Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 27.04.2009, 11:29:03
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

[quote=silverstar;5984]Se intoarce Dumnezeu in Romania,
de Petru Dugulescu


Se-ntoarce Dumnezeu in Romania,
Trecand prin vama, fara pasaport!
S-alunge pe tirani si tirania,
Sa ne aduca-n tara omenia,
O marfă ce-am vandut-o la export.

Sunt indignata!!!! Daca nici in Romania nu o fi omenie!!! Veniti sa vedeti cum sunt oamenii in Franta. Dar nu sa veniti in vizita, in vacanta sau cu nu stiu ce burse, veniti sa vedeti cum e viata adevarata aici dupa mai ulte luni de stat. De ce ne defaimam tara asa, incetati!!!
Reply With Quote
  #672  
Vechi 01.05.2009, 21:24:09
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Nici nu stiu la ce categorie sa incadrez aceste citate ! Sunt cateva ,,perle ,, de la bacalaureat 2008-sursa [COLOR=#800080]e-scoala.ro [/COLOR]


[COLOR=black]3. Haiducii din doine, balade si idile erau liberi si fericiti ca pasarile, animalele si pestii care zburda prin codri. De cum venea primavara, haiducii cei harnici plecau in padure. Acolo ei cintau suflind din frunza si lasindu-i pe boieri cu buza umflata. [/COLOR]

[COLOR=black]28.În China traieste foarte multa lume care manînca o abundenta de orez, se încheie la gît si-a inventat guma de la capatul creionului.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]47.Creierulesteun organ oarecum indispensabil capului. [/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #673  
Vechi 01.05.2009, 21:29:14
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

rectificare

47.Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #674  
Vechi 01.05.2009, 22:46:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Valeriu Gafencu :

De ce sufăr eu, Doamne, care e rostul chinului meu ? In fond, în această întrebare rezidă întreaga filozofie a vieții, căci existența noastră efemeră ne apare de multe ori ca un șir de suferințe al căror sens ne scapă și tocmai de aceea suntem cu atât mai chinuiți și nefericiți. Viața nu are ninci un sens fără Hristos. Cu toate alergările noastre fără Iisus sunt deșertăciune și goană după vânt.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #675  
Vechi 02.05.2009, 10:02:11
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

"De ce anume cred eu ca ar avea nevoie mai mult si mai mult tinerii de azi? Mai mult decat orice, cred ca ar avea nevoie de un strop de dragoste adevarata. Multe lucruri inteleg sub numele de dragoste, dar eu cred ca una singura este dragostea adevarata: dragostea lui Hristos, dragostea cu care a iubit Hristos, si dragostea aceea care-l are pe El ca temei al ei. De nimic nu are nevoie sufletul unui tanar mai mult decat de dragoste adevarata. De dragoste si de adevar." (Parintele Arsenie Muscalu - "Faramituri Duhovnicesti")
Reply With Quote
  #676  
Vechi 03.05.2009, 16:43:49
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"A fi liber inseamna a nu avea motiv sa te ascunzi de Dumnezeu"
Ierom. Savatie B.
Reply With Quote
  #677  
Vechi 03.05.2009, 23:16:53
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

[SIZE=4]invatatura Parintelui Epifanie[/SIZE]

[SIZE=3]Parintele Epifanie Teodoropulos (1930-1989) a fost unul din marii duhovnici ai Greciei ultimilor ani si unul din stalpii Ortodoxiei contemporane, staret al Manastirii cu hramul "Celei pline de har".[/SIZE]



[COLOR=#800080]BINEFACERILE LUI DUMNEZEU [/COLOR]




[SIZE=3][COLOR=black]- Parinte, care e cea mai mare binefacere a lui Dumnezeu fata de om?[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]- Faptul ca S-a intrupat, fiule.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]- A doua?[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]- Faptul ca ne-a lasat Biserica Sa si ne-a invrednicit sa fim membrii ei. Gandeste-te, cati oameni sunt departe de ea.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]In acelasi timp si preotia. Preotia e o mare facere de bine. Este conductorul harului lui Dumnezeu.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]- A treia?[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]- Moartea.[/COLOR][/SIZE]



[SIZE=3]“Inima mea are numai intrari. Iesiri nu are. Cine intra inlauntru, ramane acolo. Orice ar face, eu il iubesc la fel precum l-am iubit atunci cand a intrat pentru prima data in inima mea. Ma rog pentru el si pentru mantuirea sa”. [/SIZE]


__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #678  
Vechi 03.05.2009, 23:47:03
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

[SIZE=3]Nu exista probleme multe sau putine, nici mici sau mari. Singura problema este absenta lui Hristos din viata noastra. [/SIZE]

[SIZE=3]Cand ne nedreptatesc oamenii, ne indreptateste Dumnezeu.[/SIZE]


[SIZE=3]Numai atunci putem afla nadejde in Dumnezeu, cand deznadajduim complet de noi insine.[/SIZE]

[SIZE=3](din invataturile Parintelui Epifanie )[/SIZE]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #679  
Vechi 14.05.2009, 19:51:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Moartea ( 1 )

Moartea, de o va avea omul în minte, nemurire este ; iar neavând-o în minte, moarte îi este. Dar nu de moarte trebuie să ne temem, ci de pierderea sufletului, care este necunoștința de Dumnezeu. Aceasta este primejdioasă sufletului
A scăpa de moarte este cu neputință. Cunoscând aceasta, oamenii înțelepți și deprinși în virtute și în cuget iubitori de Dumnezeu primesc moartea fără suspine, fără frică și plâns, aducându-și aminte de nerăutatea ei și de izbăvirea din relele vieții. << Antonie cel Mare >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #680  
Vechi 14.05.2009, 20:12:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Moartea ( 2 )

Dintre cei ce se află într-o ospătărie, unii închiriează paturi ; alții neputând avea pat și dormind pe jos, sofărie nu mai puțin decât cei ce dorm în pat. Și așteptând măsura nopții, dimineața toți se duc, lăsând paturile ospătăriei și luând numai lucrurile lor. Asemenea este și cu toți cei ce vin în viață : și cei ce au trăit cu puține și cei ce au viețuit în slavă și bogăție, ies din viață ca dintr-o ospătărie, neluând nimic din desfătarea și bogăția vieții, fără numai faptele lor, bune sau rele, săvârșite de ei în viața lor. << Antonie cel Mare >>.
Definiția desăvârșitei desfătări în Dumnezeu : a socoti bucurie tristețea morții . << Diadoh al Foticeii >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50