biserica ortodoxă s-a desprins de cea catolică, ci invers. Cea catolică și-a dorit desprinderea de Constantinopol și o identitate proprie, pe care a și obținut-o. Consecințele se văd: Învățătura catolică a "evoluat" cu precepte noi, iar cea ortodoxă a continuat să stea închistată în cele vechi.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 11.06.2009, 13:57:30
adrianopol adrianopol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 14
Implicit citesc si zambesc...

Persista asa un aer de superioriate ortodoxa ....
spune-mi bazat pe Biblie cu ce gresesc eu in ceea ce cred si apoi iti spun si eu bazat pe scriptura ce gresesti tu fata d e ce a aporuncit Dumnezeu..
Reply With Quote
  #103  
Vechi 11.06.2009, 14:11:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
Persista asa un aer de superioriate ortodoxa ....
spune-mi bazat pe Biblie cu ce gresesc eu in ceea ce cred si apoi iti spun si eu bazat pe scriptura ce gresesti tu fata d e ce a aporuncit Dumnezeu..
bazat pe Scriptura sau bazat pe interpretarile tale asupra Scripturii?

Sau crezi ca ai Duhul Sfant, Cel in masura sa stabileasca o relatie de corectitudine intre cele doua?

Daca spui ca da, sunt curios cum justifici tu lucrul asta..
Fara sa faci apel la interpretarile TALE asupra Scripturii ca asa ajungem de unde am plecat.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 11.06.2009, 14:14:55
adrianopol adrianopol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 14
Implicit re

bazat pe scriptura
Reply With Quote
  #105  
Vechi 11.06.2009, 14:19:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
bazat pe scriptura
Adica pe interpretarile tale asupra Scripturii.

Cu alte cuvinte, diploma de expert in Scriptura pe care tu singur ti-ai semnat-o este perfect valida, deoarece conform acestei diplomei esti un expert in Scriptura deci ai dreptul sa oferi o asemenea certificare, inclusiv tie insuti.

Logica protestanta "Sola Scriptura" pur si simplu straluceste prin simplitate si profunzime..
Reply With Quote
  #106  
Vechi 11.06.2009, 16:01:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Faptul că "statul" (o invenție artificială, dar de care nu putem să nu ținem seama) vrea să dea drepturi egale și homosexualilor, și curvelor, și hoților și sectanților, tratându-i pe toți ca pe niște cetățeni onorabili și făcând o varză din toți, e dreptul lui.
Prejudecata dvs. exclusivista v-a determinat sa bagati in aceeasi oala pe homosexuali, curve, hoti, cu cei pe care-i numiti "sectanti". Poate ar fi cazul sa tratati macar primele trei categorii amintite ca pe niste cetateni onorabili, acestia avand aceeasi orientare religioasa (nu e greu de aflat care). Cat priveste ultima categorie, nu ne facem probleme, Hristos ne-a spus deja: "Veți fi urâți de toți din pricina Numelui Meu."(Luca 21:17)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 11.06.2009, 16:02:41
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Mai Adrianopol daca tot esti atat de ,,inradacinat'' in adevarurile Sfintei Scripturi(ca toti sectantii de altfel)cum se face ca voi intre voi nu va intelegeti:adventistii tin sambata,penticostalii vorbesc in ''limbi ceresti''(bolboroseli fara inteles care pot fi talcuite doar de prooroci,insa daca te duci cu acele bolboroseli inregistrate la alti prooroci penticostali dau alta traducere :)))) ),iehovistii sunt cu unu iehova(aia se mai si numesc studenti in biblie atat de priceputi sunt :)) ).
Deci cum se face ca fiecare dintre voi desi toti va bazati pe un singur principiu :Sola Scriptura, aveti alte adevaruri(mincinoase) fiecare ?
Inainte de a-mi raspunde la intrebare intra pe alte topicuri infiintate de mine sau de alti prieteni de pe forum si studiaza istoria fiecarei secte:cum a aparut,ce dogme promoveaza...etc.(vezi ca istoria sectelor nu o gasesti in Biblie,oricat de mult te-ai chinui tu sa studiezi despre asta,si crede-ma ,chiar daca o sa te adancesti si mai mult in studiul Sfintei Scripturi nu o sa ai vreo revelatie de Dumnezeu despre acest subiect ).
Si daca tot studiezi spune-mi despre ce secta crestina se vorbeste in Noul Testament ? Nu-ti dau niciun indiciu,pt ca tu fiind foarte zelos in studiu cred ca deja stii care este aceea,deci nu-ti ramane decat postezi raspunsul :) Succes :)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.06.2009, 16:05:46
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

PS: Te rog sa nu postezi raspunsuri impertinente(in doi peri,doar de dragul de a raspunde),asa cum face colegul tau Litanu-Marian-sau cum se mai numeste .
Reply With Quote
  #109  
Vechi 11.06.2009, 18:04:39
adrianopol adrianopol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 14
Question revin

discutiile purtate cu tine (strajerul) imi dau impresia ca ca le am cu un doctor in teologie... sau mai rau ... cu fratele tau de credinta Gigi Becali .... asa iti place sa discuti de sus cu mine ca si cum m-ai privi de undeva de la etajul 3 si din cand in cand ma "scuipi" cu cate vorba plina de duh. Te-am rugat prieteneste sa-mi spui bazat pe Sfanta Scriptura cu ce gresesc in credinta mea. Sfanta Scriptura e una singura si nici un alt sfant nu se poate ridica mai presus de ea.
Biserica la care merg ma invata sa nu fur, sa nu mint, sa nu injur. Biserica la care merg (si cand zic BIserica ma refer la oameni nu la cladire) ma invata ca avortul e pacat, biserica mea ma invata sa iubesc pe cel de langa mine, sa-mi iubesc sotia, copii; sa nu ma inchin la idoli ci DOAR LUI DUMNEZEU, CREATORUL.....
De esti deranjat de asta? Cu ce am incalcat Legile lui Dumnezeu? M-a invatat ceva gresit? Daca nu atunci de ce ma asezi langa homosexual, langa curvar sau langa martorii lui Iehova? Spune-mi bazat pe Scriptura unde am gresit. De ce eviti sa raspunzi concret.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 11.06.2009, 19:09:49
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
discutiile purtate cu tine (strajerul) imi dau impresia ca ca le am cu un doctor in teologie... sau mai rau ... cu fratele tau de credinta Gigi Becali .... asa iti place sa discuti de sus cu mine ca si cum m-ai privi de undeva de la etajul 3 si din cand in cand ma "scuipi" cu cate vorba plina de duh. Te-am rugat prieteneste sa-mi spui bazat pe Sfanta Scriptura cu ce gresesc in credinta mea. Sfanta Scriptura e una singura si nici un alt sfant nu se poate ridica mai presus de ea.
Biserica la care merg ma invata sa nu fur, sa nu mint, sa nu injur. Biserica la care merg (si cand zic BIserica ma refer la oameni nu la cladire) ma invata ca avortul e pacat, biserica mea ma invata sa iubesc pe cel de langa mine, sa-mi iubesc sotia, copii; sa nu ma inchin la idoli ci DOAR LUI DUMNEZEU, CREATORUL.....
De esti deranjat de asta? Cu ce am incalcat Legile lui Dumnezeu? M-a invatat ceva gresit? Daca nu atunci de ce ma asezi langa homosexual, langa curvar sau langa martorii lui Iehova? Spune-mi bazat pe Scriptura unde am gresit. De ce eviti sa raspunzi concret.
....si te-am rugat sa nu-mi raspunzi in doi peri .In primul rand nu stiu din ce secta faci parte,iar in al doilea rand nu vorbeam de sfinti.
Te-am intrebat cateva lucruri esentiale iar tu te aprinzi fara sa-mi raspunzi totusi la ele.Deci cine evita sa raspunda concret ?
Nu te-am asezat langa curvar si nici langa homosexual. Iar iehovistii se doresc a fi o denominatiune crestina,la fel ca si biserica ta,deci nu inteleg de ce te simti ofensat(ca doar si voi si ei si alti frati d-ai vostrii a-ti aparut ca ciupercile dupa ploaie-vorba Parintelui Cleopa).
Am mai aratat cu Sfanta Scriptura si altor sectanti dupa forum cu ce gresiti voi,cauta prin topicuri :) .Punctele doctrinare de baza sunt aproape aceleasi la toate sectele,doar ca fiecare pun accentul pe cate un lucru{dupa parerea lor foarte important si esential pt.existenta lor pe harta cultelor[sectelor]}.Tu din ce secta faci parte?
La intrebari imi mai raspunzi(nu de alta dar sa stim si noi la ce nivel cu studiul biblic ai ajuns)? Sau te faci ca deja ai raspuns prin postarea de mai sus(in doi peri-insa care pentru tine reflecta un raspuns mai mult decat valid)?
Eu inca mai astept .... :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 18:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 14:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 14:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 17:26:07