Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.04.2009, 16:29:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La observațiile corecte ale lui Luchian mai adaug:

Biserica Ortodoxă este, statistic vorbind, covârșitor majoritară în România prin urmare frecvența exemplelor negative ( și a cazurilor smintitoare) este mult mai mare. În țările unde ortodocșii sunt puțini și nesemnificativi statistic, atmosfera de fraternitate duhovnicească este cel puțin la fel de evidentă, dacă nu cu mult mai evidentă decât la neoprotestanți. O parte din prietenii de pe forum care locuiesc în afara granițelor țării pot aduce mărturie că au cunoscut adevărata trăire ortodoxă abia după ce au devenit minoritari în țările de adopție. Am minte exemplele unor ortodocși americani, convertiți din caleidoscopul confesional neoprotestant, a căror asumare radicală a ethos-ului pravoslavnic poate fi oricând un exemplu pentru noi toți. Personal, ca unul care a trecut și printr-o experiență neoprotestantă, pot să fac unele deosebiri despre care voi vorbi cu altă ocazie.
Confirmarea de care spui (traiesc in Europa de vest de 20 de ani): Da, si nu.

Da: am fost pana acum in parohii mixte, deci nenationale, care foloseau limba locala a tarii in care se gaseau si contineau multi convertiti la ortodoxie. In aceste mici parohii exista o foarte frumoasa atmosfera de fraternitate duhovniceasca de care zici. Dupa slujbe se sta la agapa (dse mananca impreuna sau se bea cafea), oamenii se cunosc, se viziteaza, se ajuta, lucreaza impreuna pentru binele parohiei. Preotul este apropiat, dezinteresat, isi ia timp sa stea de vorba cu tine. Din cauza ca sunt putini isi cunosc mai bine credinta, uneori.
Unii organizeaza cateheze, intalniri, chiar congrese la care oamenii se intalnesc, asculta diversi parinti si teologi, se roaga impreuna cateva zilme (la un astfel de congres ma voi duce in acest weekend).
Si intr-adevar, multi convertiti sunt admirabili!

Nu: Fiindca in tarile in care ortodocsii traiesc in minoritate, ei vin din mai toate colturile lumii, din pacate comunica foarte putin intre ei (fiecare sta la locul lui, face slujba in limba lui si se uita la ceilalti cu un fel de neincredere cronica. Sunt chiar, de multe ori, invrajbiti intre ei, se cearta pentru lucruri neesentiale (calendarul, baticul la biserica) sau sa zicem esentiale, cine de ce episcop ar trebui sa tina (de unde lupte pentru putere). Din cauza ca multe parohii au o tendinta prea etnocentrica, tinerii se despart de ortodoxie odata cu integrarea in tara in care sunt si necunoasterea limbii materne (care de altfel in general nu e tot cea care se foloseste la slujbe).

A dat Dumnezeu si am ajuns cand am plecat din Romania intr-o parohie cum am descris mai sus! Dar daca nu dai peste una din asta? Nu poti fi tentat sa treci poate la un cult neoprotestant, care iti explica Evanghelia in limba pe care o vorbesti?

Cred ca si in Romania, si in alte tari unde ortodocsii sunt in minoritate, exista multe pericole de smintire. Eu cred ca ce ar trebui noi sa facem e sa le micsoram atat cat ne sta noua cu putinta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.04.2009, 17:15:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Adica in loc sa citesti si sa cauti tu singur raspuns la intrebari, si sa mergi la preot si sa compari ceea ce ai gasit si sa te sfatuesti cu el, mai bine ei de bun un raspuns universal valabil...
Eu citesc, ascult predici, vad documentare, particip la conferinte. Dar ce se fac toti ceilalti, care nu au acces la Internet sau nu stiu sa-l foloseasca sau care nu au bani de carti tinand cont ca sunt scumpe pentru majoritatea dintre noi? Problema trebuie vazuta in mod altruist si in general, nu in cazul nostru al forumistilor de exemplu.
Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Daca nu gesesti preoti liberi, mai cauta pana ai sa gasesti unul pe sufletul tau. Nu am intalnit oameni care sa fi cautat si sa nu fi gasit, chiar unii au cautat ani de zile. Omul isi cauta preotul dupa sufletul lui, nu preotul il face pe om dupa sufletul lui.
Nu e vorba de gasit preoti, ci de gasit preoti care sa stie sa dea raspunsuri competente la intrebari serioase. Preotii cu har, care pot sa tina o predica la subiect, preotii culti, bine pregatiti teologic sunt greu de gasit. Si daca-i gasesti, sunt ocupati, plecati din oras, dificil de abordat...
Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
La noi se face studiu biblic la Facultatea de Teologie Ortodoxa, adica daca vrei sa inveti medicina te duci la facultate, nu o inveti dupa ureche.
Domnule, vorbim de marea masa a ortodocsilor care nu poate participa la cursuri la Teologie. In cazul meu particular, nu am voce muzicala ca sa pot urma cursurile Facultatii de Teologie.
Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
As putea sa le recomand niste cluburi in care atmosfera este si mai primitoare si in plus scapi si de "problemele religioase".
-
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.04.2009, 17:34:20
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu citesc, ascult predici, vad documentare, particip la conferinte. Dar ce se fac toti ceilalti, care nu au acces la Internet sau nu stiu sa-l foloseasca sau care nu au bani de carti tinand cont ca sunt scumpe pentru majoritatea dintre noi? Problema trebuie vazuta in mod altruist si in general, nu in cazul nostru al forumistilor de exemplu.

Nu e vorba de gasit preoti, ci de gasit preoti care sa stie sa dea raspunsuri competente la intrebari serioase. Preotii cu har, care pot sa tina o predica la subiect, preotii culti, bine pregatiti teologic sunt greu de gasit. Si daca-i gasesti, sunt ocupati, plecati din oras, dificil de abordat...

Domnule, vorbim de marea masa a ortodocsilor care nu poate participa la cursuri la Teologie. In cazul meu particular, nu am voce muzicala ca sa pot urma cursurile Facultatii de Teologie.

-
nu am intalnit pe nimeni pana acum care sa zica ca el a vrut s invete dar erau cartile scumpe

pai eu ce zic , il cauti pana il gasesti pe cel care iti poate da raspuns la intrebarile tale. Daca la inceputul anului iti propui sa te casatoresti, o iei pe prima buna-rea , sau cauti pana gasesti ceva pe sufletul tau.

ai stat de vorba cu tanti Maria sa vezi daca e interesata de teologie? Teologia nu se preda la mase, iar atunci cand se preda in mod organizat se numeste liceu, seminar, facultate.

Comoditatea nu e scuza!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.04.2009, 17:56:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
nu am intalnit pe nimeni pana acum care sa zica ca el a vrut s invete dar erau cartile scumpe

pai eu ce zic , il cauti pana il gasesti pe cel care iti poate da raspuns la intrebarile tale. Daca la inceputul anului iti propui sa te casatoresti, o iei pe prima buna-rea , sau cauti pana gasesti ceva pe sufletul tau.

ai stat de vorba cu tanti Maria sa vezi daca e interesata de teologie? Teologia nu se preda la mase, iar atunci cand se preda in mod organizat se numeste liceu, seminar, facultate.

Comoditatea nu e scuza!
Uite ca intalnesti acum. Pentru mine sunt destul de scumpe, pentru ca nu vorbesc de cartile care se vand la toneta bisericii, ci de carti de teologie din librarii.

Interesanta comparatie. :)

Teologia care ar trebui sa se predea lui tanti Maria se numeste cateheza, studiu biblic, iar asa ceva este rar la noi in biserica. Tanti nici nu stie ca asa ceva se practica in unele locuri, insa eu am intalnit preoti care, vorba ta, nu erau comozi si veneau seara sa-i invete pe oameni cuvantul lui Dumnezeu. Si era plina biserica, de la tanar la batran...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.04.2009, 18:08:31
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Uite ca intalnesti acum. Pentru mine sunt destul de scumpe, pentru ca nu vorbesc de cartile care se vand la toneta bisericii, ci de carti de teologie din librarii.

Interesanta comparatie. :)

Teologia care ar trebui sa se predea lui tanti Maria se numeste cateheza, studiu biblic, iar asa ceva este rar la noi in biserica. Tanti nici nu stie ca asa ceva se practica in unele locuri, insa eu am intalnit preoti care, vorba ta, nu erau comozi si veneau seara sa-i invete pe oameni cuvantul lui Dumnezeu. Si era plina biserica, de la tanar la batran...
Ai incercat sa te duci la bioblioteca si sa citesti si ai fost refuzat?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.04.2009, 18:53:59
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Dupa 1989 cultele NP au navalit pe teritoriul Romaniei mai intens , aducand numeroase "POCURI" cu haine , dulciuri, etc. Romanii fiind in lipsiri mari in aceea vreme, fascinati de modul in care acestia isi fac propaganda prin sate plus PACHETELE primite i-a determinat sa se "POCAIASCA".
Trecerea anilor a facut ca fiecare familie sa aiba bani, sa-si permita pana si luxul in casa...rata convertirilor a scazut.
Cultele nu si-au pierdut speranta, astfel ca pastorii au inceput sa propovaduiasca talcuind Biblia si aducand in fata oamenilor predici prin care le garantau MANTUIREA cu o mai mare usurinta, fara a fi nevoie de efort.
La toate acestea se adauga "binecuvantatele masini" venite din strainatate si distribuite pe ici pe colo, a facut sa apara noi convertiri...doar , doar , o veni si la ei masina.
Au inceput apoi sa salte cu reviste, biblii, asistente medicale etc reusind sa acapareze pe cei USORI LA MINTE.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.04.2009, 20:59:04
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Dupa 1989 cultele NP au navalit pe teritoriul Romaniei mai intens , aducand numeroase "POCURI" cu haine , dulciuri, etc. Romanii fiind in lipsiri mari in aceea vreme, fascinati de modul in care acestia isi fac propaganda prin sate plus PACHETELE primite i-a determinat sa se "POCAIASCA".
Trecerea anilor a facut ca fiecare familie sa aiba bani, sa-si permita pana si luxul in casa...rata convertirilor a scazut.
Cultele nu si-au pierdut speranta, astfel ca pastorii au inceput sa propovaduiasca talcuind Biblia si aducand in fata oamenilor predici prin care le garantau MANTUIREA cu o mai mare usurinta, fara a fi nevoie de efort.
La toate acestea se adauga "binecuvantatele masini" venite din strainatate si distribuite pe ici pe colo, a facut sa apara noi convertiri...doar , doar , o veni si la ei masina.
.
Ii dau in judecata pe pastor si pe prezbiteri. Eu nu am primit nimic din toate cele prezentate mai sus.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.04.2009, 22:06:20
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=navy]Fraților ați auzit că gripa porcină face ravagii?[/COLOR]
[COLOR=navy]Sunt deja state (majoritar musulmane cum e Egiptul care au anunțat că vor omorâ toate porcinele de la ei). Această măsură e menită să lovească in comunitatea crestină coptă din Egipt, singurii care cresc porci și cei mai săraci și persecuatați oameni ai țării, pentru credința lor. [/COLOR]
[COLOR=navy]Musulmanii si evreii care nu consumă carne de porc au inceput sa spună că gripa e o pedeapsă divină, iar secta intitulată Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, singura sectă de proveniență crestină care interzice consumul cărnii de porc a inceput să bată toba și să spună că e un semn divin al vremurilor, care arată că credința lor e cea adevărată.[/COLOR]
[COLOR=navy][/COLOR]
[COLOR=navy]Unde e Litanu- sâmbătaru să ne lămurească? [/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.04.2009, 23:05:10
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Ii dau in judecata pe pastor si pe prezbiteri. Eu nu am primit nimic din toate cele prezentate mai sus.

Pastorii si prezbiterii au primit "SUNCULITA", iar voi ati ramas doar cu "SORICUL"....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.04.2009, 00:46:28
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[COLOR=navy]Fraților ați auzit că gripa porcină face ravagii?[/COLOR]
[COLOR=navy]Sunt deja state (majoritar musulmane cum e Egiptul care au anunțat că vor omorâ toate porcinele de la ei). Această măsură e menită să lovească in comunitatea crestină coptă din Egipt, singurii care cresc porci și cei mai săraci și persecuatați oameni ai țării, pentru credința lor. [/COLOR]
[COLOR=navy]Musulmanii si evreii care nu consumă carne de porc au inceput sa spună că gripa e o pedeapsă divină, iar secta intitulată Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, singura sectă de proveniență crestină care interzice consumul cărnii de porc a inceput să bată toba și să spună că e un semn divin al vremurilor, care arată că credința lor e cea adevărată.[/COLOR]

[COLOR=navy]Unde e Litanu- sâmbătaru să ne lămurească? [/COLOR]
Da, insa aceasta tara a uitat ca de vaca bolunda, care are o peroada de incubatie de 5 pina la 10 ani.

Deci, vitele lor cine le va omora?

Interesant, cum sfarsitul este pe aproape, doearece crestinii vor fii persecutati si lasati fara mancare........

Sint multi ortodocsi in Egypt.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 18:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 14:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 14:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 17:26:07