Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.01.2007, 18:22:41
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de mioara
"Conceptiile lui Steiner au un caracter neo-gnostic sincretist, ingloband intr-o sinteza
originala vechi erezii, gnoze, mistere pagane, cu filosofii contemporane, teorii si metode stiintifice combinate cu misticism oriental. Acestea sunt cateva din temele de baza ale antroposofiei.
La Steiner, Hristos nu inseamna acelasi lucru ca in teologia crestina, ci desemneaza un principiu solar gnostic.Curentul new-age il citeaza adesea pe Steiner printre precursorii sai, iar conceptiile sale se regasesc in mod previzibil impletite si cu celelalte surse de inspiratie ale acestei miscari.
Este foarte putin cunoscut faptul ca la punerea pietrei de temelie a Scolii libere de stiinta spirituala de la Dornach, Elvetia, Steiner a rostit rugaciunea Tatal nostru de la sfarsit la inceput, procedeu tipic de magie intalnit si in satanism."
Aceste randuri sunt din cartea preotului Dan Badulescu -"Ortodoxie si erezie".
Celelalte randuri sunt ale mele:D Conteaza si ce fel de carti citim, mai ales ca ne batem cu pumnii in piept si strigam sus si tare ca suntem ortodocsi.Nu toti care vor zice "Doamne, Doamne" vor intra in Imparatia cerurilor ci doar cei care vor urma calea aratata de Biserica si de Sfintii Parinti.Asa ca mare grija la lupii imbracati in piei de oaie care vor sa ne piarda sufletele.
Doamne ajuta!
Si cei care nu sant Ortodoxi ce fac se duc in iad sau trebuie sa se converteasca ca sa fie salvati???????
Ce se va intampla cu miliardele de oameni care nu sant Ortodoxi,tiai pus vrodata aceasta intrebare???????
Dar cu acei oameni care erau inainte de a fi aparut Ortodoxi???????
Eu sant Ortodox si merg la Biserica in fiecare Duminica si nu pot sa spun ca oamenii care vin la Biserica sant mai buni, chiar sant foarte distanti de ce spun preotii si nu prea le pasa,sau poate de ochi lumii.
Sfintii Parinti erau Ortodoxi???????
Tu ai citit ce a scris Rudolf Steiner sau ce spun altii e lege pentru tine???????
Frate,bine ca ai pus intrebarea asta ca sa ne lamurim odata pentru totdeauna.Toti oamenii de la venirea Mantuitorului si pana acum vor fi judecati dupa Noul Testament.Cei de pana la venirea lui Hristos au fost judecati dupa Vechiul Testament,respectiv dupa cele 10 poruci date lui Moise.Raspunsul este da,nu se va mantui nimeni din afara ortodoxiei,pentru ca ea e credinta adevarata.Paganii,sectarii,evreii si toti ceilalti aflati in ratacire nu vor intra in imparatia lui Dumnezeu daca nu se vor converti la ortodoxie.Asta nu o spun eu,ci Biblia. Ratacitii se bazeaza pe interpretarea frazei biblice "in casa Tatalui meu sunt multe lacasuri".Corect,dar spune "in casa Tatalui Meu",nu in alta parte,iar "multe lacasuri" se refera la gradul de desavarsire la care poate ajunge un om.Te intrebi cum se pot converti cei rataciti.Simplu,cauta si vei gasi,cercetati scripturile,chiar daca n-au credinta adevarata,toti au constiinta si vad natura inconjuratoare,prezenta divina in om si pe pamant.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.01.2007, 18:38:08
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

"Paganii,sectarii,evreii si toti ceilalti aflati in ratacire nu vor intra in imparatia lui Dumnezeu daca nu se vor converti la ortodoxie.Asta nu o spun eu,ci Biblia."
Unde scrie in Biblie ca daca nu te convertesti la ortodoxie nu intri in imparatia cerului.
Poate daca nu crezi in Hristos care este cu totul altceva.
Fraza ta suna putin a fanatism si se aseamana mult cu cel al musulmanilor in privinta islamului.Dar poate asa au aparut majoritatea conflictelor religioase de care ne plangem cu totii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.01.2007, 18:51:04
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Vezi ca si catolicii,pocaitii si alti crestini cred in Hristos,dar asta nu inseamna ca au credinta corecta.Fiindca nu o au..Nu e nici un fanatism,de obicei sunt fanatici cei care stiu ca nu detin de fapt adevarul,dar vor sa-si impuna vointa lor.Uita-te la musulmani cate crime fac in numele "razboiului sfant",sau la catolici cu cruciadele lor din trecut.Ortodoxia nu obliga pe nimeni,vrei s-o accepti bine,nu vrei treaba ta,dar la judecata vei da socoteala pentru decizia ta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.01.2007, 19:03:40
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

chiar crezi ca doar ortodox fiind te vei mantui?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.01.2007, 19:07:10
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Ortodoxia nu prea e luata in considerare in cazuri de fanatism, pentru ca a avut norocul sa iasa de mult in mod subtil din lumina reflectoarelor. In a doua jumatate a primului mileniu Biserica Estului nu a facut viata necrestinilor tocmai usoara. Crestinii si-au demonstrat iubirea aproapelui devenind din persecutati-persecutori la prima ocazie. Nu poate fi invinuit insa crestinismul decat de ipocrizie.
Nici musulmanii nu sunt mai breji, si in fond nici o religie nu are bucata ei putreda. Ipocrizia in fond e o constanta umana, la fel ca si egoismul.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.01.2007, 19:13:15
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de mioara
"Conceptiile lui Steiner au un caracter neo-gnostic sincretist, ingloband intr-o sinteza
originala vechi erezii, gnoze, mistere pagane, cu filosofii contemporane, teorii si metode stiintifice combinate cu misticism oriental. Acestea sunt cateva din temele de baza ale antroposofiei.
La Steiner, Hristos nu inseamna acelasi lucru ca in teologia crestina, ci desemneaza un principiu solar gnostic.Curentul new-age il citeaza adesea pe Steiner printre precursorii sai, iar conceptiile sale se regasesc in mod previzibil impletite si cu celelalte surse de inspiratie ale acestei miscari.
Este foarte putin cunoscut faptul ca la punerea pietrei de temelie a Scolii libere de stiinta spirituala de la Dornach, Elvetia, Steiner a rostit rugaciunea Tatal nostru de la sfarsit la inceput, procedeu tipic de magie intalnit si in satanism."
Aceste randuri sunt din cartea preotului Dan Badulescu -"Ortodoxie si erezie".
Celelalte randuri sunt ale mele:D Conteaza si ce fel de carti citim, mai ales ca ne batem cu pumnii in piept si strigam sus si tare ca suntem ortodocsi.Nu toti care vor zice "Doamne, Doamne" vor intra in Imparatia cerurilor ci doar cei care vor urma calea aratata de Biserica si de Sfintii Parinti.Asa ca mare grija la lupii imbracati in piei de oaie care vor sa ne piarda sufletele.
Doamne ajuta!
Si cei care nu sant Ortodoxi ce fac se duc in iad sau trebuie sa se converteasca ca sa fie salvati???????
Ce se va intampla cu miliardele de oameni care nu sant Ortodoxi,tiai pus vrodata aceasta intrebare???????
Dar cu acei oameni care erau inainte de a fi aparut Ortodoxi???????
Eu sant Ortodox si merg la Biserica in fiecare Duminica si nu pot sa spun ca oamenii care vin la Biserica sant mai buni, chiar sant foarte distanti de ce spun preotii si nu prea le pasa,sau poate de ochi lumii.
Sfintii Parinti erau Ortodoxi???????
Tu ai citit ce a scris Rudolf Steiner sau ce spun altii e lege pentru tine???????
Frate,bine ca ai pus intrebarea asta ca sa ne lamurim odata pentru totdeauna.Toti oamenii de la venirea Mantuitorului si pana acum vor fi judecati dupa Noul Testament.Cei de pana la venirea lui Hristos au fost judecati dupa Vechiul Testament,respectiv dupa cele 10 poruci date lui Moise.Raspunsul este da,nu se va mantui nimeni din afara ortodoxiei,pentru ca ea e credinta adevarata.Paganii,sectarii,evreii si toti ceilalti aflati in ratacire nu vor intra in imparatia lui Dumnezeu daca nu se vor converti la ortodoxie.Asta nu o spun eu,ci Biblia. Ratacitii se bazeaza pe interpretarea frazei biblice "in casa Tatalui meu sunt multe lacasuri".Corect,dar spune "in casa Tatalui Meu",nu in alta parte,iar "multe lacasuri" se refera la gradul de desavarsire la care poate ajunge un om.Te intrebi cum se pot converti cei rataciti.Simplu,cauta si vei gasi,cercetati scripturile,chiar daca n-au credinta adevarata,toti au constiinta si vad natura inconjuratoare,prezenta divina in om si pe pamant.
Dar Maiasii cum vor fi judecati ca ei nu stiu de Vechiul Testament???????
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.01.2007, 21:47:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinped
Vezi tu Mioara este tipic raspunsul tau multor persoane care nu incearca sa priceapa cu gandirea lor anumite curente si accepta autoritatea anumitor persoane care poate ori nu inteleg ,poate au anumite interese ,poate au dreptate.Aici de fapt este si indoctrinarea de care vorbesc.
Daca ai fi studiat antroposofia(sofia=intelepciune,antropo=om) de Rudolf Steiner poate ai fi apreciat chiar mai mult ortodoxia si implicit Biblia si chiar si alte religii care tot de la Dumnezeu provin si poate ai capata si toleranta atat de mult ravnita fata de oameni si chiar ai incepe sa-i iubesti intradevar.Cand il intelegi pe cel de langa tine atunci poate ajungi sa iubesti asa cum ne invata insusi Mantuitorul.
Dar poate este mai comod sa fim limitati ,sa ne credem cunoscatorii adevarului si sa aruncam sageti celor care nu sunt in tabara noastra.
Pozitia Mioarei este ferma, pentru ca ea crede si Dumnezeu nu o mai lasa sa-si piarda vremea cu pseudo-stiinta.
Ei bine, eu am citit Steiner, stiu si despre antroposofie, adica intelepciunea omeneasca, cate ceva. La un moment dat Dumnezeu m-a pus sa aleg, aratandu-mi adevarata fata a celor care scriu aceste teorii "atragatoare" si care par a te invata mai mult decat credinta noastra ortodoxa. Nu va doresc o asemenea incercare, in care sa trebuiasca sa alegeti intre aceste teorii de tip New Age si Iisus Hristos. Caci daca veti alege intelepciunea lui Dumnezeu, dupa aceea veti sufla si in iaurt!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.01.2007, 22:18:28
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de mioara
"Conceptiile lui Steiner au un caracter neo-gnostic sincretist, ingloband intr-o sinteza
originala vechi erezii, gnoze, mistere pagane, cu filosofii contemporane, teorii si metode stiintifice combinate cu misticism oriental. Acestea sunt cateva din temele de baza ale antroposofiei.
La Steiner, Hristos nu inseamna acelasi lucru ca in teologia crestina, ci desemneaza un principiu solar gnostic.Curentul new-age il citeaza adesea pe Steiner printre precursorii sai, iar conceptiile sale se regasesc in mod previzibil impletite si cu celelalte surse de inspiratie ale acestei miscari.
Este foarte putin cunoscut faptul ca la punerea pietrei de temelie a Scolii libere de stiinta spirituala de la Dornach, Elvetia, Steiner a rostit rugaciunea Tatal nostru de la sfarsit la inceput, procedeu tipic de magie intalnit si in satanism."
Aceste randuri sunt din cartea preotului Dan Badulescu -"Ortodoxie si erezie".
Celelalte randuri sunt ale mele:D Conteaza si ce fel de carti citim, mai ales ca ne batem cu pumnii in piept si strigam sus si tare ca suntem ortodocsi.Nu toti care vor zice "Doamne, Doamne" vor intra in Imparatia cerurilor ci doar cei care vor urma calea aratata de Biserica si de Sfintii Parinti.Asa ca mare grija la lupii imbracati in piei de oaie care vor sa ne piarda sufletele.
Doamne ajuta!
Si cei care nu sant Ortodoxi ce fac se duc in iad sau trebuie sa se converteasca ca sa fie salvati???????
Ce se va intampla cu miliardele de oameni care nu sant Ortodoxi,tiai pus vrodata aceasta intrebare???????
Dar cu acei oameni care erau inainte de a fi aparut Ortodoxi???????
Eu sant Ortodox si merg la Biserica in fiecare Duminica si nu pot sa spun ca oamenii care vin la Biserica sant mai buni, chiar sant foarte distanti de ce spun preotii si nu prea le pasa,sau poate de ochi lumii.
Sfintii Parinti erau Ortodoxi???????
Tu ai citit ce a scris Rudolf Steiner sau ce spun altii e lege pentru tine???????
Frate,bine ca ai pus intrebarea asta ca sa ne lamurim odata pentru totdeauna.Toti oamenii de la venirea Mantuitorului si pana acum vor fi judecati dupa Noul Testament.Cei de pana la venirea lui Hristos au fost judecati dupa Vechiul Testament,respectiv dupa cele 10 poruci date lui Moise.Raspunsul este da,nu se va mantui nimeni din afara ortodoxiei,pentru ca ea e credinta adevarata.Paganii,sectarii,evreii si toti ceilalti aflati in ratacire nu vor intra in imparatia lui Dumnezeu daca nu se vor converti la ortodoxie.Asta nu o spun eu,ci Biblia. Ratacitii se bazeaza pe interpretarea frazei biblice "in casa Tatalui meu sunt multe lacasuri".Corect,dar spune "in casa Tatalui Meu",nu in alta parte,iar "multe lacasuri" se refera la gradul de desavarsire la care poate ajunge un om.Te intrebi cum se pot converti cei rataciti.Simplu,cauta si vei gasi,cercetati scripturile,chiar daca n-au credinta adevarata,toti au constiinta si vad natura inconjuratoare,prezenta divina in om si pe pamant.
Dar Maiasii cum vor fi judecati ca ei nu stiu de Vechiul Testament???????
Aceia vor fi judecati dupa legea constiintei si legea zidirii.Se intelege de ce,deoarece ei au fost chiar inainte de Moise,deci evident si inainte de cele zece porunci.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.01.2007, 22:23:38
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Voi va plangeti de intoleranta din partea noastra,dar cand aveti ocazia"atacati"in grup(ca sa nu zic altfel}pe cine va sta impotriva.In felul acesta va demascati si mai bine ratacirea.De altfel Mantuitorul Hristos ne-a prevenit ca vor veni multi hristosi mincinosi care vor cauta sa amageasca si pe cei alesi.In afara Bisericii nu exista mantuire.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.01.2007, 23:14:30
catalinped catalinped is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2007
Mesaje: 43
Implicit

In afara lui Hristos nu exista mantuire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sunteti cu adevarat crestini? Zarathustra_revenind Generalitati 43 21.06.2010 00:42:04
Sunteti de acord cu noua lege data ? MIRELAMM Preotul 21 19.03.2010 19:48:58
"Voi sunteti lumina lumii!" Alex_Ciceu Preotul 0 18.07.2007 22:21:03