Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.08.2011, 21:34:32
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Domul Mops, puteti sa nu fiti de acord cu ceea ce a afirmat in unele probleme (poate nici eu nu sunt), puteti sa criticati fara probleme afirmatile lui, dar pastrati respectul cuvenit fata de el ca om (nu a fost/s-a declarat guru!) si fata de cei de aici care au evlavie la el.

Nu de alta, dar veniti dintr-un cult unde chiar nu duceti lipsa de "guru" daca e sa o luam asa.

Si daca nu din bun simt, macar datorita faptului ca prin afirmatiile astea incepeti sa va plasati pe traiectorie de coliziune cu regulamentul forumului, si stiti cum se sfairseste treaba asta.
Deci: primo, adresarea dvs. ESTE jignitoare. Secundo, chiar sunt MULTI care il vad ca pe un guru. Inclusiv pe acest forum. Nu, nu el s-a declarat asa. Era o metafora. Multi isi conduc viata/dau sfaturi altora dupa ce (se crede ca) reprezinta ce a spus. A propos, cam multe din asa numitele sale invataturi sunt, sa zicem, exotice... Tertio, in BC NU exista guru. Exista Papa, exista episcopii, exista Magisteriul, exista Sfanta Traditie, Sfintele Dogme, Canoane, Conciliile Ecumenice, etc. NOI ASCULTAM DE IERARHIE, (APROAPE) ORICE AR ZICE. Doar in alte parti cutare pastor sau cutare duhovnic devine un soi de "invatator al Legii"...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.08.2011, 13:36:18
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si mai e ceva: nu am nimic cu persoana, mutata la Domnul, Arsenie Boca. Dimpotriva, unele conceptii ale sale, dincolo de...exotismul aparent in raport cu crestinismul inteles si practicat in Bisericile Apostolice, sunt chiar fascinante. Ce ma deranjeaza este modul ingust si oarecum incapatanat in care sunt prezentate conceptii atribuite cuviosiei sale de catre admiratorii cuviosiei sale. S-a dovedit pe forum, si inca de catre frati/surori ai fratiei tale din ortodoxie, netemeinicia unor...supozitii pseudomedicale ale parintelui. Data fiind epoca in care a trait, si faptul ca a fost un martir (uite, am recunoscut-o) e destul de indoielnica autenticitatea unor informatii privind continutul invataturii sale. Mie, de exemplu, chiar imi place faptul ca l-a pictat pe Francisc de Assisi ca pe un sfant... Fac apel la persoana lucida si repede-taxatoare de greseli (mai ales ale altora :D ) care esti, sa realizezi ca, poate, am dreptate. Si nu uita: nu este canonizat, nu inca. Deci evlavia populara...este un indiciu, un factor extrem de important, dar nu singurul hotarator. La noi, ca exemplu, canonizarea este mai laborioasa chiar decat pregatirea unui sinod ecumenic din primul mileniu.
Si, fara suparare, tendinta unora de a se grupa in jurul unui sacerdot/duhovnic, arata sau sugereaza, prea ades, o noua manifestare a spiritului schismatic... Si, in final, pe aspect strict de coomunicare polemica: am scris "aoleu, iar arsenieboca-doulia", nu "aoleu, iar arsenieboca". Banuiesc ca fratia ta esti apt sa faci diferentierea dintre o persoana, vie sau mutata la Domnul, luata ca atare, cu calitati si defecte, martira sau nu, si imaginea ei, mai mult sau mai putin deformata, fie in sensul idealizarii, fie in al terfelirii, si intotdeauna de catre altii, unii chiar neavand onoarea sa o cunoasca personal, hein?...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru casatorie kty1980 Intrebari utilizatori 12 03.11.2012 11:16:55
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Sfat pentru casatorie Rodica50 Intrebari utilizatori 17 11.10.2010 20:33:12
Binecuvantarea parintilor pentru casatorie Elena78 Generalitati 34 17.08.2008 03:17:05