Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.07.2010, 14:06:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Dar ce crezi ca ti se putea intampla daca te apropiai de sicriu?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.07.2010, 14:24:24
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Dar ce crezi ca ti se putea intampla daca te apropiai de sicriu?
sigur ma lua de urechi....ca's pacatoasa....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.07.2010, 16:23:16
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic de lumanari,daca se poate eticheta un crestin dupa asa ceva,dar...tot nu am inteles de ce anume se temea parintele Argatu in altar?
Nici eu nu am inteles de ce anume ar fi "dardait"?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.07.2010, 17:21:07
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nici eu nu am inteles de ce anume ar fi "dardait"?
Buna intrebare...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.07.2010, 19:02:17
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Si eu am auzit numai lucruri frumoase despre acest parinte.Dar BOR ce zice?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.08.2010, 22:38:41
Dan Antonovici Dan Antonovici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Mesaje: 3
Implicit Cine sunt cei ce-l batjocoresc pe Parintele Argatu?

[quote=AlinB;246707]Daca trebuie...

http://www.mitropoliaslatioara.ro/controverse.php

Mentiune: pagina apartine BOSV.

Ultimul articol: "Sfinte moaste sau cadavre?"

REPLICA:


www.Mitropoliaslatioara.ro, stilul vechi din Romania – stiliștii, care ponegresc și atacă fățiș persoana părintelui Argatu, aducând blasfemie trăirii și vieții părintelui acuzându-l de „erezie” și „deschisul cărții” și batjocorind trupul deshumat a părintelui cu cele mai oribile cuvinte și imagini: de cadavru, blestemat, și altele, pentru a da idei și a face din persoana părintelui o persoana controversată. Cunoaștem de unde vine atâta ură împotriva părintelui Ilarion și cunoaștem și cine sunt „stiliștii”.
Am putea să scriem și noi părerea noastră despre „Sf.Glicherie" al lor, despre „cadavrul" lui și despre „viața de nesfințenie” pe care a dus-o cu dovezi și documente. N-o facem (deocamdată), pentru că am fi ca ei. Lăsăm pe Dumnezeu să ne descopere Sfinții lui și vrednicia fiecăruia.
Nu cred că o biserica necanonică și schismatică cum sunt „stiliștii” pot să facă aprecieri credibile la adresa unor duhovnici cu trăire sfântă și sub ascultarea bisericii străbune, așa cum sunt: Părintele Cleopa, Părintele Arsenie sau Părintele Argatu. Nu cred că poate cineva să-i creadă și să ia de bine ceea ce zic ei la adresa noastră cei ce am rămas sub ascultarea Sfântului Sinod.
Pe Părintele Ilarion Argatu nimeni nu-l declară sfânt dar despre viața lui de sfințenie se vorbește în popor și se va vorbi și scrie mult timp. Am citit din cartile pe care le aduc ca argument stilistii si nu am gasit nimic din ceea ce spun. Se vede ca sunt niste minciuni si niste "mincinosi ordinari". Ceea ce spun ei despre Parintele Argatu din ceea ce stiu si cunosc eu, se potriveste ca o manusa cu "cadavrul" lui Glicherie Tanase, pe care l-au declarat "sfint" (?). Exact. Aduc declaratie si marturii chiar de la oamenii stilisti care au participat la dezhumarea lui Glicherie si care s-au ingrozit de ceea ce au vazut si ce putoare era. Am sa le postez pe sit, daca va fi nevoie.
Nu ne puneti la incercare si nu va jucati de-a biserica cu noi, vedeti-va de preotii si duhovnicii vostri. N-am auzit pina acuma de vre-un duhovnic la voi cu renume ca Parintele Argatu, sau Parintele Cleopa, Parintele Arsenie Boca, Parintele Arsenie Papacioc. Aveti? Nu cred! Si atunci?
Pe Părintele Ilarion nimeni nu-l declară sfânt dar, despre viața lui de sfințenie se vorbește în popor și se va vorbi și scrie mult timp. Unii își ascund identitatea la paravanul unor sit-uri asa numite "ortodoxe" nu vor să se știe cine sunt, acolo aruncă numai cu păreri „binevoitoare” pentru a semăna îndoială în jurul persoanei părintelui. Alții țin predici în public și întinează memoria părintelui, apoi le postează pe internet pentru un public mai larg cum este cazul Părintelui Gheorghe Anițulesei din Rădăuți. Din predica lui am aflat și eu că, el este cel ce l-a dezgropat pe Parintele Argatu si nu stim cine l-a chemat la dezgropaminte și tot el este cel ce l-a profanat pe părintele la dezgropăminte de a rămas fără piele pe față și fără extremități la mâini și picoare spalandu-l cu un cazan de apa si frecandu-l pe fata cu peria de paie si bidideaua de varuit ca sa indeparteze existenta unei ciuperci albe de umezeala ce a cuprins tot sicriul si trupul parintelui. Datorită lui și ai altor preoți care au participat la degropare, părintele arata așa cum se vede în fotografia postată de „stiliști”. Poate că făcând aceasta pe Parintele Anitulesei l-a cuprins un duh străin și batjocoritor de a început să-l defaime în predici pe părintele Ilarion în ziua de Pogorârea Sfântului Duh, predica inregistrata si postat pe internet. Nu cred că a vorbit Duhul Sfânt prin gura părintelui Anițulesei, nu cred pentru că Duhul Sfânt nu este un duh defăimător și pătimaș. Părintele Anițulesei care face atâta caz în toate predicile sale de: acrivie, canonicitate, masonerie, în mod poliețienesc, justițiar, nu cunoaște că preoții nu se spală cu un cazan de apă și nu se freacă cu peria? Ce spune rânduiala îngropării preoților? În mormânt părintele a stat tot timpul în umezeală și în apa care s-a infiltrat din drum pe sub temelia bisericii în mormintele părintelui și a preotesei Georgeta, ceea ce a atacat sicriul, veșmintele și trupul părintelui.Acest lucru sta in raspunderea fiului Alexandru Argatu, dar nu-l judecam ca are cine-l judeca, nici noi si nici voi.
Eu stiu ca in Biserica cel care judeca pe un preot gresit este episcopul si nu un preot de rand.
Sfatuiesc BOSV-ul si pe parintele Anitulesei Gheorghe sa se corijeze si sa scoata de pe internet acele postari prin care se ponegresc slujitorii bisericii ortodoxe, pentru ca le dati apa la moara sectarilor, va citeaza cand lovesc in preotii ortodocsi si asa contribuiti la decridibilizarea preotilor otodocsi si a bisericii in general.
Mă întreb, oare toți aceștia care vorbesc așa, l-au cunoscut cu adevărat pe părintele? I-au cunoscut viața? I-au cunoscut modul de gândire și de trăire? Au stat vreodată de vorbă cu el? Sau, își fac păreri după ce spun și scriu unii în mod tendențios și cu intenții ascunse și vrăjmașe și fără mustrare de conștiință le trâmbițează în jur?
Acestea toate au făcut si fac parte din suferința părintelui pentru credința cu care slujea pe Dumnezeu și pe oameni și poate această suferință pe care a îndurat-o toată viața cu jertfă, răbdare, dragoste și blândețea ce-l caracteriza, i-au adus starea de sfințenie.

Last edited by Dan Antonovici; 07.08.2010 at 22:44:36.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.08.2010, 23:12:28
Dan Antonovici Dan Antonovici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Mesaje: 3
Implicit Domnule Traditiei1

Domnule Traditie1, din cate generatii ti se trage traditia dea lua in deradere un preot? Mai ales pe Parintele Argatu, care, daca ti-ai fluturat fustele prin Manastirea Cernica un an de zile nu cred ca nu ti-ai dat seama de ce avea parintele o privire "piezisa" sau "speriata" cum spui. Te intreb, ce ai facut dumneata in Manastirea Cernica un an de zile? Cu ce te ocupai? Nu cumva privirea piezisa a parintelui Argatu te judeca ca umblai cu lucruri necurate? Ai fi fost unul dintre informatorii care-l parau pe parintele la securitate. Ce faceai dadeai note informative? Tu sau tatal tau? Recunoaste. Ce misiune ati avut un an de zile in Manastirea Cernica? Vreau sa stiu. Faci si acum acelasi lucru?
Daca nu ti-e bine acum o sa-ti fie bine mai tarziu. Iti garantez, am mai vazut intamplari din acestea. Dupa cat il cunosc pe Parintele Ilarion Argatu negresit, in curand vei "dardai" si vei tremura de frica si vei aprinde lumanari sa-ti treaca de ai sa te saturi de luat in ras.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.08.2010, 00:18:17
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Pana una alta Sf. Ilarion e pus in racla, nu in sicriu. Daca voi ca ortodocsi nu stiti diferenta, pai de unde sa stie asta sectarii?
A fost persecutat de comunisti, spre diferenta de unii teologi de fotoliu.
Si era batut de diavoli pt ca citea molifte si vroia sa isi bage pielea proprie pt oameni sa ii scoata sanatosi, si culmea ii si scotea (prin puterea si rugaciuniile Bisericii).

Apoi traditie, Parintele e in in racla sub binecuvantarea Episcopulului indiferent de parerea sectarilor de la BOSV si parerea ta de forumist ce isi ascunde pacatele in spatele unui id de net (ca si mine de altfel).


Parintele a facut foarte multi bine, nu i-a facut cu energii si prostii, ci prin Sf. Maslu , Molifte Sf. Vasile (care sunt date special de Sf. Vasile ca sa fie citite , nu tinute in biblioteca ca azi), si prin mult post si rugaciune. Cand te duceai la dansul iti zicea pacatele si unde sa te corectezi. Asa ca sfatuitorii sau sursele tale de informatii sunt murdare intocmai ca si pacatele lor de judecatori ai Sfintilor.

Inainte Sf. Arsenie Boca era jignit de toti teologii astia de fotoliu.
Dar oameni vad sfintenia doar in minuni. Daca nu aud minuni il jignesc ca pe ultimul pacatos si ultimul om. Dar pentru fiecare vorba vom da socoateala. Pentru fiecare vorba cu care am stat impotriva Slavei lui Dumnezeu prin Sfintii Sai.


Nu ma apuc sa spun minunile Sf. Ilarion pt ca nu le meriti. Le pastrez pentru mine, poate ti le va descoperi altadata chiar Sfantul prin gura altui om.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.08.2010, 11:21:20
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Pana una alta Sf. Ilarion e pus in racla, nu in sicriu. Daca voi ca ortodocsi nu stiti diferenta, pai de unde sa stie asta sectarii?
Pr. Argatu a fost canonizat sfant?
Daca da, cand?...daca nu, atunci de ce il numiti sfant?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.08.2010, 11:54:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu, am vazut ca multi sunt numiti sfinti si unii deja au si acatist (parca Arsenie Boca). Nu mi se pare nici corect si nici crestin. Asta este numai decizia lui Dumnezeu (cine este sfant si cine nu). Nu stiu de ce oamenii hotarasc in locul Lui.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele ilarion argatu patricia2006 Generalitati 4 29.07.2012 16:24:09
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 14:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 21:49:02
Parintele Ilarion ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 0 10.06.2006 00:48:35