Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.02.2011, 08:05:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Da mirela,am facut coliva,mancare,am impartit la cei cu adevarat necajiti vase cu mancare ,coliva,o prajitura,un fruct,am pomenit pe toti cei ce stiu din familie sau cunoscuti,ca peste exact o luna sa ii fac si mamei de 6 luni parastas.
Ce sa facem ,macar cu o rugaciune si o mica milostenie sa alinam si sa le ajutam sufletele celor dusi ,uni foarte dragi.
Anul asta am fost pe drumuri si n-am avut timp sa pregatesc coliva, mancare samd... dar sper sa ajung totusi maine la biserica sa fac si eu o rugaciune si pomenire, macar cu ceva cumparat de gata.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.02.2011, 15:25:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
e bine sa dai oricui, eu am intalnit si oameni "bine" care s-au bucurat ca n-au fost trecuti cu vederea la impartit. in sambata respectiva, cand am spus eu ca n-au fost decat vreo 2 oameni, a fost chiar o exceptie... mi-a ramas in minte ptr ca stiu ca pregatisem mai multe pachete si pana la urma a trebuit cred sa dau cate 2 la fiecare. dar nu-i bai!
Eu cred, Mirela, ca e primit si asa, daca omul spune "Bogdaproste". Ieri am fost la biserica si la sfarsitul slujbei, un om a adus farfurioare cu pilaf cald si o gogosica pentru lumea care iesea de la slujba. Am primit si eu si tare m-am bucurat, am mancat cu multa pofta, si persoanele din jurul meu, ca, deh, era mancare calda, si buna, noi nu mancaseram nimic de dimineata. Acum, aveam si eu mancare acasa, nu ma consider o persoana nevoiasa, dar pana acasa mai trebuia sa mai trec si pe altundeva, iar in momentul acela chiar imi era foame, asa ca a fost mai mult decat binevenita farfuria aceea cu mancare. In schimb, o doamna de la biserica, gandindu-se la nevoiasi, a vrut sa dea farfuria ei cersetorilor de la colt, care au si sarit: "Aoleu, am mancat pana acum trei portii. Nu mai putem, suntem si noi oameni..."
Asa ca totul tine de momentul respectiv - mai nevoias mi se pare a fi un pensionar care merge ingrijit, spalat la biserica si care nu intinde mana, decat unii zdrenturosi si pe care ii vezi nevoiasi de la o posta. Am realizat asta pentru ca primii se bucura mai mult cand primesc ceva. Si, in plus, din proprie experienta, mai toti care ies de la slujba sunt rupti de foame si unii ar primi o paine, nu ca nu ar avea acasa, dar nu au in momentul prezent, cand le este foame.
Oricum, conteaza sufletul cu care faci milostenia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.02.2011, 02:01:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu cred, Mirela, ca e primit si asa, daca omul spune "Bogdaproste". Ieri am fost la biserica si la sfarsitul slujbei, un om a adus farfurioare cu pilaf cald si o gogosica pentru lumea care iesea de la slujba. Am primit si eu si tare m-am bucurat, am mancat cu multa pofta, si persoanele din jurul meu, ca, deh, era mancare calda, si buna, noi nu mancaseram nimic de dimineata.
... mai toti care ies de la slujba sunt rupti de foame si unii ar primi o paine, nu ca nu ar avea acasa, dar nu au in momentul prezent, cand le este foame.
Doamne ajuta! ma bucur sa vad ca si altii inteleg ca pomenirile nu sunt numai pentru cei cu haine rupte si aparenta de nevoiasi.

Last edited by mirelat; 27.02.2011 at 02:09:09.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.02.2012, 03:08:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fratilor, sigur stiti ca peste cateva ore incepe Sfânta Liturghie si pomenirea mortilor. Am fost la un supermarket sa imi iau un suc si am vazut persoane care se pregateau sa cumpere din putinul lor, pentru pomenire. Nu stiu daca ii va folosi cuiva acum acest mesaj, avand in vedere ora extrem de inaintata, dar e bine sa stim ca trebuie mai ales sa participam la Sfanta Liturghie, sa dam pomelnicul inainte de iesirea cu Sfintele Daruri. Vedeti ca sunt biserici in care se face doar parastas, fara liturghie! Pomenirea la sfanta Liturghie este mai importanta pentru sufletul mortului decat parastasul sau decat masa in familie. Bine, in astfel de situatii, e bine sa fim mai de dimineata, ca sa si prindem loc pe masa pentru coliva. Nu venim la 9-10 si ne trezim ca nu e loc de aruncat un ac. Plus ca in unele biserici slujba incepe mai devreme, de la 7. Trebuie sa ne interesam din timp.

Si inca ceva ce am remarcat cu surprindere: unii citesc, in timpul Sfintei Liturghii, diverse acatiste. Venim la Sfanta Liturghie ca sa participam activ la ea, sa ne rugam impreuna cu ceilalti, dar ne rugam cu totii acelasi lucru, dand raspunsul la ce spune preotul. Nu eu citesc un acatist, alalalt alt acatist, preotul se roaga acolo pentru ceva, cantaretul pentru altceva, fiecare in legea lui...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.02.2012, 13:31:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fratilor, sigur stiti ca peste cateva ore incepe Sfânta Liturghie si pomenirea mortilor. Am fost la un supermarket sa imi iau un suc si am vazut persoane care se pregateau sa cumpere din putinul lor, pentru pomenire. Nu stiu daca ii va folosi cuiva acum acest mesaj, avand in vedere ora extrem de inaintata, dar e bine sa stim ca trebuie mai ales sa participam la Sfanta Liturghie, sa dam pomelnicul inainte de iesirea cu Sfintele Daruri. Vedeti ca sunt biserici in care se face doar parastas, fara liturghie! Pomenirea la sfanta Liturghie este mai importanta pentru sufletul mortului decat parastasul sau decat masa in familie. Bine, in astfel de situatii, e bine sa fim mai de dimineata, ca sa si prindem loc pe masa pentru coliva. Nu venim la 9-10 si ne trezim ca nu e loc de aruncat un ac. Plus ca in unele biserici slujba incepe mai devreme, de la 7. Trebuie sa ne interesam din timp.

Si inca ceva ce am remarcat cu surprindere: unii citesc, in timpul Sfintei Liturghii, diverse acatiste. Venim la Sfanta Liturghie ca sa participam activ la ea, sa ne rugam impreuna cu ceilalti, dar ne rugam cu totii acelasi lucru, dand raspunsul la ce spune preotul. Nu eu citesc un acatist, alalalt alt acatist, preotul se roaga acolo pentru ceva, cantaretul pentru altceva, fiecare in legea lui...
Deja te comporti ca un crestin matur si cunoscator a multor lucruri .
Bune observatii si niciodata in plus , indiferent cine le face !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.02.2012, 13:56:06
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fratilor, sigur stiti ca peste cateva ore incepe Sfânta Liturghie si pomenirea mortilor. Am fost la un supermarket sa imi iau un suc si am vazut persoane care se pregateau sa cumpere din putinul lor, pentru pomenire. Nu stiu daca ii va folosi cuiva acum acest mesaj, avand in vedere ora extrem de inaintata, dar e bine sa stim ca trebuie mai ales sa participam la Sfanta Liturghie, sa dam pomelnicul inainte de iesirea cu Sfintele Daruri. Vedeti ca sunt biserici in care se face doar parastas, fara liturghie! Pomenirea la sfanta Liturghie este mai importanta pentru sufletul mortului decat parastasul sau decat masa in familie. Bine, in astfel de situatii, e bine sa fim mai de dimineata, ca sa si prindem loc pe masa pentru coliva. Nu venim la 9-10 si ne trezim ca nu e loc de aruncat un ac. Plus ca in unele biserici slujba incepe mai devreme, de la 7. Trebuie sa ne interesam din timp.

..
Subscriu. Si mai adaug ceva. Nu stiu cati vor fi de acord cu mine dar dintr-o experienta dureroasa (parastasul de un an al fiicei mele), am hotarat ca sa nu mai fac niciodata masa acasa sau in alta parte (restaurant), cu invitati la parastas. Uneori se intampla, ca dupa un paharel, cativa sa uite la ce au venit, nu ca as fi asteptat sa jeleasca, dar un pic de simt la masurii nu strica, iar parastasul sa nu devina un fel de petrecere. In acest fel, am hotarat ca dupa slujba de pomenire sa impart acolo in biserica (sunt destui nevoiasi, care chiar au nevoie, nu neaparat cersetori, sunt batrani amarati care nu cer, dar au nevoie....) ceea ce pregatesc (caut sa fie ceva care poate fi impartit, sau chiar pachetele cu bucate specifice, la Paste sau Craciun pentru cei care nu si le pot permite). Azi, cand am vazut ca era foarte multa lume in biserica, participand la pomenire, mai multi participanti decat nevoiasi, am luat brusc hotararea sa nu ne dam mancare unii la altii, care oricum avem ce manca acasa, ci sa le duc undeva unde este nevoie si este bine primit si poate chiar asteptat. Sunt camine de copiii, camine de batrani... se gasesc locuri unde sa dam.

Last edited by Adriana Cluj; 18.02.2012 at 19:08:36.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.02.2012, 21:35:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu s-o ierte! Sunt taine mari...

Of, da, parastasul e parastas, nunta e nunta. Sa nu uitam ca milostenia, parastasul, toate se fac in numele Domnului. Si trebuie rabdare, multa rabdare si ingaduinta. Sunt multe ispite atunci cand se fac lucruri din acestea. Am vazut azi destule, si la mine, si la cei din jurul meu, din biserica. Cu ajutorul Domnului se fac insa toate.

Cel mai bine la oameni nevoiasi, care nu iti pot multumi. Sunt atatea spitale si camine si oameni care nu au o bucatica de paine. Sunt si prin biserica destui nevoiasi care se bucura, chiar daca nu arata a cersetori. Si preotii se bucura la noi cand primesc ceva si inalta rugaciuni pentru persoana respectiva, pentru care primesc pomana.


Astazi, la predica, s-a citit Sinaxarul in sambata lasatului sec de carne,cand se face pomenirea "tuturor celor din veac adormiti, intru dreapta credinta, in nadejdea invierii vesnice." In aceasta zi se face pomenirea, deoarece maine, in duminica lasatului sec de carne, se praznuieste a doua venire a Domnului, a infricosatoarei judecati. Astfel Biserica ne arata ca trebuie sa ne rugam pentru cei adormiti si ca starea lor se poate schimba, pana la cea de-a doua venire a Domnului. In ziua de astazi se pune sfarsit tuturor faptelor savarsite de Dumnezeu pentru mantuirea noastra, o data cu infricosatoarea judecata. Apoi ciclul se reia, deoarece duminica viitoare praznuim izgonirea lui Adam din rai si urcam, tot urcam, pana la Invierea Domnului. Tot aici se spune ca Dumnezeu nu predestineaza, ci doar cunoaste. El ii poate micsora sau adauga zilele omului, daca asa binevoieste si tot ce se intampla pe pamant se intampla fie cu binecuvantarea Domnului fie cu ingaduinta Lui.

Din pacate, nu il gasesc acum pe internet, dar va indemn sa il cautati si sa il cititi. La fel si acatistul pentru adormiti.

Dumnezeu sa ii ierte pe toti care au murit din prima zi si pana acum!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.03.2013, 10:33:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Maine sunt Mosii de Iarna, anul acesta, cad in plina primavara!
Dumnezeu sa ii ierte pe toti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.02.2014, 20:43:14
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Maine sambata 22 Feb 2014 - sunt din nou Mosii de Iarna. Sa ne pregatim ! Sa ajungem la Sfanta Liturghie si apoi la slujba de parastas.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.02.2014, 00:59:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Maine sambata 22 Feb 2014 - sunt din nou Mosii de Iarna. Sa ne pregatim ! Sa ajungem la Sfanta Liturghie si apoi la slujba de parastas.
Iar apoi sa impartim cateva pachete celor saraci si necajiti :-)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata Mortilor - Mosii de iarna glykys Diverse Sarbatori 1 14.02.2015 05:47:33
Mosii de toamna - Pomenirea mortilor lenuta67 Intrebari utilizatori 11 01.11.2012 22:07:28
Mosii de vara, pomenirea generala a mortilor mihele_m Intrebari utilizatori 0 22.05.2010 18:05:50
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 22:45:53
Sambata, ziua mortilor bogdanm.marin Intrebari utilizatori 1 05.02.2010 20:18:06