Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2006, 20:03:21
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Eurovision 2006 si votul pentru Satana

S-au stins de ceva timp luminile pe scena Eurovision 2006.
Trofeul cel mare a fost castigat de formatia Lordi din Finlanda.

"Suntem o formatie de heavy rock, cantand piese in stilul hard rock al anilor 80", spune Mr.Lordi, liderul trupei.

Ca aparitie scenica erau imbracati ca niste monstri, diavoli, personaje de desene animate etc.
Ei afirma clar ca nu sunt satanisti, cu toate ca asa pareau.
“Nu vreau sa ard in iad, vreau sa merg in cer” spune Mr.Lordi.

Nu comentez daca sunt satanisti sau nu, poate ca sunt doar niste copii teribilisti, imaturi, blocati undeva pe la o varsta oarecare.
Mr. Lordi: "Inca sunt copil. Inca mai colectez jucarii din Muppet’s. Ma joc cu personaje din Razboiul Stelelor, cu conducatorii universului, cu monstri. Imi plac paianjenii, dinozaurii etc".

Dar as vrea sa observ putin votul europenilor la acest concurs.
Am impresia ca europenii au votat explicit cu o trupa care parea clar de satanisti in momentul votului.
Cu siguranta marea majoritate dintre cei care au votat nu stiau ca Mr.Lordi se joaca cu "conducatorii universului, cu monstri" si nici ca ii "plac paianjenii, dinozaurii etc" si ca membrii trupei nu se declara satanisti.

Au votat cu imaginea prezentata de aceasta trupa in momentul respectiv: satanisti !
Interesant !

De fapt cred ca eu nu gandesc bine, daca m-as fi asteptat ca Europa sa voteze altceva decat satanisti.
Daca i-am pune pe oameni sa voteze intre Domnul Isus Cristos si Satana, este clar ca NU Domnul va castiga aceste alegeri. Oamenii iubesc mai mult intunerecul decat Lumina, pentru ca faptele lor sunt rele.

Asa ca votul Europei mi se pare normal.
Eurovision 2006 a fost oare un fel de sondaj de opinie? S-a luat pulsul opiniei publice?
Cand oamenii vor avea de ales pe antichrist, CU SIGURANTA il vor vota cu o majoritate covarsitoare.

Un alt fapt socant pentru mine a fost in timpul unei emisiuni de televiziune in direct, in care se comentau rezultatele Eurovision 2006 impreuna cu Mihai Traistaru - reprezentantul Romaniei.
Apropo, piesa Tornero cu care a participat Traistaru mi se pare foarte slaba, fara prea multa inteligenta muzicala. Doar "iii"-urile lui par cea mai inteligenta treaba in piesa asta :) :)

Revenind la ce m-a socat - a fost un telefon in timpul emisiunii, de la o romanca din Israel, care-i spunea - cu lacrimi in... glas - lui Mihai Traistaru ceva de genul: "Noi, mai multi romani credinciosi din Israel, ne-am rugat cu mana pe Biblie pentru dumneavoastra."
Mi se pare ceva la fel de stupid ca Tornero sau costumatia celor de la Lordi.
Adica acei simpatici romani din Israel cred ca Dumnezeu nu are altceva mai bun de facut decat sa traga sforile la Eurovision 2006, ca sa castige Traistaru (In paranteza fie spus, Mihai Traistaru a recunoscut ca a produs piese cu mesaj... murdar... si le-a postat pe Internet. Dar romanii din Israel se roaga ca Domnul sa-l ajute...).

Concluzia mea: daca ar fi de votat, europenii l-ar vota de departe pe Satana. Domnul Isus ar pierde la votul oamenilor.
Dar slava Mantuitorului Iisus Hristos ca nu Il intereseaza votul oamenilor, ci EL VA INVINGE !!!

Ioan Ciobota
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2006, 23:11:25
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

=)) titlul e deosebit de hilar...
Lordi a castigat dintr-o conjunctura favorabila:
1. Eurovision e un concurs cu importanta redusa peste hotare. Daca era o competitie atat de importanta atunci ar fi participat si cantareti mult mai celebri, si la domeniul rock ar fi participat mult mai multe trupe consacrate.
2. Intraga comunitate de fani rock si metal au votat Lordi, care a castigat chiar spre surprinderea acelor comunitati
Acum despre imaginea satanista e stupid sa declari asa ceva, mai ales daca in timp ce cantau ei ai ascultat versurile melodiei... nu prea par in nici un fel sataniste. Intradevar la capitolul imagine Lordi sunt copii mai excentrici ai hard rockului, dar cum zicea cineva o data "nimic nu hraneste copilul din mine mai bine decat o gorila mare si verde" sau niste monstruleti care canta hard rock in cazul nostru. Incercarea la Eurovision era mai degraba un experiment decat o proba pentru acestia, cum au subliniat si fanii genului, Eurovisionul nu e un concurs foarte prestigios, dar era frumos sa vedem si aici o trupa din genul acesta castigand.
Intre Iisus si Satan, oamenii l-ar alege pe Iisus te asigur. Chiar daca tuturor le place din cand in cand sa pacatuiasca, eu zic sa nu ignoram binele din oameni, care pusi in fata unei astfel de decizii vor alege optiunea mai matura.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2006, 02:01:02
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Eu zic ca majoritatea ar alege pe Satan pentru ca deja o fac... Si in momentul de fata au de ales intre Hristos si Satan si e destul de clar ce aleg majoritatea oamenilor, daca nu iti e deschide televizorul o ora pe zi la stirile protv cateva zile sa te convingi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2006, 21:48:38
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Eu zic ca majoritatea ar alege pe Satan pentru ca deja o fac... Si in momentul de fata au de ales intre Hristos si Satan si e destul de clar ce aleg majoritatea oamenilor, daca nu iti e deschide televizorul o ora pe zi la stirile protv cateva zile sa te convingi.
Corect,asa este,ai dreptate.Lumea alege raul,si nu e intotdeauna constienta de asta,asta e si mai grav.Si mie mi-a parut rau de ce s-a intamplat la concurs si mi-am pus aceeasi intrebare legitima,cum sa castige o asemenea trupa?Bine,ulterior s-a gasit si un raspuns care a mai dres cat de cat busuiocul,acuzandu-se o mare frauda pe sistemul de vot prin internet.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.06.2006, 17:01:26
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

A castigat Lordi datroita lipsei unei alte trupe care sa cante mai frumos,s-a ales o melodie urata dintr-o gramada de meldoii la mana a doua.Tot Eurovisionul este praf si in afara de Ruslana ,acest concurs nu a mai scos pe nimeni pe piata muzicala, in ultima vreme.Eurovisionul este nesemnificativ in ceea ce inseamna concurs pe tema muzicala.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2006, 19:34:45
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Nu prea ma bucur cand vad ca nici cei ce declara ca apartin "Crestinismului adevarat si drept"(ortodoxia) nu mai au incredere in binele din oameni. Si toti va referiti la oameni, care aleg fara nici un dubiu Satana in locul lui Hristos(scuzati-ma sarcasmul), ca la niste fiinte straine si distante voua, care nu stiu decat sa faca rau. Nu uitati ca fiecare om are Harul Divin, o parte din Dumnezeu in ei, deci oamenii sunt buni din natura nu rai. Ati ajuns sa acuzati, fara macar sa aleaga ceva, pe fratii vostri.Si ca sa fac o alegorie, ati ajuns ca niste frati lingusitori, care nici nu concep ca fratii lor mai dezorientati uneori sa faca ceva bun. Eu sunt un pic mai optimist, si mai increzator in omenire.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.06.2006, 21:39:32
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Draga Alexandr_Basil, aici, pe acest forum, dupa cum poti constata, se intalnesc oameni de cele mai diverse opinii si convingeri (si tu esti unul dintre ei). Ideal este asa cum ai spus tu, ca fiecare sa vada in celalalt Chipul lui Dumnezeu si sa nu-i judece actiunile. Dar, de multe ori suntem tentati sa judecam oamenii dupa faptele lor, uitand ca actiunile lor sunt motivate de o multitudine de factori, pe care numai Dumnezeu, Stiutorul inimilor, le poate pune in balanta.
Inegalabilul parinte Galeriu, avea o vorba adanca: "trebuie sa devenim nepatimitori si compatimitori". Dar asta deja e o caracteristica a sfinteniei, fata de care, vai, noi cei mai multi, suntem departe.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.06.2006, 23:43:26
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Nu prea ma bucur cand vad ca nici cei ce declara ca apartin "Crestinismului adevarat si drept"(ortodoxia) nu mai au incredere in binele din oameni. Si toti va referiti la oameni, care aleg fara nici un dubiu Satana in locul lui Hristos(scuzati-ma sarcasmul), ca la niste fiinte straine si distante voua, care nu stiu decat sa faca rau. Nu uitati ca fiecare om are Harul Divin, o parte din Dumnezeu in ei, deci oamenii sunt buni din natura nu rai. Ati ajuns sa acuzati, fara macar sa aleaga ceva, pe fratii vostri.Si ca sa fac o alegorie, ati ajuns ca niste frati lingusitori, care nici nu concep ca fratii lor mai dezorientati uneori sa faca ceva bun. Eu sunt un pic mai optimist, si mai increzator in omenire.
Corect,nu te contrazic.Iti dau dreptate,stii de ce,pentru ca asa cum ai spus si tu binele exista in fiecare din noi,nu spune in Biblie ca omul a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?Dar omul este supus pacatului,si daca are fire mai slaba si nu detine principii sanatoase de viata,nu traieste dupa cuvantul lui Dumnezeu,acestea il vor pierde,pentru ca inseamna ca nu are credinta.Ca sa revenim la subiect,am citit si eu ca cei din trupa Lordi nu se declara satanisti,dar melodiile pe care le canta si felul cum se imbraca denota tocmai faptul ca sunt satanisti.Asta imi aduce aminte de multi tineri,si nu numai,din ziua de azi,care vin la biserica,se inchina ,poarta cruci la gat si bineinteles sustin sus si tare ca sunt ortodocsi,iar in viata de zi cu zi fumeaza,beau,injura,intretin relatii sexuale(normale si/sau anormale),cu mai multi parteneri si ei chiar traiesc cu impresia ca a fi ortodox inseamna doar sa o spui din gura,sa mergi la biserica(de unde invaribil vor pleca spre locuri ale pierzaniei)si sa porti cruci de aur ostentativ la gat.Sa ne intelegem,oameni buni,un bun ortodox nu este acela care face mai multe cruci in biserica si spune toata ziua cat de credincios este,un bun ortodox il are pe Hristos in inima lui si incearca sa-i pastreze invataturile cat mai bine si sa le aplice in viata lui,un bun ortodox incearca sa fie mereu un om cat mai bun,pe placul lui Dumnezeu.Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2006, 18:46:23
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Trebuie sa te contrazic putin, in sensul ca, din cei ce "vin la biserica", nu cunosc nici macar un caz, care sa faca acele pacate mentionate de tine (nu ma refer la cei ce "vin la biserica" de Pasti, ca "sa ia lumina"). Toti cei care vin la biserica, vin pentru a primi Lumina (Lumina fiind Hristos, Lumina lumii), ceilalti, care ajung intamplator nu trebuie mentionati, pentru ca nu raman in biserica si nu sunt preocupati de cresterea lor duhovniceasca, chiar daca se declara ortodocsi cu gura, dar cu fapta tagaduiesc dreapta credinta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2006, 01:29:30
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Alexandr_Bazil: "Nu prea ma bucur cand vad ca nici cei ce declara ca apartin "Crestinismului adevarat si drept"(ortodoxia) nu mai au incredere in binele din oameni. Si toti va referiti la oameni, care aleg fara nici un dubiu Satana in locul lui Hristos(scuzati-ma sarcasmul), ca la niste fiinte straine si distante voua, care nu stiu decat sa faca rau. Nu uitati ca fiecare om are Harul Divin, o parte din Dumnezeu in ei, deci oamenii sunt buni din natura nu rai. Ati ajuns sa acuzati, fara macar sa aleaga ceva, pe fratii vostri.Si ca sa fac o alegorie, ati ajuns ca niste frati lingusitori, care nici nu concep ca fratii lor mai dezorientati uneori sa faca ceva bun. Eu sunt un pic mai optimist, si mai increzator in omenire."
De obicei se judeca faptele - sa fim seriosi nu`i cunoastem pe tinerii respectivi, nu`i criticam pe ei, nu`i invidiem, nu le vrem raul. Deobicei critica aceasta se naste datorita unei opozitii puternice impotriva pacatului, lucru bun in opinia mea. Nu trebuie sa devenim delasatori, iertatori in lupta cu pacatul. Cu pacatul nu ai ce discuta, il tai si gata.
Cel mai bine spune Apostolul Iuda Iuda 1, 23
"de altii, insa, fie-va mila CU FRICA, URAND si camasa spurcata de pe trupul lor."
Este extraordinar ce spune aici Apostolul. Trebuie avut grija cand ai mila, nu cumva sa ajungi sa accepti pacatul fara sa iti dai seama, din "mila".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Satana - Cititor de ganduri sau nu? colaps Generalitati 33 10.06.2010 17:48:56
V-ati lepadat de satana ? Florin Liviu Generalitati 27 15.05.2010 02:51:08
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 11:29:52
Va rog -Am nevoie de votul vostru in proiectul international Eurobama lucyan Generalitati 0 29.10.2009 16:44:19